Balmain — luksusowy i nowoczesny styl

Balmain - luksusowa marka

Balmain to jeden ze znanych domów mody pochodzących z Paryża. Jednakże dziś łatwo zapomnieć o tradycyjnych początkach marki, szczególnie gdy oglądamy kolejne pokazy nowych kolekcji. Postanowiłam więc przybliżyć Ci dzisiaj nieco historii tej marki, a także nieco jej charakterystycznych cech. Oczywiście nie zabraknie też najciekawszej biżuterii!

Pierre Balmain
https://fashiongtonpost.com/pierre-balmain/

Początki Balmain

Pierre Balmain urodził się na początku XX wieku we francuskich Alpach. Jego ojciec był handlarzem tkaninami, a matka prowadziła odzieżowy butik wraz ze swoimi siostrami. Możemy więc założyć, że młody Pierre odkrył świat mody dość szybko. Sztuka była mu bliska i jako młodzieniec pragnął zostać architektem. Rozpoczął nawet studia, które jednak porzucił, aby pracować dla jednego z paryskich projektantów mody.

Pracę w modzie Pierre musiał przerwać w trakcie II Wojny Światowej, aby przez dwa lata służyć w armii francuskiej. Później jednak powrócił do przemysłu i w 1941 roku rozpoczął pracę u Luciana Lelonga, gdzie współpracował między innymi z Christianem Diorem. Zaledwie 4 lata później Pierre Balmain otworzył własny dom mody. Dzięki pomocy przyjaciółki, która zareklamowała jego projekty w Vogue, popularność marki rosła bardzo szybko. Pierre szył dla gwiazd kina takich jak Sophia Loren, Brigitte Bardot czy Marlene Dietrich, a także królowych Tajlandii i Belgii i księżnej Wallis Simpson.

Marka początkowo projektowała piękne suknie i garnitury. W jego pracach można było wyczuć architektoniczne zamiłowanie artysty. Wcięcie w talii, mocne ramiona, plisy i zdecydowany krój kreacji były jego znakiem rozpoznawczym, który dość szybko stał się synonimem nowego, francuskiego szyku.

Pierwszy sukces Pierre celebrował w mój ulubiony sposób- wyjechał w podróż. W Stanach Zjednoczonych opowiadał o francuskiej kulturze i etykiecie, w Londynie zrobił furorę swoimi kobiecymi projektami, których z powodu wojny brakowało w Londynie. Gdy mógł sobie już na to pozwolić, Pierre podróżował do Australii, obu Ameryk, Azji i Afryki, a z każdego miejsca, które odwiedził, wracał z głową pełną nowych pomysłów i inspiracji.

Marka stała się sławna w każdym zakątku naszego globu. Poza kreacjami wieczorowymi i codziennymi Balmain projektował także kostiumy filmowe i teatralne, a nawet mundurki stewardess singapurskich linii lotniczych. Pierre pracował do końca swoich dni. Zmarł w wieku 68 lat na raka wątroby tuż po skończeniu jesiennej kolekcji.

torebka, balmain
https://pl.balmain.com/en/p/b-buzz-dynasty-bag-in-glazed-leather-CN1DB867LMXN0PA.html

Dalsze losy Domu Mody

Po śmierci założyciela, pieczę nad Balmain sprawował Erik Mortensen, który był jego bliskim współpracownikiem. Później dyrektorem kreatywnym był Herve Pierre, jednakże jego praca w tym domu mody trwała zaledwie 2 lata. Po nim pojawił się Oscar de la Renta, który zdecydowanie podniósł prestiż marki. Dopasował się do sylwetki kreowanej w Balmain i dbałości o szczegóły. Podobnie jak Pierre, Oscar był fanem prostej, architektonicznej sylwetki.

Kolejnym projektantem był Christophe Decarnin, który próbując wprowadzić markę w XXI wiek za pomocą krzykliwych projektów i odejścia od tradycji nie sprawdził się w firmie najlepiej. Po sześciu latach pożegnał się z Balmain.

Olivier Rousteing
PHOTO: PASCAL LE SEGRETAIN/GETTY

Balmain dziś

Od 2011 roku głównym projektantem jest Olivier Rousteing, który zdecydowanie stoi za jej obecnym sukcesem. Udaje mu się perfekcyjnie łączyć współczesny design z oryginalnymi ideami Balmain. Jego świeże spojrzenie, szacunek do historii i odwaga w odkrywaniu nowych trendów czynią go wyjątkowym projektantem. Bezsprzecznie Olivier jest odpowiedzialny za to, że Balmain to obecnie najbardziej nowoczesny z dużych Domów Mody z klasycznymi tradycjami.

Unicorn trainers in neoprene and leather
https://pl.balmain.com/en/p/unicorn-trainers-in-neoprene-and-leather-CN1VF724KNLPAAY.html

Kolekcje marki

Balmain słynie z wyrafinowanych projektów, czystych linii i otulających ciało sylwetek. Wykorzystywane luksusowe materiały w połączeniu z kunsztem wykonania czynią produkty tej marki wyjątkowymi. Nie możemy też zapomnieć o militarnych inspiracjach, które dodają dramatyzmu tym efektownym kreacjom.

Kolekcje Balmain, choć bezsprzecznie luksusowe doskonale wpasowują się w styl mody ulicznej. Użycie prostych i uniwersalnych kolorów takich jak czerń, biel, granat, czerwień i odcienie brązu sprawiają, że łatwo łączyć ze sobą poszczególne elementy stylizacji. Powściągliwa prostota przemawia do wielu entuzjastów tej marki i pozwala na cieszenie się nią w codziennych, nieprzytłaczających kompozycjach.

Warto jednak zauważyć, że obuwie sportowe jest w Balmain jak z innej planety. Oczywiście, znajdziesz w ofercie marki klasyczne tenisówki w standardowych kolorach. Jednakże odważna estetyka obuwia jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą na myśl, gdy znawcy mody słyszą o Balmain.

Buffalo skull earrings
https://pl.balmain.com/en/p/buffalo-skull-earrings-CN1XK266MABG1KA.html

Biżuteria Balmain

Złoto i czerń to zdecydowanie motyw przewodni biżuterii Balmain. Akcesoria w prostych kształtach przeplatają się tu z bogato zdobionymi broszkami. Biżuteria ze złota i innych szlachetnych surowców jest w Balmain mocno minimalistyczna. Widać w niej wpływy biżuterii antycznej Grecji i stylu Art Deco. Uwagę zwraca seria akcesoriów z herbem i diamentem na tle onyksu.

Druga z kolekcji obejmuje akcesoria wykonane z mosiądzu, wśród których urzekła mnie szeroka bransoleta w formie skórzanego paska z bogato zdobioną klamrą. Co więcej, na specjalną uwagę zasługują w mojej opinii złote, sporych rozmiarów kolczyki w kształcie czaszki bizona. Wszystkie akcesoria ze zmodyfikowanego klucza z logo Balmain także są wyjątkowe, a wśród pierścionków moim ulubieńcem jest bardzo szeroka obrączka z zamkiem.

Spodobał Ci się ten wpis? Sprawdź, co sądzisz o kolejnych!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz