Off-White jeden z młodszych modowych gigantów

Witryna sklepowa marki off white

Off-White to stosunkowo młoda marka, gdy porównamy ją do firm takich jak Chanel, Dior czy Armani. Jednakże połączenie nowoczesnego podejścia ze świetną strategią biznesową sprawiło, że obecnie jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych na świecie firm. Jeśli ciekawi Cię historia i projekty Off-White to ten post powinien wpaść w Twój gust.

Off-White młoda marka ze świeżym stylem

Krótka historia marki

Jak możemy przeczytać na stronie producenta, Off-White to marka założona w 2013. Jej twórcą był Virgil Abloh, który chciał, aby było to wieloplatformowe przedsięwzięcie twórcze. Zakładał on, że Off-White da jemu i nie tylko jemu, przestrzeń do eksperymentowania z szeroko rozumianą sztuką. Virgil był pionierem łączenia luksusu z modą uliczną, architekturą i muzyką. Jego unikalne podejście sprawiło, że projekty Off-White jednocześnie były wizjonerskie i nieprzytłaczające.

Abloh wybrał nazwę firmy, aby odzwierciedlała ona szarą strefę pomiędzy czernią a bielą, co miało opisywać stosunek Off-White do świata mody. W ciągu kilku lat sklepy z odzieżą pojawiły się w Tokio, Hongkongu, Mediolanie, Londynie i Nowym Jorku. W lipcu 2021 60% udziałów Off-White przejęła firma LVMH, a pozostałe 40% pozostały u Virgila, który był ówczesnym dyrektorem kreatywnym odzieży męskiej w Louis Vuitton. W tym samym roku w listopadzie Virgil zmarł na nowotwór złośliwy serca, co było szokującą wiadomością dla świata mody. Po jego śmierci dyrektorem artystycznym i wizerunkowym został Ibrahim Kamara.

Obecna wizja marki off-white

Obecna wizja Off-White

Działania Virgila wciąż są inspiracją dla obecnych twórców Off-White. Jego kreatywne podejście wciąż jest pielęgnowane przez kolektyw artystów i samego Ibrahima, który współpracował z Virgilem trzy lata przed jego śmiercią. Ibrahim i jego współpracownicy skupiają się na zachowaniu połączenia luksusu i mody ulicznej. Projekty, które prezentuje, mają jednocześnie wzbudzać nadzieję i przynosić zmiany, zarazem reprezentując niedocenianych członków społeczności artystycznej.

Nike i Off White odświeżone klasyki marki

Współpraca z modowymi gigantami

Off-White to marka, która w ciągu dziesięciu lat zbudowała renomę porównywalną do domów mody o niemal wiekowej historii. Jednym z genialnych ruchów, który na to wpłynął, były bardzo liczne współprace z doskonale znanymi markami. Dzięki temu Off-White szybko zyskiwała rozpoznawalność wśród fanów mody i nie tylko. Do marek, z którymi nawiązano współpracę, należy: Nike, Levi, Jimmy Choo, Ikea, Champion, Converse, Dr. Martens, Umbro, Timberland, ASAP Rocky, Maybach i wiele innych.

Jedną z najgłośniejszych kooperacji był projekt The Ten łączący Off-White z Nike. Stworzona wówczas kolekcja obejmowała odświeżone podejście do modeli z lat dziewięćdziesiątych. Wykorzystano klasyczne modele Converse, Air Max, Air Force One i Blazers, a także Air Jordans, o czym pozytywnie wypowiadał się sam Michael Jordan. Zaktualizowany design obejmował nie tylko nową kolorystykę i wzory, ale też używane materiały takie jak plastik czy tiul.

IKEA i Virgil Abloh nietuzinkowa kolekcja domowa

Nietuzinkowym pomysłem była współpraca z Ikeą. Kooperacja ta była ukłonem w stronę gustu milenialsów. Kolekcja łączyła kreatywny design Virgila z prostotą kojarzoną z Ikeą. Co więcej, widzimy w niej nieco przerysowane, niemal absurdalne, lecz nie pozbawione zabawy podejście, które nieco odbiega od projektów Off-White, a jednak wciąż wpisuje się w charakterystykę marki.

Kolekcja wiosenna marki off white 2023

Aktualna kolekcja Off-White

Aktualnie oferta Off-White obejmuje nie tylko odzież i akcesoria, ale też okulary, kosmetyki do twarzy, perfumy, lakiery do paznokci i artykuły wyposażenia domu. Bezsprzecznie jednak marka skupia się na odzieży, a ich głównym klientem są młodzi, stylowi i oczywiście dość bogaci miłośnicy mody.

W propozycjach Off-White widzimy zaskakująco dużo „normalnych” ubrań. Przywykłam już do absurdalnych, niepraktycznych kreacji oferowanych przez topowych projektantów, dlatego też przystępność Off-White jest bardzo odświeżająca. Oczywiście nie brakuje wykorzystania ciekawych i wyrazistych kolorów i wzorów. Bezsprzecznie widzimy dużą inspirację modą uliczną, a także design nastawiony nie tylko na wygląd, ale i komfort noszenia ubrań.

W najnowszych propozycjach marki nie brakuje futurystycznych projektów, które wyglądają jak inspirowane współczesną architekturą, a także ludzką anatomią. Pełno jest także odważniejszych designów, które naginają nieco normy projektów męskich i damskich, do których przywykliśmy.

Biżuteria męska marki off white

Biżuteria Off-White dla kobiet i mężczyzn

Propozycje biżuterii są dość skąpe, co było dla mnie niemałym szokiem. Moda uliczna, z której w dużej mierze czerpią projektanci Off-White pełna jest inspiracji biżuteryjnych. Być może w przyszłości marka poszerzy swoją ofertę dodatków, jednakże sądząc po pokazach mody z tegorocznymi kolekcjami, nie spodziewam się, że nastąpi to prędko.

Damska biżuteria to niewielka, złota kolekcja miejscami zdobiona szklanymi kryształkami. Jest bardzo prosta, choć nie można jej nazwać minimalistyczną. Poza naszyjnikiem z napisem Off-White każdy projekt zawiera logo w kształcie litery X ze strzałkami, które jest znakiem rozpoznawczym firmy.

W przeciwieństwie do kolekcji damskiej propozycja dla mężczyzn to czarna i srebrna biżuteria. Poza logiem i nazwą marki znajdziemy tu powtarzający się motyw spinacza biurowego. Co ciekawe, męska biżuteria Off-White jest mniej masywna od projektów dla Pań.

Zadowolona z lektury? Nie kończ jej!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz