Larimar — błękit oceanu zamknięty w kamieniu

Larimar niebieski kamień

Larimar to kamień, który poznałam od sąsiadek stojących obok nas na Jarmarku Dominikańskim. Wśród biżuterii z bursztynu oferowały one dodatki z wieloma kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi. Wśród nich znalazł się tajemniczy larimar w jasnobłękitnym kolorze. Rzadko zdarza mi się zupełnie nie znać minerału ozdobnego, dlatego też larimar tak bardzo mnie zaintrygował. Zapraszam Cię do odkrycia tego pięknego i mało znanego kamienia. 

Larimar co to za kamień

Larimar to minerał pochodzący tylko i wyłącznie z Dominikany na Karaibach. Jego barwa waha się od bieli przez do ciemnoniebieskiego przez różne odcienie niebieskiego, a nawet zieleni. Im czystszy i bardziej niebieski kamień, tym jest cenniejszy. Larimary to kamienie ozdobne, które występują tylko w jednym miejscu na naszej planecie, co ma również wpływ na ich cenę.

Larimar to rodzaj pektolitu, czyli skały złożonej z krzemianów wapnia i sodu. Pektolity występują w wielu miejscach na świecie, jednakże tylko larimar ma charakterystyczny błękitny kolor. Barwa kamienia jest wynikiem unikatowego, niebieskiego zabarwienia wynikającego zastąpienia wapnia atomami miedzi. W miocenie, gdy wybuchały skały wulkaniczne, powstawały wnęki we wnętrzu skał. Skały wypełniały się minerałami, w tym niebieskim pektolitem. Później w wyniku erozji skał, małe cząstki kamieni odrywały się i spadały zbocza. Rzeka Bahoruco niosła osady zawierające larimar do morza. Przewracanie się wzdłuż koryta rzeki zapewniło minerałom naturalny proces polerowania, co sprawia, że jasnoniebieskie larimary wyróżniają się na ciemnym żwirze.

Właściwości fizyczne larimaru

Ten zbliżony do turkusu kamień ozdobny o bardzo zmiennej twardości. W skali Mohsa jego twardość określa się między 5, a 7. W biżuterii najbardziej pożądane są twarde, wytrzymałe larimary, które gwarantują większą trwałość. Praca z minerałem nie jest łatwa, larimar często pęka, odpryskuje i odłamuje się i to w najgorszych momentach. Ograniczone występowanie niebieskiego minerału i jego utrudniona obróbka w dużej mierze wpływają na jego cenę. Mimo to larimar nie należy do bardzo drogich kamieni, a daje możliwość stworzenia wyjątkowej biżuterii.

Larimar w mistycyzmie

Niektórzy wierzą, że larimar jest talizmanem przyciągającym drugą połówkę. Według nich ma pomagać w rozwoju duchowym i osobistym. Co więcej, mistycy uważają, że noszenie larimaru ma pobudzać zdolności paranormalne, telepatyczne, a także ułatwiać jasnowidzenie, samouzdrawianie i podróże astralne. Błękit larimaru ma wyciszać, uspokajać i ułatwiać opanowanie emocji.

Wśród magicznych właściwości uzdrawiających larimaru niektórzy wymieniają łagodzenie objawów depresji, fobii i nerwicy. Co więcej, są osoby przekonane, że te minerały pomagają w leczeniu układu kostnego, a także usprawniają pracę mózgu i zapobiegają infekcjom.

Biżuteria z larimarami

Larimar w historii

Nazwa larimaru jest połączeniem Larrisa i mar. Pierwszy człon nazwy kamienia pochodzi od imienia córki odkrywcy minerału, drugi natomiast oznacza morze w języku hiszpańskim. Tego odkrycia dokonał, Miguel Mendez, wraz z Normanem Rillingiem w 1974 roku w nadmorskiej prowincji Bahoruco. Co ciekawe, odkrycie to miało miejsce drugi raz. Jako pierwszy larimar odkrył Miguel Loren w 1916 roku, jednakże władze Dominikany nie pozwoliły mu na badanie i eksploatację tej niebieskiej skały.

Mieszkańcy Dominikany wierzyli, że kamień ten pochodzi z morza i nazywali go po prostu niebieskim kamieniem. Hiszpańscy odkrywcy początkowo znajdowali wyłącznie kamienie naniesione przez wodę. Dopiero dalsza eksploracja w górę rzeki Bahoruco ujawniła miejsce pełne larimarów, co pozwoliło na stworzenie kopalni Los Chupaderos. Kopalina ta obejmuje obecnie pojedyncze zbocze góry, które poprzebijane jest około 2000 pionowymi szybami. Wszystko otoczone jest roślinnością deszczowych lasów.

Jak rozpoznać prawdziwy larimar

Prawdziwy larimar jest niemal mętny, zamglony i zupełnie nieprzezroczysty. Światło nie przechodzi przez ten kamień. Podróbki często wykonane są ze szkła lub barwionych agatów, które przepuszczają światło. Najlepiej więc podnieść kamień i umieścić go pod światło. Jeżeli promienie światła przechodzą przez kamień, jest on podróbką. Najbardziej nadaje się do tego światło naturalne, jednakże jeżeli nie masz możliwości z niego skorzystać, to latarka w telefonie powinna zdać egzamin. 

Jak dbać o biżuterię z larimarem

Larimar jest dość wytrzymałym minerałem, jednakże warto, aby jego pielęgnacja była dość delikatna. Mokra i miękka szczoteczka i użycie letniej wody z łagodnym mydłem powinny zwalczyć niemal każdy brud. Zawsze należy pamiętać o dokładnym spłukaniu biżuterii wodą celem usunięcia resztek mydła. Później wystarczy osuszyć biżuterię miękką szmatką i odłożyć lub ubrać biżuterię. Czyszczenie biżuterii z larimarem raz w tygodniu na sucho lub na mokro powinno zapewnić jej piękny blask.

Spodobał Ci się artykuł? Zobacz, czy kolejne też trafią w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz