Zapięcie szekla — czym jest i jak je wykorzystać
Zapięcia do biżuterii występują w różnych kształtach, rozmiarach i patentach, a większość ich odmian znajdziesz w naszym sklepie z koralikami. Szekla należy do tej kategorii, chociaż nie jest najpopularniejsza wśród rodzajów zapięć do bransoletek i naszyjników. Do niedawna sama wyobrażałam sobie jej wykorzystanie wyłącznie w męskich projektach, najczęściej wykorzystujących także sznurki i rzemienie. I chociaż te inspiracje są jak najbardziej trafne, od niedawna świat rękodzieła zaczął wykorzystywać szeklę w bardziej kobiecych projektach. Jeśli jesteś ciekawa, jak zapięcie szekla może być wykorzystane w akcesoriach, zapraszam do lektury.
Czym jest szekla
Szekla to rodzaj zapięcia, które pierwotnie wykorzystywano w żeglarstwie i budownictwie. Z czasem jednak zaczęto ją wykorzystywać także w innych dziedzinach, takich jak rzemiosło. Szekla składa się z dwóch metalowych elementów, pierwszy to metalowa klamra w kształcie litery U, którą zamyka metalowa śruba.
Zdecydowanie zapięcie typu szekla należy do bardzo wytrzymałych na tle półfabrykatów do biżuterii z tej kategorii. Warto jednak pamiętać, że jej zapinanie może być mniej wygodne w porównaniu z innymi zapięciami do biżuterii. W biżuterii szekla najczęściej wykorzystywana jest jako zapięcie do bransoletek. Jednakże od niedawna znajdziesz ją także jako dekoracyjny motyw naszyjników.
Ciekawostką są też angielskie nazwy tego zapięcia. Kompletując tablicę pełną inspiracji z biżuterią wykorzystującą szekle, natknęłam się na interesujące określenia. Okazuje się, że niektórzy określają je mianem zapięcia w kształcie podkowy, a inni wrzucają je do jednego worka z karabińczykami. Ostatnie określenia, jakie spotkałam to po prostu zapięcie ze śrubką i zapięcie w kształcie litery U.
Jak wykorzystać zapięcie szekla
W swojej naturze zapięcie szekla jest dość masywne, co niejako ogranicza możliwości jego wykorzystania. Jako zapięcie metalowe znajdziesz je najczęściej w wariancie złotym lub srebrnym. Ostatnio jednak szczególną popularnością cieszą się emaliowane zapięcia typu szekla. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na wykorzystanie tego produktu.
Wyrazisty naszyjnik z zawieszkami
Pierwsza propozycja łączy w sobie kilka trendów. Pierwszym z nich są grube łańcuszki, które cieszą się nieustanną popularnością. W tym przypadku jest to złoty łańcuszek z dość cienkimi, choć sporymi oczkami. Jako że szekla w tym naszyjniku jest srebrna, odhaczony zostaje kolejny trend, czyli mieszanie barw metali. Dodatkowo wykorzystanie zapięcia do przyczepienia zawieszek i wybranie inicjału jako jedną z zawieszek i masz gwarantowany supermodny, a jednocześnie oryginalny naszyjnik.
Męska bransoletka z szeklą
Szekla doskonale sprawdza się w męskich projektach. Jej pierwotne przeznaczenie sprawia, że automatycznie kojarzymy ją z morskim stylem. Jednakże szekla nadaje się także do bardziej uniwersalnych projektów. W tym przypadku mam na myśli połączenie jej z czarnym, skórzanym rzemieniem i brązowym sznurkiem. To projekt, który każdy mężczyzna dopasuje z łatwością do stylizacji codziennych, jak i bardziej eleganckich.
Aby ją zrobić potrzebne będą dwa kawałki rzemienia, dwa odcinki sznurka, odrobina kleju F 6000 i oczywiście zapięcie szekla. Rzemień złóż tak, aby kawałki stykały się ze sobą, następnie utwórz z nich pętlę dookoła zapięcia tak, aby koniec sznurka wystawał około 1,5 cm za zapięciem.
Następnie nałóż odrobinę kleju na końcówkę rzemienia z każdej strony. Wsuń sznurek pomiędzy rzemienie, a potem ciasno owiń go wokół rzemieni. Końcówkę sznurka wsuń pomiędzy rzemienie i zabezpiecz odrobiną kleju. Możesz rozważyć ściśnięcie sznurków z zewnątrz, dopóki klej nie zastygnie. Jednakże uważaj przy tym, aby nie uszkodzić powierzchni rzemieni. To samo powtórz z drugiej strony, tworząc pętlę, przez którą z łatwością przełożysz śrubkę zapięcia.
Złote bransoletki z kolorowym akcentem
Jak już wspomniałam, w modzie są także zapięcia emaliowane. W przypadku bransoletek na złotym łańcuszku, zapięcie to oczywiście spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale także dekoracyjną. Możesz wybrać zapięcie w kolorze dowolnej emalii i połączyć je z dość sporym łańcuszkiem. W przypadku łańcuszków o drobnym splocie zapięcie sprawi, że bransoletka nie będzie się dobrze układała na nadgarstku. A co gorsza mogłaby wyglądać karykaturalnie. Dodatkowo wybierając łańcuszek o dużych oczkach, stworzenie tej bransoletki wymaga jedynie docięcia łańcuszka i nawleczenia zapięcia na ogniwka.
Prosty brelok pleciony
Sznurek paracord i zapięcie szekla to jedno z najbardziej kultowych połączeń rękodzielniczych. W tym przypadku prezentuję breloczek pleciony z paracordu z ozdobną przekładką metalową. Często także plecione są wristlety, które pozwalają na noszenie kluczy jako bransoletkę, co szczególnie przydaje się, jeśli masz zajęte ręce.
Sposób wyplatania paracordu możesz dostosować do własnych umiejętności i chęci. Jeśli nie masz w tym wprawy, dobrze będzie prezentował się prosty warkocz. Jednakże, jeżeli masz wprawę w makramie, możesz stworzyć wzór bardziej skomplikowany niż na zdjęciu.
Dodatkowo, w tym breloczku także śrubka została ozdobiona drobnym kawałkiem paracordu i przekładką metalową. Co ciekawe, może to ułatwić zamykanie i otwieranie zapięcia. Podczas pracy z paracordem zawsze warto pamiętać o przypaleniu jego końcówek na koniec pracy. Zapobiega to nie tylko rozplątaniu się Twojej pracy, ale także zabezpiecza sznurek przez rozczapierzaniem.
Prosta bransoletka z zapięciem szekla
Łańcuszki z ogniwkami w kształcie litery U stały się bardzo popularne za sprawą marki Tiffany. Według niektórych przypominają podkowy, podobnie jak zapięcie szekla. Ich połączenie jest niezwykle proste. Spore ogniwka łańcuszka i ich kształt sprawiają, że wystarczy przewlec zapięcie przez skrajne oczka, aby uzyskać ekspresową bransoletkę. Sprawdzi się ona szczególnie dla miłośniczek mody, a także koni.
Delikatny naszyjnik z szeklą
Jak już wspomniałam, zapięcie szekla nie należy do delikatnych, czy małych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wykorzystać jej w drobnym projekcie. Wybierz dowolny łańcuszek o niewielkim splocie, szeklę w kolorze łańcuszka (chyba że lubisz łączyć złotą i srebrną biżuterię) i kółeczko montażowe w kolorze łańcuszka. Kółko powinno być dość duże, abyś mogła na nie nawlec szeklę i łańcuszek jednocześnie. Wykorzystując zapięcie w roli zawieszki tworzysz prosty naszyjnik w marynarskim stylu.
Chociaż zyskuje na popularności, szekla to wciąż dość niszowy wybór zapięcia. Więcej inspiracji na jej wykorzystanie znajdziesz na naszym Pinterest’cie. Czeka tam na Ciebie tablica z dziesiątkami pomysłów i przykładów wykorzystujących to zapięcie do bransoletek, naszyjników i breloków. Daj znać w komentarzu, które zapięcie wykorzystujesz najczęściej w swoich projektach rękodzielniczych!
Zostaw komentarz