Rocznice ślubu – ich nazwy i tradycje

Poznaj nazwy, tradycje, kwiaty i prezenty związane z rocznicami ślubu.

Rocznice ślubu to wyjątkowe święta. Są wyjątkowym dowodem trwającej miłości i partnerstwa. Co więcej, przypominają o jednym z najpiękniejszych dni w życiu. Są jednocześnie świętem, które często ma początek na hucznej zabawie, jak i intymną celebracją związku. Tradycje związane z rocznicami ślubu niestety zdają się zanikać. Często przypominamy sobie o nich często na początku ich świętowania i na poważne kamienie milowe jak „okrągłe” rocznice ślubu. W mojej opinii tradycyjne rocznice ślubu mają kilka plusów. Po pierwsze ułatwiają zdobycie prezentu dla świętującej pary lub drugiej połówki. Drugą ich zaletą jest to, że nadają one szczególnego charakteru każdej rocznicy. Każda kolejna rocznica zdaje się bardziej „poważna” i przypomina nam o trwałości małżeństwa, co więcej to doskonały pretekst na tworzenie corocznych, wyjątkowych zdjęć. Poznaj tradycje związane z rocznicami ślubu, ciekawostki z nimi związane i pomysły na prezenty.

Skąd pochodzą tradycje rocznic ślubu?

Historyczne początki rocznic ślubu sięgają czasów Imperium Rzymskiego. Wówczas mężowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem w 25 rocznicę ślubu, a złotym wieńcem po wspólnych 50 latach małżeństwa. W XX wieku komercjalizacja doprowadziła do nazwania kolejnych rocznic i ustalenia odpowiadających prezentów. Pierwszy krok w tym kierunku wykonała Emily Post, która w 1922 nadała nazwy 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75. rocznicy ślubu. Specjalistka od etykiety kierowała się coraz bardziej szlachetnymi materiałami kojarzonymi z kolejnymi celebracjami.

W 1937 roku stowarzyszenie amerykańskich jubilerów wprowadziło swoją rozszerzoną listę prezentów odpowiednich na rocznice ślubu. Aby zwiększyć swoje dochody, jubilerzy nazwali każdą rocznicę od 1. do 25., a także na każdą występującą co pięć lat i nadali im odpowiedni prezent. W wielu zakątkach świata takie obchodzenie rocznic się przyjęło i jest kultywowane aż do dziś.

Album, notes czy kalendarz będą odpowiednimi prezentami na pierwszą rocznicę ślubu

Rocznice ślubu – pierwsza, papierowa

Pierwsza rocznica ślubu symbolizuje bardzo wiele. Wciąż jesteście młodym małżeństwem, które nie było wystawione na wiele prób i które dopiero zaczyna wspólne zapisywanie kart historii. Papier symbolizuje jednakowo puste kartki, które wspólnie „zapiszecie”, ale też kojarzy się z wrażliwością papieru, a nawet jego długowiecznością. Wydaje się, że skojarzenia te są ze sobą sprzeczne. Według mnie symbolizuje to, że mimo obiecującej przyszłości musicie pamiętać o dbaniu o siebie wzajemnie i o własne relacje.

Jako prezent na pierwszą rocznicę ślubu sprawdzi się książka lub dziennik, jeżeli Twój partner jest ich fanem. Romantycznym gestem byłoby przekazanie sobie listów napisanych do siebie w dniu ślubu, odnowi to te jeszcze dość świeże emocje, które czuliście w dniu ślubu. Jeżeli zamiast oglądać się wstecz, wolicie patrzeć w przyszłość, stwórzcie wspólnie listę planów i marzeń na kolejne miesiące. Możecie też kupić papierową mapę i zaznaczyć na niej miejsca, które chcecie odwiedzić. Wzruszającym prezentem może być słoik z małymi „kocham Cię, bo/ za/ pomimo”, na każdy dzień kolejnego roku razem. Możecie też stworzyć wspólnie album, w którym umieścicie zdjęcia swoich ulubionych wspólnych wspomnień i pozostawicie w nim miejsce na kolejne.

Rocznice ślubu – druga, bawełniana

Bawełna to najczęściej wykorzystywana na świecie tkanina. Jest to powszechny, lecz bardzo ważny materiał, miękki i ciepły. Właśnie te cechy sprawiły, że wybrano bawełnę na symbol drugiej rocznicy. Dobrej jakości bawełna nie tylko grzeje, ale jest też wytrzymała, nie traci kolorów i ciężej ją poplamić. Wszystko to stanowić może metaforę dla Waszej relacji.

Kwiatem dedykowanym drugiej rocznicy ślubu jest konwalia, według mnie jeden z piękniejszych zapachów. Jeżeli chcesz postawić na oryginalność, możesz kupić suszone kwiaty bawełny, nie będzie obaw o ich więdnięcie i stanowić będą ciekawą dekorację w domu. Innym pomysłem na prezent może być kupno wspólnej pościeli, seksownych bawełnianych strojów, albo wręcz przeciwnie- milutkich dresów na wspólne wieczory!

Potraktujcie skórzaną rocznicę alternatywnie i zróbcie sobie wspólne tatuaże.

Rocznice ślubu – trzecia, skórzana

W trakcie trzech lat małżeństwa pewnie nie raz zaszliście sobie za skórę, lecz nie o to chodzi w skórzanej rocznicy. Ma to być przypomnienie i celebracja Waszej intymności i wzajemnej pielęgnacji. Czasem w codziennym wirze zadań domowych i pracy, małżeństwa zapominają o tym, że warto cieszyć się sobą w całej okazałości.

Pomysłów na prezent może być całe mnóstwo, zaczynając od bukietu słoneczników, które są dedykowane trzeciej rocznicy, a kończąc na podarowaniu sobie nawzajem tatuaży. Dobrym pomysłem może być masaż dla par lub kurs masażu. Jeżeli chodzi o podarki, to odpowiednie będą tutaj portfele, paski, torebki, czy skórzane kurtki. Jeżeli jesteście fanami odrobiny pikanterii, możecie też kupić sobie skórzane akcesoria, czy zabawki do sypialni.

Rocznice ślubu – czwarta, kwiatowa

Ta rocznica jest ukłonem w stronę pań. Nie znam kobiety, która nie lubi kwiatów! Czwarta rocznica symbolizuje Wasze życie, które jest już pełne barw, a związek jest w pełnym rozkwicie. Kwiatem przeznaczonym na czwartą rocznicę ślubu są hortensje, jednakże każdy bukiet czy donica z roślinami będą jak najbardziej odpowiednie na tę rocznicę.

Co zatem kupić mężowi na czwartą rocznicę ślubu? Możesz rozejrzeć się za wyjątkowymi roślinami i zastanowić się, czy jakaś roślina nie przypadnie mu do gustu. Panowie często lubią kaktusy z wielkimi kolcami, czy wilczomlecze, które niekiedy wyglądają jak rośliny z innej planety! Możesz podarować swojemu ukochanemu modny od niedawna las w szkle, który nie wymaga pielęgnacji, jednak cieszy oko. Jeżeli to Cię nie przekonuje, możecie się też wybrać na wycieczkę do ogrodu botanicznego, czy na pobliską łąkę – nikt nie mówił, że rocznica zawsze musi być droga!

Rocznice ślubu – piąta, drewniana

Drewno kojarzy się z dającym ciepło ogniskiem, a także z materiałem budulcowym. Oba te skojarzenia powinny przywodzić Ci na myśl Wasz wspólny dom. Dodatkowo drzewa kojarzą się z mądrością, którą zapewne już nabyliście w ciągu minionych lat. Możecie podarować sobie drewnianą biżuterię, zegarki, czy szkatułki. Ja jednak proponuję niecodzienne prezenty na piątą rocznicę ślubu.

Możecie wspólnie wykonać jakiś mebel z drewna, będziecie mieli przy tym masę frajdy, zbudujecie coś wspólnie i będziecie mieć użytkową pamiątkę piątej rocznicy. Jeżeli nie jesteś fanką majsterkowania, możecie też posadzić drzewo i wspólnie obserwować jak rośnie w ciągu najbliższych lat. Sadząc drzewo, koniecznie nazbierajcie stokrotek! To one są kwiatem przeznaczonym na Wasze pięciolecie.

Rocznice ślubu – szósta, cukrowa

Najsłodsza z rocznic, szósta rocznica jest cukrowa. To doskonały czas na wypróbowanie nowej cukierni czy spróbowanie swoich sił w pieczeniu. Możecie postawić na słodkie przyjemności i zafundować sobie masaż czekoladą. Warto rozważyć niepoważne podejście do tej rocznicy i zafundować sobie dzień pełen beztroskiej, słodkiej zabawy. Bitwa na bitą śmietanę? Wspólne jedzenie truskawek w czekoladzie i picie szampana? Czemu nie? Jeżeli chcesz wybrać odpowiednie na szóstą rocznicę kwiaty postaw na kalie, ja prawdopodobnie kupiłabym je w doniczce, a nie cięte.

W wełnianą rocznicę ślubu otulcie się ciepłem i komfortem.

Rocznice ślubu – siódma, wełniana

Gdy słowo wełna choćby wybrzmiewa w mojej głowie, to od razu mam wrażenie, jakbym ją miała między zębami, co zapewniam – nie jest przyjemne. Niemniej wełniana rocznica ślubu może, a nawet powinna być miła i przyjazna. Wełna to materiał dający wiele ciepła, szczególnie w mroźne dni. Wyjątkowym prezentem będzie zrobiony na drutach sweter lub szalik. Możliwe jest kupienie bardzo grubej wełny i wspólne wydzierganie koca, z użyciem jedynie Waszych rąk. Jeśli wolisz kupić prezent, rozważ wybór „brzydkich” świątecznych swetrów dla siebie i swojej drugiej połówki, będziecie mieli miły rodzinny akcent na każde wspólne święta.

Jednakże wełnianej rocznicy nie musicie brać dosłownie. Postaw na komfort, jaki daje Ci wełna i zabierz swojego męża na wypad do SPA, czy wspólnie zainwestujcie w drobny remont w mieszkaniu. W razie dylematu w kwiaciarni – postaw na frezje, one bowiem przynależą do siódmej rocznicy.

Rocznice ślubu – ósma, brązowa

Brąz może kojarzyć się z mieszaniną miedzi i cyny, które stopione razem tworzą spójną całość, tak jak Wy tworzycie zgraną parę. Ciekawym doświadczeniem jest wspólna wycieczka na targ staroci i wyszukanie unikatowego brązowego przedmiotu. Jeżeli brąz przywodzi Ci na myśl po prostu kolor, wybierzcie się na weekend do domku w lesie i spędźcie razem odrobinę czasu z dala od wszystkiego i wszystkich. Wracając z wyprawy kup lilie, są one kwiatem dedykowanym ósmej rocznicy ślubu.

Rocznice ślubu – dziesiąta, aluminiowa

Pierwsza okrągła rocznica ślubu to coś niezwykłego i wyjątkowego. Glin to materiał plastyczny i łatwy w obróbce. Jest wykorzystywany w tworzeniu samochodów, statków kosmicznych lub w naszych kuchniach. Jest wszechstronny i niesamowity w swej zwykłości (jest trzecim najpopularniejszym pierwiastkiem skorupy ziemskiej). I właśnie dlatego aluminium to symbol Waszego dziesięciolecia. Glin średnio nadaje się na prezent, z pomocą przychodzą jednak wyżej wspomniani jubilerzy, orzekli oni, że na dziesiątą rocznicę ślubu należy wybrać prezent zawierający turmaliny. Do prezentu z tymi kamieniami ozdobnymi warto dodać bukiet żonkili, które wybrane zostały, aby reprezentować 10 lat małżeństwa.

Rocznice ślubu – piętnasta, kryształowa

Kryształowa rocznica ślubu powinna przywodzić na myśl coś doprawdy niezwykłego. Jest to jedna z najbardziej eleganckich rocznic, poza kryształem dopasowano do niej klasyczne róże. Dobrym pomysłem będzie kupienie lampek do wina, czy kieliszków do szampana. A może wolicie inny trunek? Kupcie sobie personalizowane szklanki i karafkę na ulubiony alkohol. Kryształ symbolizuje szlachetność, delikatność i nieprzemijające piękno. Pamiętaj, że najważniejsze, aby Twoja druga połówka czuła się doceniona i kochana jak w dniu, kiedy składaliście przysięgę.

W porcelanową rocznicę podarujcie sobie niezwykłe filiżanki

Rocznice ślubu – dwudziesta, porcelanowa

Porcelanowe gody to naprawdę poważny powód do świętowania. Aby uczcić tę okazję, możesz wybrać najszlachetniejszą porcelanę dla swojego partnera. Nie musi to być filiżanka, a na przykład oryginalny, ręcznie robiony kubek na poranną kawę, zestaw do parzenia herbaty, lub piękny, ozdobny wazon. Do wazonów w dwudziestą rocznicę ślubu odpowiednim kwiatem będą astry.

Rocznice ślubu – dwudziesta piąta, srebrne gody

Tradycja srebrnych godów sięga starożytnych Rzymian, ale dzisiaj występuje w nieco innej postaci. Na dwudziestą piątą rocznicę ślubu zróbcie dla siebie coś doprawdy niezwykłego. Wyjdźcie razem w podróż lub wręcz przeciwnie – zamknijcie się sami w domu. Nie zapominajcie o ulubionym jedzeniu, piciu i aktywnościach. Podarkiem może być srebrna biżuteria, akcesoria do włosów, piękny zegarek, czy broszka. Srebrna rocznica ślubu to też doskonały czas, aby odnowić swoją przysięgę małżeńską i to niezwykłe uczucie, które towarzyszyło Wam ćwierć wieku wcześniej. Jeżeli chcesz kupić tradycyjne kwiaty, wybierz dostojne i piękne irysy, które idealnie pasuję na tę okazję.

Rocznice ślubu – pięćdziesiąta, złote gody

Niekiedy nazywane szmaragdową lub platynową rocznicą. To doprawdy niezwykła okazja do świętowania. Oprócz złotej biżuterii czy akcesoriów może warto dołożyć nową obrączkę na palcu? Niczym złoty wieniec w starożytnym Rzymie symbolizowałaby ona wspólnie spędzone pół wieku. Chociaż tak naprawdę żadne zewnętrzne tradycje nie są Wam potrzebne. Jeżeli przetrwaliście razem pięćdziesiąt lat, to właśnie Wy powinniście udzielać porad jak właściwie celebrować się w małżeństwie. To jasne, że macie wypracowany swój system, który działa, więc nie ma sensu go zmieniać! A jeżeli chcecie wpleść odrobinę tradycji, to wypełnijcie swój dom fioletowymi i żółtymi różami.

Niezależnie od tego, czy lubisz podążać za wytyczonymi ścieżkami, czy raczej sama nadajesz swojemu życiu kierunek, prawdopodobnie możesz się zgodzić, że jest jakiś element magii w tych tradycyjnych rocznicach ślubu. Trzeba jednak pamiętać, że w rocznicy ślubu najważniejsze jest celebrowanie siebie nawzajem. Niezależnie od prezentów, kwiatów i okazji.

Spodobał Ci się ten post? Zobacz, co jeszcze zaoferuje Ci manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz