Robienie biżuterii to wcale nie taka”nowa” moda…

Robienie biżuterii to wcale nie taka”nowa” moda…

Robienie biżuterii to część większej całości…

Od zarania dziejów towarzyszy nam pasja do rękodzieła, którą pragniemy dzielić się z młodszymi pokoleniami. Dowodem na to mogą być choćby rysunki naskalne czy kamyki na rzemieniu noszone na szyi. Początkowo był to sposób przekazywania wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarstwa, kolejne pokolenia przekazywały swoje tajniki by podnosić jakość. Kobiety niemal od zawsze haftowały i szydełkowały, znajdowały czas na robienie biżuterii, a mężczyźni pasjonowali się drobnymi naprawami i coraz chętniej wymykali się z domów, aby większość swojego wolnego czasu wieczorami spędzić w garażu przy majsterkowaniu. Można więc stwierdzić, że pasje mamy w naturze.

Jak to się zaczęło, czyli o początkach rękodzieła w Polsce

Początek rękodzieła towarzyszy ludziom od początku ich istnienia, czyli praktycznie od zawsze. W Polsce kultura tradycyjna jest nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa, a trendy ludowe są dla nas głęboko zakorzenionymi tradycjami. Nic więc dziwnego, że pragniemy dzielić się wiedzą, doświadczeniem i praktyką ucząc poszerzając wiedzę nowego pokolenia o sztukę ludową oraz tworzenie biżuterii artystycznej. Rękodzieło zyskało popularność w XIX wieku. Procesy kulturalne sprawiły, że w sztuce wytworzyło się wiele form i stylów, które dziś uważamy za tradycje. Bardzo podobnie wygląda manualne robienie biżuterii w Polsce. Co ciekawe mimo tych wyodrębnionych form w sztuce nie ma jednoznacznych konwencji i właśnie dlatego do dzisiaj używa się określenia „sztuka” w twórczości zamiennie z „rękodzieło”, a o ostatecznym stylu i formie decydują rękodzielnicy.

Czy rękodzieło ma przyszłość?

Przypuszcza się, że rękodzieło artystyczne będzie kontynuowane przez przyszłe pokolenia tak długo, jak długo będzie użyteczne i przysłuży się poszczególnym społecznościom. Zmienia się jedynie znaczenie słowa „użyteczne”, dziś niekoniecznie oznacza to zaspokajanie potrzeb typu: kowalstwo -podkuwanie koni. Rękodzieło artystyczne szczególnie popularne było na wsiach, gdzie wytwory pełniły funkcję użyteczną, a zarazem stanowiącą przedmiot o wielkiej wartości kulturowej. Dawniej kobiety spotykały się, aby wspólnie tworzyć rękodzieło, a także organizowały wiele innych spotkań dla osób spoza swoich społeczności, aby rozszerzyć kręgi. Dziś mamy dostęp do wielu internetowych kursów, które pomagają nam kształcić się samodzielnie.

To tyle wiedzy książkowej, a jak to jest w życiu?

Malujesz jeszcze własnoręcznie pisanki na Wielkanoc? Dekorujesz choinkę? Stół od święta? To przejawy zaspokajania podstawowej ludzkiej potrzeby kreowania i tworzenia rzeczy o wymiarze niematerialnym.

Świat pędzi, czasu brakuje, ale niezależnie od statusu społecznego czy majętności chcemy mieć w swoim otoczeniu przedmioty o wyjątkowym charakterze. Ta wyjątkowość w dużej mierze ma wartość niewymierną – estetyczną i emocjonalną. Co wybierzesz (zakładając zbliżoną cenę i fakt, że oba obrazy Ci się podobają): obraz namalowany własnoręcznie przez mało znaną artystkę czy reprodukcję znanego malarza?

Tak samo jest z biżuterią, mam w swoich skrzyneczkach jubilerskie klasyki, ale najchętniej sięgam po coś „z duszą”. Prędzej „zachoruję” na bransoletkę od Kasi Iksińskiej niż pierścionek z brylantem. Wolę wyjątkową, unikalną rzecz w którą ktoś, oprócz półfabrykatów włożył swój talent, zapał, pasję i to co jest dziś najcenniejsze czyli czas.

A jak to jest u Was?

Źródło zdjęcia: Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Mama dwóch dorosłych córek, żona, szefowa w swojej firmie, bibliotekarka, politolog. Najlepiej spełnia się jednak tworząc biżuterię, poznając trendy, dobierając kolory. Codziennie uczy się nowych rzeczy, a żadne zadanie nie jest dla niej niewykonalne, pod warunkiem, że podłączona jest pod odpowiedni strumień kawy. Kawę pije zawsze z dużego kubka, które gromadzi tak samo jak wszelkiego rodzaju puszki (najczęściej po ciastkach) i torebki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons