Rodzaje bigli – poznaj ich kształty, rozmiary i materiały

Poznaj rodzaje bigli

Rodzaje bigli mogą początkowo wprowadzać w zakłopotanie, jednakże często wraz z praktyką przychodzi wiedza na ich temat. Każdy stopniowo uczy się o dostępnych kolorach bigli, materiałach, z których są wykonane, ich kształtach i nazewnictwie. Znajomość rodzajów bigli pozwala na wybór tych, które najlepiej nadadzą się do twojego projektu. Dzisiaj mam nadzieję przyspieszyć twój proces uczenia się o rodzajach bigli lub uporządkować wiedzę, którą już posiadasz.

Czym są bigle?

Zaczynać zawsze najlepiej od początku, więc zastanówmy się, o czym w ogóle jest ten post. Bigiel to rodzaj półfabrykatu, który służy do tworzenia kolczyków. Jest to element, który odpowiada za zawieszenie kolczyka na uchu i utrzymanie go w tym miejscu. Na rynku jest oczywiście bogaty wybór bigli, które różnią się nie tylko wyglądem, ale i możliwościami ich wykorzystania.

Rodzaje bigli – materiały i kolory

Bigle niemal zawsze wykonane są z metalu, jest to bowiem najpewniejszy i najbezpieczniejszy materiał do produkcji bigli. Metalowe bigle prędzej się wygną, niż złamią i zranią ucho. Ich elastyczność pozwala na dokonanie drobnych modyfikacji nawet w gotowych prefabrykatach. Nie sposób też pominąć oczywisty fakt, że bigle wykonane z metalu są najwygodniejsze i prezentują się w uszach najlepiej.

Większość bigli wykonana jest ze stopu różnych metali, które na ogół pozbawione są alergenów takich jak nikiel kadm, czy ołów. Te najpopularniejsze występują w kolorach srebra, złota, platyny i antycznego brązu. Niekiedy zdarzają się też bigle miedziane czy antracytowe. Kolory bigli na ogół są trwałe i nie ścierają się.

Dla osób uczulonych na metale doskonałym materiałem na bigle jest stal chirurgiczna. Bigle z niej wykonane często są trwalsze i twardsze. Dodatkowo stal chirurgiczna to materiał o bardzo niskiej reaktywności. Oznacza to, że wykonane z niej produkty nie zmieniają koloru, a także nie rdzewieją. Materiał ten jest nieco droższy od popularnych bigli z innych stopów metali, jednakże jego właściwości są podobne do właściwości metali szlachetnych, a cena znacznie korzystniejsza niż za złoto, czy srebro.

Bigle ze srebra i złota są zdecydowanie mniej popularne. Prawdopodobnie wynika to z ich wyższej, w porównaniu do innych materiałów ceny. Jednakże wykorzystanie materiałów szlachetnych w swojej pracy nadaje kolczykom elementu luksusu, który trudno podrobić. Niekiedy, aby uzyskać efekt luksusu, bigle są pozłacane lub posrebrzane. Zapewnia to elegancki wygląd, za niewielkie pieniądze. 

Rodzaje bigli – kształty 

Klasyczne bigle z kulką i sprężynkąDługie otwarte bigle Ozdobne bigle z haczykiem

Bigle otwarte

Kształty bigli wynikają z ich różnorakich zastosowań i oczekiwanych efektów. Klasyczne bigle wyglądają jak wyprofilowane haczyki, które z jednej strony zakończone są pętelką, nad którą znajduje się kuleczka i sprężynka. Zazwyczaj same utrzymują się w uchu, a wyjątkowo aktywne osoby mogą skorzystać z silikonowych stoperów, aby zabezpieczyć kolczyk. Warto pamiętać, że klasyczne bigle mogą być niewygodne, szczególnie dla osób, które często noszą opaski, czapki czy słuchawki nauszne. Część bigla, która jest za płatkiem ucha, może w takich sytuacjach podrażniać skórę szyi, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za używaniem stoperów.

Inne bigle otwarte mogą przyjmować rozmaite kształty, najczęściej są one smuklejsze i nieco dłuższe, aby kolczyki na pewno z nich nie wypadły. Niekiedy mają one pętelkę, a czasami haczyk, który służy do powieszenia elementów ozdobnych. Część bigla, która chowa się za uchem, może mieć różną długość i zazwyczaj układa się prostopadle do twojej szyi. Dzięki temu spada konieczność użycia silikonowych stoperów i rośnie komfort noszenia kolczyków.

Bigle zapinane w różnych rozmiarach Zapinane bigle koła Zapinane bigle angielskie

Bigle zamknięte

Kształty bigli zamkniętych mogą być najróżniejsze od smukłych przypominających bigle otwarte, do kompletnie okrągłych i pozbawionych elementów mocujących zawieszki dekoracyjne. Zamknięte bigle są idealnym rozwiązaniem dla ruchliwych i skorych do gubienia kolczyków dziewczyn i kobiet. Co więcej, zapinane kolczyki często są też wygodniejsze z racji braku ostro zakończonych elementów. 

Zamykane bigle często nazywamy biglami angielskimi. Sam kształt zapięcia może być spłaszczony lub półokrągły. Ponadto, bigle angielskie można też spotkać jako bazy do kolczyków z kaboszonami. Dodatkowy element zapinający sprawia, że bigle te są doskonałym wyborem dla cięższych kolczyków, które szczególnie mają tendencję do uciekania z uszu.

Rodzaje bigli – rozmiary

Najważniejszą wskazówką dotyczącą kupowania półfabrykatów w internecie jest dokładne przyjrzenie się wymiarom owych produktów. Zdjęcia mogą mieć zaburzone proporcje i mogą dawać Ci mylne wrażenie o wielkości produktu. Jeżeli tak jak ja, nie jesteś dobra w ocenę wielkości na podstawie suchych wymiarów, to narysuj je sobie na kartce. Z pewnością pozwoli Ci to zwizualizować sobie gotowy produkt i to, czy wybierane przez Ciebie towary będą ze sobą kompatybilne. 

Wielkość bigli jest bardzo istotna w ich wyborze na kolczyki. Ich rozmiary wahają się od kilkunastu milimetrów do kilku centymetrów długości lub średnicy. Im większe bigle, tym krótsza powinna być ich dekoracja, zważając na to, że najczęstszym celem długich kolczyków jest to, aby kończyły się nad obojczykami. Pamiętaj też, że długie i cienkie bigle będą znacznie bardziej podatne na wyginanie, więc warto dobrze przemyśleć ich przechowywanie.

Jeśli jesteś zadowolona z artykułu, może zaciekawi Cię kolejny wpis od manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz