Proste i kreatywne pakowanie prezentów

Jak oryginalnie zapakować prezent lub paczkę

Pakowanie prezentów to według mnie kompletna udręka. Kocham patrzeć na pięknie spakowane prezenty, preferowanie, jeżeli ozdabiała je moja siostra. Od dzieciństwa szukałam sposobu na przekonanie jej, by spakowała podarki ode mnie. Martyna z kolei zdaje się uwielbiać dekorowanie prezentów na różne sposoby, co roku inne. Postanowiłyśmy więc połączyć nasze podejścia i stworzyć post, który umożliwi proste, ale też efektowne i kreatywne pakowanie prezentów. Wszyscy przecież wiemy, że zrywanie papieru, jest znacznie ciekawsze niż wyjmowanie prezentu z zakupionej w sklepie torebki.

Pakowanie prezentów z użyciem szarego papieru

Szary papier to niezwykle niedoceniany materiał, idealny do pakowania prezentów. Jest tani, łatwo dostępny i ekologiczny. Co więcej, pozwala na szybką i wymagającą niewiele wysiłku personalizację. Dodatkowo z reguły można go kupić w ilości, która wystarcza na cały rok. Dzięki temu, nawet jeżeli będziesz musiała spakować prezent na ostatnią chwilę, papier będzie dostępny.

Chwosty i pompony użyte do ozdobienia prezentu

Pompony i chwosty

Pompony można wykorzystać w niezwykle kreatywne sposoby. Mogą posłużyć jako nos namalowanego renifera, futro baranka, czy guziki bałwanka. Co więcej, świetnie wyglądają przywiązane do kolorowych lub zwykłych, jutowych sznurków. W naszym domu gościły już paczki, do których przyklejone było mnóstwo kolorowych mini- pomponów. Nie dość, że doskonale wyglądały pod choinką, to dzieciaki miały ogromną ilość frajdy z rozpakowywania prezentów.

Chwosty również doskonale sprawdzają się, imitując choinki, uszy zwierząt, czy sukienki. Doskonale sprawdzają się jako dekoracja szarej paczki związanej sznurkiem. Co więcej, są świetnym dodatkiem do chwostów, czy małych etykietek z imionami osób obdarowanych.

Prezent ozdobiony maleńkimi bombkami

Mini bombki

Mini bombki to delikatny dodatek. Średnio nadają się w przypadku dużej ilości prezentów pod choinką, czy wigilii, w której uczestniczą dzieci. Mogą być spersonalizowaną wskazówką co do zawartości prezentu lub tożsamości osoby, która go dostanie. Co więcej, takie małe dodatki do prezentu mogą stać się ciekawą tradycją, w której co roku do choinki dokładane są nowe, malutkie bombki przypominające o poprzednich świętach.

Pakowanie prezentu z użyciem guzika

Guziki

Guziki to często niemal zapomniane elementy. W większości domów guziki są ukryte na dnie puszki po ciastkach. Guziki jednak wyglądają niezwykle ciekawie na tle szarego papieru. Imitować mogą oczy lub noski. Niezwykle efektownie wyglądają duże guziki, przez które przewleczony jest sznurek związujący całość pakunku.

Kreatywne użycie sznurków do spakowania prezentu

Wstążki i sznurki

O wstążkach i sznurkach piszę niemal w każdym akapicie. Głównie dlatego, że według mnie dodają one niezwykłego, klasycznego wyglądu. Nowocześniejsze opakowanie używając wstążek czy sznurków, można osiągnąć poprzez połączenie kilku kolorów i owinięcie nimi paczki. Co więcej, świetnie nadają się do tworzenia wzorów geometrycznych, które są modne w wielu dziedzinach artystycznych.

Choinki z leśnych gałązek - pakowanie prezentów

Martwa natura i cukierki

Suszone plasterki cytrusów, świerkowe gałązki, czy laski cynamonu większości z nas kojarzą się z zimowo- świąteczną atmosferą. Tak samo działają cukierkowe, biało- czerwone laski. Warto jednak pamiętać o świeżych i suszonych kwiatach, które wizualnie wzbogacą prezenty o każdej porze roku.

Stemple z warzyw na papierze prezentowym

Pieczątki

Pieczątki mogą nadać wszelkiego charakteru opakowaniom. Jeżeli masz dzieci, może warto ozdobić przesyłki odbiciami ich maleńkich rączek. Pieczątki możesz zrobić sama z przedmiotów i materiałów, które masz w domu, a nawet z liści. Oczywiście istnieje niebywale bogaty asortyment pieczątek, które możesz wykorzystywać co roku, na przykład takie z całym alfabetem, dzięki którym odciśniesz imiona, czy życzenia na opakowaniach.

Pakowanie prezentów w gazety i książki

Pakowanie prezentów w kreatywne opakowania

Szary papier, czy jakikolwiek inny papier prezentowy to nie jedyna możliwość opakowania prezentu. Zakładając, że wykluczyłyśmy już torby prezentowe, wciąż pozostaje wiele możliwości, które mogą okazać się bardziej atrakcyjne i oryginalne. Dodatkowo część z nich pochodzi z recyklingu albo nie tworzy śmieci. W ten sposób nie dość, że tworzysz piękny prezent, to jest on ekologiczny.

Gazeta, książka czy zapis nutowy

Gazety stają się mniej popularne z roku na rok. Jednakże spora część ludzi wciąż je czyta, po czym oczywiście wyrzuca je do śmieci. Stare gazety, szczególnie dzienniki są perfekcyjnym opakowaniem prezentowym. Tworzą ciekawy wzór, nie kosztują dodatkowych pieniędzy i nie szkoda ich rozrywać w szale odpakowywania prezentów. Dokładnie to samo tyczy się zapisów nutowych i starych książek. Co prawda, osobiście wzdrygam się na myśl o rozdzieraniu książki, wiem, że czasem na strychu kurzą się wybrakowane i zniszczone egzemplarze.

Pakowanie Furoshiki - butelka wina zapakowana w kuchenną ścierkę

Ścierka

Niektórych prezentów nie trzeba zawijać w papier. Zainspiruj się japońską sztuką pakowania podarunków w miękki materiał. Butelka wina, czy kuchenne gadżety możesz zapakować w ręczniczek, który będzie wyglądał uroczo i doda wartości prezentu. Tak samo możesz postąpić z większymi prezentami, owijając je na przykład kocem. Prezenty osobiste uzupełnić możesz w ten sposób w szalik lub apaszkę.

Pakowanie biżuterii w szklane fiolki to niezwykle urocze rozwiązanie

Szklane fiolki i słoiki

Biżuteria w szklanych fiolkach często prezentuje się niezwykle interesująco. Szklane opakowania z reguły można wykorzystać po raz kolejny, co jest sposobem przyjaznym dla planety. Butelka jest też ciekawą formą wręczania pieniędzy. Zamiast korzystać z koperty, możesz zawinąć banknoty w owinięty wstążką rulon papieru i podarować je w formie listu w butelce. Słoiki to też świetny pomysł na opakowanie prezentów DIY, nie tylko tych związanych z kuchnią. Możesz w nich zamknąć 365 powodów, dla których kogoś kochasz, albo tyleż samo przyczyn uśmiechu. Wykonanie takiego prezentu z pewnością zajmie nieco czasu, jednakże sprawi komuś radość przez cały kolejny rok.

Własnoręcznie złożone kartoniki

Ilość tutoriali na składanie papieru, czy wykonywanie własnych opakowań z kartonu jest zdumiewająca. Pinterest pęka w szwach od pomysłów na opakowania w kształcie serc, owoców, czy domków. Często projekty te są dość proste i przystępne, lecz czasochłonne. Wydaje się, że to super pomysł na niezwykle staranne zapakowanie prezentu na urodziny. Może jednak okazać się mało praktyczne składanie kilkunastu opakowań na prezenty na rodzinną wigilię. 

Na naszej tablicy na Pinterest’cie znajdziesz nie tylko wiele instrukcji składania takich kartoników, ale i inne inspiracje. Mamy nadzieję, że w ten sposób ułatwimy i uprzyjemnimy Ci pakowanie tegorocznych prezentów. Nie każdy może przecież liczyć na siostrę, która uwielbia to robić.

Pakowanie w biznesie

Pisałyśmy już kiedyś na blogu artykuł o tym, jak pakować biżuterię we własnej firmie. Jeżeli jesteś naszą klientką od dawna, z pewnością zauważyłaś ewolucję w naszym systemie pakowania. Z czarnego streczu przerzuciłyśmy byłyśmy się na różowy, tak byś od razu wiedziała, że przyszła paczka ze skarbami. W tym roku różową folię zastąpiła papierowa taśma z naszym logo. Co więcej, staramy się używać jak najmniej plastiku, dlatego na przestrzeni lat udało nam się zrezygnować z używania folii bąbelkowej. Teraz planujemy wprowadzenie papierowych torebeczek zamiast „zipów”.

Małe co nieco 

Wiemy też, że personalne dodatki cieszą klientki i klientów. Dlatego właśnie postanowiłyśmy podzielić się z naszymi klientkami smakami ukochanej herbaty. Dodatkowo uwielbiamy nasze autorskie naklejki, które w naszej opinii dodają uroku i radości podczas otwierania przesyłki. 

Swoim klientom też możesz zapewnić uśmiech poprzez używanie naklejek, które znajdziesz na naszej stronie internetowej. Co więcej, szczerze zachęcam do znalezienia swojego sposobu na pakowanie. Mogą to być pieczątki na papierowych torbach, czy kopertach, mały rysunek zrobiony długopisem, wyjątkowa wstążka, dorzucona naklejka, nadmorska muszelka, mały cukierek, a jeśli czujesz się wyjątkowo hojna- niewielki produkt z twojego asortymentu. Może zaprojektujesz specjalny produkt, który stanie się miłym dodatkiem do każdego zamówienia? Coraz bardziej popularne staje się też perfumowanie paczek. Wszystkie te sposoby sprawią, że klient będzie kojarzył otwieranie paczek od Ciebie z radością i ekscytacją.

Pakowanie prezentowe

Jeżeli sprzedajesz gotowe produkty, warto pomyśleć o pakowaniu ich na prezent. Wiele osób lubi oszczędzać czas poprzez robienie zakupów w jednym miejscu. Oferując klientom ładniejsze opakowanie, oszczędzasz ich czas, a twój produkt finalnie zapakowany jest ładnie, co dobrze się kojarzy. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz online, czy stacjonarnie, zawsze dobrze być przygotowaną na prośbę eleganckiego zapakowania produktu.

 

Na tablicy z pomysłami na pakowanie znajdziesz wszystkie źródła do zdjęć z tego wpisu i całą masę wspaniałych pomysłów na pakowanie w biznesie i na prezent.

Spodobał Ci się artykuł? Przeczytaj kolejny z manzuko.com!

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Natalia

    W sumie takie proste rzeczy jak np guzik zawsze znajdą się w domu a naprawde potrafią zrobić fajny efekt podczas pakowania. Super artykuł i dobre wskazówki:)

Dodaj komentarz