Drut – rodzaje, podziały, inspiracje

Rodzaje drutów

Drut to skromny i najczęściej mało ekscytujący półfabrykat. Z pewnością nie cieszy oczu jak kolorowe koraliki, czy ciekawe zawieszki. Jednakże drut to materiał niezwykle uniwersalny, z którego pomocą możemy zastąpić wiele produktów, gdy zajdzie taka potrzeba. W tym poście dowiesz się jakie rodzaje drutu możemy wyróżnić, jakie są między nimi różnice i co właściwie możesz z drutu tworzyć.

Podział drutów ze względu na materiał/kolor

Drut – podział ze względu na materiał

Drut miedziany 

Dużą zaletą drutów miedzianych jest ich miękkość i plastyczność. Dzięki temu półfabrykat doskonale nadaje się do tworzenia biżuterii techniką wire wrapping. Polecany jest szczególnie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką. 

Warto pamiętać, że druty miedziane, szczególnie te o niewielkim przekroju, nie sprawdzają się jako podstawowe elementy konstrukcyjne. Niestety, aby miedź dała solidny stelaż, drut musi być dość spory. Uważa się, że materiał ten lepiej sprawdza się jako dodatek dekoracyjny, niż baza projektu.

Drut stalowy 

Drut stalowy zazwyczaj jest twardszy niż ten wykonany ze srebra. Doskonale nadaje się jako baza do projektów techniki wire wrappingu. Co więcej, druty ze stali chirurgicznej nie śniedzieją i nie rdzewieją. Są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i codzienne czynności. Dodatkowo druty stalowe nie uczulają, dzięki czemu stworzysz z nich biżuterię dla każdego. 

Drut srebrny

Srebrny drut jest oczywiście najdroższym rodzajem. Jego zaletą jest oczywiście wyższa jakość metalu. Dlatego też raczej wybieramy go do tworzenia bardziej ekskluzywnej biżuterii. Domieszki innych metali do czystego srebra sprawiają, że drut staje się twardszy i mniej podatny na odkształcenia. Może to sprawić, że praca z nim będzie nieco trudniejsza, ale za to unikamy przypadkowych wygięć drutu i zapewniamy trwałość wyprodukowanej biżuterii. 

Inne rodzaje drutu

Drut jubilerski 

Drut jubilerski to ogólna nazwa na druty wykonane ze wszystkich materiałów. Zaliczymy do niego też drut pamięciowy i druty w oplocie. Druty jubilerskie zazwyczaj są wytrzymałe, ale jednocześnie mają niewielką grubość. Pozwala to na nawlekanie nawet najcieńszych koralików i przekładek.

Drut pamięciowy do biżuterii

Drut pamięciowy

Drut pamięciowy to często pomijana, niekiedy zapomniana odmiana. Półfabrykat ten jest niemal magiczny, ponieważ stale pozostaje w tym samym kształcie. To doskonały materiał do tworzenia bransoletek, szczególnie tych wykorzystujących koraliki toho, czy miyuki. Co więcej, szczególnie dobrze sprawdza się w tworzeniu lekkiej, letniej biżuterii, która idealnie pasuje do koszul i wakacyjnego stylu boho.

Drut w oplocie z nici poliestrowej

Drut w oplocie 

Szczerze się przyznam, że ten rodzaj drutu jest mi dość obcy. Drut, który znajdziesz na naszej stronie, owinięty jest metaliczną nicią poliestrową. Kolory nici są bardzo wyraźne i trwałe. Osobiście widziałam jedynie kilka prac, w których ten półfabrykat został wykorzystany niemal jak sznurek, do stworzenia biżuterii wyplatanej. Jeżeli tworzysz z niego biżuterię, koniecznie daj nam znać jak go wykorzystujesz!

Drut jubilerski kolorowy

Druty barwione

Druty barwione najczęściej wykonane są z miedzi lub stopu metali. Ich wierzchnią warstwę pokrywa się trwałą warstwą pigmentu. Urozmaicają one wszelkie projekty wrappingowe poprzez kolorowe akcenty w metalicznej biżuterii. Co więcej, takie druty świetnie wyglądają jako baza do biżuterii z transparentnych i półtransparentnych koralików. Pozwalają na idealną, monochromatyczną kompozycję, albo tworzą dodatkowy efekt wewnątrz koralików.

Co można zrobić z drutu

Wire wrapping

Drut mimo tego, że jest prostym i skromnym półfabrykatem, ma wiele zastosowań w rzemieślniczej pracowni. Po pierwsze wykorzystywany jest jako główny składnik prac wykonanych techniką wire wrappingu. Pisałyśmy już o niej na blogu, więc jeżeli interesujesz się szczegółami tej sztuki zapraszam do lektury.

W skrócie wire wrapping to technika skupiająca się na zawijaniu drutu tak, by utworzyć spektakularne wzory. Wymaga odrobiny zręczności i cierpliwości, gdyż precyzyjne gięcie drutu może okazać się, trudniejsze niż się spodziewasz. Efektem pracy są piękne bransoletki, naszyjniki, kolczyki i wisiorki.

Tworzenie szpilek

Szpilki do biżuterii to również jeden z bazowych półfabrykatów. Jednakże nie zawsze dostępne są w poszukiwanej przez Ciebie długości, grubości, czy kolorze. Z pomocą w takich chwilach przyjdzie drut jubilerski, z którego z łatwością stworzysz szpilkę dowolnej długości. Pamiętaj jednak, że robiąc szpilki od zera, ryzykujesz nieco ich brak proporcji. Dlatego też polecam przećwiczyć swoją szpilkową technikę na tańszym drucie, zanim sięgniesz po ten z górnej półki.

Przekładki i łączniki

Podobną do wyżej opisanej funkcji jest tworzenie przekładek i łączników do biżuterii. Drut można dowolnie zawijać i zwijać w sprężynki, a grubsze rodzaje da także rozbijać na płasko. Daje to naprawdę ciekawe możliwości wykorzystania tego materiału. Dodatkowo odpowiednio trwały drut pozwala na transformację dowolnego koralika w przekładkę idealną do bransoletek, czy naszyjników.

Łączenie technik

Drut świetnie sprawdza się w pracach z technik łączonych. Wire wrapping doskonale komponuje się z klasyczną biżuterią z koralików, czy plecioną z rzemieni. Co więcej, małe wstawki owiniętego wokół bazy drutu potrafią przenieść prosty projekt na kompletnie inny poziom.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Przeczytaj kolejny!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz