Sploty łańcuszków — przewodnik po rodzajach

Przewodnik po splotach łańcuszków jubilerskich

Sploty łańcuszków mogą wydawać się trywialną sprawą. Jednakże doświadczony rękodzielnik wie, że nadają klimatu całej biżuterii. Każdy element począwszy od kółek montażowych, zapięć, łańcuszka i w końcu wszelkich elementów dekoracyjnych gra ważną rolę. Dopiero gdy wszystkie te składowe są idealnie dopasowane, możemy w pełni zachwycić się daną pracą. Jeżeli tak jak ja, większość życia nie zwracałaś uwagi na to, jak wygląda łańcuszek w twojej biżuterii, albo chcesz zgłębić wiedzę na ich temat, to ten post będzie dla Ciebie idealny.

Splot łańcuszka o owlanych oczkach ankier

Sploty łańcuszków — łańcuszek  ankier

Zaczniemy od jednego z najbardziej popularnych splotów łańcuszków. Ankier to klasyczny prosty wzór złożony z owalnych, nieco spłaszczonych oczek. Jego nazwa wywodzi się z angielskiego „anchor” oznaczającego kotwicę, gdyż ten splot przypomina wyglądem łańcuch kotwiczny. Ma uniwersalne zastosowanie i świetnie prezentuje się w wielu projektach. Pasuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom, choć u panów spotykany jest rzadziej. Jego jeszcze bardziej podobnym do łańcuchów kotwicznych kuzynem jest łańcuszek mariner. Ciekawą wariacją na temat splotu ankier są też długie, owalne oczka, które w ostatnich latach cieszą się wyjątkową popularnością.

Łańcuszek marynarski splot mariner

Sploty łańcuszków — łańcuszek marynarski 

Świat żeglarski zainspirował wielu artystów od malarzy impresjonistycznych po Coco Chanel. Ten rodzaj łańcuszka nazywany marinerem lub łańcuszkiem kotwicowym swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do łączeń kotwic i łańcuchów. To „męski” splot łańcuszka, który jest dość mocny.

Łańcuszek marynarski składa się z zazębiających się owalnych ogniwek z przegródką w każdym owalu. Dzięki temu jest nie tylko solidny, ale ma też ciekawy wygląd. Cieńsze wersje tego łańcuszka bardziej pasują paniom, a w złotym kolorze budzą skojarzenia z biżuterią włoskich projektantów. Tradycyjnie łańcuszki marynarskie są płaskie, jednakże w ostatnich latach powstały wersje „dmuchane”, nieco grubsze, jakby rozdęte, do złudzenia przypominające łańcuchy kotwic.

Kordel łańcuch o kształcie liny

Sploty łańcuszków — łańcuszek kordel

Przypominający żeglarską linę splot łańcuszka corda byłby idealnym uzupełnieniem powyższego wzoru w marynarskiej stylizacji. Ozdobny sam w sobie rzadko bywa ozdabiany zawieszkami, za to często spotykany jest w zestawach biżuterii. Jego formę ulubiły sobie głównie kobiety.

Łańcuszek kostkowy

Sploty łańcuszków — łańcuszek kostkowy (box chain)

Kwadratowe ogniwka to dość nietypowa składowa łańcuszka. Tworzą one ciągły, gładki i oryginalny splot. Są to popularne łańcuszki, które bardzo często noszone są bez zawieszek. Pasują zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Im szersze, tym masywniej i bardziej męsko się prezentują. 

Łańcuszki kostkowe są mocne i bardzo trudno je rozerwać. Wbrew pozorom ogniwka można wymienić, jeżeli nastałaby taka konieczność. Ten splot łańcuszka świetnie nadaje się zarówno do noszenia bez niczego, jak i do łączenia go z zawieszkami.

Łańcuszek kulkowy z nieśmiertelnikami

Sploty łańcuszków — łańcuszek kulkowy

Łańcuszek kulkowy większości z nas kojarzy się z nieśmiertelnikami, jednakże nadają się one do tworzenia naszyjników z innymi zawieszkami. Łańcuszek kulkowy nieraz nazywany jest koralikowym. Składa się z szeregu małych, metalowych kulek połączonych ze sobą w niewielkich odstępach. Łańcuszek ten nie jest tak mobilny, jak większość klasycznych łańcuszków, ale wystarczająco, by wygodnie się go nosiło.

Łańcuszki kulkowe u panów sprawdzają się raczej w wersji z nieśmiertelnikami. U pań również najlepiej wyglądają w połączeniu z wisiorkami. My długie lata sprzedawałyśmy, dodawałyśmy je do naszych wisiorków z kaboszonami. Zaletą łańcuszków kulkowych jest łatwość montażu i to, że wymagają mniej półfabrykatów. Jednakże warto pamiętać, że nie są one bardzo trwałe.

W naszej ofercie znajdziesz też kulkowe łańcuszki, które zostały poddane dodatkowym zabiegom upiększającym. Są to drobne łańcuszki emaliowane– dzięki temu występują w szerokiej gamie kolorystycznej, które są dodatkowo przeszlifowane na powierzchni, co z kolei daje im dodatkowy połysk. Te śliczne, skrzące się łańcuszki sprawdzą się w biżuterii glamour ale także będą świetnym materiałem do tworzenia nietuzinkowych stylizacji, w których glamour spotyka gore.

Naszyjnik z łańcucha o splocie figaro

Sploty łańcuszków — łańcuszek figaro

Pochodzące z Włoch łańcuszki figaro złożone są z naprzemiennie ułożonych, spłaszczonych ogniwek o różnych rozmiarach. Najczęściej dłuższe ogniwka rozdzielone są dwoma lub trzema krótszymi. Ogniwka są na ogół grube i solidne. Łatwo wymienić uszkodzone ogniwko, aby naprawić zerwany łańcuch. Łańcuszki figaro noszone są zazwyczaj bez zawieszek. Mnie osobiście kojarzą się bardziej jako wzór męski, lecz oczywiście panie też mogą je nosić.

Spłaszczany łańcuszek bizantyjski

Sploty łańcuszków — łańcuszek bizantyjski

To jeden z najbardziej wyszukanych splotów łańcuszków, o pięknej fakturze. Łańcuszek bizantyjski nazywany jest również królewskim, co odpowiada jego ekskluzywnemu wyglądowi. Składa się z wielu poprzeplatanych ogniwek. Jest dość duży i bardzo widoczny. Idealnie sprawdza się samodzielnie jako naszyjnik dla pań. Grubsze sploty mogą również wpaść w gust męski.

To jeden z łańcuszków, który rękodzielnik może wykonać sam z okrągłych ogniwek metodą chainmail.

Łańcuszek o splocie kłosowym wheat chain

Sploty łańcuszków — łańcuszek  kłos

Nazwa tego rodzaju splotu dość klarownie opisuje jego wygląd. Naprzemiennie ułożone elementy łańcuszka tworzą formę zbożowego kłosa. Kształt ogniwek jest dość nietypowy i tworzą one zbitą, mocną bransoletkę. Niekiedy ogniwka ma różne kolory albo część z nich jest zdobiona. Splot kłos przeznaczony jest dla kobiet i noszony bez zawieszek i innych dodatków.

Wąski łańcuszek bismarck zastosowany w bransoletce

Sploty łańcuszków — łańcuszek bismarck

Splot bismarck jest popularny wśród osób tworzących bransoletki. Ogniwka, które tworzą łańcuszek o dużych oczkach, co pozwala na wygodne doczepienie zawieszek. Poszczególne ogniwka ułożone są obok siebie i połączone równolegle. Splot bismarck nadaje się dla pań i panów, choć kobiety wybierają go zdecydowanie częściej.

Ankier o okrągłych oczkach - łańcuszek rolo

Sploty łańcuszków — łańcuszek rolo

Złożony z symetrycznych, idealnie okrągłych ogniwek łańcuszek rolo to jeden z popularniejszych w Polsce splotów. Każde ogniwko łączy się z kolejnym indywidualnie, przez co mimo delikatnego wyglądu łańcuszek jest dość mocny. Mają wyjątkowy wygląd i są dobrze widoczne. Najlepiej sprawdzają się jako baza do wisiorków.

Splot singapur, łańcuszek przypominający DNA

Sploty łańcuszków — łańcuszek  singapur

Trwały i mocny splot singapur to piękny, skręcający się łańcuszek. Jego delikatna struktura sprawia, że jego ruchy wydają się niemal płynne. Łańcuszki singapurskie świetnie sprawdzają się do zawieszek i wszelkiego rodzaju bransoletek z łącznikami. Co więcej, pasują one zarówno na specjalne, eleganckie okazje, jak i na co dzień.

Męski naszyjnik z łańcucha pancerkaS-pancer łańcuszek złoty

Sploty łańcuszków — łańcuszek pancerka i s-pancer

Pancerka to typowy, męski splot łańcuszka. Duże, grube i spłaszczone ogniwka tworzą jednolity, ponadczasowy wzór. Noszone są jako naszyjniki i bransolety. Ten typ łańcuszka popularnie nazywany jest „kietą” i nosi się go bez zawieszek.

S-pancer to pochodna splotu pancerki. Oczka wciąż są duże i masywne, a co drugie ogniwko połączone jest masywny splotem przypominającym literę S. To bardziej okazała wersja popularnej pancerki, spotykana nieco rzadziej. Jednakże jest ona popularniejsza wśród pań.

Nonna, elegancki łańcuszek dla pań

Sploty łańcuszków — łańcuszek  nonna

Splot nonna to bardzo piękny i efektowny rodzaj splotu. Małe oczka przeplatają się z większymi, dodatkowo mniejsze ogniwka wypełniają wnętrze większych. Dość skomplikowana konstrukcja łańcuszka nonny sprawia, że robi on świetne wrażenie. Nazywany Moną Lisą, łańcuszek przeznaczony jest dla pań. Wygląda świetnie bez dodatków, jednakże może się dobrze komponować z odpowiednio dobranymi zawieszkami.

Łańcuszek o splocie lisiego ogona

Sploty łańcuszków — łańcuszek lisi ogon

Splot lisi ogon to oryginalny, dość gruby łańcuszek. Składa się on z minimum trzech pasm ogniwek przeplecionych ze sobą. Pasma te tworzą warkocz i niezwykły wzór łańcuszka. Ze względu na złożoność designu lisiego ogona, jest on przeznaczony do noszenia samodzielnie, bez zawieszek.

Łańcuszek linka, żmijka

Sploty łańcuszków — łańcuszek linka lub żmijka

Bardzo gęsto ułożone ogniwka tworzą łańcuszek linkę, nazywany żmijką. Gęstość splotu tego łańcuszka sprawia, że wydaje się, że nie ma oczek w ogniwkach. Ten typ łańcuszka jest bardzo delikatny, niemal płynny. Brak przestrzeni między ogniwkami sprawia, że łańcuszek bardzo się błyszczy. Występuje w grubszych i cieńszych wersjach. Cieńsze warianty żmijki nadają się na zawieszki. Łańcuszek można też nosić bez dodatkowych ozdób. Ze względu na swoją delikatność, polecane są kobietom, bo żmijkę można bardzo łatwo i nieodwracalnie złamać. 

Oczywiście to nie wszystkie sploty łańcuszków na świecie, ale większość istniejących opiera się na powyższej liście, możecie spotkać łańcuszki kulkowe, w których niektóre kulki zostały wydłużone do kształtu ziarenka ryżu, żmijki z wplecionymi kulkami, ankiery przeplatane kryształkami. Istnieją też łańcuszki zupełnie różne jak choćby szalenie modny ostatnio splot Gucci, w którym pojedyncze ogniwka połączone są małymi łącznikami-blaszkami. Dajcie znać, czy chcecie przeczytać o mniej znanych splotach łańcuszków do biżuterii.

Spodobał Ci się artykuł? Zobacz, czy kolejne też trafią w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz