Jak zarobić na hobby — nasze porady

Jak zacząć zarabiać na swoim hobby

Jak zarobić na hobby? To pytanie zadała sobie nasza Szefowa Mama wiele lat temu i zadaje je sobie wiele rękodzielników. Większość najpierw zaczyna od tworzenia prac dla siebie, później obdarowuje rodzinę i znajomych. Wiele z nas poprzestaje na tym i rękodzielnictwo pozostaje miłym hobby. Jednakże część z nas zakochana w rękodzielnictwie marzy o tym, by stało się ono codziennością i głównym źródłem dochodu. Na sukces wśród rzemieślników nie ma uniwersalnego przepisu, jednakże według mnie istnieje kilka zasad, które mogą ułatwić Ci zmianę swojego hobby w pracę. 

Jak zarobić na hobby — Zdefiniuj co chcesz robić

Pasja do tworzenia biżuterii to szeroko zakreślone pojęcie, tak samo, jak miłość do szycia. Jeżeli chcesz zacząć produkować towar na sprzedaż, powinnaś dobrze zastanowić się, co chcesz prezentować. W biżuterii najlepiej ogranicz się do jednej techniki czy materiału. Rozplanuj to, co chcesz zaprezentować i postaraj się udoskonalić swoją technikę, dokładność wykonania i czas, w którym tworzysz jedną pracę.

Oczywiście może to nastąpić metodą prób i błędów, a wykorzystywane techniki mogą się zmieniać. Niektórzy rękodzielnicy co kilka sezonów tworzą kolekcję wykonaną z innych materiałów lub nową techniką. Inni szukają sposobów na ulepszenie, czy dostosowanie dotychczasowych projektów.

Ten punkt może wydać Ci się trywialny, jednakże jest on niezwykle ważny. Ważne jest, abyś zdefiniowała swoją pasję, wiedząc dokładnie, co obejmuje, a co pomija. Chwytanie zbyt wielu srok za ogon rzadko bywa korzystne, a na początku swojej drogi lepiej skupić się na mniejszej ilości spraw i opanować je do perfekcji.

Jak zarobić na hobby — Znajdź swój styl

Zadaj sobie pytanie, dlaczego ktoś chciałby kupić twój towar. Przemyśl jak możesz się wyróżnić i co zaoferujesz swoim klientkom. Czasem unikalna forma pakowania, czy gratisowe ciasteczko do zakupów może wyróżnić Cię na tle konkurencji. Różowe paczki manzuko z naklejkami są między innymi naszym znakiem rozpoznawczym. Klimat twojego rękodzieła, jego opisu, opakowania i sposobu, w jaki je sprzedajesz, składa się na ogólne wrażenie klienta. Warto pamiętać o tym już na starcie budowania swojej marki, aby od początku klienci kojarzyli Cię jak najlepiej.

Jak zarobić na hobby — Nie rezygnuj z codziennej pracy

Możesz entuzjastycznie podejść do zmiany pracy i zostania własnym szefem. Jednakże może się to okazać trudniejsze niż się spodziewasz. Na początku nie rezygnuj z pracy jeżeli ją masz. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odłożenie większej sumy pieniędzy w ramach zabezpieczenia. Da Ci to większy komfort w momencie, w którym będziesz gotowa zająć się swoim hobby w pełnym wymiarze godzin.

Pamiętaj, że może upłynąć sporo czasu zanim nowe zajęcie przyniesie Ci zyski. Dla niektórych będzie to kilka miesięcy, innym może zająć lata. Zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę, poważne kroki podejmuj powoli i ostrożnie. Nawet kilka dużych sprzedaży w okresie przedświątecznym nie gwarantuje Ci całorocznego zarobku.

Pamiętaj też, że własna firma to konieczność inwestowania w siebie i w swoja pracę. Zanim zaczniesz postaraj się porozmawiać z kimś, kto prowadzi działalność podobną do tej, którą chcesz założyć. W ten sposób najszybciej dowiesz się w co warto inwestować, jakie narzędzia będą odpowiednie, jakich błędów nie popełniać i na co się przygotować.

Jak zarobić na hobby — Zrób plan i wyznaczaj sobie cele

Planowanie jest ważną częścią każdego biznesu. Jeżeli dobrze się zorganizujesz, to unikniesz pomyłek, braku materiałów i innych nieprzyjemnych sytuacji. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć, ale zawsze warto planować swoje działanie i przygotowywać się na nieprzewidziane ewentualności. W planowaniu zawiera się odkładanie pieniędzy na czarną godzinę, inwestowanie we własną edukację, nawiązywanie znajomości, planowanie dostaw materiałów i strategii firmy.

Warto wyznaczyć sobie wiele małych celów i kamieni milowych, które będą wyznaczać rozwój twojej firmy. W ten sposób będziesz miała małe powody do świętowania i będziesz mogła śledzić swoje postępy. Co więcej, działa to motywująco, co zawsze jest korzystne dla biznesu. Większość dziewczyn w naszej rodzinie korzysta z porad Oli Budzyńskiej, znanej jako Pani Swojego Czasu. Jeżeli należysz do osób, którym trudno się zorganizować, możesz sięgnąć po jedną z jej książek.

Jak zarabiać na rękodziele

Jak zarobić na hobby — Nie oczekuj za dużo

Brak klientów na starcie może być zniechęcający. Pamiętam, że gdy rodzice zakładali manzuko.com, jedno zamówienie w tygodniu było dla nas świętem, a dziś mamy cały zespół dziewczyn i zdaje się wieczny niedoczas. Początki bywają wyboiste, a twoja firma może potrzebować czasu, żeby się porządnie rozkręcić. Dlatego właśnie polecam nie rzucać swojej pracy na start i nie oczekiwać zbyt wiele, by się nie zawieść. Uznaj, że czekanie na sukces jest wpisane w zakładanie swojej firmy i jest to proces, który trzeba po prostu przeczekać nie frustrując się.

 Jak zarobić na hobby — Nie prezentuj prac, do których sama nie jesteś przekonana

Właściwie tytuł tego akapitu zawiera w sobie niemal wszystko. Od początku dbaj o jakość i staranność wykonania swoich produktów. Jeżeli coś Ci się nie podoba, nie jesteś pewna czy dobrze wygląda, to może lepiej wstrzymaj się od wystawiania takich prac na sprzedaż. W alternatywie jest zapytanie kilku bliskich, lecz szczerych osób, o odmiennym guście o opinię. Jednakże naucz się ufać swoim instynktom i sprzedawaj produkty, z których jesteś dumna.

Jak zarobić na hobby — Znajdź swoje klientki 

Social media są obecnie ogromnym narzędziem, dzięki któremu możesz pozyskać wiele klientek i klientów. Pozwalają one na zaprezentowanie nie tylko swoich prac, ale też siebie jako osoby. Wiemy przecież, że chętniej wydajemy pieniądze u znanych nam osób niż u anonimowych korporacji. Rękodzielnicy często pokazują swoje pracownie i powstawanie produktów, niektórzy wyjaśniają dokładnie, dlaczego coś kosztuje tyle, a nie inaczej (przykładem jest Joanka-z).

Osobiście jestem zauroczona sposobem prowadzenia social mediów przez dziewczyny z Ministerstwa Dobrego Mydła. Nigdy nie spotkawszy sióstr założycielek, mam wrażenie, że je uwielbiam i super rozmawiałoby nam się przy herbacie i szarlotce i to właśnie jest moc social mediów. Możesz dać się pokochać na swój sposób i sprawić, że ludzie będą chcieli robić u Ciebie zakupy, dlatego, że będą to produkty robione przez Ciebie.

Jeżeli jesteś na początku biznesowej drogi lub zastanawiasz się nad tym, co możesz lepiej robić, koniecznie zajrzyj do kategorii „porady marketingowe” na naszym blogu. Znajdziesz w nich kilka tekstów napisanych przez szefową, która kumuluje w nich wiedzę zdobytą z regału książek, wielu webinarów i konferencji.

Kontynuuj lekturę na naszym blogu: 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz