Topaz – kameleon wśród kamieni szlachetnych

Topaz - kameleon wśród kamieni

Topaz to nazwa, która prawdopodobnie wywodzi się z greki, lub sanskrytu. Greckie topazios oznacza poszukiwać, natomiast w sanskrycie słowo topas oznacza ogień, co miało nawiązywać do blasku szlachetnych odmian tego minerału. Topazy występują w wielu barwach i rozmiarach. Potrafią osiągać naprawdę imponujące rozmiary, największe okazy osiągały 20 000 karatów! Wykorzystywane są nie tylko w produkcji biżuterii, ale też jako substrat do materiałów ogniotrwałych i ściernych. Prezenty z topazem tradycyjnie nadają się zarówno na czwartą, jak i na dziewiętnastą rocznicę ślubu!

Topaz w wierzeniach dawnych

Topazy pojawiają się w wielu wierzeniach, zarówno tych starożytnych, jak i tych współczesnych. Topaz był jednym z kamieni, które Aaron wybrał do swego kapłańskiego napierśnika. Umieścił go jako drugi z kamieni, co sugeruje jego istotę. Co więcej, topaz pojawia się też w Objawieniu i jest jednym z kamieni apokalipsy. W egipskich praktykach jest to symbol Ra, boga Słońca i dawcy życia.

W starożytnym Rzymie utożsamiano go z Apollinem. Co więcej, noszenie topazowego amuletu miało zapobiegać chorobom klatki piersiowej i bólom brzucha. Oprawiony w złoto i noszony na szyi topaz miał odstraszać każdy zły omen, jednocześnie zapewniając spokój ducha i sokoli wzrok.

W mitologii Hinduskiej topazy kojarzone były z gorącem. Topaz należy też do dziewięciu świętych kamieni w hinduskim talizmanie i jest bardzo ceniony w tej religii. Dodatkowo hindusi wierzą, że noszenie topazów jako zawieszki dodaje inteligencji, a nawet wydłuża życie!

W Afryce lecznicze rytuały z użyciem topazu były praktykowane w ceremonii łączenia się ze światem duchów. Buszmeni używają tego kamienia z ogromną nabożnością. Wykorzystują ten kamień w rytuałach podróży, współpracy z przodkami i leczniczych.

Niebieskie topazy fasetowane

Właściwości fizyczne topazu

Są to kamienie szlachetne o wartości 8 w skali Mohsa. Co ciekawe ich wartość potrafi zależeć bardziej od ich koloru niż rozmiaru. Występuje w odcieniach żółci, pomarańczu, czerwieni, brązu i zieleni, a czasem nawet niebieskich. Te ostatnie powstają sztucznie, pod wpływem napromieniowania bezbarwnych topazów i są niemal perfekcyjną kopią akwamarynów. Najbardziej poszukiwane topazy to te, które naturalnie mają kolor różowy, niebieski lub miodowy. Natomiast najcenniejsze są te ciemnożółte i różowe.

Ważną właściwością topazów jest łatwość w przełamywaniu. Należy zwrócić szczególną uwagę na delikatne obchodzenie się z tymi kamieniami. Delikatnie należy traktować topazy na każdym etapie obróbki, gdy są cięte, ale także, gdy są polerowane czy osadzane w biżuterii. Nawet jeśli kamień nie pęknie, to może on wytworzyć wewnętrzne rysy.

Topazy są często traktowane jako tańsze zamienniki akwamarynów. Popularną praktyką jest poddawanie bezbarwnych topazów działaniu różnych temperatur, czy promieniowania gamma, dzięki czemu zyskują piękne barwy. W związku z wykorzystywaniem promieniowania, przed wypuszczeniem na amerykański rynek, topazy muszą być przetestowane na poziom promieniowania, aby zapewnić bezpieczeństwo klientów.

Mistyczne właściwości przypisywane topazom

Topaz to kamień, któremu przypisuje się wiele mistycznych zalet. Są szczególnie polecane osobom zmagającymi się z chorobami oczu i stawów. W Indiach używa się go również w leczeniu anginy, krztuśca i świnki. U nas dzięki powszechnym szczepieniom takie praktyki nie są potrzebne. Niektórzy wierzą, że topazy ułatwiają walkę z anoreksją, a jednocześnie wspomagają metabolizm, a nawet wzmacniają zmysł smaku!

Część osób wspomaga swoje leczenie depresji amuletami z topazu. Wierzą oni, że topaz odstrasza lęki i wspiera leczenie osób psychosomatycznych. Kojące topazy mają wnosić w życie spokój i harmonię, ale też dobrą fortunę. Uważa się, że chronią zarówno nasze zdrowie, jak i portfele, a nawet domy! Umieszczenie topazu w domu na chronić przed pożarami i wszelakimi wypadkami.

Jak pielęgnować biżuterię z topazu

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie biżuterii z topazu jest użycie wody w temperaturze pokojowej i miękkiej szczoteczki. Najważniejsze w pielęgnacji tego kamienia jest pilnowanie, aby znajdował się w neutralnym środowisku. Nagłe zmiany temperatury, kwasy, oraz wystawienie biżuterii na działanie wysokich temperatur prawdopodobnie spowodują zmianę barwy topazu.

Topazów nie należy czyścić w domowych myjkach ultradźwiękowych ani za pomocą pary wodnej. Co więcej, topazy mogą utracić swój kolor, jeżeli będą wystawione na działanie słońca. Są to kamienie mocne, lecz stosunkowo łatwo pękają, w związku z tym należy być szczególnie uważnym podczas obchodzenia się z nimi.

Najsłynniejsze topazy świata

Złoty Amerykański topaz

Ten imponujący okaz ma niemal 23 tysiące karatów, dzięki czemu należy do największych oszlifowanych kamieni na świecie! Wydobyto go pod koniec XX wieku w Brazylijskiej kopalni. Wówczas minerał ten ważył niemal 12 kilogramów. Aby wydobyć z tego topazu najwięcej piękna, zdecydowano, że należy nadać mu 172 fasety. Praca ta zajęła szlifierzowi ponad dwa lata! Obecnie kamień znacząco stracił na wadze, ma on nieco ponad 4,5 kg. Można nacieszyć nim oczy w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej Instytutu Smithsonian.

Cesarski ogień

Naszyjnik, którego głównym zdobieniem jest topaz Blaze Imperial, został wykonany z różowego złota i wielu małych brylantów. Ma on ponad 97 karatów i obecnie znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Jego nazwa wywodzi się z XVII wiecznej Rosji. Wówczas różowe topazy wydobywane w Rosji miały nadawane specjalne prawa. Większość carskich topazów to okazy pomarańczowe lub pomarańczowo- czerwone. Różowe topazy były najcenniejsze, z resztą do dziś pozostają jednymi z najbardziej pożądanych okazów.

Topaz Adiel

Ten błękitny topaz liczy sobie ponad 20 tysięcy karatów! Podziwiać go można również w Muzeum Historii naturalnej w Chicago. Obróbki kamienia podjął się wielokrotnie nagradzany gemmolog Richard Homer. Praca na tym niebieskim kamieniem szlachetnym zajęła mu aż pięć lat. Podziwiając okaz mamy jednak pewność, że każda minuta pracy była warta efektu końcowego. To bez wątpienia jeden z największych i najpiękniejszych błękitnych klejnotów na świecie.

Spodobał Ci się artykuł? Kontynuuj podróż po świecie biżuterii z manzuko.com:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz