Kamień księżycowy — nocne światło w Twojej biżuterii

Zbliżenie makro na kamień księżycowy

Kamienie księżycowe to niezwykle piękne minerały. Przypominać mogą opale lub labradoryty, jednakże każdy z tych kamieni zachwyca w nieco odmienny sposób. Nazwa kamienia księżycowego ma związek z podobieństwem kamieni do blasku, jaki otacza Księżyc. Niegdyś wierzono, że ów srebrzysty, nocny blask księżyca został zamknięty w kamieniu. Jako że Księżyc kojarzono z damską energią, do dziś uważa się kamień księżycowy za ozdobę wyjątkowo kobiecą.

Historia kamieni księżycowych

Starożytna Grecja i Rzym

Kamienie księżycowe były wykorzystywane jako piękne ozdoby, ale też potężne talizmany już w czasach starożytnych. Rzymianie nosili kamień księżycowy, wierząc, że powstał z promieni księżyca. W Starożytnej Grecji i Rzymie utożsamiano ten minerał z bóstwami lunarnymi. Selene była grecką boginią, która nocą przemierzała niebo na srebrzystym rydwanie zaprzężonym w konie, a jej rzymskim odpowiednikiem była Luna. Jej moc zależna była od fazy księżyca, sama bogini miała skrzydła i ubrana była w świetliste szaty. Sprawowała pieczę nad magią i zdrowiem.

Do innych bóstw lunarnych należała Artemida, bogini łowów, a także płodności i plonów. Opiekunka lasów i przyrody. Co ciekawe, Artemidę niekiedy utożsamiano z Hekate, straszliwą władczynią czarownic. Patronka czarów i mistrzyni czarownic budziła grozę w mieszkańcach Hellady. Czczono ją również jako boginię zemsty i pokuty. Rzymskim odpowiednikiem Artemidy I Hekate była Diana. Kamienie księżycowe noszono więc z różnych powodów. Ubierali je rybacy, których powodzenie często zależało od fazy księżyca. Nosiły je kobiety pragnące mieć dziecko, ale też te, które chciały się na kimś zemścić.

Łatwo się więc domyślić, że kamienie księżycowe były popularnymi amuletami. Przypisywane im wszechstronne właściwości sprawiały, że ciężko było odgadnąć, z jakiego powodu dana osoba wybrała ten minerał. Co więcej, niektórzy sięgali po kamień tylko i wyłącznie ze względów estetycznych nie kojarząc go wcale z magicznymi zdolnościami.

Indie

W Indiach uważano kamień księżycowy za święty. Uważano go za minerał miłosny, przez co często ofiarowywano go na ślubach i uważano, że jest kluczowy w pojednaniu kochanków. Istniało również przekonanie, że jeżeli dwie osoby będą nosić kamień księżycowy podczas pełni, niewątpliwie się w sobie zakochają.

Kult kamienia księżycowego w Indiach rozpoczął się u zarania dziejów. Uważa się, że od powstania świata, kamień księżycowy osadzony jest w czole boga księżyca, Chandry. Co ciekawe, jego pełne imię brzmiało Chandra Shekara, co oznacza „osoba nosząca księżyc”. Podobno kamień na czole Chandry zmienia barwę w zależności od fazy księżyca, co ma odzwierciedlać jego przypływ i zanik mocy.

Kamień księżycowy koraliki

Średniowiecze

Wierzenia dotyczące kamienia księżycowego w średniowieczu niewiele zmieniły się od starożytności. Uważano, że kolor i rozmiar kamienia zmieniał się wraz z fazami księżyca. Jednakże w ciemnych czasach kamień księżycowy stracił na popularności z uwagi na pogańskie konotacje. Był wówczas przede wszystkim narzędziem do wróżenia. Wierzono, że włożenie kamienia pod język miało zaszczepić wiedzę o tym, co należało postąpić lub od czego należało odstąpić.

Secesja

W okresie secesyjnym kamień księżycowy zyskał utraconą wcześniej popularność. Rene Lalique, o którym pisałam już kiedyś, wprowadził na rynek przepiękną biżuterię wykorzystującą kamienie księżycowe. Spowodowało to prawdziwy boom na dodatki z tym minerałem. Niektórzy wówczas wierzyli, że podarowanie ukochanej osobie biżuterii z kamieniem księżycowym podczas pełni księżyca sprawi, że zakocha się w tobie na zabój.

W okresie secesyjnym był synonimem księżyca, magii, miłości i szczęścia. Uważano, że niebieskie kamienie księżycowe wyrzuca ocean raz na dwadzieścia lat. Inni zaś twierdzili, że minerały te staną się brzydkie i pozbawione połysku, jeżeli właściciel będzie trzymał w sobie dużo złości.

Kamień księżycowy właściwości fizyczne

Jego pełna nazwa to adularowy kamień księżycowy i jest odmianą ortoklazu. Fazą przeważającą jest adular uzupełniany przez rozproszoną fazę albtu. Właśnie ta mieszanina minerałów we wnętrzu kamienia nadaje mu srebrzystoperłową poświatę. Kamienie księżycowe wykazują szczególną zdolność opalescencji zwaną niekiedy adularyzacją.

Najpopularniejsze kamienie księżycowe są w odcieniach szarości i niebieskiego. Co ciekawe, występują też w bieli, pomarańczu, żółci, brązie, różu, a nawet zieleni. Najdroższe i najbardziej przejrzyste i błyszczące są zazwyczaj niebieskie i srebrzyste kamienie. Choć niezwykle piękne, kamienie księżycowe nie należą do najtrwalszych. W skali Mohsa ocenia się je na około 6, co oznacza, że niestety dość łatwo je zarysować.

Kamień księżycowy i jego mistyczne właściwości

Od tysięcy lat kamień księżycowy utożsamia kobiecą energię w wielu kulturach. Przez niektórych nazywany klejnotem intuicji, gdyż wierzą oni, że ułatwia podążać drogą. Zgodnie ze starożytnymi wierzeniami, niektórzy noszą kamień w nadziei na jego pomoc w osiągnięciu sukcesu i szczęścia w sprawach miłosnych i biznesowych.

Inni uważają kamień księżycowy za minerał nowych początków. Według nich ma wspierać wewnętrzny rozwój, łagodzić niestabilne emocje i wspierać w walce ze stresem. Księżycowy blask kamienia ma pomagać na każdej ścieżce, na jakiej dane nam być w trakcie życia. Mężczyznom polecany jest jako pomoc w otwieraniu się emocjonalnie.

W medycynie alternatywnej kamienie księżycowe również znalazły swoje miejsce. Według mistyków mają one wspierać układ trawienny w przyswajaniu składników odżywczych. Kolejne magiczne właściwości przypisywane tym minerałom to łagodzenie zapaleń skóry, oczu, a także wątroby i trzustki. Co ciekawe, można się natknąć na teorie, w których kamienie księżycowe regulują gospodarkę hormonalną, dzięki czemu pomagają w poczęciu, ciąży i porodzie, a także w okresie laktacji.

Komplet biżuterii z kamieniami księżycowymi

Biżuteria z kamieni księżycowych

Bezsprzecznie najczęstszym szlifem kamieni księżycowych są kaboszony. Różne kształty tych minerałów oprawiane są w złocie lub srebrze. Ze względu na chłodne kolory kamienie księżycowe znacznie lepiej komponują się ze srebrem niż ze złotem. Najpopularniejsze są klasyczne okrągłe i owalne kaboszony, jednakże kamień księżycowy często cięty jest też w kształt księżyca.

Oprócz kaboszonów, kamienie księżycowe spotkasz też w formie koralików. Świetnie komponują się z półfabrykatami w kolorze srebra, ale też z innymi kamieniami szlachetnymi, czy koralikami szklanymi. Najlepiej używać z nimi produkty w chłodnych kolorach, które uzupełnią barwy kamieni. W naszym sklepie znajdziesz białe i srebrzystoszare koraliki z kamienia księżycowego.

Jak dbać o biżuterię z kamienia księżycowego 

Kamienie księżycowe są dość delikatnymi minerałami. Jak większość kamieni ozdobnych, kamienie księżycowe czyścimy letnią lub ciepłą wodą i miękką szmatką. Zanim zmoczysz kamień, możesz spróbować usunąć zabrudzenia samą szmatką lub miękkim pędzlem. Uporczywe zabrudzenia spróbuj usunąć łagodnym mydłem albo wodą micelarną.

Aby cieszyć się pięknem kamieni księżycowych przez długi czas, warto unikać noszenia biżuterii podczas prac domowych. Co więcej, nie narażaj tych ozdób na działanie wysokich temperatur, czy pary wodnej.

Zaciekawiona artykułem? Zobacz co jeszcze dla Ciebie napisałyśmy:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz