Howlit — właściwości i historia

Howlit — właściwości i historia

Howlit to jeden z pierwszych kamieni naturalnych, które znalazły się w ofercie naszego sklepu z koralikami. Jego miękkie ciekawe wzory i żywe kolory szybko nas zachwyciły. Było to jednak w czasach, w których koraliki ceramiczne były absolutnym hitem rękodzielnictwa i jakimś sposobem howlit nigdy nie znalazł się na naszym blogu. Dziś jednak chcę naprawić to niedopatrzenie. Przedstawiam więc wpis, w którym odkryjesz historię, właściwości i kilka inspiracji na biżuterię z howlitem.Historia

Historia howlitu

Swoją nazwę howlit zawdzięcza swojemu odkrywcy, którym był Henry How. Co ciekawe, odkrycie tego kamienia datuje się na 1868 rok. Jednakże rdzenni Amerykanie wykorzystywali howlit do tworzenia amuletów ochronnych i podczas rytuałów. Biały howlit nazywali Białym Żubrem. Uważano, że czyste, białe kamienie były święte, a także miały lecznicze zdolności.

Samo porównanie do Białego Żubra mówi wiele, jeśli zna się kulturę rdzennych Amerykan. Według legend, narodziny Białego Żubra oznaczają wysłuchanie modlitw i spełnienie przepowiedni. Według Indian to symbol rozpoczęcia się świętego koła życia. Nic więc dziwnego, że białe howlity, kojarzone z Białym Żubrem, mają specjalne znaczenie w kulturze indiańskiej.Howlit — właściwości fizykochemiczne

Howlit — właściwości fizykochemiczne

Charakterystyczną cechą howlitów jest ich surowa forma. Kamienie te występują w formie kalafiorowatych tworów, a kryształy kwarcu są niezwykle rzadkim zjawiskiem. Z rękodzielniczego punktu widzenia howlit jest kamieniem dość powszechnym, co odzwierciedla jego korzystna cena. Jednakże howlit zaliczany jest do minerałów rzadkich. Minerał ten występuje w dużych ilościach wyłącznie na terenie Ameryki Północnej. Co ciekawe, howlity to produkty odparowania jezior w gorącym i suchym klimacie. Nie dziwi więc, że największe okazy tych kamieni pochodzą z pustyni Mojave.

Howlity są zupełnie nieprzezroczyste, z wyjątkiem bardzo rzadko występujących, transparentnych kryształków. Ich cechą charakterystyczną są ciemnoszare, a niekiedy czarne żyłki w strukturze kamienia przypominające marmur lub turkus. Właśnie dlatego biżuteria z howlitem najczęściej występuje w formie koralików lub kaboszonów.

Co zaskakujące twardość howlitów określana jest zaledwie na 3 – 4 w skali Mohsa. Mimo to kamienie te zdają się zadziwiająco wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, a biżuteria z howlitem jest trwała. Twardość ta niewątpliwie łączy się z wysoką porowatością howlitu. Jednakże właśnie to właściwość pozwala na barwienie howlitu na dowolny kolor. Najczęściej oczywiście jest to turkusowy, szczególnie, że naturalne żyłki w strukturze kamienia przypominają te, obecne w turkusach. Barwione na turkusowo howlity są tak częstym zjawiskiem, że zaczęto je określać mianem turkmenitów. Jednakże howlit to kamień, który można barwić na dowolny kolor.Mistyczne właściwości

Mistyczne właściwości howlitów

Według niektórych miękkie kształty howlitu sugerują jego kojące działanie na noszącą go osobę. Howlity polecane są osobom spod znaku Bliźniąt, Panny i Skorpiona. Co ciekawe, zodiakalnym Bliźniakom sugeruje się noszenie howlitów, ze względu na ich domniemane właściwości uspokajające. Z kolei kamienie te przypisuje się Panną, jako talizman, który rzekomo miałby pomagać w skupieniu i radzeniu z trudnymi sytuacjami. Z kolei, jeśli chodzi o Skorpiony, dla nich howlitowe akcesoria miałyby stanowić swoistą metodę na poskromienie temperamentu.

Biżuteria z howlitów

Biżuteria z howlitów

Jak inne koraliki z kamieni naturalnych, howlity nadają się do nawlekania na każdy materiał. Często tworzy się z nich naszyjniki i bransoletki. Howlity znajdziesz nie tylko w biżuterii indiańskiej i inspirowanej kulturą rdzennych Amerykan. Kamienie te są dość popularne w akcesoriach w stylu boho.

Przeważnie biżuteria z howlitów, poza tymi kamieniami zawiera wyłącznie metal. Jednakże kamienie te bywają łączone z innymi minerałami takimi jak turkus, lapis lazuli czy onyks. Warto pamiętać, aby w projektach z howlitem wykorzystywać nieprzejrzyste koraliki. Transparentne kamienie polecam tylko w przypadku użycia ich jako niewielkiego, kontrastującego elementu. Oczywiście barwione howlity możesz dowolnie łączyć z licznymi kolorami, jednak najczęstsze są połączenia bieli, turkusu i pomarańczowej czerwieni.Jak dbać o kamienie?

Jak dbać o howlit

Howlity są zaskakująco lekkie, przez co tworzona z nich biżuteria często zawiera większe koraliki czy kaboszony. W pielęgnacji howlitów kluczowe jest zarówno ich czyszczenie, jak i przechowywanie. Jako że minerały te są często barwione, polecam unikać noszenia biżuterii z howlitem podczas długich kąpieli. Dodatkowo warto chronić howlity przed działaniem środków czyszczących codziennego użytku.

Chociaż howlity uważamy za „miękkie kamienie”, na tle innych koralików z kamieni naturalnych nie wydają się bardziej kruche lub podatne na uszkodzenia podczas upadków. Jednakże warto pamiętać, że ich powierzchnia może zostać zarysowana przez inne kamienie naturalne, czy metale w Twojej szkatułce z biżuterią. Dlatego też zawsze polecamy trzymać akcesoria oddzielnie w przegródkach lub osobnych woreczkach.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz