Jak dbać o biżuterię – krótki poradnik

Jak dbać o biżuterię

Każda z nas ma jakiś fragment biżuterii lub jej rozległą kolekcję. Nawet jeżeli nie nosisz biżuterii na co dzień, na pewno kiedyś dostałaś ją w prezencie. Niezależnie od rodzaju biżuterii, jaki posiadasz, należy o nią odpowiednio dbać, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem. Może masz biżuterię przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a może chciałabyś kiedyś przekazać swoją biżuterię. Wyjaśniamy jak dbać o biżuterię, dzięki czemu będzie ona w najlepszym możliwym stanie w przez długi czas.

Jak dbać o biżuterię sztuczną 

Chwosty

Sztuczna biżuteria to temat rozległy, ponieważ obejmuje całą masę zróżnicowanych materiałów. Zaczniemy więc od wyprostowania pogniecionych chwostów. Najprościej jest spróbować delikatnie zmoczyć chwost i zawiesić w pionie, żeby wysechł. Aby przyspieszyć ten proces, możemy spróbować wysuszyć go suszarką, kierując ciepłe powietrze od główki do dołu chwosta. Można też spróbować użyć prostownicy do włosów, jest to jednak sposób ryzykowny ze względu na syntetyczne włókna, ich możliwość wyrwania oraz stopienia. Bardzo uparte zagięcia spróbuj wyprostować nad parą wodną z czajnika lub żelazka- uważaj, żeby się nie oparzyć! Aby uniknąć wygnieceń, staraj się odseparowywać biżuterię z chwostami od reszty swojej kolekcji.

Jak dbać o chwosty w biżuterii

Metale nieszlachetne

Metale nieszlachetne to między innymi stal, mosiądz i miedź. Większość z nich niszczy się po kilku latach użytkowania, a kluczem do przedłużenia ich trwałości jest odpowiednie przechowywanie. Metale te źle reagują na światło i wilgoć, dlatego najlepiej przechowywać je w zamkniętym, pudełku w suchym miejscu, np. w sypialni.

Aby unikać kontaktu sztucznej biżuterii z wodą, nie radzimy się w niej kąpać, uprawiać sportu czy wykonywać prace domowe. Woda, pot i detergenty z pewnością odbiorą jej blask. Biżuterię należy regularnie czyścić i nie czekać aż znajdzie się ona w opłakanym stanie. Polecamy użycie suchej, miękkiej ściereczki zrobionej z bawełny lub filcu. Dodatkowo do opornych lub trudno dostępnych zabrudzeń możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów.

Ratunek dla biżuterii, której nie można wyczyścić ściereczką może okazać się pasta do zębów lub szare mydło. Z patyną możesz też poradzić sobie, używając pasty z sody oczyszczonej i wody. Dodatkowo sprawdzonym patentem na rdzę jest zanurzenie metalu w coca coli i wytarcie do sucha. Dodatkowo podpowiadamy, że aby biżuteria sztuczna nie brudziła skóry i nie uczulała, można nałożyć na nią warstwę bezbarwnego lakieru do paznokci, który zadziała jak warstwa izolująca. 

Biżuteria pozłacana i posrebrzana

Przechowywać ją należy w pudełku wyłożonym materiałem, w ten sposób uniknie się ścierania warstwy metalu szlachetnego. Zmatowiałą biżuterię włóż do małego słoiczka i zalej miksturą wody, płatków mydlanych i sody oczyszczonej lub amoniaku. Zamknij słoik i potrząsaj nim energicznie przez kilka minut. Po wyjęciu biżuterii ze słoiczka wyjmij, obficie opłucz i wysusz swoją biżuterię. Aby przywrócić blask zmatowiałej biżuterii pokrytej złotem, zanurz ją w denaturacie, a następnie wypoleruj miękką szmatką z irchy, Mocno zabrudzone dodatki wyczyścisz roztworem soli kuchennej i soku z cytryny

Jak dbać o biżuterię drewnianą

Odporność drewna na wilgoć i zmiany temperatury zależy od rodzaju drewna, czasu ekspozycji na dany czynnik i wielu innych. Każdy rodzaj chemii lub detergentu może zmatowić drewno, czy spowodować uszkodzenie jego struktury. Dlatego tak ważne jest pilnowanie czasu impregnacji drewna. Drewno można impregnować na wiele sposobów, najprostszym z nich jest użycie surowego oleju lnianego. Jeżeli nosisz biżuterię drewnianą codziennie, raz na dwa lub 3 miesiące przetrzyj ją szmatką nasączoną olejem lnianym. Powinno to odświeżyć wygląd Twojej biżuterii i zabezpieczyć ją przed szkodliwymi czynnikami.

Jak dbać o biżuterię z korala i pereł

Przede wszystkim należy taką biżuterię przechowywać w miękkim pudełeczku, z dala od metalowej biżuterii, która mogłaby uszkodzić powierzchnię pereł lub korala. Są to piękne, lecz delikatne materiały pochodzenia organicznego. Perły i koral mogą matowieć od kontaktu z chemikaliami, a nawet potem. Staraj się nie nosić biżuterii z nich wykonanej podczas aktywności fizycznej lub prac domowych. Szczególnie perły warto przecierać ściereczką tuż przed odłożeniem ich do pudełka. Zmiany wilgotności również mają niekorzystny wpływ na organiczne surowce. Jeżeli będzie zbyt wilgotno, narażamy je na pękanie, w zbyt suchym środowisku ryzykujemy ich wyschnięcie i kruszenie. 

Biżuteria z korala i muszli

Jak dbać o biżuterię ze stali chirurgicznej

Stal szlachetna nie wymaga szczególnej opieki, tak samo, jak biżuteria tytanowa czy wolframowa. Czyści się je za pomocą mydła i wody. Po wyczyszczeniu biżuterię należy osuszyć i odłożyć do pudełka, tak by nie miała szansy zarysować się od innej biżuterii. Biżuteria wolframowa jest najbardziej wrażliwa. Należy chronić ją przed silnymi uderzeniami i upadkami, aby zapobiec przed jej rozpadnięciem się na drobne kawałeczki. Ponadto należy uważać na osadzone w biżuterii kryształki, albowiem klej, który je tam trzyma, nie jest tak wytrzymały, jak metale, w efekcie czego kryształki mogą wypaść podczas mycia. W celu przywrócenia blasku swojej biżuterii wypoleruj ją miękką szmatką.

Jak dbać o biżuterię ze srebra

Jak większość biżuterii, tę ze srebra należy ściągać podczas wykonywania prac domowych i kontaktów z detergentami. Czernienie biżuterii spowodowane jest utlenianiem, na które największy wpływ ma światło i wilgoć. Dlatego też najlepiej przechowywać biżuterię ze srebra z dala od tych czynników. Warto też ściągać biżuterie wybierając się na siłownię- woda i sól zawarta w pocie również przyspieszą oksydację.

Warto regularnie czyścić i polerować swoją srebrną biżuterię szmatką dedykowaną biżuterii. Trzeba to robić delikatnie i jeżeli nosimy biżuterię codziennie, to należy czyścić ją co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli biżuteria wykonana jest wyłącznie ze srebra, możesz pielęgnować ją, używając ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, aby po każdym kontakcie z wodą dobrze wysuszyć biżuterię. Istnieją specjalne płyny do biżuterii srebrnej, których używanie poleca się w sytuacjach, gdy na powierzchni srebra pojawiły się plamy, których nie można usunąć ściereczką.

Jak dbać o biżuterię ze złota

Złoto najłatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym. Odkładaj więc złotą biżuterię z dala od materiałów, które mogą ją porysować, a także ściągaj ją do wykonywania prac domowych. Detergenty, szczególnie te zawierające chlor, mogą pozbawić Twoją złotą biżuterię blasku. Unikaj więc kontaktu swojego złota ze środkami chemicznymi. Poza tym złota biżuteria jest niezwykle trwała, jej regularne polerowanie powinno wystarczyć, aby zachować jej blask na długo. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany na powierzchni metalu, udaj się do jubilera. On będzie wiedział jak wyczyścić Twoje kosztowności, bez ryzyka ich uszkodzenia.

Jak dbać o biżuterię z kamieniami szlachetnymi

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji kamieni szlachetnych, gdyż są one niezwykle wybredne. Kwarce, opale, rubiny, ametysty i agaty warto trzymać z dala od światła słonecznego. Turkus źle reaguje na jakiekolwiek światło. Kamienie najczęściej źle reagują na nadmierną wilgoć, a nawet mogą pękać od znacznych zmian temperatury. Ponadto warto pamiętać, że wiele kamieni, choć wydają się twarde, łatwo jest zarysować. Dlatego zalecamy trzymanie ich w miękkim materiale, oddzielone od siebie. Pierścionki z diamentami i innymi drogimi kamieniami polecamy zanosić raz na rok lub dwa do jubilera, na profesjonalne czyszczenie.

Uniwersalne zasady dbania o biżuterię 

Przechowywanie

Nie wrzucaj biżuterii luzem do plecaka, torebki czy portfela. W ten sposób narażasz ją na wyginanie, rysowanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo ryzykujesz zgubienie się jednego kolczyka z pary lub poplątanie się bransoletki. Aby uniknąć rysowania się biżuterii, transportuj ją osobno w materiałowych woreczkach, lub zawiniętą w miękkie kawałki materiałów.

Nie trzymaj biżuterii w wilgotnych miejscach takich jak łazienka. Wysoka wilgotność oraz opary detergentów mogą mieć zgubny wpływ na Twoje kosztowności. Najlepiej jest przechowywać biżuterię w suchych pomieszczeniach takich jak sypialnia. Warto też trzymać biżuterię w zamkniętych szkatułkach, aby uniknąć negatywnego wpływu światła.

Ubieranie i zdejmowanie 

Wiele substancji chemicznych może osłabiać blask naszej biżuterii, powodować rdzewienie, czernienie i pękanie. Aby uniknąć tych zmian, ubieraj biżuterię na czystą skórę. Dodatkowo unikaj pryskania na dodatki lakierem do włosów, czy perfumami. Jeżeli chcesz użyć kremu lub balsamu, najpierw ściągnij bransoletki i pierścionki. Wielokrotna ekspozycja na chemikalia zawarte w tych kosmetykach, mogą powodować zmianę koloru lub inne uszkodzenia.

Biżuterię powinno się zakładać na samym końcu ubierania się. W ten sposób zmniejszasz szansę zahaczenia swoim ulubionym dodatkiem o ubrania. Łatwo jest tak uniknąć zerwania lub zaplątania się elementów biżuterii. Ściąganie biżuterii również powinno być codziennym rytuałem. Poleca się spanie bez biżuterii, aby nie narażać jej na działanie potu, uszkodzenia mechaniczne i zgubienie. Codziennie przed snem ściągnij akcesoria i przetrzyj je miękką szmatką z irchy. Dzięki temu zapewnisz swojej biżuterii długotrwały, świetny wygląd.

Kontynuuj poznawanie świata biżuterii:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz