Gdzie i jak sprzedawać biżuterię rękodzielniczą

Gdzie i jak sprzedawać biżuterię rękodzielniczą

Ręcznie robiona biżuteria może być nie tylko hobby, ale także źródłem utrzymania. Wiele osób zaczyna swoje przygody z rękodziełem jako sposób na stworzenie akcesoriów dla siebie, a często później rozpoczyna się obdarowywanie rodziny, znajomych. W końcu jednak wieczorne tworzenie akcesoriów przestaje wystarczać i rozpoczynają się poszukiwania sposobu na zmianę swojej pasji w kwitnący biznes. W manzuko znamy tę drogę doskonale, to właśnie w ten sposób powstał nasz sklep z koralikami. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć sprzedawać rękodzieło online lub offline, ten post zdecydowanie jest dla Ciebie!sprzedawanie rękodzieła

Zanim zaczniesz sprzedawać rękodzieło

Jeśli dopiero myślisz o sprzedawaniu rękodzieła, ten post nie do końca powinien być pierwszy na Twojej liście. Na naszym blogu znajdziesz już kilka wpisów o marketingu w małym biznesie, identyfikacji marki i planowaniu. Wydaje mi się, że od nich warto zacząć wszystkie rozważania na ten temat. Co więcej, już na wstępie powinnaś zadać sobie pytania takie jak:

 • Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na rękodzieło
 • Czy chcesz, aby sprzedaż ręcznie robionej biżuterii była Twoją główną, czy dodatkową pracą
 • Dokładnie jaką biżuterię i dla kogo chcesz tworzyć
 • Gdzie znaleźć swoje klientki
 • Co chcesz osiągnąć – w tym pytaniu nie chodzi tylko o ilość zarobionych pieniędzy, czy sprzedanych bransoletek. Postaraj się wyobrazić sobie, to co według Ciebie byłoby sukcesem w największych szczegółach, jakie możesz.

Jedną z najważniejszych cech marki jest spójność. Postaraj się, aby Twoje logo, nazwa firmy, jeśli chcesz ją stworzyć, kolorystyka, opakowania i produkty tworzyły jedną opowieść. Już na etapie planowania warto pomyśleć o identyfikacji marki, czyli czymś, z czym Twój biznes będzie się kojarzył. Oczywiście będzie to ręcznie robiona biżuteria, ale warto też wyróżnić się czymś innym. Takim elementem może być logo, gratis dodawany do zakupów, czy sprytnie przemyślane pakowanie produktów.

Przykładowo nasz sklep z koralikami niegdyś wyróżniał się paczkami owiniętymi różowym stretchem. Dzisiaj stawiamy na bardziej ekologiczne rozwiązania i śliczne naklejki, które projektujemy samodzielnie. Dodatkowo każda paczka zawiera wiadomość od nas i cyklicznie znajdziesz różne gratisy. Jeśli chcesz, możesz zaopatrzyć się w nasze naklejki do rękodzieła lub znaleźć swój unikalny pomysł, który wyróżni Cię na tle konkurencji.

Ostatnią ważną na etapie planowania kwestią jest to, w jaki sposób chcesz sprzedawać swoje akcesoria. Czy chcesz sprzedawać rękodzieło online, a może wolisz spotkać się z klientkami na jarmarkach i festiwalach. W zależności od tego, co wybierzesz, Twoje działania będą nieco odmienne.Sprzedawanie online

Gdzie sprzedawać rękodzieło online

Istnieje mnóstwo platform do sprzedaży rękodzieła online takich jak:

 • Pakamera
 • Etsy
 • Artyferia
 • Unikalni
 • Deco Bazaar
 • Artillo
 • Art-Madam
 • Domitu

A także serwisy, na których możesz wystawić wszystko takie jak:

 • Allegro
 • Amazon
 • Empik marketplace 

Koszty sprzedaży na tych platformach są różne. Niektóre z nich pobierają prowizję od 5 do 30% od kwoty sprzedaży rękodzieła. Na innych płacisz od każdego wystawienia produktu.

Wśród możliwości sprzedaży rękodzieła online jest także założenie własnego sklepu internetowego, które jednak wymaga nie tylko zdolności rękodzielniczych, ale także informatycznych (lub wynajęcia informatyka). Pozwala to jednak na swobodne publikowanie produktów bez dodatkowych kosztów i lepszą identyfikację marki.

Ostatnia opcja to serwisy ogłoszeniowe takie jak”

 • OLX
 • Gumtree
 • Sprzedajemy

W porównaniu do wyżej wymienionych możliwości są one mniej popularne, czy kojarzone z ręcznie robioną biżuterię, ale także mogą okazać się bardzo skuteczne.

Jeśli zdecydujesz się sprzedawać swoje rękodzieło online, polecam Ci nasz słownik pojęć SEO, a także poradniki jak opisywać produkty i opowiadać o swojej marce.Twoja własna marka

Jarmarki z rękodziełem i nie tylko — jak sprzedawać rękodzieło offline

Chociaż mi ze sprzedażą rękodzieła offline najbardziej kojarzą się targi i jarmarki, większość najpierw myśli o sklepach stacjonarnych. Ciekawą propozycją, którą można spotkać, szczególnie w większych miastach są sklepy z dzieloną przestrzenią przez kilku rękodzielników. Znajdziesz w nich często nie tylko ręcznie robioną biżuterię, ale też inne akcesoria, ubrania czy dekoracje. Jeśli znasz kilku odważnych artystów, możesz spróbować założyć z nimi sklep. Podobną alternatywą jest współpraca z istniejącymi już butikami z odzieżą czy rękodziełem. Jeśli styl Twoich produktów pasuje do oferowanego w nich asortymentu mogą okazać się świetnym uzupełnieniem kolekcji sklepu.

Świetną propozycją dla osób, które nie chcą sprzedawać rękodzieła na pełen etat, są sezonowe stoiska w galeriach handlowych, na festiwalach i w miejscach turystycznych. Niektóre pojawiają się tylko w krótkim czasie — np. na weekend. Inne znajdziesz dostępne przez dłuższą chwilę jak na przykład w okresie bożonarodzeniowym.

Podobną propozycją są oczywiście jarmarki. Często przyciągają one tłumy turystów i skupiają miłośników wszelkiego rękodzieła. Do najpopularniejszych należą:

 • Jarmark Świętojański we Wrocławiu i Poznaniu
 • Jarmark Dominikański
 • Jarmarki Bożonarodzeniowe w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i innych dużych miastach Polski

A jeśli sprzedajesz biżuterię naturalną lub tradycyjną możesz spróbować swoich sił na imprezach tematycznych takich jak:

 • Rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem
 • Oblężenie Malborka
 • Wolin

Jeśli postawisz na okresowe pojawianie się w galeriach, na jarmarkach czy festiwalach, z doświadczenia możemy polecić dobre planowanie. Przemyślane ekspozytory do biżuterii i stoisko, które nie przytłacza, mogą nie tylko ułatwić Twoją pracę, ale także zachęcić klientki do zakupów. Postaraj się także, aby całe Twoje stoisko było spójne z tym, jak chcesz reprezentować swoją markę. Media społecznościowe

Media społecznościowe

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz ręcznie robioną biżuterię online, czy stacjonarnie, media społecznościowe będą Twoimi przyjaciółmi. Pozwolą Ci dotrzeć do nowych fanek i klientek. Co więcej, to świetny sposób na przypomnienie o sobie osobom, które już zrobiły u Ciebie zakupy. Niezależnie od tego, jak radzisz sobie z cyfrowym światem, spróbuj swoich sił na Instagramie i Facebooku. Zaobserwuj podobne profile z Polski, ale i ze świata, aby czerpać dobre wzorce i tworzyć wspierającą rękodzielniczą społeczność. Pamiętaj jednak, że uczenie się od innych nie powinno mieć formy dokładnego kopiowania czyjejś pracy.

Mam nadzieję, że ułatwiłam Ci nieco decyzję dotyczącą sprzedaży rękodzieła. Jeśli masz wciąż jakieś pytania, zajrzyj do kategorii „Porady Marketingowe” na naszym blogu. Znajdziesz tam instrukcję jak wycenić swoje rękodzieło i masę poradników, które mogą ułatwić Ci start w świecie małego biznesu. Możesz też zadać nam pytanie w komentarzu pod tym postem, a my z pewnością postaramy się na nie odpowiedzieć!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz