Biały — kolor śniegu, czystości i jasności

Biały — kolor śniegu, czystości i jasności

Biały jest kolorem, który aktualnie głównie kojarzy mi się z zimą. Pisząc ten post w gorące, sierpniowe południe marzę o dniu na białym stoku. Biel towarzyszy nam w ważnych życiowych wydarzeniach. W szpitalach często pierwszym ubraniem jest biała czapeczka, na rozpoczęcie szkoły, czy na rozmowę o pracę idziemy w białych koszulach, a także wychodzimy za mąż w białych sukienkach. Dowiedz się o historii białego, a także symbolice tego koloru. A co najważniejsze zakochaj się w naszych białych półfabrykatach!

Biały w przeszłości

Prehistoria i Starożytność

Biały to jeden z pierwszych kolorów użytych w prymitywnej sztuce. Znajdziemy go w malowidłach naskalnych sprzed dwudziestu tysięcy lat. Artyści paleolitu używali kredę lub kalcyt jako tło malowidła, rozjaśniacz innych kolorów i oczywiście jako białą farbę. Później, w starożytności niejednokrotnie korzystano z wysoko toksycznej bieli ołowiowej, która była wytwarzana w długim i pracochłonnym procesie. 

W starożytnym Egipcie biały był kolorem kojarzącym się z boginią Izydą. Kapłanki i kapłani Izydy ubierali się wyłącznie w białe płótna, takie same służyły do owijania mumii. W Grecji i okolicznych cywilizacjach biel kojarzyła się z mlekiem matki, które w świecie starożytnym miało duże znaczenie. Rzymianie nosili białe togi na specjalne okazje, a nawet wyróżniali dwa rodzaje bieli. Co więcej, rzymskie kapłanki Westy ubierały się całe na biało, łącznie z szalem i welonem. Chroniły one święty ogień Rzymu, a biel ubrań westalek symbolizowała ich czystość, lojalność i cnotę. 

Średniowiecze

Wczesnochrześcijański kościół przejął rzymską symbolikę bieli jako koloru czystości, poświęcenia i cnoty. Przez lata był to kolor szat księży i zakonników, a do dziś jest to barwa papieska. Co więcej, biały symbolizował czystość Jezusa. Białe były również jednorożce kojarzące się z czystością i niewinnością. Biel przez setki lat wykorzystywano głównie w czystej postaci. Dopiero w okresie renesansu malarze zaczęli dodawać ją do innych barw, aby je rozjaśnić, dzięki czemu renesansowe obrazy często mają pastelową paletę kolorów.

Barok

Biały był dominującym kolorem we wnętrzach stylu barokowego i rokoko. Co więcej, był to niezwykle popularny kolor zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Białe peruki, pończochy i haftowane suknie były niezwykle modne. Bielizna i pościel występowały niemal wyłącznie w białych wersjach. Proces czyszczenia w wysokich temperaturach powodował blaknięcie kolorów, dlatego białe tkaniny były najpraktyczniejszym rozwiązaniem.

Białe ozdoby do włosów

 Współczesność

W historii współczesnej warto wspomnieć o sukniach ślubnych. Do XIX wieku panny młode zakładały swoje najlepsze sukienki bez względu na ich kolor. W 1840 roku królowa wiktoria wyłamała się z kanonu chodzenia do ślubu w kolorowej sukni i na swój ślub z księciem Albertem wybrała biel. Prosta, biała, koronkowa suknia zaskoczyła, a nawet rozczarowała część gości, którzy spodziewali się złota, futer, haftów i przepychu.

Powód wybrania bieli jest niezwykle złożony. Młoda królowa chciała pokazać zdrowy rozsądek i roztropność, aby lud wiedział, że w taki sposób będzie rządzić krajem. Co więcej, wybrała ona suknię obszytą ręcznie robioną koronką z małej wioski Beer, aby wesprzeć upadający handel tą tkaniną. Swój ślub uznała za doskonałą okazję do zareklamowania tego towaru. Wiktoria chciała też pójść do ślubu jako kobieta kochana przez Alberta, a nie królowa obwieszona błyskotkami. Biel była też barwą trudną do utrzymania w czystości, co w subtelny sposób podkreślało bogactwo królowej.

Przez kolejne miesiące suknię tę opisywano na całym świecie. Dziewięć lat później w magazynie Vogue można było przeczytać, że biała suknia jest zwyczajem. Symbol czystości, niewinności i nienasyconego serca oddającego się wybrańcowi. W rzeczywistości był to jednak kolejny trend zapoczątkowany przez kultową brytyjską monarchinię.

Symbolika bieli

O skojarzeniu z czystością i niewinnością nie będę się już rozpisywać w kolejnym akapicie. Co ciekawe, biel jest kolorem najczęściej kojarzonym z początkiem, świeżym startem. Prawdopodobnie dlatego, że Jezus po zmartwychwstaniu  często przedstawiany był w bieli. W tradycjach katolickich ubrania do chrztu i komunii, czyli obrzędów oznaczających nowe początki, są białe.

Innym, mniej typowym skojarzeniem z bielą są duchy i zjawy. Niegdyś zmarłych chowano w białych całunach, co przyczyniło się do przedstawiania niespokojnych dusz w tym właśnie kolorze. Co więcej, wiele mitologii i opowieści ludowych przedstawia śmierć na białym koniu. Biel jest również kolorem koni dwóch Jeźdźców Apokalipsy.

Czerń i biel często stanowią kontrast między dniem i nocą, ciemnością, a światłem, dobrem i złem. W taoizmie biel oznacza yang. Jest symbolem dnia, mężczyzny, słońca, gorąca i pozytywności. Jest to komplementarna natura yin, które razem reprezentują balans natury. 

Psychologia bieli

Oprócz cnoty i czystości biały podobno budzi w nas poczucie bezpieczeństwa. To świetny neutralny i bazowy kolor. Białe przestrzenie sprzyjają kreatywności i łatwo zmieniać ich klimat za pomocą barwnych dodatków. W marketingu biel może być przydatna w przypadku podejścia minimalistycznego. Czystość bieli może kojarzyć się z porządnością i schludnością. Jest to doskonały kolor dla firm sprzątających, a także ceniących sobie minimalizm i precyzję. Biel może też nadać futurystyczny i nowoczesny wygląd twoim projektom i siedzibie twojej firmy. Genialną zaletą tej barwy jest to, że możesz łączyć ją ze wszystkimi kolorami świata i będzie wyglądać świetnie. Stanowi doskonałe tło, a także uzupełnienie niemal każdej istniejącej palety barw. Jeżeli szukasz inspiracji związanych z białym kolorem, koniecznie zajrzyj na naszą tablicę na Pinterest’cie!

Naszyjnik z białych opali

Białe kamienie ozdobne

Pierwszym przychodzącym na myśl białym lub przezroczystym jest oczywiście diament. Nie oszukujmy się jednak większość z nas nigdy nie będzie pracować z tym minerałem. Dlatego też skupię się na powszechniejszych, dostępniejszych i tańszych kamieniach. 

Opal

Opale występują w wielu kolorach, jednakże najczęściej spotykane są mleczno-opalizujące kamienie. W słońcu iskrzą wieloma kolorami od żółtych, przez czerwone i różowe aż do niebieskich i zieleni. Świetnie sprawdzają się w każdym rodzaju biżuterii. Co więcej, nadają się na koraliki, jak i na kaboszony. Każde dodatki z opalu wyglądają świetnie, szczególnie w świetle słonecznym. Opal to dobry materiał zarówno do tworzenia biżuterii codziennej, jak i eleganckich, wieczorowych akcesoriów.

Koraliki z białych howlitów

Howlit

Białe, surowe howlity to kalafiorowate twory, które mogą nie zachęcać do tworzenia z nich ozdób. Jednakże oszlifowane howlity wyglądem przypominają marmur. Najlepiej prezentują się w formie różnokształtnych koralików. Biały howlit jest bardzo podatny na barwienie, dzięki czemu można stworzyć całą tęczę tych niedrogich koralików.

Koraliki kulki z białego agatu

Agat

Białe agaty są dość rzadko spotykane, jednak istnieją. Najciekawsze białe agaty to mszysty i dendrytowy. Obie odmiany mają ciemne, często zielone zanieczyszczenia przypominające mech, drzewa lub paprocie. Agaty to minerały, które na całym świecie wykorzystywane są do tworzenia ozdób. Biżuteria z białych agatów z pewnością będzie trwała i śliczna.

Koraliki z białego kwarcu

Kwarc

Kwarc jest minerałem, który w swojej surowej postaci zyskał ogromną popularność w ostatnich latach. Białe kryształy kwarcu wyglądają jak sople lodu albo kryształ górski. Z kwarcu tworzone są też piękne i wytrzymałe koraliki doskonałe do produkcji bransoletek. To tani i świetnie prezentujący się półfabrykat o uniwersalnych zastosowaniach i bardzo przystępnej cenie.

Białe koraliki i półfabrykaty

Białe półfabrykaty manzuko

Na naszym sklepie internetowym znajdziesz ponad dwadzieścia stron produktów w białym kolorze. Wśród nich oczywiście są półfabrykaty do biżuterii z białych kamieni naturalnych. Towarzyszy im też biały koral, a także wielki wybór pereł sztucznych i prawdziwych, hodowlanych. Perły znajdziesz w wielu różnych kształtach i rozmiarach.

Na manzuko.com jest też szeroki asortyment koralików szklanych i ceramicznych w różnych wariantach bieli. Ciekawym półfabrykatem są perłowe kaboszony z żywicy, a także koraliki ze szkła akrylowego, które wyglądem przypominają perły. Pozostając w klimacie koralików, muszę wspomnieć o moich ulubieńcach, czyli o koralikach katsuki, które zawsze po dostawie ekspresowo znikają z naszych półek.

W każdym kolorze, w tym w bieli znajdziesz u nas rzemienie skórzane i zamszowe, a także kilka rodzajów sznurków. Białe są też chwosty, drewniane zawieszki i koraliki filcowe. Jednym słowem każdy biały półfabrykat, o którym pomyślisz niemal na pewno znajduje się na naszej stronie.

Spodobał Ci się ten post? Nie kończ lektury!

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons