Diamenty – najszlachetniejsze z minerałów

Diamenty- najszlachetniejsze z minerałów

Diamenty są nam znane jako najtwardsze, najrzadsze i najdroższe minerały świata, mimo faktu, że tworzy je jedynie węgiel. Niestety nie jest to prawda, droższe od diamentów bywają na przykład jadeity. A najrzadszym i najtwardszym minerałem na świecie ma być niedawno odkryty karmeltazyt (link do artykułu o nim znajdziecie na końcu wpisu). Nie zmienia to jednak faktu, że diamenty to jedne z najbardziej szanowanych i cenionych minerałów na świecie. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa diamentum oznaczającego niepokonany, czy niezniszczalny.

Diamenty- jak wyglądała ich historia

Antyczne dzieje

Uważa się, że pierwsze diamenty zostały odkryte ponad trzy tysiące lat temu, lub też ponad sześć tysięcy lat temu w Indiach. Źródła tych odkryć są niespójne, w związku z czym ciężko jest ustalić dokładną datę ich odkrycia. W czasach kiedy wydobywano je po raz pierwszy postrzegane jako boskie cząstki, które zostały rozproszone i ukryte na Ziemi. Od początków ich użytkowania, diamenty ze względu na ich twardość wykorzystywano do grawerowania.

Starożytni Grecy nazywali diament adamasem, oznaczało to niezwyciężony, lub niezniszczalny. Dzięki swojej wytrzymałości diamenty szybko stały się popularnym minerałem noszonym przez wojowników. Wierzyli oni, że te kamienie szlachetne wzmocnią mięśnie żołnierzy i zapewnią im zwycięstwo. Inni zaś wierzyli, że diamenty to łzy bogów, które jakimś cudem spadły z Olimpu.

Piękno i blask diamentów są cenione na całym świecie od tysiącleci. Dał temu świadectwo słynny perski poeta Hafiz. Zauważył on, że „tęcza jest zamknięta na zawsze w diamencie”. Niezaprzeczalnie najbardziej tęczowym kamieniem szlachetnym jest opal, jednakże niewiele minerałów może się równać z diamentowym blaskiem. W starożytności niektórzy uważali go za kamień symbolizujący czystość i niewinność. Starożytni Rzymianie natomiast wierzyli, że diamenty to fragmenty zewnętrznych pierścieni gwiazd, które spadły na ziemię z nieboskłonu.

Renesans

Diament zawsze kojarzył się ze zwycięstwem, blaskiem chwały i siłą. Był to talizman między innymi Juliusza Cezara, Ludwika IV, a także Napoleona. Renesans to okres, w którym diamenty zadebiutowały w pierścionkach zaręczynowych. Jako najbardziej ekskluzywne minerały, reprezentowały najwyższy możliwy dar miłości. Ten trend narodził się w 1477 roku, kiedy to arcyksiążę Maksymilian podarował diamentowy pierścionek zaręczynowy Marii z Burgundii. Wkrótce po tym arystokracja i rodziny królewskie z całego świata używały diamentów w pierścionkach zaręczynowych.

Czasy nowożytne

Diamenty w pierścionkach zaręczynowych długo były luksusem, na który niewielu mogło sobie pozwolić. Zwyczaj zaręczania się z użyciem diamentu zawdzięczamy dziś kampanii marketingowej De Beers, która powstała w XX wieku. Następnie produkcją tych specjalnych pierścionków zajęła się światowa marka Cartier, która do dziś produkuje jedne z najbardziej znanych pierścionków zaręczynowych. I choć w trendach coraz częściej widzimy odchodzenie od tradycji zaręczynowej- diamenty na długo pozostaną w naszych sercach jako te piękne i ekskluzywne.

Najsłynniejsze diamenty

Największym na świecie diamentem jest Cullinan. Kamień ten miał aż trzy tysiące sto sześć karatów i został podzielony na sto pięć części. Znaleziono go w 1905 roku niedaleko Pretorii. Kolejnym rekordzistą w kwestii rozmiarów jest Excelsior. Podzielony na jedenaście części i oszlifowany kamień miał aż dziewięćset dziewięćdziesiąt pięć karatów! Trójkę największych diamentów świata zamyka Prezydent. Ten brazylijski diament oceniono na siedemset dwadzieścia sześć karatów, po czym podzielono go na dwadzieścia dziewięć części i oszlifowano.

W Polsce znajdują się dwa niezwykle cenne diamenty. Pierwszy z nich jest wielkim, czarnym diamentem, który zamknięto w puszcze świętego Stanisława. Złota puszka z klejnotem pochodzi z 1504 roku i znajduje się w skarbcu katedry na Wawelu. Drugim cenny diament jest bezbarwny. Minerał ten znajduje się w koronie monstrancji Jana Kazimierza i liczy sobie dziesięć karatów. Został tam osadzony w 1672 roku, a dziś znajduje się w skarbcu klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.

Diamenty i ich mistyczne właściwości

Przez tysiące lat na temat diamentów powstało wiele legend i mitów. Nic dziwnego, że uważa się, że ma wiele pozytywnych właściwości mistycznych, a nawet leczniczych. Te piękne minerały uznaje się za symbol prawdy, doskonałości i niezniszczalności. Klarowność kamienia zainspirowała przekonanie, że nosząc diamenty, oczyszczamy swoje życie i przywracamy sobie jasność umysłu.

Jest niesamowicie wiele cech, które przypisuje się diamentom. Mają one poprawiać naszą energię i rozwój. Do tego uważa się, że zapewniają dobrobyt, pomagają w życiu miłosnym, a także duchowym. Te kamienie szlachetne mają przyciągać siłę, odwagę i męstwo, ale też kreatywność, harmonię, wierność i niewinność. To ciekawe, ponieważ zdają się kumulować w sobie zarówno męską, silną energię, jak i kobiece, delikatne cechy. Nic dziwnego, że niektórzy wierzą, że diamenty pomogą odkryć przeznaczenie i zrealizować wszystkie marzenia.

Ponadto istnieją poglądy o ochronnym działaniu przed trucizną, złodziejami, ogniem, wodą i czarami. Ten dość niecodzienny zestaw ochronny ma działać bardziej, gdy diament noszony jest na szyi, lub na lewej ręce. Według Starożytnych Hindusów wibracje diamentu wzmacniają każdy narząd ciała, w szczególności mózg.

Diamenty w medycynie niekonwencjonalnej

Powstanie wielu wierzeń na temat diamentów skutkuje również przekonaniem o jego właściwościach pro zdrowotnych. Przede wszystkim wierzy się, że diamenty mają uspokajać i harmonizować. Te funkcje sprawiają, że są doskonałym minerałem dla osób zestresowanych i znerwicowanych. Wzmacnianie siły ma być właściwością diamentu zarówno w sferze duchowej, jak i fizycznej. To sprawia, że diamenty posądza się o możliwość zapobiegania chorobom sercowo- naczyniowym, białaczce i problemom związanym z kośćmi.

Co więcej, niektórzy twierdzą, że noszenie diamentów pomaga w utracie pamięci, zmęczeniu i koszmarach. Są też twierdzenia sugerujące dobroczynne działanie diamentów u osób zmagających się z problemami okulistycznymi. Co więcej, wzmacnianie siły ducha ma się też objawiać pozytywnymi efektami u osób zmagających się z uzależnieniami. Warto jednak podkreślić, że nie należy leczyć się na własną rękę bez konsultowania swoich problemów zdrowotnych z lekarzem.

Pierścionki z diamentami

Garść diamentowych faktów

Diamenty to kamienie zbudowane wyłącznie z atomów węgla, które połączone są niesamowicie silnymi wiązaniami. Właśnie te wiązania zapewniają twardość i wytrzymałość tego klejnotu. Zapewniają one diamentom aż 10 w skali Mohsa- więcej zdobyć się już nie da. Sprawia to, że jedynym materiałem zdolnym zarysować diament jest inny diament! Dzięki temu diamentom nie trzeba poświęcać wiele czasu na pielęgnację. Zachowują one pomysł bardzo długo, dzięki czemu to idealny minerał do noszenia na co dzień. Ponadto inne chemikalia nie są w stanie ich uszkodzić, ponieważ są one tak trwałym i chemicznie obojętnym materiałem.

W swej najczystszej formie diamenty są bezbarwne. To zanieczyszczenia innymi pierwiastkami nadają im kolory takie jak żółty, zielony, czerwony, niebieski, a nawet czarny. Błysk tych klejnotów wynika z ich zdolności do odbijania i rozpraszania światła, które jest kilkukrotnie załamywane, gdy przenika kryształ. Właśnie te zdolności sprawiły, że najczęściej diamenty obrabia się w szlif brylantowy. Wiele faset w tym szlifie umożliwia odbicie się największej ilości promieni światła. Co więcej, szlif ten został opracowany zarówno w analizie empirycznej, jak i matematycznej.

Jak ocenia się diamenty

Gemologowie oceniają diamenty według czterech głównych kryteriów: karata, cięcia, koloru i przejrzystości. Karat to po prostu masa diamentu, jeden karat to 0,2 gramy. Cięcie to sposób, w który oszlifowano diament. Od tego zależy, jak bardzo nasz kamień będzie błyszczał. Następnie oceniana jest klarowność. Tutaj specjalista szuka wszelkiego rodzaju naturalnych wad występujących w klejnocie. Należy pamiętać, że nieskazitelnie czyste diamenty są niesamowicie rzadkie. Ostatnim istotnym czynnikiem w ocenie wartości diamentu jest jego kolor. Oczywiście najwyższy ranking reprezentuje nieskazitelny, bezbarwny i pięknie lśniący diament.

Diamenty przez lata stały się synonimem przepychu, ale też najpopularniejszym kamieniem pierścionków zaręczynowych. Są jednym z najczęściej podrabianych minerałów. Jako zamienników często używa się cyrkonów, korundu, bezbarwnych odmian topazu, spineli i kwarcu, a także cyrkonii. Warto jest więc nabywać diamenty z pewnego źródła. Biorąc też pod uwagę niechlubną historię wydobycia tych klejnotów, polecamy upewnić się, czy zostały one pozyskane w sposób etyczny.

 

Pochłonęła Cię lektura? Kontynuuj ją z manzuko.com:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz