Karneol — minerał znany od prehistorii

Karneol kamień w kolorach lata

Karneol to minerał w kolorach czerwieni i brązu. Mnie kojarzy się z ostatnimi promieniami ciepłego, letniego słońca. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej ze starofrancuskiego słowa cornele, które oznacza owoc derenia. Ten nieprzejrzysty kamień jest dość popularnym minerałem stosowanym w rękodzielnictwie, szczególnie etnicznym. W tym poście poznasz historię tego minerału, jego właściwości i wierzenia otaczające karneol.

Karneol w historii 

Czerwona odmiana karneolu wykorzystywana była już w czasie neolitu w Bułgarii. Pierwsze fasetowane koraliki opisano wśród znalezisk nekropolii w Warnie, o której już kiedyś pisałam na blogu. Ślady wykorzystania karneolu odkryto również na Krecie i prawdopodobnie pochodziły one z epoki brązu. Później powszechnie wykorzystywano go w czasach rzymskich do tworzenia pieczęci, sygnetów i biżuterii.

Starożytni Egipcjanie nazywali karneol kamieniem zachodzącego słońca. Zachwycali się jego ognistymi barwami pomarańczu, ceglastej czerwieni, czy różu. Co więcej, przekonani byli, że pomarańczowy karneol obdarzony został kobiecą energią. Skojarzony z cyklami menstruacyjnymi, karneol został okrzyknięty kamieniem płodności. Kojarzono go również z boginią Izydą. Czerwony karneol przypisany był mężczyznom. Miał sprzyjać porzucaniu starej energii i przyjmowaniu nowej. Miał rozbudzać pasję i miłość. Co ciekawe, egipscy wojownicy nosili karneol na szyi, aby dodać sobie odwagi w walce.

W średniowieczu karneol stał się popularny wśród alchemików. Gotowano je jesienią, aby pobudzić moce ukryte w innych chalcedonach. Dodatkowo służył jako wyznacznik statusu społecznego architektów. Oczywiście, wykorzystywano go również jako środek zapobiegawczy przeciwko zarazie i wielu chorobom. Do średniowiecznych mistycznych właściwości karneolu zaliczamy wydobywanie ducha walki i długowieczności.

Karneol w formie okrągłych koralików

Właściwości fizyczne karneolu

Karneol jest odmianą chalcedonu o twardości 6,5-7 w skali Mohsa. Jest nieprzezroczysty i zazwyczaj dość klarowny. Jednakże zdarzają się płynne wtrącenia w kamieniu, które zazwyczaj mają kształt kropli i nadają karneolom lśniący połysk. Swój kolor zawdzięcza zanieczyszczeniom tlenku żelaza. Co ciekawe minerał ten wykazuje zdolność do biało-niebieskiej fluorescencji w świetle ultrafioletowym.

Warto pamiętać, że wiele obecnie oferowanych karneoli to w rzeczywistości agaty o podobnym kolorze. Aby przypominały karneole, są barwione, a następnie poddawane działaniu wysokich temperatur. Naturalny karneol wykazuje pierzasty podział barw, podczas gdy podróbka sferowy.

Karneol a sard

Obie nazwy bywają używane zamiennie, jednakże minerały w rzeczywistości nieco się od siebie różnią. Karneol jest jaśniejszy i ma odcienie oscylujące od pomarańczu do czerwonego brązu. Sard jest nieco ciemniejszy z odcieniami czerwonego brązu do czerni. Co więcej, sard jest bardziej wytrzymały i twardszy. Oba kamienie mają nierówny przełam, jednak sardy są ciemniejsze i bardziej kruche, przez większą twardość. Jednakże jeżeli nie jesteś ekspertem, prawdopodobnie nie rozróżnisz tych dwóch minerałów, gdyż różnice między nimi są dość subtelne. 

Karneol w mistycyzmie

Według mistycyzmu karneol zalicza się do kamieni ognia. Ma on napełniać ciało życiem i światłem, przez co przywoływać napływ energii. Niektórzy uważają, że poprawia on pracę mięśni, układu krwionośnego i sprawność seksualną. Wśród leczniczych właściwości karneolu, w które niektórzy wierzą, znajdziemy leczenie reumatyzmu i detoksykację organizmu. Dlatego też osoby te polecają karneol nałogowcom uzależnionym od narkotyków, papierosów i alkoholu.

Inne parafizyczne właściwości przypisywane karneolom to pobudzenie artystycznych zmysłów. Nazywany kamieniem artysty karneol ma wspierać malarzy, pisarzy, tancerzy, piosenkarzy i wszystkich tych, którym przyda się rozbudzenie wewnętrznego dziecka.

Biżuteria z karneolu

Karneol jest przystępnym cenowo minerałem, co sprawia, że świetnie nadaje się do tworzenia codziennej biżuterii. Dobrze prezentuje się w zestawieniu z każdym rodzajem metalu od miedzi, przez srebro, aż do złota. Co ważne, minerał ten pasuje do różnych stylów od etnicznych i boho, po elegancką, formalną biżuterię. Wykorzystywane są w wielu formach, chociaż najczęściej spotykane są koraliki i kaboszony z karneolu. 

Pomysłów na połączenie koralików z karneolu jest mnóstwo. Świetnie sprawdzą się koraliki drewniane, inne kamienie ozdobne, koral, czy rzemienie. Co więcej, metalowe czapeczki i przekładki również mogą być świetnym pomysłem do uzupełnienia ich wdzięku. W zależności od twojego unikatowego stylu możesz dowolnie wybierać półfabrykaty, które uzupełnią karneolowe projekty.

Jak dbać o biżuterię z karneolem

Karneole, jak większość kamieni, najlepiej myć przy użyciu miękkiej szmatki i delikatnego mydła. Po umyciu zawsze dopilnuj, że twoje kamienie są zupełnie suche, zanim odłożysz je w odpowiednie miejsce. Warto przechowywać go w oddzielnym pojemniku lub zawinięty w szmatce. Ponieważ karneol zazwyczaj występuje w formie kaboszonów lub koralików, a jest dość łatwy do zarysowania. Dlatego też unikaj przechowywania go razem z kamieniami szlachetnymi, które mogą zniszczyć ich powierzchnię.

Bransoletki i pierścionki z karneolu warto ściągać podczas pływania, sprzątania i prac ogrodowych. Wszelkie zajęcia, które mogą narazić kamień na uderzenie lub działanie substancji żrących, są odradzane. Co więcej, używanie myjek ultradźwiękowych również nie jest zalecane, gdyż mogą one uszkodzić kamień albo osłabić jego strukturę, co później może skutkować pęknięciem minerału.

Spodobał Ci się ten post? Zobacz, czy kolejny też do Ciebie trafi:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz