Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Półfabrykaty >
  • Chwosty

Chwosty i frędzle do kolczyków, biżuterii

Chwosty do biżuterii i rękodzieła

Chwosty to dekoracyjne elementy złożone z długich, luźno zwisających nitek lub włókien zebranych w jednym punkcie na szczycie. Te półfabrykaty do biżuterii i ubrań znane są od czasów starożytnych. W starożytnym Egipcie i Rzymie chwosty były symbolem statusu i władzy. W Europie renesansowej chwosty zdobiły ubrania i meble arystokracji. Obecnie chwosty są popularnym elementem w modzie i rękodziele, w tym w biżuterii. Niegdyś chwosty znane były także jako kity lub fontazie, dziś nazywane są także frędzlami. Ich popularność była zmienna na przestrzeni wieków, jednakże od jakiegoś czasu cieszą się rosnącym zainteresowaniem w świecie biżuteryjnego rękodzielnictwa.

Rodzaje chwostów do kolczyków i nie tylko

Chwosty do biżuterii i rękodzieła możemy podzielić według kilku zmiennych. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, różnić się kształtem i długością, a także mieć ozdobne, metalowe okucie lub nie. Jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są frędzle w naszym sklepie z koralikami są to:

  • bawełna — idealna dla miłośniczek naturalnych produktów, lekkiej biżuterii i stylu boho
  • wiskoza — nadająca chwostom pięknych, soczystych i trwałych barw. Chwosty z tej kategorii mniej się mechacą, co sprawdza się w tworzeniu eleganckich akcesoriów.
  • satyna — delikatna, połyskująca tkanina tworząca eleganckie chwosty do kolczyków w kształcie kwiatów
  • zamsz — mniej delikatne chwosty, perfekcyjnie sprawdzają się w brelokach i akcesoriach torebek czy odzieży

Jeśli chodzi o kształty, wyróżniamy:

  • wachlarze
  • chwosty podwójne
  • chwosty potrójne
  • klasyczne chwosty (o różnej długości)
  • kwiatki

Jak wykorzystać chwosty do biżuterii

Najczęściej wykorzystujemy chwosty do kolczyków. Wystarczy nawlec je na bigle do kolczyków, aby aby stworzyć efektowne ozdoby. Jeśli jednak pragniesz bardziej skomplikowanych akcesoriów, połącz je z ażurowymi lub kryształowymi łącznikami.

Jednakże chwosty możesz wykorzystać nie tylko do tworzenia kolczyków. W przypadku naszyjników mogą pełnić funkcję wisiorka. Ciekawą propozycją jest wykorzystanie małych chwostów jako przekładek w letnich naszyjnikach. Możesz połączyć je z koralikami ze szkła czy kamieni, a także z koralikami katsuki. W bransoletkach najmniejsze chwosty bywają wykorzystane jako lekkie zawieszki, które często znajdziesz przy zapięciu. Jednakże nie jest to polecane rozwiązanie, szczególnie osobom, które często moczą ręce.

Do czego jeszcze można użyć frędzli

Chwosty możesz także wykorzystać w breloczkach. W tej roli najlepiej sprawdzają się chwosty zamszowe, jednakże krótsze, a także podwójne i potrójne chwosty także będą dobrze wyglądać. Dodatkowo chwosty możesz doczepić do etui telefonu, czy zapięć w bluzach, kurtkach i torebkach. Co więcej, frędzle możesz przymocować do prezentów jako dodatkową dekorację. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich wraz z innymi zawieszkami do zakładek do książek.

Jak dbać o biżuterię z chwostami

Jak w przypadku większości półfabrykatów do biżuterii, aby chwosty zachowały atrakcyjny wygląd na długo, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. W przypadku biżuterii z chwostami zalecenia są bardzo proste.

  • Unikaj wilgoci: Chwosty, w szczególności te z naturalnych materiałów, mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wody. Dlatego ściągaj biżuterię podczas kąpieli w domu czy na wakacjach. Nie musisz się jednak obawiać, jeśli twoje frędzle zmoczą się nieco podczas ulewy — takie drobne wydarzenia nie wpłyną na trwałość Twoich dodatków.
  • Przechowuj odpowiednio: Biżuterię z chwostami przechowuj w suchym miejscu, najlepiej w zamkniętym pudełku, przegródce lub woreczku. Staraj się także o przechowywanie chwostów tak, aby nie zaginać ich włókien, które mogą odkształcić się przy dłuższym czasie w pudełku.
  • Czyszczenie: Delikatnie odkurzaj chwosty miękką szczoteczką lub suszarką do włosów na niskim ustawieniu. W przypadku zabrudzeń użyj wilgotnej ściereczki.
  • Unikaj chemikaliów: Perfumy, lakiery do włosów i inne chemikalia mogą uszkodzić materiał chwostów. Dlatego też biżuterię z chwostami ubieraj na samym końcu szykowania się do wyjścia.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2024 - All rights reserved

# Wersja 1.171.1 #