Biżuteria asymetryczna — hit tego roku

Biżuteria Asymetryczna: Trendy Nurt Wiosennej Mody

Jeśli czytałaś nasz post o trendach tego roku, z pewnością wiesz, że biżuteria asymetryczna do nich należy. Patrząc na wiosenne wybiegi mody, można uznać, że asymetria jest trendem dla odważnych. I chociaż trend ten z pewnością może przyjąć ekstremalne oblicze, biżuteria asymetryczna sprawdzi się także w mniej dramatycznym wydaniu.

Co ciekawe, asymetryczne dodatki bywają mocno polaryzujące. W naszym sklepie z koralikami część pracownic jest fankami asymetrii, ale znajdzie się także kilka miłośniczek perfekcyjnej harmonii. Niezależnie od tego, z którą z tych grup się identyfikujesz, zapraszam Cię do lektury dzisiejszego wpisu. Nawet jeśli nie zakochasz się w asymetrycznych dodatkach, być może znajdziesz nową inspirację i zrozumienie dla fanek tego trendu.

Dlaczego podoba się nam asymetryczna biżuteria

Zanim spróbuję przekonać Cię do asymetrycznych projektów, spójrzmy na samo zjawisko asymetrii. Biżuteria w tym trendzie ma nieregularne kształty i projekt. W teorii nieregularne półfabrykaty do biżuterii takie jak sieczka z muszli czy chipsy z kamieni ozdobnych sprawiają, że każdy projekt możemy zaliczyć do asymetrycznego trendu, jednakże w praktyce najczęściej chodzi o sam design akcesoriów.

Biżuteria asymetryczna często postrzegana jest jako unikatowa i oryginalna. Nieregularność projektu przyciąga wzrok na tle symetrycznych prac. Nic więc dziwnego, że ten trend pokochały szczególnie osoby lubiące się wyróżniać. Dodatkowo asymetryczne formy, szczególnie biżuterię geometryczną i minimalistyczną, kojarzymy z nowoczesnością.

Warto także pamiętać o psychologicznym wpływie asymetrii. Badania sugerują, że nieregularność stymuluje nasze zmysły, co sprawia, że bardziej angażujemy się w podziwianie takich prac. Asymetria skupia naszą uwagę na dłużej, a nierzadko wzbudza także ciekawość nie tylko osób, które wybierają taką biżuterię, ale też wszelkich jej widzów. Dlatego, jeśli chcesz przyciągać wzrok, asymetryczne dodatki wydają się idealne w tej roli.

Biżuteria asymetryczna – 6 przykładów DIY

Skoro już wiesz, jakie są zalety niesymetrycznej biżuterii, przyszedł czas na pokazanie Ci kilku przykładów. W mojej opinii to akcesoria, które możesz nosić w codziennych stylizacjach. Jednakże oczywiście, kilka z nich nada się także na specjalne wyjścia.lawa, stal chirurgiczna

Złote kolczyki z lawą wulkaniczną

Lawa wulkaniczna wydaje się mało eleganckim surowcem. Jednakże te kolczyki powinny Cię przekonać, że jest to mylne złudzenie. Do stworzenia tych ślicznych kolczyków wystarczą:

 • bazy sztyftów ze stali chirurgicznej z oczkiem 
 • szpilki jubilerskie z kuleczkami 
 • kulki z lawy wulkanicznej
 • łącznik do biżuterii w kształcie 0
 • dwie złote kuleczki 
 • narzędzia jubilerskie

Rozpocznij pracę od stworzenia zawieszki z koralika. Na jedną ze szpilek nawlecz koralik z lawy wulkanicznej, a następnie zagnij jej czubek tak, aby stworzyć kształtną pętelkę. Odetnij nadmiar szpilki i upewnij się, że jej końcówka skierowana jest w kierunku otworu koralika. Do pętelki dodaj kółko montażowe i połącz nim zawieszkę z łącznikiem. Następnie użyj kolejnego kółeczka do połączenia łącznika z bazą kolczyka. 

Drugi kolczyk składa się wyłącznie z bazy i zawieszki. Aby ją zrobić, nawlecz koraliki z lawy wulkanicznej, przekładając je drobnymi, złotymi kuleczkami. Po trzeciej kulce z lawy stwórz pętelkę z pozostałej części szpilki. Tym razem jednak, zanim ją zagniesz, przepleć przez nią oczko z bazy kolczyka. Jeśli został Ci nadmiar szpilki, odetnij go i dognij szpilkę. kamienie

Asymetryczny naszyjnik z kamieni i pereł

Pierwszą propozycją jest naszyjnik z pereł naturalnych, a także z niebieskich kamieni ozdobnych. Do jego wykonania potrzebne będą:

 • żyłka jubilerska
 • złote przekładki
 • koraliki z pereł
 • wałki i kulki z niebieskich kamieni takich jak jaspis, agat, czy lapis lazuli
 • łapaczki
 • kulki zaciskowe
 • kółka montażowe
 • karabińczyk
 • łańcuszek przedłużający

Zawsze, gdy wykorzystujesz kilka różnych rodzajów koralików, polecam najpierw ułożyć projekt na blacie, zanim rozpoczniesz nawlekanie. Oczywiście możesz skopiować projekt ze zdjęcia, licząc koraliki. Jednakże wybrane przez Ciebie półfabrykaty mogą różnić się rozmiarami. Niezmiennie więc polecam układanie projektu, aby oszczędzić sobie konieczności ponownego nawlekania koralików.

Gdy będziesz zadowolona ze swojego projektu, przystąp do jego realizacji. Odetnij około pół metra żyłki, a na jej końcu zaciśnij kulkę zaciskową. Na niej zamknij swoją łapaczkę i rozpocznij nawlekanie koralików zgodnie z ustaloną przez siebie kolejnością. Na koniec najpierw nawlecz łapaczką, a dopiero potem kulkę zaciskową i zamknij je obie. Doczep do nich kółka montażowe i przed ich zamknięciem nawlecz na jedno z nich karabińczyk, a na drugie łańcuszek przedłużający.kolczyki

Asymetryczna biżuteria geometryczna

Te asymetryczne kolczyki stworzysz bardzo szybko, jednakże cieszyć będą Cię przez długi czas. Do ich wykonania potrzebne będą Ci:

 • bazy kolczyków sztyftów z oczkiem
 • kółka montażowe
 • drobny łańcuszek 
 • łączniki do biżuterii w kształcie trójkątów
 • zawieszki trójkąty z kryształkami
 • narzędzia jubilerskie 

Połącz zawieszkę i łącznik za pomocą kółka montażowego. Następnie, jedną podwójną zawieszkę połącz bezpośrednio z bazą Twojego kolczyka. Do drugiej najpierw doczep kawałek łańcuszka. Na jego wolnym końcu zaczep kółeczko montażowe i nim przyczep dłuższą zawieszkę do bazy. naszyjnik

Perłowa biżuteria minimalistyczna

Minimalistyczna i geometryczna biżuteria często idą w parze z asymetrią. W tym przypadku stworzymy prostą zawieszkę, którą możesz nosić na łańcuszku, sznurku lub rzemyku. W tym projekcie przyda się:

 • cienki drut jubilerski
 • koraliki z pereł w różnych rozmiarach
 • łącznik jubilerski w kształcie koła
 • kółko montażowe

Ta prosta zawieszka pokazuje, że łączniki do biżuterii można wykorzystać na różne sposoby. Wybierz kilka perełek i ułóż je we wnętrzu łącznika, sprawdzając, czy ich rozmiary umożliwią Ci stworzenie pożądanego kształtu. Następnie opleć drucik z jednej strony łącznika. Skup się, aby zrobić to ciasno, a końcówkę schowaj pod kolejnymi pętlami drutu.

W kolejnym kroku nawlecz koraliki na drut i umieść je we wnętrzu łącznika. Opleć drut z drugiej strony łącznika, ponownie upewniając się, że robisz to ciasno, a następnie odetnij nadmiar drutu. Jeśli uda Ci się schować końcówkę pod pętle to cudownie. W przeciwnym razie dognij ją mocno narzędziami jubilerskimi, upewniając się, że nie będzie ranił skóry podczas noszenia.Asymetryczny naszyjnik z koralikami millefiori

Asymetryczny naszyjnik z koralikami millefiori

Kolejny naszyjnik wykorzystuje kwieciste kuleczki z włoskiego szkła, co nadaje projektowi niezwykle radosnego charakteru. Do stworzenia tego asymetrycznego i regulowanego naszyjnika potrzebne będą:

 • kolorowe kulki z koralików millefiori
 • linka jubilerska
 • karabińczyk
 • łańcuszek z dużymi oczkami
 • zawieszka z perłą
 • kółka montażowe
 • kulki zaciskowe

Tym razem projekt zacznij od zagięcia końca linki w niewielką pętlę. Nawlecz na nią kulkę zaciskową i zamknij ją, tworząc niewielką pętlę na końcu linki. Do niej doczep karabińczyk. Następnie nawlecz kulki millefiori. Gdy skończysz nawlekanie, na końcu umieść kulkę zaciskową, ponownie stwórz niewielką pętelkę na końcu Twojej połówki naszyjnika. 

Po zaciśnięciu kuleczki odetnij nadmiar linki. Do wolnej pętli doczep kółko montażowe, a do niego łańcuszek. Na wolnym końcu łańcuszka doczep zawieszkę z perłą używając w tym celu kolejnego kółka montażowego. W ten sposób stworzyłaś nie tylko asymetryczny, ale zupełnie regulowany naszyjnik. Karabinek możesz zaczepić o dowolne miejsce w łańcuszku, decydując w ten sposób o tym, jak będzie leżał na Twojej szyi.kolczyki koła

Kolczyki z koralikami

Ta propozycja jest bardzo prosta do realizacji, a lista zakupów jest niezwykle krótka. Właściwie potrzebne będą Ci bigle ze stali chirurgicznej w kształcie kółek, a także okrągłe koraliki Miyuki lub Toho. Możesz wybrać dowolną mieszankę barw, cały urok tych asymetrycznych kolczyków polega na tym samym kształcie, lecz zróżnicowanych barwach wykorzystanych w kolczykach. Nawlecz je więc chaotycznie lub według uprzednio przygotowanego schematu.

Jestem niezwykle ciekawa, czy ten post zmienił Twoje nastawienie w stosunku do asymetrii w biżuterii. A może kochałaś ją od dawna i teraz znalazłaś nowe inspiracje? Podziel się swoją opinią w komentarzu! Pamiętaj, że jeżeli szukasz więcej pomysłów na biżuterię asymetryczną, na naszym Pintereście znajdziesz tablicę z dziesiątkami pomysłów na takie akcesoria.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz