Broszki — znane dodatki w nowym wydaniu

Broszki niecodzienne dodatki

Broszki to akcesoria, o których nierzadko myślimy jak o relikcie przeszłości i czymś, co nie jest już w modzie. Jednakże to, jak wyglądają broszki, zależy tylko i wyłącznie od nas. Możemy stworzyć broszki pasujące do każdego stylu, dzięki czemu będą pasować nawet najbardziej nowoczesnym osobom. Niekiedy nazywane są dodatkami pasującymi wyłącznie babciom, jednakże nic bardziej mylnego.

Historia broszek

Na przestrzeni wieków broszki zmieniały swój wygląd niezliczoną ilość razy. Wraz z modą zmieniało się także ich przeznaczenie. Początkowo był to uniwersalny i niezbędny element garderoby noszony przez wszystkich, z czasem broszki noszone były niemal wyłącznie przez kobiety. W czasach współczesnych broszki nie należą do najpopularniejszych akcesoriów, jednakże w ostatnich kilku latach rośnie ich popularność.

Starożytność

Pierwsze znane nam broszki pochodzą już z epoki brązu. Początkowo były głównie wykorzystywane jako elementy mocujące i spinające ubrania, jednakże z czasem ewoluowały do pięknych ozdób. Starożytne broszki nazywano fibulami i dzięki nowo rozwijającym się technikom odlewania, wytwarzania drutu i skręcania prętów stawały się coraz popularniejsze. Często wykorzystywanymi motywami były strzałki, kokardy, talerze i półokręgi.

Już 400 lat przed naszą erą celtyccy rzemieślnicy wytwarzali piękne broszki, które ozdabiali czerwoną emalią. Większość z nich odlewana była w jednym kawałku, a następnie dekorowana. Co ciekawe, większość starożytnych broszek wytwarzanych w Wielkiej Brytanii wykonywana była z miedzi lub żelaza. Dopiero później sięgano po złoto lub srebro.

Średniowiecze

Do późnego średniowiecza broszki były noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Kształty i motywy broszek różniły się nieco w różnych miejscach, jednakże często miały misterne wzory i były zdobione kamieniami. Prostsze broszki często zawierały napisy traktujące o miłości, przyjaźni lub wierze. Przed średniowieczem broszki niekiedy wykorzystywano jako amulety, co ciekawe chrześcijanie wciąż sięgali po inspirowane poganami akcesoria.

W późnym średniowieczu do najpopularniejszych kształtów broszek należały serca, koła, pięciokąty, gwiazdy i pierścienie. Te ostatnie często miały mniejsze rozmiary i najchętniej wykorzystywano je do zapinania ubrań.

Ludy germańskie

Sztuka rzymska rozprzestrzeniła się na terenie Europy wraz z migracją plemion germańskich około V wieku naszej ery. Ludy te miały zbliżone techniki jubilerskie ze względu na wspólne pochodzenie, a ich wyroby nazywano niekiedy sztuką barbarzyńską. Broszki barbarzyńskie łączyły mnóstwo różnych rodzajów rzemiosła takich jak filigran, emaliowanie, ażur czy granulację. Co więcej, często sięgano po różne techniki rzeźbiarskie jako uzupełnienie jubilerskiego warsztatu. Migrujące ludy zdecydowanie gustowały w kolorach, dlatego też chętnie wykorzystywano kamienie szlachetne i emalię. Wzory germańskich broszek obejmowały nie tylko geometryczne, ale też misterne, inspirowane naturą wzory.

Broszka wikingów z 9go wieku

Brytania

Okrągłe broszki były najmodniejsze wśród anglosasów. Inne popularne kształty obejmowały motywy krzyża, ptaków, prostokątów, a także agrafek. Najczęściej były one wysadzane kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi. Co więcej, znaczna ilość broszek była emaliowana.

Celtowie gustowali w broszkach z większą ilością detali o kształcie zbliżonym do pierścienia. W przeciwieństwie do anglosaskich rzemieślników celtowie inkrustowali swoje broszki szkłem millefiori, a także wykorzystywali style krzywoliniowe. Celtowie byli uważani za mistrzów rzemiosła, słynęli ze swojej pomysłowości, a także skomplikowanych umiejętności.

Ludy nordyckie

Inspirowane naturą broszki germańskie dały podłoże sztuce skandynawskiej wykorzystującej motywy zwierzęce. Miedziane lub srebrne broszki ludów północy odznaczały się niesamowitą dbałością o szczegóły. Sztuka Wikingów zmieniała się wraz z ich podróżami i podbojami. Wśród skandynawskich broszek popularne były formy okrągłe, a także owalne, równoramienne i w kształcie kopuły. Co więcej, często tworzono broszki równoramienne, w kształcie koniczyny i rombu. Często wybierane motywy obejmowały wstążki i węzły, różnorakie łańcuchy, wąsy, liście, ptaki i mityczne bestie.

Broszki szpilki z ametystami

Broszki nowożytne

Globalne ekspansje i kolonizacja sprawiły, że do Europy napłynęła ogromna ilość kamieni szlachetnych, pereł i cennych metali. Ogólna poprawa warunków życia europejczyków sprawiła, że moda zmieniała się dość dynamicznie. W renesansie królowały broszki z mnóstwem detali i kamieni szlachetnych. Bogacze najczęściej wybierali szmaragdy, diamenty, rubiny, ametysty i topazy. Motywami przewodnimi były miniaturowe, emaliowane portrety i wzory religijne.

Neoklasycyzm to nurt inspirowany sztuką antycznego Rzymu i Grecji. Czynnikiem odróżniającym broszki neoklasyczne od renesansowych była ich większa dostępność. Renesansowe broszki produkowano niemal wyłącznie dla wyższych sfer z drogich materiałów. Neoklasyczne broszki często były wykonane z bazaltowo-jaspisowych kamei. Perły i kamienie ozdobne wciąż można było spotkać w projektach broszek, jednakże znacznie rzadziej. Wydarzenia polityczne takie jak rewolucja francuska znacząco zmniejszyły popyt na bogate akcesoria.

Kolejne style mody obejmowały okres wiktoriański, secesyjny i styl art deco. Jeżeli jesteś zainteresowana tym, jak wyglądały dodatki w tych erach mody, zapraszam cię do lektury postów poświęconych tym stylom.

Broszka emaliowana żuk

Broszki w modzie współczesnej

Dzisiaj znacznie modniejsze od broszek są przypinki, które w mojej opinii różnią się naprawdę niewiele. Jednakże z jakiejś przyczyny przypinki trafiają w gusta klientów nieco bardziej niż broszki, szczególnie jeżeli mówimy o młodszych pokoleniach. Co ciekawe, pojawiają się coraz bardziej interesujące projekty broszek pokazujące jak to kojarzące się z babciną szafą akcesorium możemy przerobić według nowoczesnych trendów. 

Co więcej, broszki wykorzystywane są przez gwiazdy na czerwonym dywanie. To dość popularny dodatek, co ważne, nie tylko wśród pań, ale i panów. Nierzadko widzimy klapę marynarki ozdobioną broszką z klejnotami. Może to skutkować powrotem broszek w  codziennej modzie męskiej w kolejnych latach.

Minimalistyczna broszka ze srebra

Pomysły na broszki DIY

Współczesne niemal nieograniczone metody rękodzielnictwa pozwalają na stworzenie broszek pasujących każdemu. Osobiście jestem wielką fanką geometrycznych broszek wykonanych z dość surowo wyglądającego metalu. Urzeka mnie w nich nowoczesność połączona doskonale z pierwotnymi broszkami. Jednakże takie projekty ciężko wykonać w domu. Zamiast tego, przedstawię Ci pomysły na stworzenie pięknych broszek, z których większość powinna być osiągalna nawet dla początkujących rękodzielników. 

Broszka z kaboszonem i podklejona tkaniną

Broszka z kaboszonem

Oprawy do kaboszonów występują w wielu kształtach, rodzajach i rozmiarach. Nikogo więc nie powinno dziwić, że dostępne są broszki, w które można wkleić dowolny kaboszon. Najpopularniejsze są kaboszony szklane, które możesz pomalować, lub wkleić pod nie dowolny obrazek. Jeżeli nigdy tego nie robiłaś, na naszym blogu znajdziesz instrukcję dotyczącą wklejania szklanych kaboszonów z grafikami. 

Wśród innych rodzajów kaboszonów znajdziesz cięte kamienie ozdobne, które prezentują się bardzo elegancko. W naszym sklepie znajdziesz także lśniące kaboszony przypominające geody. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kaboszonach drewnianych. Nadają się one do lakierowania, malowania, wypalania i rzeźbienia w nich. Są doskonałymi półfabrykatami do tworzenia spersonalizowanych broszek. 

Miniaturowa broszka biedronka z modeliny

Broszki z modeliny 

Broszki z modeliny często przypominają kreacje z baśniowych krain, jednakże dają nieograniczone możliwości twórcze. Z modeliny możesz ulepić delikatne kwiaty albo mrocznego stwora czy magiczne grzyby. Dzięki braku ograniczeń co do kształtu broszki możesz dopasować ją do swojej unikalnej estetyki. Po wypieczeniu modeliny pamiętaj, aby zalakierować pracę, co zabezpieczy ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Na koniec wystarczy przykleić bazę do broszki mocnym klejem i gotowe!

Wyszywana koralikami broszka haftowana wieloryb

Broszki wyszywane i haftowane

Jeżeli wiesz jak obchodzić się z igłą i nicią, muliną lub szydełkiem to zdecydowanie Ci zazdroszczę! Sama mam do wszelkiego rodzaju szycia i technik pokrewnych dwie lewe ręce, jednakże zawsze zachwycam się pracami wykonanymi tymi technikami. Wyszywane prace często łączą nici, koraliki w różnych rozmiarach i cekiny. Kreatywność broszek wyszywanych według mnie nie zna granic i dość łatwo sprawić, by trafiły w gust młodszych odbiorców. 

Broszki bukiety kwiatów szydełkowane

Broszki szydełkowane

Haft i szydełkowanie to kompletnie obce mi sztuki, jednakże nie mogę nie wspomnieć o fantastycznych łąkach zamkniętych w broszkach. Są to najczęściej delikatne i bardzo kobiece dodatki, które doskonale wyglądają w połączeniu z drobnymi koralikami Toho, albo perłami. W każdym z tych rodzajów broszek sprawdzą się małe bazy do broszek, które możesz przyszyć albo przykleić do tyłu swojego projektu. 

Jarzębinowa broszka agrafka

Broszki agrafki

Broszki w kształcie agrafek nierzadko możesz wykorzystać na kilka sposobów. Wiele z nich spełnia także rolę oprawy do kaboszonu, w którą możesz wkleić dowolne oczko. Dodatkowo na igłę agrafki możesz nawlec koraliki lub chwosty albo przyczepić wstążkę, dzięki czemu zwiększysz objętość swojej broszki. Niektóre bazy zawierają w sobie oczka, do których możesz przyczepić różnego rodzaju półfabrykaty. To prawdopodobnie jeden z prostszych do wykonania rodzajów broszek, idealny dla początkujących rzemieślników. Warto pamiętać, że broszki w kształcie agrafek świetnie nadają się do spinania ubrań, co może być przydatne dla miłośniczek swetrów i szali. 

Jak nosić broszki

Jak nosić broszki

Pierwsze co kojarzy mi się z broszkami to wełniane swetry i szaliki, które doskonale komponują się z broszkami w kształcie agrafek. Pozostając w temacie jesiennozimowym, broszki świetnie sprawdzają się także jako element spinający ponczo lub kardigan. Latem odpowiednio dobrana broszka będzie doskonałą ozdobą gładkiej koszuli, ciekawie wyglądają dwie symetryczne broszki przypięte do kołnierzyka. Możesz się także zainspirować gwiazdami takimi jak Antonio Banderas, Taika Waititi czy Elton John i przypiąć broszkę do marynarki. 

Pamiętaj, że broszka niekoniecznie musi ozdabiać Twoje ubranie. Jeżeli chcesz, możesz użyć jej jako przypinki do plecaka lub torebki. Co więcej, sprytnie wykonana broszka może być wykorzystana jako spinka do włosów lub zawieszka naszyjnika. Dzięki takim rozwiązaniom zwiększysz możliwości swoich dodatków niewielkim kosztem. 

Broszka butonierka na żywe kwiaty

Jeżeli po przeczytaniu tego postu nadal nie zakochałaś się w broszkach, koniecznie zajrzyj na naszą tablicę na Pinterest’cie! Jest ona pełna pięknych, ciekawych i zaskakujących propozycji na broszkę i z pewnością każda osoba znajdzie tam coś dla siebie. Na niej znajdziesz też źródła broszek z powyższych zdjęć.

Spodobał Ci się ten wpis? Przekonaj się, czy kolejne posty także trafią w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz