Zapięcia do biżuterii, ich rodzaje i zastosowanie

Poznaj różne typy podstawowych zapięć do biżuterii

Zapięcia do bransoletek, czy naszyjników mogą mieć kluczową rolę w designie Twojej biżuterii. Niektóre lekkie, delikatne i kobiece, inne zaś duże, surowe, pasujące każdej płci. Zapięcia różnią się wyglądem, kolorem i przeznaczeniem. Bywają zapięcia, które niemalże zamykają się bez naszego udziału gdy do innych potrzebujemy niewielkiej asysty. Poznaj różne zapięcia do biżuterii i dowiedz się jak z nich korzystać. Oczywiście to jedynie sugestie mające na celu ułatwienie Ci poruszania się w świecie biżuterii. Rękodzielnictwo, jak wszelkie dziedziny kreatywne, nie ma sztywnych zasad i od Ciebie zależy, jak wykorzystasz swoje półfabrykaty!

Zapięcie łańcuszka kulkowego

Zapięcia do łańcuszków kulkowych

Prawdopodobnie najprostsze w obsłudze zapięcia, na jakie możesz natrafić. Nadają się jedynie do wykorzystania w biżuterii z łańcuszków kulkowych, które najczęściej spotykamy w łańcuszkach, czy w wojskowych nieśmiertelnikach. Na ogół można je znaleźć w kolorach korespondujących z barwą łańcuszka. Zapięcia do łańcuszków kulkowych mają dwie zasadnicze zalety. Pierwszą z nich jest ich umiejętność to wtopienia się w łańcuszek, tak że są niemal niedostrzegalne. Drugim plusem jest łatwość ich użytku, zarówno podczas montowania (wystarczy je delikatnie rozgiąć), lub w trakcie noszenia biżuterii, gdy wciśnięcie łańcuszka w zapięcie trwa kilka sekund i jest bardzo wygodne.

Zapięcie karabinek

Karabińczyki

Karabińczyki to zdecydowany faworyt większości rękodzielników. Znajdziesz je w niewyobrażalnej ilości rozmiarów, barw i kształtów. Doskonale sprawdzają się zarówno w bransoletkach, jak i naszyjnikach wykonanych niemal każdą techniką. Karabinki bywają smukłe, owalne, masywne, a nawet zdobione. Świetnie wyglądają w brelokach, jak i bransoletkach wykonanych z najdrobniejszych koralików, czy łańcuszków. Niekiedy do ich zapięcia potrzebujemy asysty, szczególnie gdy mowa o drobnych zapięciach w naszyjniku, jednakże z odrobiną wprawy pomoc nie będzie potrzebna.

Ten rodzaj zapięć zainspirowały karabinki służące do zabezpieczania nas podczas wypraw wspinaczkowych. Są one niezwykle praktyczne, dzięki czemu szybko zdobyły popularność w świecie biżuterii. Karabinki doskonale łączą się z niemal każdym półfabrykatem. Większe zapięcia można bezpośrednio nawlekać na sznurki, a mniejsze świetnie sprawdzą się w duecie z kółkami montażowymi.

Co więcej, karabińczyki służyć mogą nie tylko do zapinania naszej biżuterii, ale i do zdobienia jej. Do bransoletki wykonanej z łańcuszka z łatwością możemy dopinać zawieszki na karabinkach, co pozwoli nam na stworzenie uniwersalnej i łatwo modyfikowanej biżuterii.

Magnetyczne zapięcie kulka

Zapięcia magnetyczne

Zapięcia magnetyczne to jedne z moich ukochanych zapięć. Są one niezwykle eleganckie i proste w swoim designie. Biżuteria zapina się niemal bez naszego wysiłku. Co więcej, świetnie sprawdzają się zarówno w kobiecej, jak i męskiej biżuterii! Sprawdzą się idealnie w projektach, w których zapięcie ma się nie rzucać w oczy. Dodatkowo pasują do minimalistycznego i nowoczesnego stylu jak nic innego. Efektownie wyglądają też, kontrastując z kolorowymi sznurkami, czy w surowej męskiej biżuterii z rzemieni.

Zapięcia magnetyczne są bardzo wszechstronne, niektóre są dedykowane biżuterii wklejanej, inne łatwo połączymy za pomocą kółek montażowych, czy po prostu przewlekając sznurek przez oczko. Magnetyczne zapięcia wklejane świetnie współpracują z naszym ukochanym klejem F 6000. Jedynym minusem zapięć magnetycznych jest fakt, że są one mniej pewne niż na przykład karabińczyki. Istnieje ryzyko, że bransoletka, czy naszyjnik rozepną się całkiem przypadkowo. Ma to jednak i jasną stronę, jeżeli zahaczysz o coś bransoletką, to najprawdopodobniej rozepnie się ona, co zabezpieczy Cię przed jej zniszczeniem!

Zapięcie wielorzędowe

Zapięcia wielorzędowe

Zapięcia wielorzędowe to nowość ostatnich lat. Wykorzystywane są głównie w lekkich, letnich naszyjnikach, w których łączy się kilka łańcuszków z drobnymi zawieszkami. Zapięcia wielorzędowe umożliwiają separację i piękną prezentację kilku łańcuszków na dekolcie. Co więcej, ułatwiają one przechowywanie takich naszyjników, czy bransoletek. Ten rodzaj zapięć może być magnetyczny lub wsuwany. Ich design często jest bardzo prosty, jednakże nie będzie łatwo ukryć pięciorzędowego zapięcia i należy się liczyć z tym, że będzie ono widoczne. To zdecydowanie rodzaj półfabrykatu, w którym funkcjonalność jest największym atutem.

Zapięcie z bolcem do wklejania

Zapięcia do wklejania

W tej kategorii znajdziemy różne rodzaje zapięć, między innymi: magnetyczne, toggle, skręcane, ze sprężynką, z bolcem, czy zegarkowe. Wykorzystywane są one głównie w projektach z użyciem rzemieni i sznurków. Umożliwiają estetyczne połączenie projektu. Zapięcia do wklejania występują w wielu odsłonach, od minimalistycznych, małych i prostych, po duże i zdobione. Łatwo znaleźć swój ukochany wzór, niezależnie od stylu, który się preferuje. Są doskonałym uzupełnieniem biżuterii dla każdego. Dodatkowo bardzo dobrze reagują z klejem F 6000, który sprawdza się w większości rękodzielniczych zadań.

Zapięcie fereding

Federingi

Zapięcia typu federing to modyfikacja klasycznych karabińczyków. Zostały one zaprojektowane tak, by zachowując estetykę zapięcia zapewnić maksymalną pewność, że biżuteria nie rozepnie się sama. Są one przez to nieco trudniejsze w obsłudze, jednakże po kilku próbach, każdy z nas zapnie je samodzielnie. Ze względu na prostotę designu federingów można je produkować w szerokiej gamie rozmiarów.

Są niezwykle uniwersalne, często na samym zapięciu są gotowe kółeczka, do których łatwo przyczepimy zawieszkę, czy chwost. Uznawane są zarówno za zapięcia ozdobne, jak i te, które w razie potrzeby łatwo ukryć. Tu ocena zdaje się rzeczą gustu, o którym się podobno nie dyskutuje. Jednakże ogromna popularność tych zapięć w gablotach jubilerów może sugerować, że warto sięgnąć po nie choć raz.

Zapięcie zegarkowe

Zapięcia zegarkowe

Ten typ zapięć rozwiązuje wiele problemów i spełnia niemal wszystkie potrzeby rękodzielników. Część zapięć zegarkowych łatwo ukryć w projekcie, a reszta stanowić będzie doskonały element dekoracyjny. Zapięcia zegarkowe można spotkać nawet jako centralny element dekoracyjny w biżuterii. Są to zapięcia wklejane, do których cudownie pasują płaskie rzemienie skórzane i zamszowe. Ponadto to kolejny typ zapięć, który prosto dopasować do biżuterii dla każdej płci, czyniąc ją bardziej uniwersalną. Osobom bez doświadczenia mogą sprawić lekkie kłopoty, jednakże efekt jest zdecydowanie wart poświęcenia chwili na prawidłowe użycie zapięć zegarkowych. Trudność zapięcia zapewnia nas niejako o tym, że bransoletkę, czy naszyjnik, będzie trudno odpiąć, dzięki czemu nie zgubimy jej, ani nie zostanie nam skradziona tak łatwo.

Proste zapięcie toggle

Zapięcia dwuczęściowe – toggle

Dokładne tłumaczenie nazwy tych zapięć z angielskiego jest dość zabawne, mianowicie oznacza ono „przetyczkę”. Jasno wskazuje ona na mechanizm zapięcia, w którym jedną jego część przekładamy przez drugą. Jednakże brzmi komicznie, skutkiem czego my używamy nazwy toggle, lub zapięcie chłopiec-dziewczynka. Zapięcia te większości rzemieślników wydają się trudne w obsłudze, szczególnie gdy mają fantazyjne kształty. Z reguły jednak po pierwszej próbie uda nam się je zapiąć samodzielnie. Są mocne, trwałe i pewne. Naprawdę trudno będzie je odpiąć przypadkiem.

To prawdopodobnie najbardziej zróżnicowana grupa zapięć do biżuterii. Świetnie pasują do małej i delikatnej biżuterii, jak i do dużych naszyjników, czy bransoletek ceramicznych lub takich wykonanych z kamieni naturalnych. Ten typ zapięcia daje wiele możliwości, zarówno projektantom półfabrykatów jak i rękodzielnikom. Obie grupy chętnie korzystają z tego faktu i tworzą cudowne przedmioty. Dzięki temu toggle spotkamy w biżuterii nowoczesnej, retro, minimalistycznej i bardzo krzykliwej. I to właśnie oddaje największe piękno różnorodności rękodzieła.

Kontynuuj podróż po świecie biżuterii z manzuko:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz