Jak fotografować biżuterię — porady na początek

Jak fotografować biżuterię na sprzedaż

Jak fotografować biżuterię by wyglądała atrakcyjnie, była przedstawiona realistycznie? Jak zrobić ładne, porządnie wyglądające zdjęcia bez wydawania mnóstwa pieniędzy? Na te najczęściej zadawane pytania postanowiłam odpowiedzieć w dzisiejszym poście. W erze handlu i marketingu internetowego zdjęcia mogą być tym, co przekona klienta do zakupu czy odwiedzenia strony. Dlatego warto sprawdzić, czy można poprawić jakość naszych fotografii. 

Po co robić zdjęcia biżuterii

Zaczniemy od tego, po co robić zdjęcia swoim produktom. Część rękodzielniczek sprzedaje swoje prace w internecie i tam są one po prostu niezbędne. Jednakże nawet jeżeli nie skusiłaś się na sprzedaż w sieci, wciąż warto się w niej reklamować. Obecnie portale społecznościowe mogą być miejscem, dzięki któremu Twoje dzieła staną się światowym hitem, szkoda nie skorzystać z takiej okazji.

Zdjęcia w reklamie pełnią kilka funkcji. Pierwszą z nich jest przyciąganie uwagi klienta. Żywe kolory, chwytliwe hasło, czy znana twarz na plakatach reklamowych szybko skupiają nasz wzrok. Same doskonale wiemy, że nawet koraliki można zaaranżować tak, by ciężko było od nich oderwać oczy. Niekiedy wymaga to skrupulatnego rozdzielania, przesypywania albo postawienia połowy pracowni na głowie, ale efekty zazwyczaj są tego warte.

Fotografia reklamowa najczęściej pobudza naszą wyobraźnię, budzi pozytywne skojarzenia i działa na naszą podświadomość i emocje. Dzięki estetycznym zdjęciom poświęcamy więcej czasu na patrzenie na produkt. Wpływa to na nasze decyzje, jest większa szansa, że wybierzemy markę lub produkt, który już wcześniej widzieliśmy wielokrotnie, niż taki, który jest dla nas zupełnie nowy.

W dzisiejszych czasach do robienia zdjęć wystarcza smartfon

Jak fotografować biżuterię — potrzebny sprzęt

Aparat

Podstawowym narzędziem jest oczywiście aparat fotograficzny. Jeżeli masz dość nowy smartfon, to istnieje spora szansa, że jego aparat w zupełności wystarczy do tworzenia zdjęć Twojej biżuterii. Zaczynając swoją przygodę z reklamowaniem lub sprzedażą dodatków, nie musisz inwestować w drogie lustrzanki, aby mieć fajne fotki.

Statyw

Niezależnie od tego, czy korzystasz z klasycznego aparatu fotograficznego, czy też z telefonu, statyw zdecydowanie Ci się przyda. Używanie statywu to tania i prosta metoda, która nie tylko ułatwi Twoją pracę, ale też zwiększy jakość i spójność zdjęć. Eliminacja drżenia dłoni przełoży się na wzrost ostrości zdjęć, a uwolnienie rąk da Ci więcej swobody i możliwości manipulowania planem zdjęciowym.

Światło

Najlepszym oświetleniem do robienia zdjęć jest światło naturalne. Fotografowanie błyszczącej biżuterii z użyciem lampy błyskowej nigdy nie jest dobrym pomysłem. Biżuteria będzie odbijać jasne światło, przez co ciężko będzie dostrzec jej prawdziwy kolor, stworzą się niezbyt przyjemne dla oka cienie i całość nie spełni oczekiwanego efektu.

Jeżeli masz taką możliwość, swoje zdjęcia rób blisko okna, tak aby światło dzienne było przynajmniej pośrednim źródłem światła. Powinno być nieco mniej ostre i agresywne. Latem nie planuj zdjęć w samo południe, gdy słońce razi najmocniej, gdyż uzyskasz podobny efekt, co używając lampy błyskowej.

Możesz też spróbować rozproszyć światło tak, aby rozchodziło się równomiernie i nie tworzyło cieni. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup namiotu bezcieniowego, który można kupić już od trzydziestu złotych. Umożliwia on tworzenie zdjęć bez potrzeby ustawiania kartek, czy folii aluminiowej odbijających światło. Wiele namiotów ma wbudowane źródło neutralnego światła, które możesz wykorzystać w pochmurne dni.

Domowym rozwiązaniem jest owinięta na kartonie folia aluminiowa lub białe kartki. Ich rolą będzie rozpraszanie światła tak, aby nie padało bezpośrednio na fotografowany przedmiot. Jednakże takie podejście do sprawy niekiedy wymaga stworzenia wymyślnych konstrukcji ograniczających Ci pole manewru. Dlatego też uważamy, że namiot bezcieniowy to dobra inwestycja dla osób, które wykonują zdjęcia biżuterii dość często.

Jeśli rozważasz kupno lampy do zdjęć, proponuję Ci najprostszą i dość przystępną cenowo lampę pierścieniową. W naszych kampaniach reklamowych korzystamy z jednego z tańszych modeli dostępnych w sklepach z elektroniką. Dzięki takiej lampie nie będziesz zależna od pogody i dostępności światła naturalnego. Zazwyczaj są one sprzedawane ze stojakami, na których można obracać nimi w różne strony, co umożliwia optymalne ustawienie światła.

Wykorzystaj kartki i tła fotograficzne

Tło

Zdjęcia produktowe

Tło do zdjęć jest niemal tak ważne, jak to, co chcemy przedstawić. Na naszym sklepie internetowym możesz zauważyć, że większość produktów fotografowana jest na białym tle, niektóre produkty, na przykład szklane kaboszony mają ciemniejsze tło, aby były lepiej widoczne. Łatwo się więc domyślić, że preferujemy tła jednokolorowe, proste i jasne. W naszej opinii zdjęcia wykonane na takich tłach są bardzo przejrzyste, a jednakowy kolor tła pomaga w zachowaniu spójności strony internetowej.

Za Tło może posłużyć Ci wspominany wcześniej namiot bezcieniowy, ale też mogą to być czyste kartki papieru (polecamy wybrać grubsze niż papier do drukarki), tkaniny, blaty, stoły, a także naczynia, czy meble. Pamiętaj, że tło powinno być idealnie czyste i najlepiej jakby nie odbijało światła zbyt mocno. Jeżeli używasz tkanin, pamiętaj, aby przed sesją bardzo dobrze je wyprasować.

Nawet sztuczna trawa może stanowić ciekawe tło

Zdjęcia reklamowe

Ponownie korzystając z przykładu naszego sklepu łatwo zauważyć, że nasze banery i reklamy pozwalają na więcej kreatywnej swobody niż zdjęcia produktów. Na zdjęciach reklamujących promocje, kategorie, czy rodzaje produktów z reguły zauważysz ciekawsze tło, więcej produktów kolorów i faktur.

Chcemy, aby nasze zdjęcia przyciągały wzrok, ale też po prostu lubimy w manzuko bawić się ich aranżacją. Jako tło w naszych banerach wykorzystujemy różne kolorowe kartki, będące pozostałością po decoupage’owym romansie naszej szefowej, a także kilka pomalowanych różnymi farbami desek, czy też gumowe imitacje paneli. Dodatkowo jako tło, ale też akcesoria do zdjęć wykorzystujemy mnóstwo małych naczyń takich jak miseczki, czarki do herbaty, podkładki i podstawki, a także fiolki, słoiczki i kieliszki. Wiele z nich to wykorzystywane ponownie słoiczki po jogurtach.

Niektóre tła w naszych kampaniach były nieco bardziej wymyślne. Jednymi z moich ulubionych były zdjęcia wykonywane w naszym domowym tarasie na sztucznej trawie. Nie sposób też nie wspomnieć o sesjach z użyciem piasku, czy prawdziwych nadmorskich krajobrazów. Na pierwszym miejscu prawdopodobnie plasują się zdjęcia łączące biżuterię z moją drugą pasją, jaką jest gotowanie. W tej serii zdjęć tłem były talerze, kuchenne blaty, deski do krojenia, a nawet wyglądająca jak chmurka mąka.

Do mocowania możesz także użyć pomocników

Mocowanie

Jak fotografować biżuterię w innej pozycji niż na leżąco? Odpowiedzią jest dwustronna taśma klejąca, a także plastelina, masa mocująca i klipsy. Klipsy przydadzą się, jeżeli możesz pogodzić się z ukryciem fragmentu biżuterii. Świetnie sprawdzą się do zdjęć wisiorka na łańcuszku do utrzymania napiętego łańcuszka w tej samej pozycji.

Jednakże jeżeli chcesz, aby cała biżuteria znalazła się na zdjęciu, dobrym rozwiązaniem może być dwustronna taśma klejąca, a także plastelina czy specjalna masa mocująca. Z ich pomocą łatwo będzie umocować dodatki na tle zdjęcia bez widocznego użycia kleju czy masy. Pozwalają one na umieszczenie dodatków pod kątem, a nawet w pozycji pionowej.

Oczywiście, w profesjonalnych reklamach często korzysta się z widocznych pomocy na przykład z nitek i żyłek, które następnie usuwane są w programie graficznym. Jeżeli jesteś obeznana z programami do obróbki graficznej, takie rozwiązanie może okazać się szybsze i wygodniejsze. Jednakże dla większości z nas programy graficzne są znacznie trudniejszą propozycją niż wykorzystanie taśmy czy plasteliny.

Jak fotografować biżuterię — przygotowanie biżuterii

Dodatki, które chcesz fotografować, powinny być nieskazitelnie czyste. Przed zdjęciami przetrzyj biżuterię szmatką jubilerską lub chusteczką do okularów. W ten sposób pozbędziesz się kurzu i odcisków palców, które mogą być widoczne na zdjęciu. Jeżeli pracujesz z biżuterią, na której łatwo widać odciski palców, rozważ noszenie bawełnianych rękawiczek podczas jej fotografowania. W ten sposób nie będziesz musiała co chwilę jej polerować.

Zanim zaczniesz zdjęcia, postaraj się zaplanować, jakie produkty chcesz sfotografować i przygotuj je w jednym miejscu. Organizacja pracy znacznie usprawni Twoje działania, a robienie wielu zdjęć jednego dnia ułatwi Ci zachowanie spójności w robionych zdjęciach.

Baw się formą i koncepcją, ale pamiętaj o schludności

Jak fotografować biżuterię — ułożenie biżuterii

Pamiętaj, aby biżuteria przez Ciebie fotografowana była widoczna w całej swej okazałości. Jeżeli chcesz uchwycić istotne detale w zbliżeniach, to nie ma problemu, zadbaj jednak o to, aby klient wiedział, jak wygląda kupowany przez niego produkt. Początkowo warto próbować robić zdjęcia pod różnymi kątami. Metoda prób i błędów może okazać się najskuteczniejsza w nauce układania fotografowanych dodatków.

Dobrą praktyką może być także zwracanie uwagi na to, jak ułożona jest biżuteria na zdjęciach innych twórców. Przeglądanie Pinteresta, czy też Etsy może okazać się niezwykle inspirujące i pouczające. Nie bój się szukać pomysłów i testować je w swoich zdjęciach. Z czasem nabierzesz pewności i wprawy i estetyczne układanie biżuterii będzie Twoją drugą naturą.

Jak fotografować biżuterię — retusz

Retuszowanie, poprawianie i modyfikowanie zdjęć stało się już naszą codziennością. Z każdej strony napotkać możemy zdjęcia poddane obróbce graficznej, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podstawą retuszu zdjęć jest korekcja kolorów, tak, aby, jak najwierniej oddawała ona rzeczywiste barwy produktu. Oczywiście w postprodukcji możesz także przyciąć zdjęcia, usunąć niechciane cienie, czy zabrudzenia. Zachęcamy jednak do pozostania przy jak najmniejszej ingerencji w zdjęcia. Jeżeli będą zbyt zmanipulowane, stracą swoją autentyczność, a my utracimy zaufanie klientów.

Jeżeli szukasz więcej porad i tricków dotyczących fotografii biżuteryjnej, koniecznie zajrzyj na stworzoną przez nas tablicę na Pinterest’cie!

Spodobał Ci się ten post? Sprawdź co jeszcze dla Ciebie napisałyśmy!

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. coSteel

    Hej! Świetnie porady dotyczące robienia zdjęć biżuteriom! Sama często stosuję wszelkiego rodzaju tła, które sprawiają wrażenie, jakby to było prawdziwe drewno lub surowy cement ;)!

Dodaj komentarz