Soft goth, czyli pastelowy mrok
Soft goth to trend, który królował w 2023 roku. Częściowo odpowiedzialna jest za to zapewne premiera Wednesday, która miała miejsce w styczniu. Trend ten królował na czerwonym dywanie podczas tegorocznych Oscarów. I chociaż soft goth najczęściej obserwujemy w makijażu, nie brakuje go też w modzie. A zima (i oczekiwanie na kolejny sezon Wednesday) to idealny czas na eksperymentowanie z tym stylem.
Styl gotycki
Subkultura gotycka pojawiła się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Zrodziła się z ruchów punkowych połączonych z zamiłowaniem do okultystyki, gotyckiej literatury, mitologii nordyckiej i słowiańskiej i rzeczy mrocznych. Styl gotycki czerpie też wiele inspiracji z wiktoriańskiej ery żałobnej. Charakteryzuje się ciemną paletą kolorów, koronkami i groteskowymi akcesoriami z motywem nietoperzy, pająków, sztyletów i kwiatów.
Oczywiście z czasem rozwinęły się podkategorie stylu gotyckiego. Wyróżnić możemy gotyckie lolity, arystokrację, gotów tradycyjnych, wiktoriańskich i cybergotów. A od jakiegoś czasu spotkać możemy pojęcie soft goth, czyli miękkiego lub delikatnego stylu gotyckiego.
Co znaczy soft goth
Trend ten narodził się w drugiej dekadzie XXI wieku. Była to odpowiedź na dość radykalny, tradycyjny wygląd gotów. Soft goth to nieco grzeczniejsza, delikatniejsza wersja stylu gotyckiego. Wciąż charakteryzuje go fascynacja mrokiem, lecz miesza się ona z wrażliwością i inspiracją czerpaną z natury. Co więcej, paleta kolorów soft goth wzbogacona jest o pastelowe odcienie różu, fioletu i niebieskiego połączone z szarościami i oczywiście czernią.
Soft goth według mnie można opisać jako połączenie tradycyjnego gotyku z regencycore z naturalnymi i mistycznymi akcentami. Ten trend zdecydowanie mniej przykuwa spojrzenia na ulicy, jednakże wciąż daje mnóstwo swobody do wyrażania siebie.
Moda soft goth
Soft goth to trend, który jest bardzo pokrewny estetyce nowoczesnej czarownicy czy goth academia. Jednakże w tych stylach w przeciwieństwie do pastelowych kolorów znajdziesz więcej głębokich odcieni zieleni czy burgundu. Oczywiście możesz bawić się tymi mikrotrendami dowolnie, łącząc je lub wybierając ten, który bardziej do Ciebie pasuje.
Niezależnie od tego, z którym z tych modowych nurtów identyfikujesz się najbardziej, postaw na mieszankę delikatnych koronek i ciepłych tkanin, jak np. welur, czy swetry. Świetnie sprawdzą się tu także tiulowe spódniczki, zwiewne koszule czy bluzki z siateczkowymi panelami. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz także nosić gorsety i kabaretki. Nie zapomnij też o dość topornych butach, które zdają się nieodłącznym elementem gotyckich stylizacji.
Makijaż soft goth
Makijaż soft goth podkreśla zarówno oczy, jak i usta, co zdecydowanie jest przeciwieństwem naturalnego makijażu, do którego przywykłyśmy w ostatnich latach. Oczywiście staramy się tworzyć zbalansowany makijaż, nie łączymy więc ekstremalnie ciemnych oczu z wyrazistymi ustami. Na oczach w wersji mocniejszej pojawiają się szarości, burgundy i fiolety, a w delikatniejszej formie idealnie rozblendowane brązy, które lekko podkreślają oko.
Na ustach sprawdzą się wszystkie ciemne kolory takie jak fiolety, brązy, głębokie czerwienie, a nawet czerń. Jeśli chcesz postawić na neutralne usta, wybierz szminkę o odcień lub dwa ciemniejszą od Twojego naturalnego koloru ust. Dodatkowo postaw na róż i chłodny kontur w przeciwieństwie do rozświetlacza i bronzera. Postaraj się powstrzymać od zbytniego rozczesywania brwi i podkreśl je ciemnym kolorem.
Biżuteria soft goth
To, jakie akcesoria wybierzesz, w ogromnej mierze zależy od konkretnej stylizacji, na którą się zdecydujesz. Pragnę Ci jedynie przedstawić najczęściej przewijające się w tej estetyce dodatki, jak i oczywiście półfabrykaty i surowce, z których sama będziesz mogła je stworzyć.
Z soft goth automatycznie kojarzą mi się miękkie chokery z welurowych wstążek z zawieszkami różnych rozmiarów. W drugiej kolejności na myśl przychodzą kokardki w formie wisiorków, kolczyków, klipsów i spinek do włosów, które często ozdobione są perłami. W opozycji do chokerów znajdują się wisiorki zawieszone na długich, cienkich łańcuszkach. Popularne są pierścionki z oczkami z kamieni ozdobnych, grawerowanymi wzorami i emalią, które często nosi się po kilka na jednym palcu.
Kolczyki są w soft goth najczęściej dość delikatne, a nawet jeśli mają spory rozmiar, to pozostają dość zwiewne. Nie bój się też korzystać z broszek i przypinek. Sprawdzą się świetnie nie tylko jako akcesoria płaszcza, czy torebki, ale też jako ozdoba kołnierzyków i koszul.
Półfabrykaty do biżuterii w stylu soft goth
Dominującym metalem w biżuterii soft goth zdecydowanie jest srebro, które w prostszych projektach możesz zastąpić stalą chirurgiczną. Jeśli chcesz wybrać zawieszki do swojej biżuterii, świetnie sprawdzą się te w kształcie księżyca, czaszek, nietoperzy, symboli religijnych, serc i róż, a także pająków i naturalnych motywów i kluczy.
Poza metalami i wspominanym wyżej welurem możesz skorzystać z dowolnego rodzaju wstążek i cienkich drucików do stworzenia swoich delikatnych, gotyckich dodatków. A jeśli szukasz koralików, to poza perłami i masą perłową najpopularniejsze są koraliki z kamieni naturalnych. Biorąc pod uwagę paletę barw w stylu soft goth, polecam Ci morganity, ametyst, kwarc (szczególnie czarny rutylowany), obsydian i hematyt. Nie zapomnij też o kamieniach księżycowych i labradorytach. A jeśli ciekawi Cię mało znany kamień w odcieniach różu, sprawdź, czy w oko wpadnie Ci rodochrozyt.
Jeżeli czytasz naszego bloga nie pierwszy raz, nie zaskoczy Cię zapewne, że na Pinterest’cie czeka na Ciebie tablica pełna biżuteryjnych inspiracji. Podziel się z nami Twoimi przemyśleniami na temat tego stylu w komentarzu pod postem i daj znać, o czym chciałabyś przeczytać w kolejnym wpisie.
Zostaw komentarz