Kolor pomarańczowy – najbardziej jesienna barwa 🍂

Kolor pomarańczowy – najbardziej jesienna barwa 🍂

Kolor pomarańczowy to jedna z często pomijanych barw. Jesień to doskonały czas na przybliżenie tego koloru, zainspirowanie się nim i odkrycie, z czym najlepiej go łączyć. O tej porze roku otaczają nas dynie, jesienne liście, pomarańczowe owoce i warzywa, dekoracje w kolorze pomarańczowym… Dlaczego więc pomarańcz miałby nie wkroczyć do świata biżuterii? Doskonale komponuje się z modnymi jesienią kolorami i tworzy oryginalne dodatki. Daj się zainspirować tą ciepłą barwą.

Czy brąz w rzeczywistości jest kolorem pomarańczowym, czyli trochę o teorii kolorów

Pisałam już na blogu o kolorach i ich odcieniach. Kolorów w rzeczywistości jest znacznie mniej, niż nam się wydaje, co doskonale obrazuje koło barw. Każdy inny postrzegany przez nas kolor jest w rzeczywistości odcieniem koloru podstawowego. Jeżeli przyjrzysz się kołu barw, z łatwością dostrzeżesz, że nie ma na nim brązu. Gdzie więc brąz się podziewa? Odpowiedź jest całkiem prosta, brąz jest w rzeczywistości bardzo ciemnym odcieniem koloru pomarańczowego.

Wiele osób ta ciekawostka kompletnie zaskakuje, jednakże po chwili namysłu nie pozostawia wątpliwości. Co więcej, okazuje się, że kolor brązowy będzie się doskonale łączył z tymi samymi barwami co pomarańcz. To znaczne ułatwienie, szczególnie dla osób, które nie mają dużej wprawy lub pewności siebie w łączeniu różnych barw.

Ciemnopomarańczowe chwosty z wiskozy Drut jubilerski kolor pomarańczowy Kaboszony druzy w kolorze pomarańczowym Pomarańczowy paracord  Pomarańczowe woreczki z organzyRzemień skórzany w kolorze pomarańczowym

Jak kojarzy się kolor pomarańczowy 

Osobiście kocham gotować, więc kolor pomarańczowy oczywiście kojarzy mi się z marchewkami, dyniami i batatami, z których mogę wyczarować pyszne jedzonko. W drugiej kolejności myślę o pięknych, kolorowych, jesiennych lasach pachnących grzybami. Jednakże moje prywatne skojarzenia mają małe odzwierciedlenie w populacji.

Badania pokazują, że w populacji europejskiej i amerykańskiej kolor pomarańczowy kojarzy się z rozbawieniem, niekonwencjonalnością, ekstrawertykami, ciepłem, ogniem, niebezpieczeństwem, smakiem i dopiero na końcu z jesienią. W Azji sytuacja ma się nieco odmiennie, tam pierwsze na myśl przychodzą dwie ważne religie: hinduizm i buddyzm. W Chinach kolor pomarańczowy symbolizuje transformację, a jego nazwa wywodzi się od szafranu, a nie pomarańczy.

Co ważne, pomarańczowy to najłatwiej zauważalny kolor pod wodą, lub w słabym świetle. Dlatego właśnie w tym kolorze wykonane są kamizelki i koła ratunkowe, odzież ochronna, czy znaki drogowe w niektórych krajach. Z tego samego powodu projektuje się pomarańczowe stroje więzienne. W razie ucieczki więźnia zapewniona jest jak największa szansa, by go znaleźć. Taka sama zasada dotyczy strojów astronautów, samolotowych „czarnych skrzynek”, czy ważnych włączników w samochodach.

Z czym łączyć kolor pomarańczowy

W jednym ze swoich listów Vincent Van Gogh napisał do swojego brata Theo, że w swoich obrazach stara się ujawnić przeciwieństwa błękitu z pomarańczą, czerwieni z zielenią i żółci z fioletem. Zabieg ten miał wzmocnić intensywność barw, zamiast połączyć je harmonijnie. W łatwy sposób obrazuje to, że sposób w jaki łączymy kolory bezpośrednio wynika z efektu, jaki chcemy uzyskać.

Biorąc pod uwagę, że jesteśmy w stanie dostrzec ponad 2,5 miliona różnych odcieni kolorów, możliwości ich kombinacji są niemalże nieskończone. Dla uproszczenia stosuje się koło kolorów. Korzystając z niego, możemy stworzyć kombinacje kolorów sąsiadujących, na przykład pomarańczu z żółcią, czy czerwienią. Takie zestawienia nazywane są przez teoretyków prostymi harmoniami. Harmonie złożone tworzy się poprzez wykorzystanie kolorów przeciwstawnych (tzw. dopełniających), w ten sposób obie barwy widać bardziej wyraźnie, zgodnie z myśleniem Van Gogha.

Oprócz tworzenia harmonijnych połączeń kolorystycznych, zgodnych z kołem barw, musisz pamiętać o różnych odcieniach. Zdecydowanie inaczej będzie się prezentował przydymiony pomarańcz z bordo, a inaczej z jaskrawą czerwienią. Tu ponownie musisz mieć na uwadze, czy chcesz stworzyć kompozycję kolorów kontrastujących i wybijających się nawzajem, czy chcesz, aby należały one do tej samej „rodziny”.

W mojej opinii praktycznie nie można pomylić się, łącząc dowolną barwę z bielą, czernią, czy szarością. Pomarańczowy może stanowić świetne uzupełnienie burgundowo-brunatno-miodowych jesiennych stylizacji, ale doskonale będzie wyglądał jako akcent wyraźnego koloru na tle szarości. Pamiętaj, że jeżeli nie masz pewności co do połączenia dwóch barw, zawsze możesz skorzystać z pomocy najprostszych programów graficznych, w których łatwiej będzie Ci ocenić kompozycję kolorystyczną. A jeżeli to nie jest dla Ciebie, zawsze pozostają stare i sprawdzone metody prób i błędów, oraz zasięgnięcia opinii bliskich.

Koraliki z agatu trawionego w kolorze pomarańczowym Orzechy kukui Kwarcowe koraliki w kolorze pomarańczowymKoraliki z muszli i żywicy Kolczyki w kształcie łezki, z masy perłowej, kolor pomarańczowyGałązki pomarańczowego korala

Pomarańczowe kamienie szlachetne i ozdobne

Od razu zaznaczam, że poniższa lista nie wymienia wszystkich naturalnych surowców w kolorze pomarańczowym. Co więcej, znajduje się na niej koral i bursztyn, które jak wiadomo, są substancjami organicznymi, ale nie kamieniami. Uznałam jednak, że warto o nich wspomnieć, gdyż stanowią piękne i dość popularne materiały w rękodzielnictwie. 

Bursztyn

Bursztyny występują najczęściej w kolorach złota, czerwieni, pomarańczu i brązu. Mają niezwykle ciepłą barwę i często pięknie mienią się w słońcu. Co ciekawe, pożądaną wartością bursztynów są wszelakie inkluzje, które nie tylko sprawiają, że kamień wygląda ciekawiej, ale i zapewniają o jego autentyczności. Bursztyn jest stosunkowo miękkim materiałem (2 w skali Mohsa), jednakże doskonale sprawdza się w biżuterii. Nadaje się do projektów dla każdej płci i grupy wiekowej, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. 

Topaz

Pomarańczowe topazy są najcenniejszą i rzadko spotykaną odmianą tego minerału. Charakteryzują się doskonałą trwałością i szklistym połyskiem. Kolory pomarańczowych topazów można porównać do tych widocznych na niebie podczas zachodzącego słońca. 8 w skali Mohsa świadczy o znakomitej twardości tego kamienia. Najczęściej minerały te mają wspaniałą przejrzystość. Typowo spotyka się je fasetowane, chociaż niekiedy pomarańczowe topazy cięte są na kaboszony. 

Cyrkon

Nie pomyl go z cyrkonią, która jest syntetycznym zastępstwem diamentów. Cyrkony to naturalne kamienie szlachetne o pięknym blasku niemalże porównywalnym do diamentowego. Mimo trwałości ocenianej między 6, a 7,5 w skali Mohsa cyrkon nie należy do trwałych minerałów. Jest to kamień bardzo kruchy i trudny w obróbce, co sprawia, że rzadko spotykamy biżuterię z niego wykonaną. Jednakże warto o nim wspomnieć, gdyż prawidłowo oszlifowane, pomarańczowe cyrkony są niezwykle piękne.

Kamień słoneczny (Sunstone)

Ten kamień ozdobny jest dość mało popularny czy znany. Pochodzi z amerykańskiego stanu Oregon, a swój niezwykły kolor zawdzięcza drobinkom miedzi zamkniętym w kamieniu. Kiedy na kamień słoneczny pada światło, te metaliczne zanieczyszczenia błyszczą niczym brokat. Kamienie słoneczne zaliczane są do minerałów ozdobnych ze względu na stosunkowo niewielką twardość (6 w skali Mohsa). W biżuterii wygląda doskonale w połączeniu z metalem o ciepłej barwie, takim jak żółte, czy różowe złoto. 

Granat

A konkretnie granat spessartite, czyli pomarańczowa odmiana styczniowego kamienia szlachetnego. Jego barwa waha się od bladego pomarańczu, do pomarańczowej czerwieni. Odmiana ta klasyfikowana jest jako 7 w skali Mohsa i często nie zawiera pęknięć. W związku z tym ta odmiana granatów jest dość wytrzymała i nadaje się do każdego rodzaju biżuterii. 

Spinel

Pomarańczowe spinele są rzadkie i niezwykle pożądane. Najczęściej mają żywy, intensywny kolor i zdolne są do asteryzmu. Pięknie odbijają światło, dzięki czemu biżuteria z nich wykonana przyciąga wzrok. Są trwałe i twarde (8 w skali Mohsa). Warto jednak pamiętać, że spinele są kamieniami wrażliwymi na temperaturę. Piękny pomarańczowy kolor może wypłowieć, jeżeli wystawimy kamień na działanie wysokich temperatur. 

Agat

Agaty to minerały występujące w każdym kolorze tęczy, czasem nawet jednocześnie. Wykorzystywane od czasów starożytnych nie straciły swojego miejsca w rękodzielnictwie. Znajdziesz je w formie kaboszonów, koralików, czy płytek. Są wszechstronnym i stosunkowo tanim materiałem, z którego łatwo stworzyć efektowną biżuterię. 

Koral

Koral to surowiec występujący w wielu kolorach, w tym pomarańczowym. Jest to delikatny materiał wrażliwy na działanie temperatur, kwasów i czynników atmosferycznych. Koral od setek lat wykorzystywany jest do tworzenia ozdób i biżuterii. W Polsce oprócz osobistych zastosowań korale są nieodłącznym elementem regionalnego stroju krakowskiego. Przydatną ciekawostką jest fakt, że gdy koral straci nieco nasycenie swojej barwy, można ją przywrócić po zanurzeniu go w wodzie utlenionej.

Pomarańczowe gwiazdki z akrylu, koraliki Koraliki bicone ze szkła kryształowego kolor pomarańczowyRęcznie robiony szklany koralik z bąbelkami  Koraliki przekładki z kryształkami Koraliki polimerowe katsuki seria SNOW Koraliki ceramiczne pomarańczowe oponki

Pomarańczowe półfabrykaty w manzuko.com 

Cieszy nas to, że w manzuko.com możemy zaoferować Ci szeroki wybór koralików w niemal każdym wymarzonym kolorze. Jeżeli szukasz naturalnych półfabrykatów, to w naszym asortymencie znajdziesz pomarańczowe howlity, kwarc, muszle, agaty, koral, karneol i marmur. Te naturalne surowce w kolorze pomarańczowym z pewnością ułatwią Ci stworzenie unikatowej biżuterii. Świetnie będą się komponować z brązowymi rzemieniami z naturalnej skóry, czy koralikami z drewna. 

Jeżeli jesteś fanką absolutnie identycznych półproduktów, to z pewnością zachwycisz się wyborem pozostałych pomarańczowych półfabrykatów. Na naszych półkach nie brakuje różnych odcieni pomarańczowych rzemieni, sznurków, ceramiki, koralików szklanych, czy akrylowych. Doskonale połączą się one ze sobą, ale i z innymi kolorowymi półfabrykatami, których w naszym sklepie internetowym nie brakuje. 


Zadowolona z lektury? Kontynuuj odkrywanie świata biżuterii z manzuko.com

 

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons