Biżuteria lat 90-tych — trendy, które lubią wracać
Biżuteria lat 90-tych wraca w trendach jak bumerang. Lubimy się nią inspirować, a młode pokolenie czerpie z niej całymi garściami. Większość tych trendów kojarzy się nam z młodością i tęsknie wspominanymi latami przed erą smartfonów. Być może właśnie ze względu na pozytywne wspomnienia tak chętnie wracamy do mody z końca poprzedniego wieku. Nostalgia połączona z różnorodnością lat 90. bezapelacyjnie przyciąga tłumy wielbicielek.
Lata 90. — niezwykle inspirująca dekada
Styl lat 90-tych był bardzo zróżnicowany. Z jednej strony stał sportowy styl z kolarzówkami, kolorowymi legginsami, skejterskimi koszulkami i neonowymi wiatrówkami. Z drugiej grungowe skóry, t-shirty z rockowymi zespołami, koszulki w paski i dziurawe jeansy. Co więcej, popularne były szalone, wzorzyste spodnie, duże buty, bucket hats, martensy, „żonobijki”, plecaki JanSport, flanela, długie włosy i za duże marynarki zakładane na gładkie koszulki.
Ilość trendów z najróżniejszych środowisk może przytłoczyć. Inne trendy objęły fanów rocka, a kompletnie inne miłośników rapu. Bezsprzecznie w modzie bardzo wyraźnie obecna była muzyka, a także sport. Nic dziwnego, supermodelki zajmowały się nie tylko wybiegami mody i sesjami zdjęciowymi, ale także promowały zdrowy tryb życia i kręciły filmy fitness.
Obecnie widząc bandany, koszulki z logo zespołów, czy wzorzyste legginsy, niekoniecznie kojarzymy je z konkretną subkulturą lat 90. Co więcej, ilość inspiracji, jaką projektanci czerpią z tej ery, sprawiła, że trendy ostatnich lat wydają się odświeżoną modą ostatniej dekady XX wieku.
Biżuteria lat 90-tych
Naszyjniki
Naszyjniki były bardzo modne w latach 90-tych, możliwe, że różnorodność trendów pozwalała każdemu znaleźć idealny naszyjnik dla siebie. Prawdopodobnie najbardziej kojarzone z latami 90. są chokery. Niewątpliwie była to era ich rozkwitu i niezwykłej popularności. Modne były żyłkowe, czarne chokery przypominające wyglądem tatuaże. Chętnie sięgano po ich wersje wykonane z satynowych czy welurowych tasiemek, na których niekiedy wisiały zawieszki.
Najmodniejszymi wisiorkami były kryształy w kształcie sopli, muszelki, perły i symbole. Podążając za trendami poprzedniej dekady, popularne były też naszyjniki z własnymi imionami. Naszyjniki z muszelek kauri, czy drobnych perełek również były hitem mody. Perły noszono nie tylko latem, ale także zimą, nierzadko wybierano połączenie delikatnego naszyjnika z perełkami i golfu.
Po przeciwnej stronie spektrum były duże zawieszki z gotyckimi krzyżami na dość grubych łańcuszkach. Była to kontynuacja mody na elementy sakralne w modzie komercyjnej. Zapoczątkowała ją Madonna w latach 80-tych, co nie obyło się bez kontrowersji. Od tamtych czasów krzyże w biżuterii, czy modzie szokują znacznie rzadziej.
Lata 90-te były również erą, w której naszyjniki były popularne również wśród mężczyzn. Nosili oni wyżej wspomniane naszyjniki z muszelek kauri, jednak nie one były najpopularniejsze. Najczęściej można było spotkać mężczyzn z naszyjnikami z białej sieczki z muszli lub drobnych, drewnianych koralików, które były niewiele dłuższe od chokerów.
Kolczyki
Duże kolczyki zdecydowanie należały do trendów. Klasyczne już metalowe koła różnej wielkości wciąż cieszyły się popularnością w ostatniej dekadzie ubiegłego tysiąclecia. Jednak nie były to jedyne duże kolczyki uwielbiane przez tłumy. Popularne były wiszące, duże kolczyki z masy perłowej, najczęściej z nadrukowanymi wzorami kwiatowymi, zwierzęcymi lub abstrakcyjnymi. Nieco podobne do nich były kolczyki z drewna. Oprócz świata natury czerpano inspirację z tradycyjnych wzorów plemiennych, a także często wykorzystywano pacyfkę.
Wśród wiszących kolczyków popularne były również te przypominające owoce. Niezależnie od tego, czy były masowo wytwarzane, czy replikowane samodzielnie w domu, owoce królowały w ciągu lata, szczególnie na uszach młodszych dziewczyn. Bardziej eleganckie, wiszące kolczyki definitywnie inspirowane były księżną Dianą. Zapoczątkowała ona modę na długie i nieco krótsze zwisające łezki. Najczęściej wykonywano je z pereł, a czasem zdobiono kamieniami szlachetnymi.
Sztyfty były popularne, szczególnie wśród młodzieży chodzącej do szkół. W końcu nie wypadało pojawiać się na lekcjach z długimi i zwracającymi uwagę kolczykami. Wzorami popularnymi w krótkich kolczykach były pacyfki, kosmici, kwiaty i oczywiście różne owoce.
Pierścionki
Pierścionki zmieniające kolor były niewątpliwym hitem lat 90. Nazywano je pierścionkami nastroju, bo teoretycznie zmieniały barwę wraz ze stanem emocjonalnym osoby, która je nosiła. W praktyce ich kolor zależał od temperatury ciała, ewentualnie otoczenia, w jakim pierścionek się znajdował. Łączyły jednak elementy magii z modą i zabawą.
Popularne były też małe pierścionki pasujące do wzorów na naszyjnikach i kolczykach. Królowały pacyfki, znaki yin yang, stokrotki i UFO. Bardziej minimalistyczne pierścionki często noszono na palcach stóp. Te nietypowe dekoracje były popularne latem, szczególnie w nadmorskich kurortach.
Ostatnim modnym w latach 90-tych rodzajem pierścionków były duże, kolorowe pierścionki ze szkła akrylowego. Wytwarzano z niego też kolorowe bransoletki i wisiorki, jednakże to pierścionki były najpopularniejsze. Wyglądem przypominały szkło lub plastik. Często były wielobarwne, najczęściej łączyły elementy transparentne i nieprzejrzyste. Były kompletnie niepraktyczne i szalenie popularne.
Bransoletki
Rodzajów bransoletek było prawdopodobnie jeszcze więcej niż naszyjników. Slap bracelets łączyły zabawę, modę i funkcjonalność, gdyż w teorii można było nimi związywać włosy. Jednakże nie oszukujmy się, służyły przede wszystkim do zabawy. Duże, materiałowe gumki do włosów również często służyły za dekorację nadgarstków, jednocześnie dając możliwość zmiany fryzury. Pozostając w temacie szerszych bransolet, nie można zapomnieć o skórzanych, szerokich paskach noszonych jako bransoletki.
Fanki delikatniejszych dodatków z pewnością znajdą coś dla siebie w biżuteryjnych trendach lat 90-tych. Zacząć możemy od własnoręcznie plecionych bransoletek przyjaźni. Oryginalnie wykonywano je głównie z muliny, jednakże dla bardziej eleganckiego efektu polecałabym użyć sznurków jubilerskich. Popularne były także cienkie, gumowe bransoletki. Najczęściej występowały w neonowych i jaskrawych kolorach i noszono je po kilka lub kilkanaście naraz.
Popularne były też bransoletki z małych koralików takich jak Toho czy Miyuki, często nawlekane były na drut pamięciowy. Tworzono z nich najczęściej bransoletki, a czasami naszyjniki. Oprócz mieszanki barwnych koralików na gumce, popularne były bransoletki, w których te drobne koraliki układały się w kwiatki. Te i inne bransoletki noszono nie tylko na nadgarstkach, ale bardzo często na kostkach.
Wypada też wspomnieć, że bransoletki nosiło się grupami, w każdej klasie była dziewczyna z rzędem bransoletek sięgającym połowy przedramienia. 😉
Zegarki
Najpopularniejszymi dziś zegarkami są bez wątpienia wszelkiego rodzaju smartwatche i fitbandy. Wszystkie trzy (z mamą i siostrą) posiadamy tego typu zegarek, choć każda wybrała nieco inną wersję. Podobnie było też w latach 90-tych. Modne były zegarki Casio G-shock i jestem niemal pewna, że moja siostra posiada swój granatowy baby-G, który dostała na komunię. Zegarki tej marki były popularne nie tylko wśród młodzieży. Jednakże prawdopodobnie miały największe znaczenie dla nastolatków.
Drugi typ zegarka to kolorowe akcesoria marki Swatch, które trafiały w mój gust. Chociaż nigdy nie lubiłam nosić zegarków i wciąż preferuję je w najmniejszej możliwej opcji, pół dzieciństwa marzyłam o własnym Swatchu. Wyraziste kolory tych zegarków pasowały do zarówno do wielobarwnego stylu sportowego, jak i do klasycznego zestawienia zwykłej koszulki i jeansów.
Trzeci rodzaj zegarków modnych na koniec XX wieku był nieco bardziej elegancki. Zegarki o małej, prostokątnej tarczy na cienkich, skórzanych paskach były niezwykle szykowne. Paski niekiedy okręcały się dwukrotnie wokół nadgarstka, co podkreślało jego smukłość. To były dodatki w stylu naszej mamy i jestem pewna, że do dziś znalazłaby taki zegarek, w swojej szafeczce ze skarbami. Fanki metalowej bransolety zegarka zamiast skórzanych pasków sięgały po srebrne bransolety.
Biżuteria lat 90-tych — jak nosić ją dziś
Noszenie dodatków inspirowanych poprzednimi erami mody jest świetne. Jednakże uważaj, aby nie przesadzić, gdyż łatwo przejść z inspiracji do niemal kostiumowego wyglądu. Warto przenieść kilka akcentów lat 90. do nowocześniejszych stylizacji. Jeżeli postawisz na przyciągające wzrok kolczyki, zastanów się nad zrezygnowaniem z chokera, czy dużego wisiorka. Postaraj się też nie zapełniać przedramion połączeniem zegarków, bransoletek i wielkich gumek do włosów. Grunt to wypracowanie sobie odpowiedniej równowagi między swoim stylem, inspiracją lat 90., a współczesnymi trendami.
Proponuję zacząć od prostych, klasycznych stylizacji i do nich dokładać kolory i biżuterię oraz inne dodatki do momentu, w którym poczujesz, że osiągnęłaś sukces. W ten sposób unikniesz chaosu i przytłoczenia ilością opcji. Co więcej, stworzenie bazy, do której dokładasz akcesoria, daje Ci punkt startowy do każdego looku, niezależnie czym inspirowanego.
Oczywiście, niektórzy mają kompletnie inne metody. Część osób szuka inspiracji w internecie i stara się je jak najwierniej odtworzyć. A pomysłów na outfit z lat 90-tych w internecie zdecydowanie nie brakuje. Inni wybierają metodę prób i błędów i testują różne połączenia ubrań i biżuterii aż osiągną zamierzony cel. Kolejny typ człowieka jest mi bardzo bliski. Są to osoby, które wybierają swoje ubrania i dodatki wedle aktualnego kaprysu. Nie przywiązują zbyt wiele uwagi do ery, w której dane akcesoria były bardziej lub mniej popularne i po prostu mają zabawę z mody, do której mają dostęp.
Biżuteria lat 90-tych — pomysły na współczesny DIY
Z pewnością niejedna z was zastanawiała się jak odtworzyć kultowe dodatki z lat 90-tych. Trendów, które dziś wróciły do łask, jest mnóstwo i nie sposób w jednym poście opisać je wszystkie. Postanowiłam więc wybrać pięć rodzajów biżuterii, które wydają się wciąż aktualne, a jednocześnie łatwe do zrobienia. Co więcej, każdy z tych projektów możesz z łatwością zmodyfikować tak, aby idealnie pasował do twojego unikalnego stylu.
Kolorowe naszyjniki i bransoletki
Kolorowe naszyjniki i bransoletki to klasyka stylu lat 90. Pasują one do wielu stylizacji, które są obecnie popularne. Co więcej, bawiąc się rodzajem drobnych koralików i połączeniami kolorystycznymi masz ogromne pole do popisu. Klasyczne kolorowe naszyjniki czy bransoletki składały się z mieszanki małych koralików szklanych na gumce. W tym celu potrzebować będziesz małych koralików takich jak Toho czy Miyuki i gumki jubilerskiej.
Nieco aktualniejsza wersja tych dodatków może składać się z bardziej przemyślanych, stonowanych i uporządkowanych schematów kolorystycznych, które możesz połączyć ze złotymi przekładkami dla bardziej eleganckiego efektu. W ten sposób możesz stworzyć nieskończoną ilość różnych bransoletek na nadgarstki i kostki, a także krótkich naszyjników. Co więcej, jeśli użyjesz małych krawatek jako przekładek, będziesz mogła dodać zawieszki. Aby pozostać w krainie biżuterii inspirowanej latami 90-tymi, polecałabym sięgnąć po emaliowane zawieszki, muszelki lub małe chwosty.
Inną, współcześniejszą propozycją jest kombinowanie z materiałami. Możesz spróbować połączyć dwa trendy i stworzyć naszyjnik z pereł, pomiędzy którymi umieścisz kolorowe koraliki ze szkła. Kolejną propozycją jest zamiana materiałów. Zamiast klasycznych koralików ze szkła możesz wybrać kolorowe koraliki z agatów albo moje ukochane koraliki katsuki. Zaletą tych propozycji jest fakt, że łatwo dostać je w gotowych mieszankach kolorystycznych.
Choker z kryształem
Chokery to prawdopodobnie jeden z częściej powracających trendów, jaki kojarzę. Zamiast wybierać żyłkowy, prosty choker, spróbuj stworzyć coś wyjątkowego, co będzie na tobie idealnie wyglądać. Aby stworzyć bazę chokera, potrzebować będziesz szerokiego rzemienia lub welurowej wstążki. Do tego przydadzą Ci się łapaczki lub końcówki do wklejania o tej samej szerokości co rzemień, lub wstążka i oczywiście kółka montażowe wraz z zapięciem. Na materiał nawlecz szerokie kółko lub krawatkę, następnie zakończ go końcówkami i zamontuj zapięcie. W ten sposób powinnaś otrzymać gotową bazę chokera.
Następnie możesz wybrać kolor i rozmiar sopla kryształu, który dołączysz do naszyjnika. Możesz przymocować go za pomocą kółka montażowego lub opleść kamień drucikiem dla dodatkowego efektu i w ten sposób zamontować do naszyjnika. Oczywiście, jeżeli kryształki nie przemawiają do Ciebie, możesz wybrać dowolną inną zawieszkę lub koralik i zamontować na swoim chokerze.
Sztyfty z kaboszonami
Wielokrotnie na naszym blogu mogłaś przeczytać, jak uniwersalne zastosowanie mają kaboszony. To najprostsza droga do stworzenia krótkich kolczyków z wybranym przez Ciebie wzorem. Jeżeli masz talent i lubisz rysować lub malować możesz wybrać drewniane kaboszony i namalować na nich pożądany wzór, lub stworzyć go na spodzie kaboszonu ze szkła. Osobom mniej utalentowanym manualnie polecam nasz poradnik jak wklejać obrazki pod kaboszony, tam znajdziesz instrukcje jak zrobić kolczyki z każdą grafiką pod słońcem.
Biżuteria z muszelkami kauri
Muszelki kauri to klasyka lat 90-tych. Wystarczy, że nawleczesz je na sznurek i twoja bransoletka lub naszyjnik będą gotowe. Bardziej zaawansowanym polecam zaplatanie supełków pomiędzy każdą muszelką. W ten sposób Twoja biżuteria będzie wyglądać lepiej, a także stanie się trwalsza. Trudniejszym projektem będzie dodanie pojedynczej muszelki do wyplatanej bransoletki, jednakże i to powinnaś wykonać bez trudu. Najłatwiej będzie Ci zacząć od prostego warkoczyka, na który w połowie możesz nawlec muszelkowy koralik.
Jeżeli marzysz o kolczykach z masy perłowej lub dużych drewnianych kolczykach, poszukaj ich na naszym sklepie internetowym! Ich wybór z pewnością Cię nie zawiedzie.
Zostaw komentarz