Jak uporządkować biżuterię

Jak uporządkować swoją biżuterię

Jak uporządkować biżuterię, gdzie ją przechowywać i jak czyścić, to ważne pytania zarówno dla rękodzielników, jak i ich klientów. Dobry artysta powinien umieć doradzić co robić z jego produktami, aby długo cieszyć się ich pięknem. Przechowywanie i czyszczenie biżuterii może mieć ogromny wpływ na jej trwałość, blask, a nawet kolor! Uporządkowanie biżuterii sprzyja szybkiemu znajdowaniu ukochanych dodatków, a także pamiętaniu o tym, co się posiada, co ułatwia kolejne zakupy lub ich brak.

Jak uporządkować biżuterię – podziel na kategorie

Każde większe porządki warto zacząć od podzielenia wszystkiego na kategorie. Jedną z metod podzielenia biżuterii jest ułożenie jej według częstości użytkowania. Inni mogą preferować podział kolorystyczny, który może bardzo satysfakcjonować po ułożeniu. Do innych podziałów zaliczymy ten, na co dzień i na specjalne okazje lub na biżuterię tańszą i droższą. Oczywiście najbardziej intuicyjnym podziałem będzie rozdzielenie biżuterii na kolczyki, pierścionki, naszyjniki i bransoletki.

Ten pierwszy krok mobilizuje Cię do przejrzenia całej swojej kolekcji biżuterii. W ten sposób na początku zdecydujesz które dodatki chcesz zostawić, a które wolisz sprzedać, oddać przyjaciółce lub na akcję charytatywną. Niektóre akcesoria, które przypominają Ci pewną erę z młodości, warto schować z innymi pamiątkami, zamiast przechowywać je na wierzchu z biżuterią. Teraz powinnaś mieć już dobry ogląd na całą swoją kolekcję dodatków. Możesz spokojnie przystąpić do jej ułożenia w odpowiednich miejscach.

Taca na biżuterię

Ogólne zasady porządkowania i przechowywania biżuterii

Najważniejsze w przechowywaniu biżuterii są według mnie warunki środowiskowe. Dodatków nie powinnaś trzymać w mokrej łazience, czy bardzo wilgotnym pokoju z mnóstwem roślin i dwoma nawilżaczami. Woda w powietrzu może się osadzać na powierzchni biżuterii i powodować jej niszczenie w procesie rdzewienia, oksydacji lub patynowania.

Drugą zasadą jest unikanie tarć między poszczególnymi dodatkami. Ocieranie się biżuterii może prowadzić do zdzierania jej warstw zewnętrznych, rysowania i matowienia. Dlatego niezależnie od tego, czy chowasz biżuterię do pudełka, czy też dumnie ją eksponujesz, pamiętaj, że dobrze, aby się nie dotykała.

Kolejną zasadą jest przechowywanie kompletów wspólnie. Pisałam wcześniej, że biżuterię możesz podzielić dowolnie. Jednakże, jeśli posiadasz komplet bransoletki, kolczyków i naszyjnika warto przechowywać je wspólnie, w osobnej przegródce, czy też woreczku. Będą dostępne, jeżeli będziesz chciała nosić je osobno, a jednocześnie unikniesz nerwowych poszukiwań, jeśli zdecydujesz się ubrać komplet.

Wieszak na biżuterię

Przechowywanie biżuterii jako dekoracja

Pomysły na przechowywanie biżuterii jako dekoracji wypełniają naszą pinterestową tablicę. Biżuteria może przecież ozdabiać nie tylko twoje ciało, ale i twój pokój. Niezależnie od tego, czy użyjesz w tym celu kupionych, czy własnoręcznie zrobionych ekspozytorów, biżuteria może doskonale prezentować się jako dekoracja ściany, szafki, czy biurka.

Dość często nie jest to najrozsądniejszy sposób. Przykładowo: wymieszane w miseczce pierścionki będą się o siebie ocierać i trudno będzie wśród nich znaleźć ten, którego aktualnie potrzebujesz. Jednakże kolczyki powpinane w wiszące na ścianie, pomalowane płótno będą nie tylko prezentować się doskonale, ale i ułatwią Ci poszukiwanie dodatków do danej stylizacji.

Pomysły DIY na ekspozytory biżuteryjne

Każdy możliwy pomysł na ekspozycję biżuterii może być doskonałą dekoracją. Poniżej przedstawiam koncepcje, które pojawiają się dość często na wszelkich portalach. Są one dość łatwe w wykonaniu i pozostawiają wiele możliwości na twórcze działanie. 

Wieszak na naszyjniki 

Drewniany wieszak to przedmiot, który prawdopodobnie występuje w każdym domu. Wystarczy, że wkręcisz w niego drobne haczyki, lub przykleisz je trwałym klejem i możesz wieszać na nich swoje łańcuszki i naszyjniki.  Sam wieszak możesz pomalować farbami, ozdobić techniką decoupage, owinąć kolorowymi wstążkami, czy okleić cekinami. Dopasuj go do wnętrza, w którym chcesz go umieścić i biżuterii, która na nim zawiśnie. Takie rozwiązanie ma też dodatkowy plus, jeśli znudzi Ci się widok naszyjników możesz schować je razem z płaszczami w szafie!

Biżuteria upięta na płótnie

Kolczyki na płótnie

Kolczyki upięte w płótnie malarskim to sprawdzony przez nas sposób, na eksponowanie i transport tych dodatków. W wygodny sposób masz dostęp do wszystkich swoich kolczyków i łatwiej znajdziesz te, które nie mają pary. Płótno możesz obić tkaniną przy pomocy zszywek lub specjalnego kleju. Do zrobienia pierwszych dziurek polecam stworzenie siatki na tylnej stronie płótna i przebicie odpowiednich miejsc grubą igłą. Zabezpieczy to twoje kolczyki przed wygięciem się, jeżeli płótno będzie stawiać opór. 

Kolczyki możesz ułożyć w dowolny wzór, my preferowałyśmy regularną kratkę, w której najłatwiej dostrzec luki. Tak upięte kolczyki łatwo przenosić bez obaw o ich wymieszanie się, co sprawia, że to idealne rozwiązanie dla rzemieślników sprzedających na targach, ale i na przeprowadzki. Podobnym rozwiązaniem jest użycie dziurkowanej płyty lub blachy albo metalowej kraty.

Betonowa dłoń na biżuterię

Cementowe dłonie

Ten pomysł widziałam w jednym z popularnych w mediach filmików. Według niego wystarczy napełnić gumową rękawiczkę cementem i ułożyć ją w pożądanym kształcie do wyschnięcia materiału. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie rękawiczki i wypolerowanie cementowej dłoni. Możesz stworzyć jedną lub kilka. Na palcach możesz umieścić Twoje pierścionki, a wewnątrz dłoni ułożyć ulubione bransoletki, czy kolczyki. 

Cementowa dłoń może być doskonałym dodatkiem w stanie surowym. Jeżeli chcesz ją ozdobić, polecam użyć w tym celu farb, mazaków albo lakierów. Z ich pomocą wyczarujesz na dłoniach wzory przypominające tatuaże lub akcenty korespondujące z wystrojem wnętrza. Co więcej, jeśli znudzi Ci się przechowywanie w nich biżuterii z łatwością przemienisz je w małe świeczniki.

Jak uporządkować biżuterię w szafkach

Większość z nas przechowuje swoją biżuterię z dala od oczu wszelkich gości. Nierzadko posiadamy specjalne szafeczki lub szkatułki, do których wrzucamy biżuterię. Niektóre z nas przeznaczają na to całe szuflady w szafkach. Jako organizery doskonale sprawdzają się pudełka z przegródkami, które możesz wyłożyć miękkimi materiałami. W roli organizerów w szufladach sprawdzą się małe miseczki, a nawet słoiczki, z których rantów mogą swobodnie zwisać kolczyki.

Przechowywanie biżuterii w szafkach i organizerach sprzyja plątaniu się łańcuszków, dlatego też warto pamiętać, by je od siebie oddzielać. W ten sposób oszczędzisz sobie wiele czasu i frustracji. Pamiętaj, że najlepiej przechowywać biżuterię w sposób przejrzysty, który umożliwi Ci szybkie ogarnięcie wzrokiem całej kolekcji. W ten sposób szybciej znajdziesz doskonale pasujący dodatek i unikniesz kupowania duplikatów biżuterii, o której zapomniałaś. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Zobacz czego nauczysz się w kolejnym:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz