Symbole religijne w biżuterii

Symbole religijne w biżuterii

Symbole religijne w biżuterii to jedne z najczęściej spotykanych na świecie motywów w ozdobach. Wykorzystywane są jako sposób do okazania swojej przynależności do konkretnej grupy wyznaniowej, ale też jako sposób na wyrażenie siebie. Dla niektórych biżuteria ta ma tę samą funkcję co starożytne amulety, inni noszą ją jako pamiątkę rodzinną, a dla jeszcze innych osób to po prostu kolejny wzór wykorzystywany w modzie. I chociaż ten ostatni powód bywa kontrowersyjny, to zdecydowanie jest coraz bardziej popularny. Dzisiaj dowiesz się jakie symbole religijne spotykane są w biżuterii najczęściej i co oznaczają. 

Symbole religijne w biżuterii — chrześcijaństwo

Symbole religijne - zawieszki i łączniki z krzyżem

Ichtys i krzyż

Ichtys, czyli rybka, którą często obserwujemy na polskich autach o pierwszy znak chrześcijan. Ten łatwy do narysowania symbol był akrostychem, czyli słowem, z którego litery odpowiadają pierwszym literom słów zdania. Tłumacząc ze starogreckiego, Ichtys oznaczało Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel. Kolejny symbolizm zawarty w rybie to odniesienie do eucharystii, czyli świętego pokarmu chrześcijan. Ostatnie odniesienie wiąże się z żywiołem ryby, czyli wodą, która jest niezbędna do przeprowadzenia chrztu.

Popularna była na długo przed krzyżem, który jako symbol zaczęto wykorzystywać w IV wieku. Krzyż jest symbolem męki i przede wszystkim śmierci Jezusa. Symbol ten jest bardziej popularny wśród chrześcijan z niewiadomych powodów, gdyż przypomina o cierpieniu Chrystusa. Jednakże, wraz z rozwojem tej religii stał się znakiem zbawienia, miłości boga i zwycięstwa. 

Medaliki z podobiznami świętych

Medaliki z podobiznami Maryi, czy świętych to popularny prezent komunijny. Ich znaczenie jest takie samo jak w większości religii pogańskich. Są to swego rodzaju amulety mające zapewnić ochronę przed nieszczęściem. Niekiedy są to pamiątki rodzinne, a czasem mają to być talizmany przynoszące fortunę. 

Symbole religijne w biżuterii — judaizm

Zawieszka z gwiazdą Dawida

Gwiazda Dawida

Gwiazda Dawida to gwiazda złożona z dwóch nachodzących na siebie trójkątów równoramiennych lub równobocznych, o sześciu wierzchołkach. Nazywana jest niekiedy tarczą Dawida lub pieczęcią Salomona. Symbol ten najprawdopodobniej Żydzi przejęli od jednego ze starożytnych wierzeń, wraz z kultem Molocha. Możliwe, że wywodzi się on z tantryzmu hinduistycznego, co łączyłoby judaizm z kolejną wielką religią świata. Heksagram w pogańskich kulturach symbolizował dwie pierwotne siły – męską i żeńską.

Żydowska kabała przejęła symbol z pełną świadomością jego płciowości, co później doprowadziło do uznania seksu za sakrament. Na poziomie duchowym Gwiazda Dawida to najwyższy symbol zrównoważonej boskości. Dziś często jest traktowany jako symbol wiary, który po okrutnych wydarzeniach z poprzedniego stulecia, dziś Żydzi mogą nosić z dumą i bez obaw.

Księżyc symbole religijne

Symbole religijne w biżuterii — islam

Półksiężyc

Z historycznego punktu widzenia półksiężyc to symbol kalifatu, a nie islamu. Jednakże w świadomości społecznej nie widziano różnicy i dziś traktuje się go jako główny symbol religii. Występuje bardzo często w heraldyce państw islamskich, a także jako odpowiednik chrześcijańskiego czerwonego krzyża. 

Cytaty z Koranu

Właściwym symbolem islamu jest szahada, czyli wyznanie wiary zapisana w czerni i bieli. Jej treść możemy przetłumaczyć na; „Nie ma boga prócz Boga, a Mahomet jest jego Prorokiem”. Jej słowa znajdują się w każdej muzułmańskiej modlitwie i stanowią podstawowy dogmat wiary. Często są też grawerowane na biżuterii.

Hinduska biżuteria z symbolem om

Symbole religijne w biżuterii  — hinduizm

Om

Om to najświętsza sylaba hinduizmu. Postrzegana jest jako dźwięk powstania Wszechświata i właśnie na niej opierają się hymny wedyjskie. Jest także bardzo ważną sylabą i mantrą w buddyzmie. Inaczej nazywana jest jako Aum, pranawa, akszara i omkara. Co ciekawe, w różnych językach jej zapis wygląda zupełnie inaczej. Prawdopodobnie większość z nas nie wyobraża sobie biżuterii z pojedynczą sylabą, jednakże jest to niezwykle ważny dźwięk w hinduizmie i buddyzmie, dlatego też często występuje jako zawieszka w naszyjnikach. Dodatkowo wygląd azjatyckich języków sprawia, że jest ona znacznie bardziej atrakcyjna niż zapisana w klasycznych europejskich alfabetach. 

Podobizny bóstw

Wizerunki bóstw byłyby bardziej popularne w pozostałych religiach, gdyby istniało w nich spójne wyobrażenie wizerunku Boga. Jednym z najczęściej przedstawianych w biżuterii bóstw jest Siva, jedno z najważniejszych bóstw hinduizmu. Siva to połączenie wielu starych tradycji hinduizmu, nazywany jest bogiem zniszczenia, medytacji, jogi, czasu i tańca, a także niszczycielem zła i najwyższą istotą. W zależności od podrodzaju wyznania, podobizna Sivy może mieć przeróżne znaczenie dla konkretnej osoby.

Drugim popularnym w biżuterii hinduistycznej bóstwem jest Ganesha, czyli syn Sivy i przywódca pomniejszych bóstw mitologii hinduskiej. W hinduizmie uważa się, że Ganesha usuwa wszelkie przeszkody i zapewnia powodzenie, a także dobrobyt i obfitość. Dodatkowo uosabia witalność i żywotność, a także patronuje kupcom i bankierom. Nic dziwnego, że głowę słonia, którą ma Ganesha często spotykamy w biżuterii. Ma ona mieć funkcję amuletu zapewniającego pomyślność i bogactwo.

Bransoletka z symbolem lotosu

Symbole religijne w biżuterii — buddyzm

Budda

Budda, czyli przebudzony czy też oświecony to postać historyczna. Siddhartha Gautama urodził się w 560 r.p.n.e. na terenie dzisiejszego Nepalu. Pierwszą część życia spędził otoczony luksusem, poświęcając się przyjemnościom życia. Później odkrywszy, ile cierpienia jest na świecie, rozpoczął wędrówkę samotnego mnicha, podczas której osiągnął oświecenie. Resztę życia poświęcił na podróże po Indiach i nauczanie ludzi. Idee buddyjskie są niezwykle piękne, zakładają bowiem uwolnienie ludzkości z cierpienia.

Budda nie jest bóstwem, lecz starożytnym nauczycielem, którego otacza się szacunkiem i miłością. Przedstawianie go jako postaci ludzkiej rozpoczęło się prawdopodobnie pod wpływem sztuki greckiej. Dziś Budda niekiedy służy jako amulet, czy po prostu symbol wybranej drogi życiowej. Niekiedy ma też przypominać nauki buddyjskie, a nawet pocieszać, czy dodawać siły w zmaganiu się z trudami codzienności. 

Lotos 

Lotos nazywany inaczej Padmą jest popularnym i pięknym symbolem, który idealnie nadaje się na biżuterię. Oczywiście może być noszony w oddzieleniu od buddyjskiego znaczenia tego kwiatu. W Buddyzmie symbolizuje czystość, harmonię i prawdziwe piękno. Ciężko nie zgodzić się z tą symboliką patrząc na kwiaty tej rośliny i biżuterię nimi inspirowaną. Często kwiat lotosu otoczony jest kolorowymi kamykami, które mają symbolizować czakry.

Symbol yin-yang, metalowa zawieszka

Symbole religijne w biżuterii — taoizm

Yin yang

Koncepcja yin i yang wywodzi się z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. To graficzne ukazanie uzupełniających się, pierwotnych i przeciwnych sił natury. Yin reprezentuje czerń, oznacza bierność, uległość, smutek, chłód, zimę, introwersję, a także co ciekawe: liczby parzyste i żeński aspekt natury. Yin symbolizuje woda i drewno i odpowiada ludziom urodzonym w nieparzystych latach. Yang to biel, która symbolizuje ciepło, radość, siłę, aktywność, męski aspekt natury, ekstrawersję i liczby nieparzyste. Jej symbole to ogień, ziemia i stal, a także osoby urodzone w latach parzystych. 

Yin i Yang oddziałują na siebie wzajemnie i tworzą pięć pierwiastków (woda, ogień, ziemia, metal i drewno), z których powstają wszystkie rzeczy. Należy pamiętać, że siły te nie wykluczają się wzajemnie i są współzależne i mogą się w siebie przekształcać. Nauka o yin i yang to bardzo ważna część spekulacji kosmologicznych i przyrodniczych taoizmu, ale też wykorzystywana globalnie metafora równowagi i harmonii Wszechświata.

Hamsa, ręka córki Mahometa

Symbole religijne w biżuterii — Chamsa i oko proroka

Chamsa to amulet w kształcie dłoni popularny w krajach Maghrebu i Bliskiego Wschodu. Przedstawia otwartą prawą dłoń i od wieków używany jest do ochrony przed wszelkim złem. Chamsa znana jest także jako ręka Fatimy, córki Mahometa. Najprawdopodobniej wywodzi się ona ze starożytnej Mezopotamii i Kartaginy. Oprócz ochrony przed złymi urokami miała zwiększać płodność, utrzymanie zdrowych ciąży i pomyślnych porodów. Chamsa to również bardzo popularny wzór w biżuterii pamiątkowej w Turcji, czy Egipcie.

Oko proroka, inaczej Nazar, czy oko Fatimy to turecki amulet, często tworzony ze szkła. Ma on formę niebieskiej kropli czy też tarczy z koncentrycznie namalowanymi białymi, jasno- i ciemnoniebieskimi kropkami. Nazar ma chronić przed złym okiem, czyli pradawnym przekonaniem, że złe spojrzenie pewnych osób może sprowadzić cierpienie, nieszczęście, ubóstwo i śmierć.

Symbole religijne w biżuterii — pentagram

Pentagram wielu z nas kojarzy się z satanizmem, czy też buntem typowym dla gimnazjalistów. Jednakże w wielu kulturach uważany jest za symbol magiczny. W przeciwieństwie do Gwiazdy Dawida jest to gwiazda o pięciu wierzchołkach, zwany gwiazdą pitagorejską. Symbol ten znany jest już od neolitu, który w starożytności przez niektórych uważany był za symbol doskonałości. Kojarzono go z życiem i zdrowiem, co ciekawe Babilończycy rysowali pentagramy na pojemnikach z żywnością, aby zapobiec psuciu się pokarmu.

Co ciekawe, wcześni chrześcijanie uważali pentagram za symbol pięciu ran Jezusa. Dopiero w XIX wieku zaczęto uważać pentagramy za symbole szatana. Przekonanie to ma ciekawą genezę. Odwrócony dwoma wierzchołkami do góry pentagram według niektórych przypominał głowę kozła, którą z kolei uważa się za symbol Diabła. Jednakże pentagram skierowany jednym wierzchołkiem ku górze wciąż uważany jest za dobry, oznaczający boską siłę.

Inne wierzenia widzą w pentagramie odzwierciedlenie pięciu zmysłów człowieka, pięciu żywiołów, a nawet światów. Dlatego też, gdy następnym razem zobaczysz na kimś biżuterię z pentagramem, pomyśl, jakie może mieć znaczenie dla konkretnej osoby, zanim ją osądzisz. Choć osobiście proponuję nie oceniać nikogo po rodzaju noszonej przez niego biżuterii.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zobacz co znajdziesz w kolejnych

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons