Jak wykorzystać akrylowe ogniwka łańcuszka
Ogniwka akrylowe to półfabrykaty do biżuterii, które dopiero od niedawna powróciły do łask. Wcześniej podobne akcesoria były popularne w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Jednakże dzisiaj duże ogniwa do tworzenia biżuterii wykorzystujemy w bardziej współczesnych projektach. My zdecydowałyśmy się umieścić ogniwka akrylowe w naszym sklepie z koralikami dopiero w zeszłym roku. Dość szybko znalazłyśmy masę sposobów na ich wykorzystanie i zakochałyśmy się w nich z powodu ich wyglądu, jak i właściwości.
Właściwości akrylu
Podobnie jak koraliki akrylowe, ogniwka mają kilka cech, które sprawiają, że świetnie sprawdzają się w różnych rodzajach biżuterii i akcesoriów. Lekkość akrylu sprawia, że nawet duże ogniwa do tworzenia łańcuszka nie są zbyt ciężkie. Dodatkowym ich atutem jest możliwość stworzenia ich w dowolnej barwie, co oczywiście wpływa na wszechstronność ich wykorzystania. Warto także wspomnieć, że powierzchnia akrylu może być gładka jak w przypadku szkła, albo matowo-satynowa jak koraliki katsuki.
Kolejną zaletą ogniwek akrylowych jest oczywiście wodoodporność. Dzięki temu perfekcyjnie nadają się jako letnie akcesoria. W dodatku wiele ogniwek unosi się na powierzchni wody, co zmniejsza szansę na zgubienie biżuterii podczas wakacyjnej zabawy. Chociaż akryl dość łatwo ulega drobnym zarysowaniem, ogniwka przez długi czas prezentują się doskonale. Łatwo je czyścić — wystarczy użyć wody i mydła, a następnie osuszyć.
Ogniwka akrylowe — przykłady wykorzystania
Skoro wiesz już jakie właściwości mają akrylowe ogniwa do tworzenia łańcuszków, pozostało jedynie przedstawić Ci kilka propozycji na ich wykorzystanie. To oczywiście tylko kilka pomysłów na biżuterię i akcesoria z akrylowych ogniwek, jednakże mam nadzieję, że uda mi się dzięki nim nieco rozbudzić Twoją kreatywność.
Pastelowy naszyjnik z akrylowych ogniw
Pierwsza propozycja jest najprostsza do wykonania. Potrzebować będziesz mieszanki pastelowych ogniwek do biżuterii, a także kółeczek montażowych i ozdobnego zapięcia federing lub toggle. Ogniwka akrylowe możesz łączyć ze sobą ręcznie, nie potrzebujesz do tego narzędzi. Stwórz naszyjnik o pożądanej przez Ciebie długości, pamiętając o tym, że dodatnie zapięcia nieco go wydłuży. Następnie do skrajnych ogniwek doczep kółeczka montażowe, a do nich wybrane przez Ciebie zapięcie i gotowe. Taki łańcuszek akrylowy możesz nosić osobno lub w komplecie z naszyjnikami z pereł i klasycznymi łańcuszkami metalowymi.
Wyraziste i lekkie kolczyki z ogniw do biżuterii
Wiszące kolczyki bywają niewygodne ze względu na ich wagę. Świetną propozycją jest wykorzystanie ogniwek akrylowych, które są lekkie mimo sporych rozmiarów. Poza nimi przydadzą Ci się baszy do sztyftów z talerzykiem i baranki do nich, a także klej F 6000.
Rozpocznij pracę od połączenia ogniwek ze sobą. Następnie skrajne ogniwko z każdego odcinka należy przykleić do talerzyka z bazy. Dla lepszego efektu możesz nieco spiłować powierzchnię ogniwka, którą chcesz przykleić i oczyścić zarówno ją, jak i talerzyk alkoholem. Powinno zapewnić to lepsze związanie kleju i zapewnić Twoim letnim kolczykom trwałość.
Akrylowe ogniwka w łańcuszku do telefonu
Podobnie jak w przypadku wyżej opisanego naszyjnika, większość pracy w tym projekcie polega na połączeniu ze sobą akrylowych ogniw. Na końcu możesz wykorzystać metalowe ogniwka do łańcuszka lub kółka montażowe jak na zdjęciu, lub po prostu stworzyć zamknięty okrąg z wybranych przez Ciebie akrylowych ogniwek. Pamiętaj jednak, że wybrana przez Ciebie metoda wpłynie na to, jak będzie układał się Twój wristlet.
Do ogniwek lub kółeczek montażowych doczep sznurek, który posłuży Ci do przywiązania breloczka do telefonu. Na tym etapie możesz dodać do niego dowolne koraliki czy zawieszki, aby wzbogacić swój projekt. Jednakże jeśli preferujesz prostszy design, możesz z nich zrezygnować.
Ogniwa akrylowe w złotym naszyjniku
Ten projekt to połączenie łańcuszka na metry o dużych oczkach, akrylowych ogniwek, a także kółeczek montażowych, zapięcia toggle i wybranej przez Ciebie zawieszki. To świetny przykład nowoczesnej biżuterii asymetrycznej, która podobnie jak spore łańcuszki i ogniwa akrylowe do tworzenia łańcuszków, także jest w modzie.
Odetnij 35 – 40 cm łańcuszka, a następnie dodaj do niego różną ilość akrylowych ogniwek na każdym końcu. Akrylowe półfabrykaty połącz za pomocą ogniwek z metalowego łańcuszka. Dzięki temu stworzysz spójny projekt. Do ostatnich ogniwek zamontuj zapięcie za pomocą kółeczek montażowych i dodaj do nich zapięcie. Opcjonalnie do okrągłej części zapięcia dołóż wybraną przez Ciebie zawieszkę na kółeczku montażowym.
Ogniwa do biżuterii jako pasek do torebki
Akrylowe ogniwa do tworzenia łańcuszka sprawdzą się nie tylko w tworzeniu biżuterii. Możesz wykorzystać je także do wymiany paska w swojej torebce. W tym projekcie potrzebne będą wybrane przez Ciebie ogniwka akrylowe, a także kółka montażowe do biżuterii. Jako zakończenie akrylowego łańcucha możesz wykorzystać dowolne zapięcie do breloka, duży karabińczyk lub kółeczka montażowe — w zależności od designu torebki.
Wystarczy, że ogniwka połączysz ze sobą za pomocą kółek montażowych. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, koniecznie przeczytaj nasz poradnik technik dla początkujących rękodzielniczek! Dla efektu możesz wykorzystać podwójne, a nawet potrójne łączenie kółeczkami. Postaraj się dostosować ich ilość do rozmiarów wybranych przez Ciebie ogniw akrylowych. Jako skrajne części łańcucha wybierz akrylowe ogniwka, zamocuj do nich wybrane przez Ciebie zakończenie i przyczep je do torebki, aby cieszyć się jej odświeżonym wyglądem.
Chociaż ogniwka akrylowe mogły wydawać Ci się mało ekscytującym półfabrykatem, mam nadzieję, że po tym poście zmieniłaś nieco opinię na ich temat. Niewątpliwie w ciągu tego lata, jak i kolejnych sezonów możemy spodziewać się utrzymującej popularności ogniw akrylowych do tworzenia biżuterii i innych akcesoriów. Jeśli wciąż szukasz inspiracji na to, jak możesz wykorzystać je w swoim rękodziele, koniecznie sprawdź tablicę na Pintereście, którą wypełniłyśmy dziesiątkami pomysłów na ich użycie.
Leave a Reply