Amonit – relikt przeszłości w dzisiejszej modzie

Amonity - relikt przeszłości w biżuterii

Amonit to prawdopodobnie najbardziej znana skamielina na świecie. Skamieliny to cenne obiekty historyczne, które niekiedy zamieniane są w piękną biżuterię. W świecie mody spotkasz dodatki z czarnym dębem, skamieniałymi zębami, czy trylobitami, albo kamieniami z odciśniętymi w nich liśćmi. Z pewnej perspektywy bursztyn również jest skamieliną, którą regularnie wykorzystujemy w zdobnictwie.

Skąd wzięły się amonity?

Amonity to wymarłe głowonogi o spiralnej skorupie, które wymarły tysiące lat temu. Są one ważnymi skamielinami, które pozwalają na określenie wieku skał, w których się znajdują. Większość z nich stanowiła mięsożerne zwierzęta żyjące w słonych, otwartych zbiornikach wodnych. Dodatkowo stanowiły aktywne życie, do czasu ich wymarcia. Nastąpiło ono w wyniku katastrofalnych zmian środowiska prawdopodobnie wywołanych uderzeniem meteorytu w naszą planetę. 

Gdy zwierzęta te umierały, najczęściej opadały na dno morza lub oceanu, gdzie ich muszle stosunkowo szybko zakrywał piach i muł. Powłoka ta chroniła muszle przed uszkodzeniem w czasie tworzenia się kolejnych warstw osadu. Następnie pod naciskiem wytwarzało się duże ciśnienie, co powodowało krystalizowanie się minerałów z wody w komorach muszli. 

Co ciekawe, w średniowiecznej Europie uważano, że amonity to skamieniałe, zwinięte w kłębek węże. Zostały one uznane za czyny świętych i przypisywano im magiczne moce, w szczególności uzdrawiające. Aby utrwalać ten mit, handlarze od czasu do czasu wycinali głowę węża na końcu skamieliny. Później popularne stało się też malowanie głów węży. 

Właściwości fizykochemiczne

Skamieliny amonitów znaleziono na każdym kontynencie, w niezliczonej ilości rozmiarów i kolorów. Najczęściej występują w barwie brązu i szarości, lecz jak się przekonasz, czytając ten tekst, potrafią być tęczowe. Skamieliny te są dość kruche, a ich twardość w skali Mohsa określa się na 3,5 lub 4. Oznacza to, że dość łatwo je zarysować.

Właściwości magiczne 

Każda ozdoba, którą na siebie wkładamy, ma przypisane jakieś metafizyczne właściwości. Spiralny kształt amonitów sprawił, że zaczęto utożsamia się je z pozytywnym ruchem i zmianą. Co więcej, niektórzy wierzą, że noszenie amuletów z tych skamielin obniża ciśnienie krwi, łagodzi objawy zwyrodnieniowe, a także uzdrawia choroby płuc i narządu słuchu.

Amonity w formie zawieszek

Z czym łączyć amonit w biżuterii

Projektowanie z amonitami może wydawać się trudną sztuką. Jednakże ten przedwieczny materiał doskonale komponuje się z ówcześnie powszechnymi materiałami. Amonity świetnie sprawdzają się zatopione w żywicy, która dodatkowo chroni ich powierzchnię. Co więcej, fantastycznie wyglądają w otoczeniu naturalnych sznurków, rzemieni i drewnianych półfabrykatów. Dobrze prezentują się w połączeniu z każdym metalem i większością kamieni ozdobnych, a także z bursztynami.

Początkowo praca z amonitami może znacząco onieśmielać, jednakże materiał ten może być bardziej wytrzymały, niż się wydaje. Skamieliny te mogą łatwo się rysować i kruszyć. Pamiętaj więc o odpowiednim ich przechowywaniu i transporcie. Z racji na delikatną naturę amonitu warto rozważyć rodzaj tworzonej biżuterii. Amonit lepiej sprawdzi się jako zawieszka w naszyjniku lub kolczyki niż pierścionek czy też bransoletka.

Amonit, czy ammolit 

Ammolity to piękne, kolorowe skamieliny pochodzenia organicznego. To opalizująca powłoka powstała na powierzchni skamieniałych amonitów. W bardzo rzadkich przypadkach muszla aragonitowa nie rozkładała się, a utrwalała. Proces utrwalenia nazywamy opalizacją. W jego przebiegu powstały wielobarwne ammolity przypominające skrzące w słońcu opale,

Powłoka ammolitowa jest dość cienka, z reguły waha się od 0,5 do 0,8 milimetra. Oznacza to, że złe przechowywanie lub niepoprawna obróbka tego materiału kompletnie zniszczy biżuterię. Wysokiej jakości ammolity mają intensywny kolor, który zmienia się w zależności od kąta padania światła. Najczęściej spotykamy ammolity o zabarwieniu czerwonym, a najrzadziej występują fioletowoniebieskie, oczywiście im rzadsze, tym bardziej pożądane. 

Struktura ammolitów może być różna. Niekiedy przypomina ona spękany kamień, innym razem wygląda jak psychodeliczny las, a czasem niezwykłą równinę. Różne połączenia kolorystyczne i tekstury czynią ammolity ciekawymi i nietuzinkowymi surowcami do wyrobu biżuterii. 

Tęczowa powierzchnia kanadyjskiego ammolitu

Pielęgnacja amonitu i ammolitu

Mimo przetrwania tysięcy lat, amonity nie są szczególnie trwałymi materiałami. Dlatego też warto czyścić je delikatnie przy użyciu miękkiej szmatki i łagodnego detergentu. Po wyczyszczeniu wysusz dokładnie amonit. Przechowuj swoją biżuterię amonitową z dala od innej biżuterii, gdyż prawdopodobnie jest ona od niego twardsza i stanowi ryzyko zarysowania powierzchni skamieliny. 

Zarówno amonity, jak i ammolity mogą zostać uszkodzone przez żrące środki chemiczne, czy wysokie temperatury. Dlatego też poleca się ściągane biżuterii ze skamielin do sprzątania, czy mycia się. Co więcej, postaraj się nie spać, ani nie ćwiczyć w tych dodatkach, celem ich protekcji. 

Podobał Ci się artykuł? Koniecznie zajrzyj do kolejnego!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz