Awenturyn – kamień przypadku i Amazonek

Zielony oszlifowany awenturyn

Awenturyn to minerał, o którym kiedyś usłyszałam, prawdopodobnie przeglądając olbrzymią kolekcję kamieni mojego dziadka. Bezsprzecznie nie jest to minerał tak popularny, jak agaty, jednak świetnie nadaje się do tworzenia biżuterii. Co więcej, tajemniczo brzmiąca nazwa awenturynu może ją uatrakcyjnić w oczach konsumenta. Mam nadzieję, że dzisiejszy post sprawi, że rozważysz koraliki z awenturynu w swoich przyszłych projektach.

Co to jest awenturyn

Awenturyn to odmiana kwarcu o przejrzystej strukturze. Jego charakterystyczną cechą są płytkowe wtrącenia, które nadają mu blask. Najczęściej minerał ten występuje w kolorze zielonym, ale zdarzają się awenturyny pomarańczowe, brązowe, żółte, szare, a nawet niebieskie. Często zawierają wtrącenia zawierające chrom, które nadają im srebrno-zielony lub niebieski połysk. Zdarzają się jednak inkluzje hematytowe, które sprawiają, że kamień skrzy się szarością, lub czerwienią. 

Twardość awenturynu nie jest oszałamiająca, jednakże 6,5 w skali Mohsa to wynik, który nadal sprawdza się w jubilerstwie. Wykonuje się z niego nie tylko koraliki, ale także kaboszony, a nawet małe figurki. To tańsza, lecz wciąż ciekawa alternatywa dla popularnego w Azji jadeitu. Warto pamiętać, że im więcej wtrąceń, tym mniejsza stabilność kamienia. Dlatego też, awenturyny z dużą ilością inkluzji będą trudniejsze w obróbce i bardziej podatne na uszkodzenia. 

Awenturyn w historii

W starożytności uważano, że kamień ten może odmienić ludzkie życie. W Tybecie używano go powszechnie do ozdabiania figurek Buddy. Szczególnie często tworzono z niego oczy, co miało wspomóc wizję posągu. Co ciekawe, do XIX wieku nazywano go często kamieniem Amazonek. Sądzono bowiem, że brazylijskie złoża awenturynu dostarczały klejnotów mistycznym wojowniczkom amazońskiej dziczy.

Nazwa awenturynu pochodzi z włoskiego „a ventura” i oznacza przypadek. Jest to odniesienie, do niezwykle szczęśliwego i przypadkowego odkrycia z XVIII wieku. Wydawałoby się, że wówczas ktoś odkrył ten minerał na nowo, jednakże historia jest nieco bardziej zawiła. Pisałyśmy już o szkle z Murano i niezwykłych technologiach tam odkrywanych. Jedną z nich było wykonanie szkła awenturynowego. Według historii jeden z robotników przypadkiem dodał opiłki miedzi do roztopionej masy szklanej, tworząc przy tym piękne ozdoby. Jako że to odkrycie nie było zamierzone, nazwano nowy rodzaj szkła przypadkowym, czyli awenturynowym. Później, gdy identyfikowano ten minerał, zauważono jego podobieństwo do szkła z Murano i nazwano awenturynem.

Istnieje też teoria, że nazwa tego minerału pochodzi od słowa aventura, które oznacza przygodę. Stąd też wywodzą się niektóre mityczne i mistyczne przekonania na temat minerału.

Koraliki chipsy z awenturynu

Awenturyn w mistycyzmie

Kamień ten wykorzystywany jest w mocno alternatywnej metodzie leczenia, czyli litoterapii. Niektórzy wiedzą, że można wykorzystywać awenturyn do uspokojenia, leczenia depresji, nerwicy czy stanów lękowych. Co więcej, do magicznych właściwości przypisywanych awenturynom zaliczymy również zapobieganie chorobom serca i tarczycy, a także obniżanie ciśnienia, czy cholesterolu.

Dodatkowo niektórzy sądzą, że kamień ten przydaje się osobom, które zarządzają ludźmi, czy mają problemy z podejmowaniem decyzji. Osoby te traktują awenturyn jako magiczny dodatek, który poprawia humor, szczególnie gdy jest noszony w formie zawieszki. W astrologii poleca się biżuterię awenturynową osobom spod znaku Byka, Strzelca i Raka.

Jak zidentyfikować awenturyn

Zjawiskiem charakterystycznym dla tego minerału jest awenturescencja. Polega ono na pojawieniu się barwnych refleksów w nieprzejrzystych kamieniach. Powstają one poprzez odbicie światła od wszelakich wtrąceń, czyli metalicznych zanieczyszczeń. Jednakże nie jest to właściwość, którą można przypisać tylko awenturynem. Takie same zdolności znajdziemy w pirytach, a także syntetycznych kamieniach takich jak piasek pustyni, czy noc Kairu. Warto jednak pamiętać, że kamień opisany jako awenturyn niemal na pewno będzie miał skrzące się zanieczyszczenia i ich brak, powinien wzbudzić w Tobie wątpliwość.

Jak dbać o biżuterię z awenturynem 

Biżuteria z awenturynem najczęściej zawiera kaboszony i koraliki wykonane z tego minerału. Świetnie pasuje do prac sutaszowych, doskonale łączy się z drutem, gumką i rzemieniami. To dość korzystny cenowo materiał, jednakże i tańsze produkty należy dbać, aby dłużej się nimi cieszyć. 

Awenturyny, jak większość kamieni możesz spokojnie myć z użyciem ciepłej wody, mydła i miękkiej szmatki, a nawet delikatnej szczotki. Warto unikać noszenia tej biżuterii podczas intensywnego sprzątania, pływania w basenie, czy treningów. Co ciekawe, ekspozycja na wysokie temperatury również nie służy biżuterii awenturynowej i może ją zniszczyć. 

Jak zwykle, polecamy przechowywanie biżuterii w osobnym woreczku, przegródce pudełka czy opakowaniu. Warto pamiętać też, że biżuterię dobrze jest przechowywać w suchych miejscach. Znacznie lepiej jest umieścić ją w sypialni, czy garderobie niż w łazience. 

Zadowolona z lektury? Zobacz co jeszcze dla Ciebie napisałyśmy 

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Anka

    Przez przypadek to ja tu weszłam a awenturyn to jeden z moich ulubionych kamieni więc może jednak nie jest to aż taki przypadek :))

Dodaj komentarz