Masa perłowa i sieczka z muszli – co to jest i do czego służy

Sieczka i masa perłowa - półfabrykaty z muszli

Masa perłowa i muszelkowa sieczka to produkty o wielu zastosowaniach. Są to naturalne surowce, które bardzo często łączą podejście etyczne, ekologiczne i ekonomiczne, co w świecie zdarza się dość rzadko. Obok muszelek kauri i im podobnych stanowią biżuteryjny hit ostatnich lat, zwłaszcza sezonów wakacyjnych, a wygląd powstającej z nich biżuterii wciąż ewoluuje. W tym poście dowiesz się, z czego i jak powstają te muszlowe półfabrykaty, a także poznasz kilka pomysłów na ich wykorzystanie.

Z czego powstaje masa perłowa i sieczka z muszli?

Zarówno masa perłowa, jak i sieczka powstają z muszli. Najczęściej pochodzą one z wewnętrznej warstwy powłoki wodnych mięczaków. Warstwa ta jest mocna, dość sprężysta i przede wszystkim pięknie opalizuje. Struktura tego materiału przypomina ciasno ułożone, nachodzące na siebie cegiełki połączone klejącymi się polimerami. Taki układ sprawia, że skorupa mięczaków, a potem masa perłowa jest wytrzymałym materiałem.

Niegdyś masa perłowa powstawała z muszli ostryg perłowych i pereł słodkowodnych. Dopiero w połowie XIX wieku popularnym źródłem masy perłowej stały się uchowce. Zwane też słuchotkami, abalone, opalami morskimi i muszlami paua. Ich wytrzymałość i piękno sprawiły, że do dziś są jednym z głównych surowców do produkcji perłowych ozdób.

Warto wspomnieć też o naszym źródle. Sieczka z muszli to produkt, którego nazwa dość obrazowo wyjaśnia, jak powstaje. Nasi dostawcy wykorzystują uszkodzone muszle, odpady z innych produkcji, do stworzenia zarówno sieczki, jak i masy perłowej. Co więcej, część z nich współpracuje z wieloma restauracjami wykorzystującymi owoce morza. Uchowce są zwierzętami jadalnymi, więc restauracje wykorzystują ich mięso, a producenci z „odpadów”, jakimi są skorupy, tworzą piękne dodatki. W ten sposób ogranicza się hodowle uchowców i zmniejsza się marnotrawstwo surowców.

Koraliki z masy perłowej

Jak powstaje masa perłowa

Masa perłowa jako warstwa muszli jest po prostu pozyskiwana i wycinana, szlifowana czy rzeźbiona. Jednakże w 2012 roku naukowcy stworzyli sztuczną masę perłową. Przy użyciu bazy wapniowej udało im się naśladować naturalny proces wzrostu muszli. 

Z kolei w 2014 roku wynaleziono analog masy perłowej. Specjaliści wytworzyli go poprzez faliste mikropęknięcia w szkle. Co ciekawe poddane takiej obróbce szkło nie tylko przypomina wyglądem masę perłową, ale jest około 200 razy twardsze niż zwykłe szkło. 

Pomysły na wykorzystanie masy perłowej i sieczki z muszli

Masa perłowa

Architektura

Zarówno biała, jak i czarna masa perłowa wykorzystywane są w celach architektonicznych. Niekiedy barwione są na dowolny kolor. Cięte w różne kształty płytki z masy perłowej są laminowane w ceramicznych lub marmurowych kafelkach. Co więcej, z takich płytek tworzone są też ekskluzywnie wyglądające mozaiki. Co ciekawe, połączenie masy perłowej i włókna szklanego stanowi lekki materiał, który można stworzyć w dowolnym rozmiarze. Takie płaty mogą być wykorzystane na ścianach, blatach sufitach, a nawet drzwiach. Oczywiście na takie dekoracje z masy perłowej nie każdy może sobie pozwolić i nie pasują one do każdego wnętrza. Jednakże odpowiednio użyte dają zachwycający efekt.

Nietypowe wykorzystanie

Masę perłową znajdziesz też na nietypowych przedmiotach, zdobi ona niekiedy rękojeści broni palnej, albo uchwyty utensyliów. Macierz perłowa wykorzystywana jest też do produkcji specjalnych łyżeczek do kawioru, które w odróżnieniu od metalowych, nie wpływają na smak tego delikatesu.

Innym nietypowym wykorzystaniem masy perłowej jest produkcja instrumentów muzycznych. Tworzy się z niej klawisze do fortepianu, akordeonów i im podobnych. Także gryfy i mostki w gitarach bywają perłowe. Inkrustacje perłowe zdarzają się też na skrzypcach i wiolonczelach, a także na klawiszach saksofonów i trąbek.

Biżuteria z masy perłowej

Masa perłowa ma wiele oblicz w biżuterii. Mnie kojarzy się w pierwszym momencie z kolczykami z masy perłowej. Cienkie, duże, okrągłe plastry masy perłowej z namalowanymi detalami, lub rzeźbione w kwiatki to ozdoby popularne w czasach mojego dzieciństwa. Teraz sięgnęłabym po prostsze i krótsze kolczyki, na przykład okrągłe sztyfty, w których masa perłowa oprawiona jest w metalu.

Świetnie sprawdza się w każdej kompozycji kolorystycznej. Mniejszym kosztem może dać równie piękny efekt co drogie perły. Co więcej, łatwiej w niej rzeźbić i docinać do pożądanych kształtów niż perły, co sprawia, że jest to surowiec dość wszechstronny. Z masy perłowej produkuje się też kaboszony, które można wklejać w tradycyjne oprawy lub wykorzystywać w technice sutaszu.

Sieczka z muszli koraliki naturalne i barwione

Sieczka z muszli

Sieczka najczęściej wykorzystywana jest jako płaskie koraliki. Przypomina nieregularne koraliki katsuki. Niekiedy nie jest zupełnie płaska, a przypomina kształtem kosteczki, lub wypukłe łuski. Dość często jest barwiona, co nieco zwiększa możliwości jej wykorzystania.

W swojej naturalnej postaci jest najczęściej biała, kremowa lub opalizująca. Świetnie sprawdza się do tworzenia dekoracji w stylu morskim i marynarskim. Nadaje się do ozdabiania lamp i tworzenia dekoracji na ściany. Doskonale wygląda w połączeniu z innymi naturalnymi surowcami, sznurkami lnianymi i drewnem. Z sieczki powstają też niekiedy guziki używane w odzieży.

Co ciekawe, drobna sieczka z muszli może także stać się kolorową mozaiką z miniaturowych, kolorowych lub opalizujących kafelek. Taka praca oczywiście wymagałaby niezwykłej cierpliwości w układaniu, jednakże z pewnością cieszyłaby oko.

Guziki z naturalnej masy perłowej

Masa perłowa i sieczka w biżuterii — jak o nie zadbać?

Oba te materiały dość dobrze znoszą kontakt z wodą i wszelakie zmiany temperatur. Unikałabym oczywiście noszenia takiej biżuterii do sauny, czy w ekstremalnie niskich temperaturach. Co więcej, każdą biżuterię warto ściągać podczas intensywnego wysiłku fizycznego i sprzątania, szczególnie gdy używasz chemikaliów. Dodatkowo, jeżeli sieczka z muszli jest wielokolorowa, oznacza to, że była barwiona. W takim wypadku jej kontakt z wodą jest niewskazany, gdyż barwniki mogą brudzić skórę i odzież, a także rozcieńczać się w wodzie, co spowoduje blednięcie biżuterii.

Czyszczenie takiej biżuterii nigdy nie powinno być agresywne. Na sucho wystarczy miękka szczotka lub szmatka. Jeśli potrzebujesz użyć wody, proponuję letnią temperaturę i ewentualnie delikatny detergent. Może nim być płyn micelarny, czy żel do kąpieli niemowląt. Każdą biżuterię po myciu suszymy. Przechowujemy w osobnym pudełku albo na haczyku. Nie radzę umieszczać cienkiej biżuterii w woreczkach, gdyż może się połamać, czy kruszyć. Masa perłowa i sieczka są dość wytrzymałe, jednak półfabrykaty mają niekiedy niecały milimetr grubości i są podatne na urazy mechaniczne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zobacz, czy kolejny też Cię zachwyci:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz