Biżuteria z filcu — zaskakująco piękna

Biżuteria filcowa, post pełen inspiracji

Biżuteria z filcu w pierwszej chwili może kojarzyć się z akcesoriami dla zakręconej ciotki z kilkoma kotami. Jednakże jeżeli poświęcisz, choć kilka minut na poznanie możliwości filcowych akcesoriów zrozumiesz, jak błędne jest to założenie. Biżuteria filcowa daje możliwości stworzenia niezwykle uroczych, pięknych i zachwycających projektów, które z pewnością trafią w każdy gust. Akcesoria z filcu mogą przyjąć dowolny kształt, mimo to często spotyka się wykonane z gotowych filcowych kulek. Jeżeli jesteś gotowa zakochać się w akcesoriach z filcu, zapraszam do lektury.

Czym jest filc

Tworzenie filcu ma bardzo długą tradycję, jego najstarsze ślady datuje się na 6500 rok p.n.e. i pochodzą one z terenów dzisiejszej Turcji. Ponadto skomplikowane wyroby filcowe powstałe około 1,5 tysiąca lat temu wydobyto też z wiecznej zmarzliny na Syberii.

Filcem nazywamy materiał, który powstał poprzez spilśnianie, czyli „upychanie” włókien wełnianych. Co ciekawe, surowcem do stworzenia filcu może być nie tylko wełna, ale też sierść praktycznie każdego ssaka, a nawet niektóre włókna syntetyczne. Do filcowania nadają się włókna bambusowe, bawełniane, lniane, sojowe, a także wykonane z pokrzywy, jedwabiu i wiskozy. Istnieje nawet specjalny rodzaj medycznego filcu, który najczęściej wykorzystywany jest w operacjach kardiochirurgicznych! 

Obecnie filc otrzymywany jest na jeden z dwóch sposobów. Filc bity powstaje poprzez spilśnianie włókien wełnianych, czyli runa, a następnie wzmacnianie poprzez igłowanie. Przeciąganie specjalnej igły przez zbite pasma włókien sprawia, że przeszywające włókna nadają mu solidniejszą strukturę. Drugim rodzajem jest filc tkany. Do jego produkcji wykorzystywane są wełniane tkaniny, które spilśniane z zewnątrz zbijają się w nową, gęstszą i bardziej wytrzymałą strukturę o doskonałych właściwościach termicznych i dźwiękochłonnych. 

Biżuteria filcowa — jak powstaje 

Filcowe akcesoria można tworzyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie gotowych elementów filcowych takich jak kulki czy arkusze gotowego filcu. Druga metoda to samodzielnie filcowanie wełny metodą mokrą lub suchą.

Biżuteria filcowa, filcowanie na mokro

Filcowanie na mokro

Filcowanie na mokro to bardziej skomplikowana metoda, która pozwala na uzyskanie dużych przedmiotów. Nadaje się do tworzenia szali, czapek, filcowych butów i nie tylko. W tej technice potrzebna jest butelka ze spryskiwaczem wypełniona wodą z mydłem, folia bąbelkowa i gumowa mata, kawałek szyfonu lub jedwabiu i oczywiście wełna czesankowa. Metodę tę możesz stosować wyłącznie z użyciem wody, mydła, folii i czesanki, jednakże wykorzystanie tkaniny i siatki ułatwia pracę, szczególnie początkującym.

Folię ułóż bąbelkami do góry i rozłóż na niej gładką tkaninę. Na materiale ułóż paski wełny i zabezpiecz je siatką tak, aby się nie przesuwały. Następnie zmocz wszystko, aby poszczególne warstwy wełny połączyły się w całość i rozpocznij delikatne filcowanie. Gdy uzyskasz już jednolity materiał, możesz pozbyć się siatki i filcować wełnę ręką z większym naciskiem. Pamiętaj, że projekt należy filcować z obydwu stron. Gdy wełna będzie odpowiednio połączona, możesz zwinąć filcowaną tkaninę z folią i rolować ją niczym ciasto. Na koniec wypłucz mydło z tkaniny i poczekaj aż Twój filc wyschnie.

Filcowanie na sucho, biżuteria z filcu

Filcowanie na sucho

Filcowanie na sucho jest metodą prostszą, umożliwiającą tworzenie trójwymiarowych, bardzo szczegółowych projektów. Nic dziwnego, że jest to preferowany sposób tworzenia biżuterii filcowej. Do filcowania na sucho potrzebować będziesz igieł do filcowania, czesanki i maty lub gąbki.

Oderwane paski czesanki ułóż na macie i ubijaj je igłą w pożądany przez Ciebie kształt. Wygodnie jest co jakiś czas formować projekt w dłoniach, przy czym łatwiej kontrolować stopień i symetrię sfilcowanego materiału. Na początek wybierz prosty do osiągnięcia, niewielki kształt. W ten sposób nauczysz się posługiwania igłą, ale też tego ile czesanki potrzeba dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Biżuteria filcowa w wybranych przez nas przykładach

Filcując wełnę samodzielnie, możesz osiągnąć niebywale piękne efekty cieniowania kolorów, przypominające obrazki malowane farbami. Co więcej, możesz odtworzyć każdy kształt, jaki przyjdzie Ci do głowy, dlatego też nie sposób opisać jak wygląda filcowana biżuteria.

Jednakże, jeżeli chcesz zobaczyć przykłady, które nas zachwyciły, zapraszam Cię na naszą Pinterestową tablicę, w której zebrałyśmy ponad 200 filcowych inspiracji, znajdziesz na niej także autorów prac zamieszczonych w tym wpisie. Poniżej znajdziesz pięć przykładów biżuterii filcowej, którą możesz stworzyć z gotowych elementów.

Wyszywane kulki filcowe ozdobione przekładkami do biżuterii

Wyszywane kulki filcowe

Wyszywany filc natychmiast skradł moje serce. Biżuteria filcowa z kulkami wyszywanymi koralikami lub włóczką była dla mnie dużym zaskoczeniem. Zachwycają mnie projekty przypominające psychodeliczne ukwiały, wyszywane w kulkach kwiaty, owoce i abstrakcyjne, niemal ażurowe wzory.

Jeżeli nie brakuje Ci twórczej kreatywności, cierpliwości i zdolności manualnych, serdecznie polecam sprawdzenia się w tworzeniu akcesoriów z wyszywanego filcu. Ta miękka, lekka biżuteria może zaskoczyć Cię swoją elegancją, w dodatku spsikana ulubionymi perfumami będzie pięknie pachnieć.

Kolczyki sztyfty z filcowych kuleczek

Wklejane filcowe kulki

Filcowe kulki wyglądem przypominają pompony, lecz są nieco bardziej zbite, mniej puchate i lepiej zachowują swój kształt. Wystarczy, że wkleisz je w bazę pierścionka lub sztyftu, aby stworzyć proste, kolorowe i urocze akcesoria. Co ciekawe, takie kuleczkowe pierścionki mogą być świetnym prezentem dla znajomej krawcowej — świetnie sprawdzą się jako mini poduszki na szpilki!

Broszka z filcu i koronki z ptaszkiem

Chmurkowe broszki

Gotowe arkusze filcowe możesz wyciąć w dowolny kształt. Moje serce skradły broszki w kształcie chmurek. Aby je stworzyć, zszyj ze sobą dwa identyczne kawałki filcu i pozostaw niewielki otwór. Wypełnij chmurkę granulatem lub odrobiną wełny, aby nadać jej objętości i zaszyj do końca. Z jednej strony przyklej lub przyszyj bazę do broszki i gotowe. Możesz uznać swój projekt za zakończony.

Dla dodatkowego efektu przyczep do chmurki krótkie kawałki łańcuszka zwieńczone kolorowymi kryształkami. Co więcej, możesz wyszyć na chmurce dowolny wzór, lub przyszyć drobne koraliki.

Balonowy naszyjnik

Spora część filcowych naszyjników to różnych rozmiarów kulki z filcu ozdobione metalowymi przekładkami. Drugą popularną alternatywą są asymetryczne naszyjniki z cienkiego sznurka, na którym w losowych miejscach umieszczono kolorową kulkę z filcu i zabezpieczono ją supełkami z dwóch stron. Jednakże moim faworytem są zawieszki przypominające balony.

Do wykonania takiego naszyjnika potrzebna będzie Ci duża filcowa kulka, łańcuszek, kółka montażowe i zawieszka w kształcie kosza. Pierwszym elementem będzie nawleczenie kulki na szpilkę jubilerską i stworzenie z niej zawieszki. Następnie z łańcuszka utwórz siatkę, w której zmieści się filcowa kulka, to właśnie ta konstrukcja będzie stanowić Twój balon. Następnie złap kawałki łańcuszka kółkiem montażowym i przyczep do niego zawieszkę, która będzie pełnić funkcję kosza balonu. Na koniec do pętelki przy kulce przyczep krawatkę lub kółko montażowe i nawlecz zawieszkę na łańcuszek.

Zawieszka pomponowa do samochodu

Pomponowy brelok

Kolorowe breloki nie tylko są estetycznym dodatkiem, ale też ułatwiają zlokalizowanie naszych kluczy. Jeżeli chcesz stworzyć kolorowy brelok, sklej kilka filcowych kuleczek, a następnie przez jedną z nich przewlecz szpilkę jubilerską, która umożliwi Ci zaczepienie kolorowego grona do bazy do breloka. Pamiętaj, że kulki możesz ułożyć w dowolnym kształcie, lecz lepiej sprawdzą się trójwymiarowe projekty, w których każda kulka połączona jest z kilkoma innymi.

Jeżeli ten post trafił w Twój gust, koniecznie sprawdź, co jeszcze dla Ciebie napisałyśmy!

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Kaszmir Mongolian

    Balonowy naszyjnik skradł moje serce! Piękne prace, nie spodziewałam sie, że bizuteria z filcu może byc tak piękna.

Dodaj komentarz