Peridot – kosmicznie piękny zielony kamień

Peridot - kosmicznie piękny zielony kamień

Peridot swoją nazwę zawdzięcza arabskiemu słowu faridat oznaczającego kamień szlachetny lub francuskiemu peritot, które paradoksalnie oznacza „nieczysty”. Kamień ten przez lata uważany za ubogą wersję szmaragdu jest tak naprawdę szlachetną wersją oliwinu. W przyrodzie peridoty występują dość rzadko, jednakże udało się nam znaleźć je aż w kosmosie! Kryształy peridotu odkryto w próbce pyłu kosmicznego pochodzącego z sondy Stardust.

Peridot na przestrzeni dziejów

Pierwsze wzmianki o peridocie pochodzą sprzed trzech i pół tysiąca lat. Starożytne papirusy opisują, że już wtedy na wyspie świętego Jana wydobywano te zielone kamienie. Mieszkańcy wyspy zostali zmuszeni do zbierania peridotów, z których robiono talizmany do skarbca faraona. Podobno klejnoty lśniły tak bardzo, że górnicy pracowali nie tylko całymi dniami, ale i nocami, aby zadowolić egipskiego władcę. Do dzisiaj zresztą peridot jest narodowym klejnotem Egiptu. Wyspa była eksploatowana aż do XIX wieku i do tego czasu egipski władca miał monopol na wydobycie klejnotów.

Kilka źródeł historycznych podaje, że w starożytności używano miseczek zrobionych z peridotu do leczenia. Uważano, że wypite z nich lekarstwa zwiększały swoją skuteczność. Inną praktyką było noszenie wyrzeźbionego kawałka peridotu, aby zwiększać swoje zdolności przepowiadania przyszłości i wzmocnienia swoich naturalnych zdolności.

Najciekawsza hipoteza dotyczy Kleopatry. Jak pisałam w majowym poście, władczyni Egiptu uwielbiała szmaragdy. Okazuje się, że jest całkiem prawdopodobne, że część kolekcji tej legendarnej Egipcjanki była w rzeczywistości biżuterią z peridotów. Egipskie peridoty mają największy potencjał ciemnego koloru udającego szmaragd, więc nie wykluczone, że Kleopatra uwielbiała nie tylko szmaragdy, ale i peridoty.

Jakie właściwości magiczne przypisuje się peridotom

Setki lat temu powstała teoria, w której kolor kamienia korespondował z układem, lub organem, który leczył. Tak właśnie powstała teoria, że peridot to minerał, który pomaga wyleczyć choroby wątroby i układu trawiennego. Niektórzy twierdzą, że peridot wspiera w walce z chorobą wrzodową, zaparciami i zespołem jelita drażliwego. Spotkałam się też z teorią, że kamień ten umieszczony na brzuchu rodzącej pomaga w porodzie poprzez zwiększenie siły skurczu i uśmierzanie bólu matki. Ktokolwiek wpadł na ten pomysł, zapewne nie przewidział, jak trudno będzie utrzymać kamień na zaokrąglonym brzuchu w czasie porodu.

Oczywiście peridotom przypisuje się też dobroczynne właściwości psychiczne takie jak wspomaganie leczenia depresji oraz wyrównanie emocjonalne. Te zielone kamienie mają nam pomóc w walce z negatywnymi emocjami, złą samooceną i nerwowością. Łagodny zielony kolor kamienia kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem i błogostanem i te rzeczy podobno zapewnia noszenie peridotów. Co więcej, uważa się, że amulety z peridotów są w stanie wyleczyć kogoś z hipochondrii, czy lęku przed ciemnością.

Nieoszlifowane kawałki perydotu

Naturalne właściwości peridotów

Peridot to transparentny zielony kamień szlachetny przypominający szmaragd. Niektóre kamienie wykazują pleochroizm, co oznacza, że zmieniają swój kolor w zależności od kierunku padania światła. Właściwość ta zależy głównie od zawartości żelaza w minerale, im głębsza zieleń kamienia, tym mniej jest w nim żelaza.

Perydot powstał u zarania naszej planety. Gdy magma tworząca ląd powoli się ochładzała, narodziły się peridoty. Do dziś na bazaltowych skałach i plażach Hawajów znajdziemy setki maleńkich peridotów. Są one jednak zbyt małe lub zbyt mocno osadzone w skale, aby nadawały się do użycia jubilerskiego.

Co ciekawe perydot to minerał nie tylko ziemski, ale i kosmiczny. Kryształy tego minerału zostały znalezione nie tylko w materiałach z sondy kosmicznej, ale i w meteorytach, które uderzyły w nasz glob. Peridot nie jest jedynym kamieniem szlachetnym, którego obecność stwierdzono w meteorytach. Jednakże jego wyjątkowość polega na rozmiarach, jest to bowiem jedyny kamień szlachetny znaleziony w kosmicznych materiałach, który był wystarczająco duży, aby stworzyć z niego biżuterię.

Peridoty są zazwyczaj jaśniejsze i nieco bardziej żółte od szmaragdów. Mają niemalże tłusty połysk i są mniej twarde od większości kamieni szlachetnych. W skali Mohsa ocenia się je na 6,5 lub 7. W naturze bardzo trudno o peridot o największej czystości dlatego też biżuteria z wysokiej jakości peridotów jest niezwykle cenna i rzadka.

Jak dbać  o peridoty?

Te zielone kamienie szlachetne najlepiej czyścić mydlinami o temperaturze miłej dla naszej skóry. Peridot to kamień, który uszkodzić mogą drastyczne zmiany temperatury, więc dobrze jest unikać lodowatej, czy wrzącej wody. Co więcej, nie jest to bardzo twardy kamień, w związku z czym inne klejnoty szlachetne, czy uderzenia mogą go potencjalnie uszkodzić. Mając na celu utrzymanie pięknego kamienia jak najdłużej, unikajmy jego kontaktu z chemikaliami. Myjki ultradźwiękowe, czy parowe również nie są odpowiednim sprzętem dla peridotów.

Biżuteria z peridotów

Ku mojemu zdziwieniu biżuteria z peridotów wcale nie jest popularna. Kamienie te może są nieco mniej szlachetne niż diamenty, czy szmaragdy, jednakże są zdecydowanie godne uwagi i tańsze. Ich jasny, radosny kolor czyni je perfekcyjnymi surowcami do letnich i wiosennych kolekcji. Peridoty doskonale wyglądają zarówno w połączeniu ze złotem, jak i srebrem. Są również wspaniałym towarzystwem dla innych kamieni szlachetnych. Poniżej przedstawiam kilka kreatywnych i pięknych koncepcji wykorzystujących peridoty.

Zostań na dłużej w świecie biżuterii z manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz