Biżuteria lat 20. w filmie Wielki Gatsby i nie tylko

Biżuteria lat 20. na przykładnie filmu Wielki Gatsby

Biżuteria lat 20. jest doskonale pokazana w filmie Wielki Gatsby. Marka Tiffany & Company wykonała biżuterię nie tylko na potrzeby filmowe, ale i całą kolekcję inspirowaną tym klasykiem. Przenieśmy się zatem w romantyczne lata 20. i poznajmy bliżej ówczesną biżuterię.

O czym opowiada Wielki Gatsby?

Wielki Gatsby to klasyczna już powieść Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku. Fabuła osadzona jest w latach 20. w Nowym Jorku i jego okolicach. To tragiczna opowieść o niespełnionej miłości, zdradzie, pieniądzach i samotności. Bogaty Jay Gatsby ma nadzieję na ułożenie sobie życia z zamężną już Daisy. Wydaje wiele wystawnych przyjęć w nadziei na spotkanie swojej ukochanej. Daisy w końcu zjawia się na spotkaniu, jednakże nie przebiega ono dokładnie z planem Gatsbiego. Mimo masy adoratorek i ludzi, którzy go podziwiają, Jay zabiega wyłącznie o uwagę i miłość Daisy. Aby dokładnie poznać, jak kończy się ich historia, polecam przeczytanie książki, lub obejrzenie filmu.

Powieść ta została zekranizowana wielokrotnie, a najnowsza wersja pochodzi z 2013 roku, w której zagrali między innymi Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire i Isla Fisher. Zarówno w książce, jak i w jej ekranizacji mamy okazję przekonać się, że szczęścia nie da się kupić. Jednakże to właśnie pieniądze pozwalają bohaterom tej historii na noszenie pięknej biżuterii i drogich ubrań.

Biżuteria lat 20. na ekranie Wielkiego Gatsbiego

W wielkim Gatsbym pięknie ozdobione są przede wszystkim kobiety, choć i dodatki panów są eleganckie i wykonane z dużą dbałością o najmniejsze szczegóły. Marka Tiffany & Co doskonale odwzorowała klimat epoki, tworząc ekskluzywną biżuterię.

Broszka Daisy- białe diamenty, żółty diament, platyna

Broszka Daisy

Nazwa tej ozdoby ma podwójne znaczenie, Daisy to nie tylko imię głównej bohaterki, ale też angielska nazwa stokrotki. Wykonana została z platyny oraz białych diamentów i jednego większego, żółtego diamentu. Miękkie i delikatne linie tej ozdoby podkreślają delikatne i kobiece usposobienie Daisy. Co ciekawe, w filmie stokrotki przewijają się nie tylko w biżuterii, ale i w zastawie stołowe. Miała po cichu symbolizować nieśmiertelną miłość Jaya i Daisy.

Ozdoba włosów z diamentami

Opaska Savoy

Główna bohaterka nosi w filmie opaskę na głowie, to charakterystyczna biżuteria lat 20. Opaska wykonana została z platyny, diamentów i słodkowodnych pereł, które ówcześnie często wykorzystywano. Dodatkowo, oprócz motywów liści,  ozdobiona została odpinaną broszką w kształcie piór. Prawdopodobnie była ona inspirowana indiańskim wzornictwem. Całość uzupełnia czarna tasiemka, którą zawiązujemy na głowie.

Ozdoba na dłoń z diamentów i pereł

Niezwykła ozdoba dłoni

Ten piękny ornament to kolejna biżuteria z motywem stokrotki. Szeroka bransoleta wykonana z pięciu sznurów pereł, co więcej połączona jest z platynowo- diamentowym pierścionkiem poprzez niewielką płytkę leżącą na grzbiecie dłoni. Płytka ta składa się z platyny, w której osadzono diamenty i perły układające się w stokrotkę.

Diamentowe pierścionki- diamenty, tanzanity, szafiry, szmaragdy

Pierścionki w stylu Art Deco

O stylu Art Deco pisałam już wcześniej na naszym blogu. Jest to wszechobecny styl, którym charakteryzuje się biżuteria lat 20. W filmie możemy zauważyć kilka biało- niebieskich pierścionków. Pierwszy składa się z tanzanitów i diamentów ułożonych wokół większego tanzanitu, które osadzono w platynie. W drugim pierścionku zaobserwujemy spory tanzanit w szlifie szafirowym, który umieszczony jest w zdobionej diamentami obrączce. Ostatni z pierścionków składa się z szafirów i diamentów.

Długie naszyjniki z pereł

Taki rodzaj ozdób jest niezwykle charakterystyczny dla początku XX wieku. Długie sznury pereł zawieszone na szyi widzimy wielokrotnie na ekranie kinowym. Niektóre kobiety owijają je sobie kilkukrotnie wokół szyi, inne wolą by perły zwisały im niemal do pępka. Niezależnie od sposobu ubrania, taka biżuteria dodawała klasy i świadczyła o wysokim statusie społecznym.

Srebrna, emaliowana papierośnicaSpinki do mankietów- czarna emalia, srebro Srebrne, emaliowane pudełko na karty

Dodatki Jaya Gatsby’ego

Wszystkie akcesoria głównego bohatera są w tym samym stylu. Czyste srebro i czarna emalia są motywem przewodnim. Zarówno na spinkach do mankietów, jak i na papierośnicy, czy opakowaniu do kart widzimy inicjały JG. Akcesoria te są proste, klasyczne, mimo to dodają uroku. Personalizacja niemal każdego dodatku Gatsby’ego to kolejne zaakcentowanie jego niezwykłego bogactwa.

Spinki do mankietów- złoto, czarna emalia

Spinki do mankietów Daisy

Ten dodatek jest wyjątkowy z kilku względów. Pierwszy z nich jest najbardziej oczywisty, kolejny raz przemycono wszechobecną stokrotkę. Kobiece spinki do mankietów to również dowód maskulinizacji kobiecych trendów. Co więcej, wykonane są ze złota i czarnej emalii, a nie jak znacząca większość biżuterii — z platyny.

Styl drugiej dekady XX wieku

Moda lat 20. była niesamowicie różnorodna. Widzimy w niej wpływy inspiracji kulturą wschodnią, początki emancypacji kobiet i rozluźnienia powszechnie przyjętych norm ubioru. Różnica między modą codzienną a wieczorową była ogromna.

Moda damska

Na specjalne okazje kobiety ubierały proste sukienki ozdobione cekinami, kryształkami, czy piórami. Podkreślenie kobiecej sylwetki nie skupiało się na osiągnięciu kształtu klepsydry. Co więcej, popularne były kreacje odkrywające ramiona i dekolt. Wśród dodatków znalazły się ozdobne papierośnice, buty na niskim obcasie i boa zarzucane na ramiona.

Styl codzienny znacznie odbiegał od blasku mody wieczorowej. Krótkie fryzury bywały niemal chłopięce, do których idealnie pasowały kapelusze typy cloche. Co więcej, kobiety nosiły luźne ubrania, które przede wszystkim były wygodne! Wielką ulgą musiała być zmiana ciężkich sukni i ograniczających gorsetów, na luźne koszulki i krótkie spodenki. Kobiety w końcu zaczęły cenić funkcjonalność ponad wygląd! Tu właśnie widzimy początki emancypacji kobiet.

Moda męska

Podobnie jak w trendach kobiecych, panowie preferowali wygodę i funkcjonalność ubrań. Proste kroje królowały wśród mężczyzn tamtych czasów. Podstawowym materiałem była wełna, która zapewniała ciepło. Większość eleganckich garniturów była trzyczęściowa, a do mody męskiej wkroczyło wiele nowych kolorów. Uzupełnieniem ubioru były krawaty w ukośne paski. Nie możemy też zapomnieć o kapeluszach typu Borsalino, najbardziej kojarzę je z bohaterami filmu Ojciec Chrzestny.

Biżuteria lat 20.

W biżuterii lat 20. widzimy mnóstwo pereł, diamentów i innych kamieni szlachetnych. Najmodniejszym metalem jest platyna, choć spotkamy zarówno srebro, jak i złoto. Biżuteria z tego okresu najczęściej wykonana została w stylu Art Deco. Oprócz charakterystycznych opasek na włosy, popularne były sznury pereł, kolczyki w kształcie żyrandoli i pierścionki z dużymi klejnotami. Pojawiło się coraz więcej kobiecych spinek do mankietów, gdyż panie zaczęły nosić koszule. Codziennej biżuterii było nieco mniej. Inspirowane modą męską stroje nie przewidywały noszenia wielu świecidełek.

Podobał Ci się artykuł? Nie kończ lektury z manzuko.com

 

Zdjęcia we wpisie pochodzą z: movies.inquirer.net, The Jewellery Editor, Tiffany & Co.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz