Naszyjnik z zapięciem toggle — jak go zrobić

Naszyjnik z zapięciem toggle jak go zrobić

Naszyjnik z zapięciem toggle staje się coraz popularniejszy. Nietuzinkowe zapięcie często noszone jest z przodu, jako element dekoracyjny. Jest to dość świeży trend, wcześniej wszelkiego rodzaju zapięcia starano się chować. Jeżeli intryguje Cię czym jest zapięcie toggle i jak stworzyć naszyjnik z jego wykorzystaniem, to ten post napisałam właśnie dla Ciebie. 

Co to zapięcie toggle

Zapięcie toggle to dwuczęściowe zapięcia niekiedy nazywane chłopiec-dziewczynka. Początkowo wykorzystywano je głównie do tworzenia bransoletek, a nieco później w produkcji naszyjników z większych koralików. Najczęściej jeden z elementów zapięcia ma formę kółka, a drugi to krótki patyczek. 

Zapięcie działa poprzez przełożenie patyczka przez kółeczko. Każdy z elementów zapięcia toggle może być zdobiony. Obecnie najmodniejsze są zapięcia minimalistyczne, jednakże trzeba przyznać, że niektóre, bogatsze wzory robią niemałe wrażenie. 

Naszyjnik z zapięciem toggle krok po kroku

Zapięcie toggle ma wbudowane oczka w każdym z elementów. Pozwalają one na przymocowanie go do naszyjnika. W zależności od tego, jaki chcesz stworzyć naszyjnik, potrzebować będziesz różnych półfabrykatów do jego wykończenia. 

Łańcuszek z ozdobnym zapięciem toggle

Łańcuszek z zapięciem toggle

Najłatwiej jest zacząć od łańcuszka z zapięciem toggle. Będziesz potrzebowała łańcuszka w wybranej przez siebie długości, zapięcia toggle, kółek montażowych, a także narzędzi jubilerskich. Oczywiście możesz też stworzyć wisiorek z dowolnej zawieszki. Aby przymocować zapięcie do łańcuszka, rozegnij kółko montażowe. Żeby zrobić to poprawnie, złap je dwoma narzędziami po przeciwnych końcach przecięcia kółka i jedną rękę rusz od siebie, a drugą do siebie. W ten sposób z łatwością zamkniesz kółeczko z powrotem bez deformacji jego kształtu. 

Na kółko nawlecz łańcuszek i jeden z elementów zapięcia, a następnie zamknij kółeczko odwrotnym do poprzedniego ruchem. Z drugiej strony łańcuszka powtórz tę czynność i gotowe! Podczas mierzenia długości łańcuszka pamiętaj, że zwiększy się ona o długość zapiętego zapięcia. Uwzględnij to, jeżeli dokładna długość jest dla Ciebie istotna. 

Naszyjnik z drobnych koralików szklanych z zapięciem toggle na lince stalowej

Jak nawlec toggle na linkę stalową

Drugą popularną możliwością jest stworzenie naszyjnika na lince stalowej, na którą nawleczone zostały koraliki. Do wykonania takiej ozdoby niezbędna będzie linka stalowa, kulki zaciskowe, kółka montażowe, wybrane przez Ciebie koraliki i oczywiście zapięcie. Na jeden koniec linki załóż kolejno dwie kulki zaciskowe i kółko a następnie przewlecz końcówkę jeszcze raz przez kuleczki tworząc pętelkę. Ustaw wszystkie elementy w odpowiedniej odległości i zaciśnij kulki. Następnym krokiem jest nawleczenie koralików i stworzenie podobnej pętelki na drugim końcu naszyjnika. Na koniec do kółek montażowych doczep elementy zapięcia toggle. Możesz pominąć użycie kółek w projekcie i nawlec je od razu na linkę, naszyjnik będzie wtedy trochę sztywniejszy.

Jeżeli chcesz wynieść swój naszyjnik na wyższy poziom, możesz wykorzystać dwa dodatkowe elementy. Jednym z nich są podkówki, które wzmacniają pętlę z linki stalowej i mogą nadać jej bardziej eleganckiego wyglądu. Drugim półfabrykatem są łapaczki. Nie są one konieczne do stworzenia takiego naszyjnika, jednakże możesz ukryć pod nimi zaciśnięte kulki, co wygląda bardziej estetycznie. 

Pomysły na naszyjnik z zapięciem toggle 

Wiesz już czym jest zapięcie toggle i jak przymocować je w naszyjniku. Poniżej przedstawiam Ci kilka propozycji wykorzystania tych nowo zdobytych wiadomości w praktyce. Jeżeli chciałabyś poznać źródła zdjęć z postu lub więcej pomysłów na wykorzystanie zapięcia toggle, to zapraszam Cię serdecznie na przygotowaną przez nas tablicę na Pinterest’cie

Naszyjnik pół na pół z zapięciem toggle

Naszyjnik pół na pół 

Jak pisałam w poprzednich postach, naszyjniki pół na pół są szczególnie modne w tym roku. Najczęściej połowa naszyjnika składa się z koralików nawleczonych na stalową linkę, a druga połowa z łańcuszka o oczkach w rozmiarze zbliżonym do koralików. Taki naszyjnik wygląda szczególnie dobrze, gdy na środku połączony jest efektownym zapięciem toggle. Pamiętaj, że naszyjnik pół na pół wygląda świetnie nie tylko w połączeniu koralików z łańcuszkiem. Jednym z moich ulubionych połączeń jest wykorzystanie koralików z pereł i lapisu lazuli ze złotym zapięciem toggle. 

Dodatkowa zawieszka

Zapięcie toggle może pełnić aż trzy funkcje. Pierwszą z nich jest oczywiście zapinanie naszyjnika, druga stanowienie jego elementu dekoracyjnego. Najrzadziej pamiętamy o trzeciej możliwości, którą jest wykorzystanie kółka w zapięciu jako oczka umożliwiającego zawieszenie dodatków. 

W roli dodatkowej zawieszki doskonale sprawdzają się perły, zawieszki ze stali chirurgicznej, kryształki w okuciu i koraliki ze szkła. Wystarczy przyczepić je do kółka w zapięciu za pomocą kółeczka montażowego, aby cieszyć się ciekawym naszyjnikiem. Warto pamiętać, że mając kilka wymiennych zawieszek, możemy jeden łańcuszek nosić na różne sposoby przy niewielkim nakładzie czasu i finansów. 

Minimalistyczny łańcuszek

Złoty łańcuszek ze sporym zapięciem toggle to niezwykle prosta, ale też doskonała na każdą okazję ozdoba. Najczęściej do tego typu naszyjników wykorzystywane są łańcuszki z grubszymi oczkami, niekiedy łańcuszki o szerszym splocie, takie jak żmijki. Wybór łańcuszka może wydawać się trywialną decyzją, jednakże w tak prostym designie musi być idealnie dobrany. Dlatego polecam dobrze przyjrzeć się naszyjnikom tego typu i wybrać swojego faworyta przed dokonaniem zakupu łańcuszka. 

Dwustronny naszyjnik

Warto pamiętać, że toggle to wciąż zapięcie. Jeżeli chcesz, możesz je nosić z przodu, ale warto stworzyć naszyjnik tak, by nadawał się do noszenia zapięciem do tyłu. W ten sposób zwiększysz wszechstronność swojej pracy, co prawdopodobnie przełoży się na częstsze noszenie naszyjnika. 

Spodobał Ci się ten post? Zobacz, co sądzisz o kolejnym!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz