Biżuteria matematyczna – idealna dla umysłów ścisłych

Biżuteria matematyczna – idealna dla umysłów ścisłych

Biżuteria matematyczna to dodatki spotykane rzadziej niż biżuteria z pereł, jednakże mogą okazać się doskonałym prezentem dla umysłów ścisłych. Często przecież lubimy akcesoria, które korespondują z naszymi zainteresowaniami, czy pracą. Biżuteria matematyczna sprawdzi się na przykład idealnie jako prezent na obronę pracy inżynierskiej, czy magisterskiej.

Naszyjnik z symbolem liczby Pi

Biżuteria matematyczna — liczba Pi

Pi to liczba, którą znamy od starożytności, albowiem Archimedes jako pierwszy poświęcił się badaniu jej właściwości. Jest to niezbędna w wielu działaniach matematycznych i fizycznych stała. Co więcej, jest ona znajoma większości z nas od wczesnych lat szkolnych. Nic więc dziwnego, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli matematycznych jest najczęściej wybierany na wzór biżuterii. Co więcej, π to minimalistyczny znak o gładkiej linii, który prezentuje się ładnie w biżuterii.

Biżuteria matematyczna — ciąg Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego to ciąg liczb, z których każda następna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Co ciekawe, został on stworzony na początku XIII wieku jako rozwiązanie zadania o rozmnażaniu się królików. Od tego czasu zaobserwowano ciąg Fibonacciego niemal wszędzie. Odkryto, że ułożenie wielu roślin takich jak ananas, słonecznik, kalafior, a także wiele liści i kwiatów układa się we wzór spirali wyznaczonej na podstawie tego słynnego ciągu.

Spirala Fibonacciego to świetny wybór wzoru na biżuterię. Jej prostota i geometria są przyjemne dla oka, a także sprawiają, że dość łatwo jest ją stworzyć. Co więcej, jest coś pięknego nie tylko w samej biżuterii, ale i w świadomości, jak wiele rzeczy ona reprezentuje.

Jeśli nie jesteś fanką minimalistycznej biżuterii zwielokrotniony wzór spirali może stworzyć niezwykłe, ażurowe obrazy.

Biżuteria matematyczna — ślimak Teodorosa

Ślimak Teodorosa swoim kształtem bezapelacyjnie przypomina amonit. Jednakże jest to geometryczna struktura, której zasada opiera się na znajomym twierdzeniu Pitagorasa. Jeżeli mam być szczera, zastosowanie ślimaka Teodorosa w matematycznej praktyce całkowicie przekracza mój skromny poziom wiedzy na ten temat. Jednakże uważam, że jest to przyjemny dla oka wzór łączący w sobie naturę, geometrię i minimalistyczne piękno. A te trzy cechy wystarczą, bym uznała, że ślimak Teodorosa doskonale nadaje się na ozdobę.

Skórzana bransoletka ze znakiem nieskończoności

Biżuteria matematyczna — znak nieskończoności

Symbol nieskończoności jest dość powszechnie spotykany w biżuterii. Łączy on prostą i uniwersalną symbolikę z romantycznym lub sentymentalnym znaczeniem. Podarowanie biżuterii z symbolem nieskończoności to często niemal obietnica wiecznej przyjaźni, miłości czy wierności. To podwójne znaczenie biżuterii z ∞ sprawia, że jest to wzór doskonały na prezent dla ukochanej. Pamiętaj jednak, że jeśli dana dziewczyna lubi oryginalną i nietuzinkową biżuterię, nieskończoność może okazać się dla niej zbyt popularna.

Naszyjnik z zawieszką wstęga Mobiusa

Zdjęcie: boutiqueacademia.com

Biżuteria matematyczna — wstęga Mobiusa

Wstęga Mobiusa to obiekt, który bezwzględnie igra z naszą percepcją. Według definicji to jednostronna, dwuwymiarowa zwarta rozmaitość topologiczna, nieorientowalna z brzegiem. Mówiąc prosto, to skręcona wstęga, która wydaje się trójwymiarowa. Obiekt ten przypomina połączenie koła i nieskończoności. Oba te symbole od wieków wykorzystywane są jako romantyczne deklaracje. Zdaje się, że wstęga Mobiusa nadaje się do tego idealnie, co więcej tworzy ciekawą i bezsprzecznie przykuwającą wzrok biżuterię.

Biżuteria matematyczna — wzory geometryczne i biżuteria inspirowana rysunkami Eschera

Dodatki inspirowane królową nauk nie muszą być bardzo dosłowne. Doskonałym przykładem jest sztuka Mauritsa Eschera, który tworzył surrealistyczne prace łączące matematykę i otaczający go świat. Wiem, że biżuteria inspirowana jego pracami jest dostępna i może być świetnym pomysłem dla miłośników sztuki i nauki.

Inną propozycją jest geometryczna biżuteria. Nie tylko wpasowuje się w nasz matematyczny temat, ale także jest świetnym przykładem minimalistycznych trendów. Taka biżuteria to mniej oczywista i modniejsza propozycja. Co więcej, świetnie nadaje się na każdą okazję, a także pasuje każdej kobiecie bez względu na wiek.

Biżuteria matematyczna — inne możliwości

Biżuteria matematyczna jak widać, ma więcej twarzy, niż mogłoby się początkowo zdawać. Jednakże możliwości są nieco większe. W wyniku zastosowania różnych technik można stworzyć biżuterię z dowolnym wzorem matematycznym, wykresem Gaussa, a nawet cytatem inspirującego naukowca.

Pierwszą i najpopularniejszą techniką jest wklejanie dowolnych obrazków pod kaboszony szklane. W ten sposób z łatwością stworzysz dodatki spersonalizowane w stu procentach. Pamiętaj, aby zawsze dobrze zmierzyć rozmiar grafiki tak, by idealnie pasowała do kaboszonu. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w rękodzielnictwie z wykorzystaniem kaboszonów, koniecznie zerknij do naszych postów o tym, jak je wklejać i jak zdobyć obrazki pod kaboszony.

Druga metoda jest nieco trudniejsza i wymaga specjalnego sprzętu, jednakże jej efekty są bardziej eleganckie. Mowa oczywiście o grawerze. Wprawna ręka z łatwością wygraweruje dowolne równanie. Według mnie technika ta najlepiej sprawdzi w tworzeniu bransoletek z metalową blaszką. Jednakże warto pamiętać, że można wykonać grawerunek dowolnych, wyżej wymienionych symboli o przeróżnych rozmiarach.

Ostatnią, najmniej dostępną metodą jest drukowanie biżuterii w technologii 3D. Ta niezwykle nowoczesna technika jest rzadko wykorzystywana w rękodzielnictwie. Jednakowoż warto mieć na uwadze, że miłośnicy nauk ścisłych mogą dodatkowo docenić taką formę tworzenia dodatków.

Zadowolona z artykułu? Sprawdź, czy następny też Ci się spodoba:

 

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Moja mama uczy matematyki i niedawno sama poszukiwałam dla niej biżuterii na prezent. I postawiłam na bransoletkę na sznurku. Widziałam wzruszenie na twarzy mojej mamy i wiem, że bardzo jej się spodobała.

  2. Właśnie szukałam prezentu dla mojego chłopaka.. super pomysł !

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons