Biżuteria od projektantów — co sprawia, ze ją wybieramy

Jak zachęcić klienta do zrobienia zakupów u Ciebie

Biżuteria od projektantów brzmi ekskluzywnie. Jednakże, nawet jeżeli tworzysz bransoletki dla wąskiego grona przyjaciółek, to jesteś projektantką, tyle że na mniejszą skalę. Porady marketingowe zdecydowanie nie są moją mocną stroną, jednakże w natłoku zadań, przejęcia dodatkowych domen i rozwoju manzuko Mama-Szefowa nie ma niestety czasu na pisanie na bloga. Jednakże dzisiaj postaram się wyjaśnić kilka przyczyn, które sprawiają, że niektórzy lepiej radzą sobie ze sprzedawaniem biżuterii niż inni.

Biżuteria z talerzy Magdaleny Ziółkowskiej - oryginalne materiały w biżuterii
Zdjęcie: Pakamera.pl

Biżuteria od projektantów — oryginalność 

Twój design musi się czymś wyróżniać. Nawet jeżeli tworzysz biżuterię popularną techniką z popularnych materiałów to aby klient wybrał właśnie Ciebie, musisz go czymś skusić. Możliwości jest wiele, a kilka z nich omówię w tym poście. Niemniej pierwszym pytaniem, jakie sobie powinnaś zadać, jest — dlaczego ktoś miałby kupić mój towar?

Oczywiście najlepsza opcja brzmi: oryginalny, niepowtarzalny design biżuterii. Może będzie to wykorzystanie niekonwencjonalnych materiałów albo połączenie surowców w nowy, genialny sposób. Jeżeli wyróżnisz się na tle konkurencji to zazwyczaj zadziała to na twoją korzyść.

Biżuteria nie musi być też szalona i nie z tej ziemi ani w 100% zgodna z obecnymi trendami. Ma być wyjątkowa, a nie wyglądać jak masowej produkcji dodatek dostępny w większości galerii handlowych. Ludziom zależy na specjalnych wykończeniach i oryginalnych strukturach, nawet gdy nie są perfekcyjne.

Biżuteria od projektantów — jakość i trwałość

Jakość produktów rzemieślniczych i pochodzących od projektantów jest niezwykle istotna. Klient, kupując biżuterię ręcznie robioną, oczekuje doskonałej jakości. Jest to często większy wydatek niż produkty oferowane w sklepach sieciowych. Konsumenci chcą czuć się pewnie, wiedząc, że inwestują w porządne dodatki, które nie zmienią swojego wyglądu i będą trwałe.

Na trwałość i doskonałą jakość biżuterii składa się kilka aspektów. Pierwszym z nich jest technika rękodzielnika i jego dbałość o szczegóły. Niekiedy wystarczy niedokładnie zamknięte kółko montażowe, aby cała bransoletka rozsypała się w rękach. Drugim, ważnym elementem są materiały. Półfabrykaty do biżuterii o dobrej jakości będą tworzyć taką samą biżuterię. Dlatego, jeżeli możesz, zainwestuj w odpowiednie narzędzia i półprodukty.

Biżuteria od projektantów — komfort noszenia

Nawet najpiękniejsza biżuteria wyląduje w szafie, jeżeli będzie niewygodna. Co więcej, ludzie chcą aby projektanci tworzyli biżuterię łatwą w obsłudze. Bransoletka powinna być zbudowana tak, aby nie trzeba było prosić nikogo o jej zapięcie, a kolczyki nie powinny plątać włosów. Dodatkowo komfort polega również na łatwości dopasowania biżuterii do garderoby i reszty kolekcji biżuterii. 

Tworząc swoje dzieła pomyśl o tym, co często nosimy. O popularnych i ponadczasowych dodatkach, które prawdopodobnie posiada większość twoich klientek. Zastanów się w jakich okolicznościach można ubrać twoje dodatki i czy jest ich wystarczająco dużo. Nie zmuszaj klienta do wykombinowania z czym można połączyć twoje prace, bo niestety jest duża szansa, że będzie to zniechęcające. Dobry projektant to taki, który daje swoim klientom wiele możliwości.

Nie bądź anonimowa, marka zaczyna się od twojego imienia

Biżuteria od projektantów — rozpoznawalność 

Od człowieka towary kupuje się znacznie lepiej niż od niemal anonimowych firm. Same wciąż pracujemy nad przełamaniem się i pokazaniem większego fragmentu naszego życia w firmie i poza nią. Jednakże doskonale wiemy, że miło jest kojarzyć twarz z produktem. Biżuteria projektowana i robiona ręcznie ma znacznie więcej duszy niż wyprodukowana w maszynie w 2 minuty. Wybierając Twoje produkty, klienci wspierają Ciebie i twój biznes. Daj się poznać i polubić, a z pewnością przełoży się to na lepszą sprzedaż. 

Niecodzienna ekspozycja naszyjników
Zdjęcie: Instagram @kopiszka

Biżuteria od projektantów — odpowiednia prezentacja

Ekspozycja

Niezależnie czy sprzedajesz biżuterię w sklepiku, czy na targach, jej ekspozycja ma wielkie znaczenie. Po pierwsze ciekawe i oryginalne ekspozytory zostają w pamięci na dłużej i zaczynają się z Tobą kojarzyć. Po drugie odpowiednio przemyślana prezentacja zachęca klienta do wędrowania wzrokiem po Twoich pracach i zwiększa szansę na zakup.

Wygląd strony internetowej 

Jako sprzedawcy internetowi wiemy, jak ważny jest wygląd strony graficznej. Powinna ona być dość prosta, czytelna i intuicyjna. Mnóstwo wyskakujących okienek, agresywne kolory i brak przejrzystości nie zachęci potencjalnych klientów i szybko uciekną z twojej strony. 

W internetowej sprzedaży pierwsze wrażenie liczy się trochę bardziej, bo zamknąć stronę jest łatwiej niż wyjść w trakcie rozmowy ze sprzedawcą. W czasie kilku sekund klient ocenia, czy chce pozostać na danej stronie, czy szukać gdzieś indziej. Postaraj się więc o design nie tylko swojej biżuterii, ale i platformy sprzedaży.

PRezentacja produktu na zdjęciach jest kluczowa

Zdjęcia 

Tworzenie dobrych zdjęć produktowych zajęło nam w manzuko wiele miesięcy. Metodą prób i błędów doszliśmy do zadowalających efektów. Według nas ważne jest odpowiednie oświetlenie i neutralne tło, które nie przyćmi biżuterii, ale też takie, które pasuje do niej klimatem. Nasze zdjęcia powstają w namiotach bezcieniowych z tłami tworzonymi z pomalowanych desek drewnianych, kolorowych kartek, sztucznej trawy, a nawet piasku. 

Idealne zdjęcia to coś, co będzie wymagało od Ciebie prób i błędów. W internecie znajdziesz mnóstwo kursów, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków w świecie fotografii. Pamiętaj też, że kolory na zdjęciu powinny być jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych barw fotografowanych dodatków. 

Opisy

Opisy produktów to z kolei moja specjalność. Fakty i obiektywne cechy przedmiotów powinny przeplatać się z opisami, które odwzorowują emocje. Perły i złoto kojarzą się nam z luksusem, szampanem i elegancją, a muszelki i drewniane koraliki budzą w głowie skojarzenia z szumem fal i ciepłem letniego słońca. Takie opisy rozbudzają wyobraźnię klientów, sprawiają, że jest im łatwiej wyobrazić sobie noszenie biżuterii i to jak będą się w niej czuli. Dodatkowo zakup wydaje się bardziej osobisty, co koresponduje z tym co pisałam wcześniej.

Biżuteria od projektantów — profil klienta 

Tworząc markę, powinnaś przemyśleć kilka zagadnień. Pierwszym z nich jest to, dlaczego ktoś miałby wybrać twój produkt. Do innych należą twoje cele, wartości i motywacje. Kluczowy jest również profil klienta. Opisuje on to, komu chcesz sprzedawać swoją biżuterię. Inne dodatki będą wybierać nastolatki, a inne starsze panie. Biżuteria gotycka sprzeda się w kompletnie innej przestrzeni niż cukierkowe wyroby z modeliny. To, komu chcesz sprzedawać swoje towary, zależy do tego, gdzie będziesz to robić i jak wygląda twój towar oraz sposób w jaki będziesz go prezentować.

Profil klienta dyktuje poniekąd to, jak powinnaś eksponować swoją biżuterię, czy zaprojektować stronę internetową. Co więcej, dyktuje to, do kogo będą kierowane reklamy w internecie, czy jak powinny brzmieć posty w social mediach. To kluczowy i niemożliwy do pominięcia punkt w tworzeniu marki.

Sprzedaj się! 

Wiele kobiet, które znam, ma problem z publicznym przyznaniem się do swoich dobrych cech. Niezależnie od tego, gdzie i jak pracujemy, często nie umiemy się same zareklamować. Jeżeli jesteś projektantką biżuterii, to musisz umieć się zaprezentować. Dobrze, abyś była obecna w mediach społecznościowych, gdzie twoi klienci będą mogli lepiej poznać Ciebie i twoje produkty. Nie bój się wymieniać zalet swojej pracy i nie wstydź się chwalić swoimi umiejętnościami i talentami.

Dowiedziałaś się czegoś nowego? Zobacz, czy kolejne posty też Cię zaciekawią: 

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz