Szkło akrylowe — właściwości i zastosowanie

Naszyjnik ze szkła akrylowego

Szkło akrylowe jest surowcem, z którym mamy styczność niemal każdego dnia. Ten popularny materiał wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, ale może też służyć do produkcji półfabrykatów do biżuterii. Czytając ten wpis, dowiesz się, czym dokładnie jest szkło akrylowe, jakie są jego właściwości i najpopularniejsze zastosowania, a także, jak wykorzystywane jest w tworzeniu biżuterii.

Czym jest szkło akrylowe

Szkło akrylowe, czyli PMMA to materiał znany jako akryl, plexiglas, lucite i perspex. Stworzone zostało jako lekka i odporna na stłuczenie alternatywa dla szkła. Do zalet szkła akrylowego zaliczymy jego wytrzymałość na uderzenia i upadki, przejrzystość, łatwą obróbkę, niski koszt produkcji i brak szkodliwych substancji w jego składzie. Surowiec ten został wynaleziony w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i bardzo szybko zyskał popularność na całym globie.

Co ciekawe, szkło akrylowe można łączyć ze sobą na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest popularny superglue, który doskonale spaja kawałki plexy. Drugą propozycją są związki chloru takie jak chloroform, które pozwalają na praktycznie niewidoczne spajanie. Trzecim sposobem na połączenie szkła akrylowego jest wykorzystanie ciepła. Co więcej, chwilowe podgrzanie jest świetną metodą na usunięcie niewielkich zarysowań na powierzchni szkła akrylowego.

Zastosowanie szkła akrylowego

Zastosowanie szkła akrylowego

Opisywany dzisiaj surowiec wykorzystywany jest na bardzo szeroką skalę. Służy to produkcji zadaszeń, okien samolotów, a także statków. Co więcej, ze szkła akrylowego powstają światłowody, a także płyty o specjalnych przeznaczeniach. Należą do nich płyty przeciwhałasowe, antytermiczne, czy fluorescencyjne. Co ciekawe, szkło akrylowe służy także do produkcji tarczy policyjnych, akwariów, implantów, a nawet soczewek wewnątrzgałkowych.

Materiał ten ma oczywiście zastosowanie artystyczne. Jednym z najsłynniejszych artystów używających szkła akrylowego jako medium jest Dale Chihuly słynący z niezwykle barwnych i najczęściej abstrakcyjnych rzeźb. Dodatkowo szkło akrylowe może posłużyć do stworzenia instrumentów muzycznych od gitary po bębny. Warto wspomnieć, że na szkle akrylowym malowało wielu artystów, w tym Salvador Dali, a akrylowe farby należą do najpopularniejszych na świecie.

Właściwości szkła akrylowego

Szkło akrylowe to lekki, a jednocześnie mocny i wytrzymały materiał. Jego gęstość, a więc i waga są o około połowę mniejsze niż tradycyjnego szkła. Plexa jest bardzo przepuszczalna dla światła widzialnego, a jednocześnie filtruje promieniowanie ultrafioletowe niemal tak samo, jak szyby okienne.

Surowiec ten jest odporny na działanie wody, wilgoci i zmian temperatury, których doświadczamy każdego dnia. Szkło akrylowe jest bardziej wytrzymałe na upadki w porównaniu do szkła. Warto jednak pamiętać, że materiał ten łatwiej ulega zarysowaniom, które szczególnie dobrze widać, gdy jest transparentne i wypolerowane na wysoki połysk.

Bransoletka ze szkła akrylowego

Szkło akrylowe w półfabrykatach do biżuterii

Biżuteria ze szkła akrylowego była prawdziwym hitem lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Lekkość tego surowca umożliwiła tworzenie sporej biżuterii, która była wygodna. Dodatkowo szkło akrylowe można zabarwić na dowolny kolor, co znacząco zwiększa możliwości jego wykorzystania.

Obecnie szkło akrylowe w biżuterii wykorzystywane jest w subtelniejszy sposób niż kilkadziesiąt lat temu. Najpopularniejsze są koraliki, które tworzą niezwykle lekką, idealną na co dzień biżuterię. Ich wytrzymałość, hipoalergiczność i bardzo przystępna cena sprawiają, że to idealne półfabrykaty dla najmłodszych fanek biżuterii.

Szkło akrylowe półfabrykaty do biżuterii

Ciekawą propozycję stanowią także kaboszony akrylowe, które można wklejać w oprawy lub na bolce. Wykonana z nich biżuteria świetnie sprawdzi się o każdej porze roku i w każdych warunkach. Koszt takich półfabrykatów sprawia, że to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą wydawać dużych sum na swoje akcesoria, często je gubią lub uwielbiają mieć duży wybór w dodatkach.

Spodobała Ci się ta lektura? Zobacz, czy kolejny post także trafi w Twój gust!

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz