Pasmanteria – wszystko co chciałabyś o niej wiedzieć

Pasmanteria - co to za miejsce i jaki ma asortyment

Pasmanteria kojarzy mi się z niezwykle dziewczęcym miejscem. Zawsze, gdy słyszę to słowo, wyobrażam sobie mały, przytulny sklepik wypełniony kolorowymi włóczkami, nićmi czy wstążkami. Oczywiście to romantyczne przeświadczenie ma w sobie tylko część prawdy. Pasmanteria wszak jest miejscem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, a jej asortyment wykracza poza włóczkę i wstążki. Zapraszam więc na podróż po historii pasmanterii od jej powstania, do współczesnej formy.

Czym jest pasmanteria

Pasmanteria to słowo pochodzące od włoskiego passamano, które oznacza wstążkę, kokardkę lub sznurek, który można wykorzystać do wykończenia, a także ozdabiania tkanin. Do wyrobów pasmanteryjnych zaliczymy wszystkie produkty włókiennicze, które używane są jako ozdoba, wzmocnienie, wykończenie brzegów ubiorów, tkaniny dekoracyjne i obicia tapicerskie.

Współcześnie pasmanterię uznamy za sklep oferujący materiały i tkaniny, elementy wykończeniowe i ocieplające, zestawy narzędzi do szycia, wszelakie akcesoria i najmniejsze drobiazgi, które mogą przydać się każdej osobie projektującej ubrania, dodatki, pluszaki, czy meble.

Pasmanteria na kartach historii

Przez wiele lat pasmanterię uważano za miejsce przeznaczone kobietom, dziś uznajemy ją bardziej za sklep hobbystyczny lub profesjonalny – dostępny dla każdego. Co ciekawe, pierwotnie pasmanteria była uniwersalnym sklepem z odzieżą specjalistyczną dla mężczyzn. Asortyment obejmował czapki, rękawiczki i szaliki, ale i nici, igły i guziki. Był to odpowiednik średniowiecznego sklepu za pięć złotych.

Istnieje opis XVI-wiecznej pasmanterii, w której produktach znalazły się nie tylko akcesoria męskie, ale także kieliszki, klatki dla ptaków, pułapki na myszy i łyżki do butów. W mojej opinii jest to dość osobliwa oferta towarów, jednakże nie znając całej historii miejsca i ówczesnych czasów, ciężko to ocenić. Być może XVI-wieczny mężczyzna był zachwycony możliwością zakupienia tak różnych rzeczy w jednym sklepiku.

Nawet dziś termin pasmanteria może być różnie interpretowany na całym świecie. W większości Europy przynosi na myśl pasmanterię opisywaną w definicji. Jednakże na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki prawdopodobnie zostanie zinterpretowana jako miejsce sprzedające wyłącznie kapelusze i dodatki do nich.

Wydawać by się mogło, że pasmanteria to przestarzały byt, niemający miejsca we współczesnym świecie. Jednakże mimo możliwości zdobycia wyrobów pasmanteryjnych w typowych sklepach hobbystycznych albo biżuteryjnych, pasmanterie pozostają na rynku. Społeczności spotykające się w nich łączy wspólna pasja, dają więc możliwość do nawiązania nowych znajomości i wymiany spostrzeżeń. A nawet jeżeli myślimy o pasmanteriach online, które również są popularne, zdaje się, że mają się doskonale. Możliwe, że wynika to ze wzrostu popularności wszelkiego rękodzieła, albo sprytnego przebranżowienia. Jednakże ufam, że przez dłuższy czas pasmanterie nie znikną.

Rękodzieło z pasmanteryjnych produktów

Co można kupić w pasmanterii

Asortyment pasmanterii jest zależny od jej właścicieli i nigdy identyczny. Ale przecież nie oczekujemy od właścicieli sklepów spożywczych, że wszyscy będą mieli dokładnie ten sam towar. Większość pasmanterii ma jednak podobne rodzaje produktów i poniżej postaram się przybliżyć część z nich. Z pewnością nie znajdą się w tym zestawieniu absolutnie wszystkie produkty, jednakże moim celem jest danie Ci ogólnego pojęcia o asortymencie pasmanteryjnym.

Wstążki, tasiemki 

Wstążki i tasiemki mają wielorakie zastosowania. Obszywa się nimi ubrania, tworzy z nich niezwykłe dekoracje, a nawet używa się ich jako zamienników sznurka w ściągaczach bluz czy spodni. Szczególnie taśmy bywają ozdobione specjalnymi dodatkami. Należą do nich cekiny, brokat, kryształki i drobne perełki. Umożliwiają nadanie ubraniom i akcesoriom niezwykłego stylu.

Guziki, napy i inne drobiazgi

Guziki to podstawowy produkt w każdej pasmanterii. Występują w niemal niezliczonej ilości rozmiarów, kształtów i kolorów. To niewielkie elementy, które często mogą kompletnie odmienić styl ubioru. Alternatywą dla guzików są metalowe i plastikowe napy. To praktyczne, wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na zapinanie ubrań, plecaków i torebek za pomocą jednego kliknięcia.

Do drobiazgów, które można znaleźć w pasmanterii, zaliczymy też wszelakie zamki, czy klamry umożliwiające zapięcie praktycznie wszystkiego od ubrań, przez paski, aż do popularnych w ostatnich latach toreb na biodro, czyli nerek.

Ostatnia kategoria drobiazgów jest dość bliska manzuko. Zaliczę tu bazy do broszek i kółka do breloków. Niektórych może dziwić ich obecność w pasmanterii, jednakże dla mnie ma to absolutny sens. Broszka, a nawet brelok często stanowią niemal integralną część danego ubioru, dlatego dobrze jest mieć możliwość kupić wszystko, co potrzebne do stylizacji w jednym miejscu. Do półfabrykatów pasmanteryjnych dostępnych w naszym sklepie zaliczymy też zyskujące popularność w ostatnich latach bazy spinek do butów

Narzędzia do szycia 

Narzędzia do szycia, czy wyszywania są niezbędne każdej krawcowej i szwaczce. Wśród nich wymienimy maszyny do szycia, miary, krzywiki, noże i nożyce krawieckie. Oczywiście nie może zabraknąć tu najróżniejszych igieł. W pasmanterii prawdopodobnie znajdziesz nie tylko klasyczne igły krawieckie, ale i szpilki, czy igły jubilerskie, a także te do maszyn do szycia. Wszystkie różnią się nieznacznie wielkością i rozmiarem oczka, który dostosowany jest do rodzaju pracy.

Co można kupić w pasmanterii - nici

Sznurki, nici i włóczki 

Sznurki, włóczki, nici, mulina i kordonki to materiały niezwykle uniwersalne. Często wyobrażamy sobie ich użycie jedynie jako akcesoria, podczas gdy można je wykorzystać bez tkanin i innych materiałów. Włóczka doskonale nadaje się do zrobienia niemal wszystkiego na drutach, podczas gdy ze sznurka spleciemy piękne rzeczy techniką makramy. Kordonki, które służą do wyszywania, mogą kojarzyć się jedynie jako dekoracja, jednakże niejednokrotnie widziałam oszałamiające dekoracje i kreacje wykonane kordonkami.

Mulina i nici to prawdopodobnie najmniej samodzielne produkty. Choć najczęściej oglądamy je jako niemal niewidoczne elementy projektów, często pełnią w nich kluczową rolę. I nie zapominajmy, że mulina, nici, sznurki i kordonki doskonale nadają się do tworzenia biżuterii!

Tkaniny, dzianiny, koronki i inne materiały

Wszelakie tkaniny nie należą wprawdzie do tradycyjnych produktów pasmanteryjnych, jednakże niemal zawsze w nich występują. Ilość rodzajów tkanin jest przytłaczająca, co odkryłam dopiero, pisząc ten post, tak więc chylę czoła każdej z was, która potrafi rozeznać się w tym gąszczu surowców, deseni i sposobu tkania.

W parze z tkaninami znajdziemy często koronki, które wykorzystywane są nie tylko jako elementy odzieży, ale i biżuterii, firan i serwet. Do koronek zaliczymy też gipiurę, która wyglądem przypomina małżeństwo między koronką a haftem i jest niezwykle efektownym materiałem.

Naszywki, pompony i chwosty

Pompony i chwosty są zdecydowanie bliskie mojemu sercu. To uniwersalne, proste w obsłudze i niezwykle efektowne półfabrykaty. W naszym domu wykorzystywane były już do tworzenia biżuterii na co dzień, jak i tej wieczorowej, do zdobienia prezentów, breloków, akcesoriów, ubrań i dekoracji. Nic więc dziwnego, że te wszechstronne półprodukty często znajdziesz też w pasmanteriach. Zazwyczaj są to większych rozmiarów przedmioty, które możesz wykorzystać jako ozdoby zasłon, poduszek i ubrań.

Naszywki i naprasowanki to również łatwe w użyciu produkty. Wystarczy niewiele czasu i odpowiednia naszywka, czy naprasowanka, by kompletnie odmienić ulubioną kurtkę, plecak, a nawet koszulę. Są one szczególnie popularne u osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w rękodzielniczym świecie, lecz oczywiście nie oznacza to, że doświadczone rzemieślniczki z nich nie korzystają.

Rozmaitości

Nie każdy towar pasmanteryjny umiałam umieścić w kategorii. Pamiętaj, że pasmanteria ma do zaoferowania niezwykle wiele. Oprócz wspomnianych materiałów znajdziesz tam taśmy na rzep, gumy i gumki, lamówki i wiele produktów flizelinowych. Mam nadzieję, że dzisiejszy post przybliżył Ci nieco pasmanteryjny świat, który przecież nie jest daleki od biżuteryjnego. 

Zadowolona z artykułu? Zajrzyj do kolejnego:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz