Kamień słoneczny to nazwa dla minerału, którym jest skaleń awenturynowy. Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj skalenia, który przejawia cechy awenturyzacji- jest to migotliwy efekt świetlny przypominający iskrzenie. Sun stone efekt ten zawdzięcza niewidocznym wrostkom innych minerałów. Migotliwość najczęściej zapewnia mu hematyt, goethyt, lepidokrokit, muskowit, serycyt lub biotyt. Kamień słoneczny występuje w wielu kolorach, najczęściej spotykane są kamienie w odcieniach czerwieni, żółci i karmelu. Rzadziej zdarza się spotkać sun stone w odcieniach brązu, szarości, różu, a nawet zieleni. 

Sun Stone - wyjątkowy skaleń

Skaleń awenturynowy swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do awenturynu. Kamieniem słonecznym nazywany jest przez swoje ciepłe barwy oraz piękną poświatę przypominającą promienie słoneczne. Skalenie są minerałami występującymi powszechnie w skorupie ziemskiej, ta jego odmiana należy jednak do grupy minerałów bardo rzadkich. Można znaleźć go w polskich Sudetach, w większych ilościach występuje w okolicach jeziora Bajkał w Rosji, Indiach, Norwegii, Kenii oraz USA.

Kamień słoneczny - zastosowanie

Sun stone wykorzystywany jest jedynie jako ozdoba. Używa się go w rzeźbiarstwie, jako element wystroju architektonicznego lub do tworzenia biżuterii. Jego niezwykły blask sprawia, że wykonana z niego biżuteria zdaje się być bardzo kunsztowna. Delikatne kolory kamienia słonecznego pozwalają na doskonałe wkomponowanie go w komplety biżuterii. Świetnie wygląda w połączeniu z elementami miedzianymi i tymi w kolorze złota.