Za co kochamy koraliki czeskie

Za co kochamy koraliki czeskie?

Czeskie koraliki szklane są jedną z najpopularniejszych kategorii w naszym sklepie z koralikami. Ich ogromny wybór i niewielkie rozmiary sprawiają, że to jedne z bardziej uniwersalnych półfabrykatów do biżuterii. W manzuko uwielbiamy koraliki czeskie, tak samo, jak Miyuki, Toho i koraliki z kamieni naturalnych. W tym poście dowiesz się dlaczego. Odkryjesz, jak powstają te koraliki szklane, poznasz rodzaje koralików czeskich i dowiesz się, jak możesz je wykorzystać w swoich projektach.kolorowe koraliki

Jak powstają czeskie koraliki szklane

Tradycyjna, czeska produkcja szklanych koralików rozpoczyna się od grubych, kolorowych prętów ze szkła. Umieszczane są one w specjalnej maszynie, która rozgrzewa szkło i kształtuje koraliki w gotowych formach. Z urządzenia na taśmie wyjeżdża sprasowany pręt szklany z odciśniętymi koralikami. Co ciekawe, koraliki od razu mają otwory, choć wiele osób myśli, że są one wiercone na późniejszym etapie.

Z taśmy szkło spada do pojemnika, w którym cienka warstwa otaczająca koraliki odłamuje się. Następnie koraliki są mieszane w betoniarkach i przesiewane. W tym procesie odseparowuje się prawidłowe koraliki od szklanego odpadu. Co więcej, działanie to wygładza powierzchnię koralików. Po zakończeniu tego procesu koraliki są właściwie gotowe do użycia. Wystarczy je wyczyścić i wysuszyć. Jednakże nierzadko poddawane są dodatkowym procesom takim jak:

 • Fasetowanie — proces polegający na szlifowaniu koralika, w wyniku którego jego powierzchnię pokrywają liczne, drobne ścięcia. Koraliki fasetowane pięknie odbijają światło i często nazywam kryształkami.

 • Matowienie — aby zmatowić powierzchnię koralików, wystarczy regulować czas obracania koralików w bębnie. Jednakże w niektórych przypadkach matowy efekt koralików szklanych otrzymujemy poprzez zanurzenie ich w specjalnym, kwaśnym roztworze.

 • Polerowanie ogniem — wszystkie koraliki fasetowane, po obróbce ściernej trafiają do pieca hutniczego. Jako że fasetowanie może zmniejszyć blask koralika, obróbka na gorąco sprawia, że stają się lśniące.

 • Powlekanie — proces ten może mieć miejsce jako ostatni lub nastąpić przed ostatecznym polerowaniem w piecu. Istnieją różne techniki powlekania:
  • Wielokrotne moczenie w płynnej powłoce, często w ten sposób nadaje się perłowy efekt
  • Umieszczenie koralików w dużym naczyniu, dodanie płynnej powłoki, mieszanie i wysypanie do wyschnięcia (metoda ta często jest porównywana do gotowania makaronu)
  • Próżniowe powlekanie- w warunkach próżniowych wokół rozgrzanych koralików rozpylany jest metaliczny, ekstremalnie zmielony proszek, który przyczepia się trwale do koralika, tworząc równą, cienką warstwę.

Powleczone koraliki zazwyczaj wypalane są w piecu przez około dwie godziny. Co ciekawe, w trakcie tego procesu mogą całkowicie zmienić swój kolor. Na koniec, niezależnie od rodzaju obróbki koralików, są one czyszczone i suszone, a następnie pakowane i wysyłane.koraliki,

Rodzaje koralików czeskich

Wiesz już, że koraliki czeskie możemy podzielić na fasetowane i gładkie. Zarówno kulki, jak i kryształki znajdziesz w wielu rozmiarach. Najmniejsze z nich mają zaledwie 2 mm, a największe aż 1,2 cm. Oczywiście największą różnicę stanowią kolory i rodzaje wykończeń. Jedną z wyjątkowych właściwości koralików czeskich jest wersja dwukolorowa. Co ciekawe, występuje ona nie tylko w wersji, w której koralik tworzy wielobarwne szkło, ale także w podwójnych wykończeniach nazywanych dual coated.

Rodzaje wykończeń czeskich koralików

 • Metaliczna– to najczęściej koraliki z ciemnego lub czarnego szkła pokryte cienką warstwą metalu w procesie próżniowego powlekania. Ich metaliczna powierzchnia przypomina wypolerowany metal, którym zostały pokryte.
 • AB — AB to skrót od Aurora borealis, czyli zorza polarna. To półmetaliczne wykończenie nazywane niekiedy benzyną. Powłoka koralika mieni się niemal wszystkimi kolorami tęczy. Co ciekawe, nierzadko powlekana jest tylko jedna strona koralika. Odmianami efektu AB są
  • Marea o żółto-pomarańczowych refleksach
  • Vitrail mieniący się na różowo i zielono

 • Matowe — matowe koraliki czeskie przypominają nieco szkiełka wyrzucone przez morze na plażę. Ich powierzchnia jest delikatnie chropowata, jednakże miła dla skóry. Zarówno gładkie, jak i fasetowane koraliki matowe są subtelniejsze niż ich lśniące odpowiedniki i tworzą unikatową biżuterię.

 • Matowy AB — to opalizujące, lecz matowe koraliki. Wciąż mienią się kolorami zorzy, jednakże są matowe w przeciwieństwie do swoich lśniących odpowiedników.

 • Lustered — ta powłoka to koralikowy odpowiednik błyszczyka do ust. Nie zmienia ona barwy szkła, jednakże sprawia, że koraliki są ekstremalnie lśniące.

 • Perłowe– perłowe wykończenie, nazywane także satynowym sprawia, że koraliki przypominają wyglądem prawdziwe perły. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez pokrywanie przezroczystych koralików nitrocelulozowym lakierem, niekiedy proces ten jest powtarzany kilkakrotnie, aby uzyskać pożądany efekt.

 

 • Picasso– efekt ten charakteryzuje lśniąca powłoka i nierównomierne rozłożenie pigmentu. Skutkuje to naturalnym, ziemistym wyglądem. Najczęściej efekt picasso znajdziemy w odcieniach pomiędzy żółcią a brązem.pierścionki z koralików

Jak wykorzystać koraliki szklane

Koraliki czeskie są jednymi z najbardziej uniwersalnych koralików szklanych. Możesz tworzyć z nich pierścionki, zawieszki, naszyjniki, kolczyki i bransoletki. Co więcej, mniejsze rozmiary tych półfabrykatów nadają się do wyszywania odzieży i dodatków.

Jeśli chcesz połączyć z czymś koraliki ze szkła czeskiego polecam Ci koraliki Miyuki i Toho. Oczywiście perły, muszelki i kamienie naturalne także świetnie łączą się z tymi uniwersalnymi koralikami. Ze względu na ich ogromny wybór, nadają się do tworzenia biżuterii w każdym stylu i na każdą okazję. Fasetowane koraliki spektakularnie prezentują się w świetle, dlatego sprawdzą się w akcesoriach na specjalne wyjścia. Z kolei gładkie kuleczki idealnie wyglądają w akcesoriach na co dzień.

Nie oznacza to jednak, że musisz ograniczyć się do jednego rodzaju biżuterii. Zdecydowanie zachęcam Cię do eksplorowania możliwości wykorzystania tych uniwersalnych półfabrykatów. A jeśli masz swój ulubiony sposób na użycie koralików czeskich, podziel się nim w komentarzu pod tym postem!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz