Techniki biżuteryjne: Chainmaille

Techniki biżuteryjne: Chainmaille

Niezwykle efektowna technika tworzenia przedmiotów użytkowych, ozdób oraz biżuterii – chainmaille nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. Istnieją jednak duże szanse na to, że będzie ona zyskiwała coraz więcej zwolenników. Czym jest chainmaille? O tym przeczytacie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest technika chainmaille?

Nazwa techniki wywodzi się od angielskiego słowa, które oznacza kolczugę, chain to łańcuch, mail – pancerz. Korzenie chainmaille sięgają czasów starożytnych. Wtedy służyła wyrabianiu elementów zbroi. Między innymi kolczuga, czyli pancerz, zbroja kolcza, powstawała z połączonych, drobnych kółeczek. Wzory zmieniały się w poszczególnych epokach, a z czasem technikę stosowano również do produkcji rękawic, spodni, koszul, dodatków do hełmów. W wieku XX wraz z modą na bractwa rycerskie i historyczne rekonstrukcje odrodziła się sama metoda. Szybko została zauważona przez rękodzielników i zaadaptowana do potrzeb biżuteryjnych. Przez połączenie kółeczek możemy stworzyć piękne bransoletki, kolczyki, naszyjniki, ale również przedmioty użytkowe jak podkładki pod kubki, torebki, szkatułki, świeczniki czy obrazy.

Chainmaille- technika łączenia ogniwek

Kółeczka do chainmaille – kilka słów o narzędziach

Jak już wiemy, do wykonywania biżuterii chainmaille niezbędne są małe, metalowe kółeczka montażowe. Na rynku możemy znaleźć kółka montażowe do chainmaille z wielu rodzajów metali: stali nierdzewnej, srebra, miedzi, aluminium, brązu czy mosiądzu. Oczywiście w zależności od zastosowanego materiału uzyskamy różne kolory ogniw. Specjalnie do techniki przygotowywane są również kółka barwione (metoda anodyzacji), dzięki czemu można z ich pomocą tworzyć wielobarwną biżuterię. Najlepiej w pracy z chainmaille sprawdzają cię ogniwa o grubości 0,8 do 1,2 milimetra. Wybierając odpowiednie materiały do chainmaille, należy zwrócić uwagę na jakość kółeczek. Nie mogą być zbyt miękkie (będą się wyginać), zbyt grube (ciężko będzie się z nimi pracować). Musimy uniknąć powlekanych powłok, które podczas odginania mogłyby się pościerać.

Na najwyższym etapie wtajemniczenia, rękodzielnicy zajmujący się chainmaille samodzielnie przygotowują ogniwa. Wymaga to już jednak dużej wprawy, wiedzy oraz odpowiednich, profesjonalnych narzędzi (m.in. druty, szczypce do cięcia, piłki, gesztelki, brzeszczoty). Daje na pewno więcej satysfakcji, ale niestety wymaga odpowiednio więcej czasu i doświadczenia.

Narzędzia i półfabrykaty do tworzenia w technice chainmaille

Akcesoria do chainmaille – czego potrzebujemy do pracy?

Oprócz drobnych, ale mocnych kółeczek do stworzenia niepowtarzalnej biżuterii chainmaille potrzebujemy jeszcze dobrej jakości narzędzi jubilerskich, przede wszystkim kompletu szczypców o gładkiej powierzchni. Do codziennej pracy niezbędne będą co najmniej dwie pary szczypiec (do obu rąk). Dzięki nim będziemy mogli sprawnie rozginać i zaginać ogniwa. Jedną parę szczypiec możemy ewentualnie zastąpić specjalnym pierścieniem – krążkiem biżuteryjnym. Do wykonania biżuterii z kółeczek niezbędne będą również zapięcia, bigle i końcówki. Nie ma przeszkód, by prace w tej technice urozmaicone były szklanymi koralikami, ozdobnymi Fire Polish czy kryształkami.

Praca w technice chainmaille

Biżuteria chainmaille krok po kroku – jak się do tego zabrać?

By odnaleźć się w chainmaille niezbędna będzie podstawowa wiedza matematyczna. Oczywiście nie jest niezbędna do podstawowych wzorów. Jednak wraz ze wzrostem ich skomplikowania potrzebne będą nam kalkulatory i miarki. Sploty chainmaille mogą nam zupełnie nie wyjść, jeśli źle dobierzemy parametry ogniw. Niestety sprawy nie ułatwia fakt, że mało jest instrukcji polskojęzycznych lub chociażby przeznaczonych na rynek europejski. Większość tworzona jest przez Amerykanów, którzy niestety posiadają inny system miar i jednostek. To dodatkowa trudność, wymagająca od nas jeszcze przeliczania.

Ogniwka połączone w technice chainmaille

By móc łączyć ze sobą kółeczka, musimy je poznać i nauczyć się parametrów, które je charakteryzują. Znajdują się wśród nich grubość drutu (WD), wewnętrzna średnica (ID), zewnętrzna średnica (OD) oraz współczynnik proporcji (AR). Ten ostatni wyliczany jest poprzez podzielenie wewnętrznej średnicy przez grubość drutu.

AR=ID/WD

Chainmaille wzory – ogranicza nas tylko wyobraźnia

Chainmaille to technika bardzo pojemna. Z jej pomocą można wykonać praktycznie każdy użytkowy przedmiot oraz typ biżuterii. Najchętniej jednak rękodzielnicy sięgają po metodę do wyplatania bransoletek damskich i męskich, łańcuszków, kolczyków, wisiorków. Wzory mogą być proste lub bardzo skomplikowane, płaskie lub trójwymiarowe. Ponieważ w ogniwa łatwo da się wpleść koraliki i kamienie naturalne, a dobierać można różne kolory, chainmaille daje nieograniczone możliwości. Wzory można tworzyć samodzielnie lub czerpać z internetu, co polecamy szczególnie na początku.

Kółka montażowe i narzędzia

Ciekawi Cię świat biżuterii hande made?

Przeczytaj nasze artykuły:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons