Rodzaje naszyjników – krótki przewodnik

Rodzaje naszyjników według dłufgości

Rodzaje naszyjników wyróżniamy według różnych kryteriów. Najpopularniejszym podziałem jest rozróżnienie ich w zależności od ich długości. W ten sposób każdy naszyjnik możemy przypisać do odpowiedniej kategorii. Dodatkowo po samej nazwie możemy domyślić się, jak dany naszyjnik będzie się na nas prezentował. Inne metody podziału wyróżniają technikę wykonania lub surowiec wykorzystany do stworzenia dodatku.

Rodzaje naszyjników – podział według długości

Pierwsze naszyjniki były stosunkowo krótkie. Ich niewielka długość wynikała ze względów praktycznych. Wraz z rozwojem naszej cywilizacji mogliśmy pozwolić sobie na nowe, piękne rozwiązania kosztem wygody. Dziś naszyjniki przyjmują najróżniejsze postaci i długości. Oto jak je nazywamy w zależności od ilości centymetrów.

Kolia

Kolia to najkrótszy z naszyjników, który nosi się tuż przy szyi, przez co bywa nazywana obrożą. Jej długość nie przekracza 35 centymetrów. Kolie zazwyczaj są naszyjnikami wieczorowymi. Świetnie komponują się z niemal każdym rodzajem dekoltu. Nie jest to jednak dobry wybór dla każdego. Kolie zazwyczaj optycznie skracają szyję i zaokrąglają twarz, przez co niektóre panie mogą wyglądać w nich niekorzystnie.

Choker

Chokery to trend, który niedawno wrócił do światowych trendów. Według definicji chokery powinny luźno oplatać szyję. Ich długość mieści się w granicy 36- 41 cm. Są doskonałym dodatkiem dla Pań o smukłych szyjach i ostrych rysach twarzy. Jednakże ostatnie lata pokazują, że każda z nas może nosić chokery. Ten rodzaj naszyjnika pasuje do każdej odzieży, z jednym wyjątkiem, którym są golfy. Dodatkowo różnorodność wykonania sprawia, że dobrze dobrany choker sprawdzi się w każdej okazji!

Princess (księżniczka)

Typ księżniczki to najpopularniejszy rodzaj naszyjnika. Mierzą zazwyczaj 43- 55 cm. Naszyjniki księżniczki świetnie pasują każdej kobiecie niezależnie od jej wieku, postury i rozmiaru. W naszyjnikach księżniczkowych zazwyczaj znajdziemy zawieszkę, która doskonale podkreśla każdy rodzaj dekoltu. Co więcej, princessy doskonale pasują na każdą okazję. Uniwersalny rozmiar sprawia, że naszyjnik tej długości jest perfekcyjnym pomysłem na prezent.

Opera

Naszyjniki typu opera są stosunkowo rzadko spotykane. Opadają one poza linię biustu i sięgają niemal metra długości! Pasują do każdego rodzaju ubioru, łącznie z sukniami wieczorowymi. Choć dość osobliwie wyglądają naszyjniki opera w zestawie z kolorowym t-shirtem. Najkorzystniej wygląda w połączeniu z wysokimi dekoltami, a nawet golfami. Naszyjnik typu opera warto przymierzyć przed zakupem. Jego długość powinna odpowiadać Twoim proporcjom ciała. W przypadku zbyt długiego naszyjnika możesz owinąć go dwukrotnie wokół szyi. W ten sposób otrzymasz podwójny naszyjnik księżniczkę. Można więc uznać, że naszyjnik typu opera to okazja 2 w 1.

Lariat

Lariat to najdłuższy rodzaj naszyjnika. Zazwyczaj jego długość przekracza 120 cm. Był to ukochany rodzaj naszyjnika Coco Chanel. Można go nosić na mnóstwo sposobów! Zwisający lariat kończy się z reguły w okolicy pępka. Można go okręcić wokół szyi trzykrotnie i uzyskać potrójny choker lub dwukrotnie do uzyskania naszyjnika princess. Lariaty często mają budowę szalikową, czyli nie są zamkniętym okręgiem. Dzięki temu można je dowolnie wiązać w węzły czy warkocze. To zdecydowanie najbardziej uniwersalny rodzaj naszyjnika. Dodatkowo w zależności od wykonania mogą pasować do stylu glamour, boho, czy casual. Co więcej, świetnie pasują do każdej figury i wieku.

Podział naszyjników według techniki wykonania

Z powyższego opisu łatwo się domyślić, że długość naszyjnika to jeden z wielu aspektów naszyjnika. Nie mówi ona o stylu, czy kolorystyce, do której naszyjnik będzie pasował. Dlatego też wyróżniono wiele kategorii, które mają ułatwić poruszanie się w świecie naszyjników. Poniżej przedstawiam Ci kilka dodatkowych kategorii naszyjników, które według mnie zasługują na dodatkową uwagę.

Rodzaje naszyjników - łańcuszek

Wisiorki na łańcuszkach

Naszyjniki łańcuszkowe to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj naszyjników na świecie. Dostępne są w każdej długości, mogą być pojedyncze, jak i wielorzędowe. Co więcej, nieskończony wybór zawieszek do łańcuszków sprawia, że łatwo znaleźć łańcuszek dla siebie. Rodzajów łańcuszka jest tak wiele, że zasługują na oddzielny post. Jednakowoż warto pamiętać, że tak prosty element naszyjnika może być jego niezbędnym dopełnieniem.

Rodzaje naszyjników - festoon

Rodzaje naszyjników – Festoon

To inaczej naszyjniki girlandy. Bywają mylnie identyfikowane, choć ich zasady są całkiem proste. W naszyjnikach festoon występują łukowato spadające kaskady łańcuszka, które tworzą misterny wzór. Są to zazwyczaj krótkie naszyjniki z bogato zdobionym elementem fokalnym. Są często spotykane w stylu wiktoriańskim, jak i secesyjnym.

Rodzaje naszyjników - sautoir królowej Marii
Zdjęcie: royalwatcherblog.com

Sautoir

Ten typ naszyjnika jest zwykle długości lariatu lub naszyjnika opera. Najczęściej wykonany jest z koralików naturalnych. Co więcej, sautoiry często zwieńczone są chwostem lub pojedynczym, odpinanym wisiorkiem. Sautoiry to często naszyjniki, które nie mają zakończenia. Ich nazwa po francusku oznacza skakankę, co odzwierciedla wiązany charakter sautoirów. Jednym z najsłynniejszych naszyjników tego typu jest sautoir królowej Marii. Rumuńska monarchini nosiła piękny naszyjnik od Cartiera, zwieńczony szafirem o głębokiej barwie.

Rodzaje naszyjników - plastron

Plastrony

Plastron to słowo o wielu znaczeniach, w kontekście naszyjników najczęściej odnosi się do dużego plastra kamienia, lub metalowej płytki. Ten spory element często otoczony jest mniejszymi zdobieniami. Naszyjniki plastrony najczęściej spotkamy wykonane techniką sutaszu. Taki naszyjnik to głośny dodatek, który sprawdza się w każdej sytuacji. Oprócz metalowych i kamiennych plastronów popularne są lżejsze wersje z drewna lub akrylu.

Rodzaje naszyjników - negligee
Zdjęcie: ebth.com

Rodzaje naszyjników – Negligee

To ciekawa odmiana prostego łańcuszka zwieńczonego wisiorkiem. Ten typ naszyjnika był szczególnie popularny w erze edawriańskiej, lecz według mnie do dzisiaj pozostaje ciekawym pomysłem. Przede wszystkim negligee to naszyjniki asymetryczne, co samo w sobie budzi ciekawość. Na końcu łańcuszka umieszczony jest większy wisiorek, od którego odchodzą mniejsze zawieszki na różnej długości łańcuszkach. Oryginalnie wisiorki wykonywane były z materiałów szlachetnych, jednakże dzisiaj mogą to być delikatne metalowe zawieszki, jak i duże drewniane koraliki.

Naszyjnik kołnierz

Kołnierze

Naszyjniki tego rodzaju dość sztywno przylegają do ciała, są krótkie i masywne. Często przód naszyjnika tworzy duży element, który jest spięty łańcuszkiem. Takie naszyjniki doskonale pasują do sukienek i koszul z kołnierzem. Pasują też do golfów, czy kreacji z odsłoniętymi ramionami. Świetnie prezentują się wykonane z eleganckich pereł, jak i gdy są pełne życia i wyrazistych barw.

Torsade

Torsade

Ten typ naszyjnika niezmiennie kojarzy mi się z dawnymi wakacjami z mamą, która siedząc nad tureckim, basenem wyplatała te ciężkie naszyjniki. Ten typ naszyjników składa się z kilku sznurów koralików, które są skręcone i połączone jednym zapięciem. Jest to masywny i ciężki dodatek, który dobrze wygląda u pań z większym biustem. Jest dość krótki i pięknie otacza szyję i podkreśla dekolt. Jednakże zdecydowanie nie jest to propozycja dla każdego. Podobną, lecz znacznie delikatniejszą wersją są naszyjniki typu bayadare. Występują tam sznury niezwykle drobnych koralików, które skręcone razem tworzą grubszy i imponujący naszyjnik.

Podobał Ci się ten artykuł? Nie kończ lektury z manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz