Rodzaje drewna w biżuterii – poznaj swoje surowce

Rodzaje drewna w biżuterii

Rodzaje drewna w biżuterii mogą czasami zaskakiwać. Często wykorzystywane są zagadkowe gatunki drewna, o bardzo egzotycznych i niewiele mówiących nam nazwach. Drewno w biżuterii ma wiele zalet, jest lekkie, wytrzymałe i doskonale sprawdza się w biżuterii dla alergików. Niekiedy zapominamy o drzemiącym w drewnie potencjale, choć w ostatnich latach widzimy wyraźny powrót drewnianej biżuterii. Coraz modniejsze staje się łączenie drewna z żywicą, wykorzystywanie drewnianych kaboszonów, czy wplatanie drewnianych koralików do swoich projektów. Dobrze jednak znać podstawowe właściwości materiałów dostępnych do wyrobu biżuterii, dzięki temu łatwiej będzie dobrać drewno idealne do potrzeb.

Koraliki bukowe 8 mm Koraliki bukowe 18 mm Koraliki bukowe z dużym otworem

Rodzaje drewna w biżuterii – buk

Buki występują naturalnie na terenach Europy i Azji. Drzewa te są niezwykle pospolitym gatunkiem w polskich lasach, nie jest to więc gatunek obcy, czy nieznany. Drewno bukowe jest materiałem twardym, średnio ciężkim, dość łupliwym i średnio trwałym. Jest cienkowłókniste, dzięki czemu gładko się je obrabia, jest podatne na gięcie i skrawanie. Co więcej, to jasne drewno jest bardzo podatne na barwienie, sklejanie, czy polerowanie. Drewno bukowe jest wrażliwe na czynniki atmosferyczne, w związku z czym jest to materiał, który stosujemy wewnątrz domu. 

To dość twarde i lekkie drewno doskonale nadaje się do tworzenia półfabrykatów do wyrobu biżuterii. Opisuje się je jako średnio trwałe, jednakże z powodzeniem wykorzystuje się drewno bukowe do wyrobu mebli i parkietów. W związku z łatwością polerowania świetnie nadaje się do tworzenia akcesoriów dla dzieci. Dodatkowo, drewno to łatwo się barwi, co sprawia, że drewniane kaboszony zmodyfikujesz z łatwością przy użyciu farb, czy odpowiednich mazaków. 

Rodzaje drewna w biżuterii – palisander

Palisander to pięknie brzmiąca nazwa drewna pochodzącego z drzew tropikalnych z rodzaju kostrączyn. Wyróżniamy palisander brazylijski, indyjski, kambodżański i madagaskarski, przy czym ten ostatni objęty jest ochroną i zakazem handlu. Te egzotyczne gatunki drewna należą do jednych z pierwszych, jakie kiedykolwiek importowano do Europy. Co ważne, palisandry rosną niezwykle wolno- 25 metrów wysokości osiągają w 100 lat. Co ciekawe, szczególną cechą tego drewna jest różany zapach. Dlatego też czasem palisander nazywany jest drzewem różanym (rosewood). 

Palisander należy do szlachetnych gatunków drewna. Jest dość twardy i trwały, co może przysparzać kłopotów podczas obróbki, lecz procentuje w jakości gotowych produktów. Jest tak odporne na działanie wody i szkodliwych czynników, że nadaje się nawet do produkcji blatów kuchennych! Odcienie drewna palisandrowego są brunatno brązowe z namiastką fioletu, co sprawia, że biżuteria z niego wykonana ma bardzo ciekawy i oryginalny wygląd. 

Miedziane orzechy kukui Koraliki kukui złote Nakrapiane orzechy kukui

Rodzaje drewna w biżuterii – kukui

Nasiona kukui niekoniecznie są drewnem, jednakże uważam, że warto o nich wspomnieć, opisując gatunki drewna. Kukui pochodzą z rośliny zwanej tungiem molukańskim. Występuje w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Nasiona tej rośliny wykorzystywane są do produkcji oleju- surowca mydeł i pokostów. Co więcej, są to składniki kuchni malajskiej, hawajskiej i indonezyjskiej.

Nasiona kukui doskonale sprawdzają się jako naturalne surowce biżuterii. Mają one spore rozmiary przy niewielkiej wadze. Dzięki temu łatwo stworzyć lekką biżuterię dużych rozmiarów. Dodatkowo, nasiona tunga molukańskiego łatwo poddają się barwieniu, przez co nietrudno uzyskać naturalne koraliki w kolorach tęczy. 

Heban tygrysi koraliki Koraliki z czarnego hebanu Koraliki z hebanu tygrysiego

Rodzaje drewna w biżuterii – heban

Heban to niezwykle cenne drewno różnych gatunków drzew, głównie hebanowców. Rosną one w ciepłych klimatach strefy okołozwrotnikowej. Jest to ciężki i twardy surowiec o charakterystycznej barwie. Istnieją różne odmiany hebanu między innymi heban zielony i czarny. Ten drugi jest najbardziej pożądany i wartościowy. 

Imitacje hebanu uzyskuje się poprzez nasycenie odpowiednimi barwnikami drewna gruszy, dębu czy grabu. Najbliżej właściwości i wyglądu hebanu ma opisywany niżej czarny dąb. Jednakże barwione imitacje hebanu jedynie wyglądem przypominają oryginał, nie mają tych samych właściwości takich jak trwałość i twardość. 

Rodzaje drewna w biżuterii – czarny dąb

Czarny dąb nazywany jest również dębem kopalnym, polskim hebanem, czy dębem wykopaliskowym. Określamy w ten sposób drewno dębowe, które przebywały co najmniej kilkaset lat pod wodą lub w ziemi.Garbniki znajdujące się w drewnie dębowym reagują z solami żelaza, co determinuje zmianę barwy drewna na na szaro- lub granatowoczarną. W wyniku odkładania się substancji mineralnych w komórkach dębu zyskuje on dużą gęstość, przez co czarny dąb jest bardzo twardym materiałem. Determinuje to trudną pracę z tym materiałem i szybsze tępienie narzędzi w trakcie obróbki czarnego dębu. 

Polski heban doskonale nadaje się do wyrobu biżuterii. Świetnie komponuje się z metalami szlachetnymi, kamieniami, bursztynem. Wypolerowany błyszczy się pięknie. Drewno to jest dość odporne na działanie wody i innych czynników atmosferycznych. Co ciekawe, czarny dąb można znaleźć w Europie środkowej, w tym w Polsce, jednakże każde złoże czarnego dębu należy do Skarbu Państwa.

Rodzaje drewna w biżuterii – robles

Choć nazwa tego drewna brzmi obco, zdecydowanie łatwiej zapamiętać ją niż polski odpowiednik, jakim jest strączyniec cewiasty. Roślina ta powszechnie występuje na Półwyspie Indyjskim. Surowiec ten jest niezwykle cenny ze względu na twardość i wytrzymałość. Sprawia to również, że drewno robles doskonale nadaje się do tworzenia biżuterii. Co ciekawe, większość koralików tworzonych ze strączyńca gotowana jest w kawie. W ten sposób wydobywana jest głębia koloru i charakterystyczne wzory, które przypominają czasem linie papilarne. 

Koraliki z drewna palmowego jasne Duże koraliki palmowe Ciemne koraliki z drewna palmowego

Rodzaje drewna w biżuterii – palmowe

Drewno palmowe najczęściej pochodzi z palm kokosowych, lecz czasem określa się tak materiał z innych drzew rodziny arekowatych. Palma kokosowa to gatunek drewna powszechnie występujący nad morskimi brzegami w tropikach. 

Drewno palmowe jest twarde i wytrzymałe, a także dość suche. Materiał ten jest pożądany nie tylko ze względu na trwałość, ale i walory dekoracyjne, cenione szczególnie w rękodzielnictwie. Warto pamiętać o tym, że drewno palmowe może okazać się opornym współpracownikiem w trakcie obróbki. Jednakże kupując gotowe koraliki, nie musisz się o to martwić i możesz się cieszyć pięknymi wzorami lekkiego drewna palmowego. 

Rodzaje drewna w biżuterii – nangka

Nangka to tajemniczo brzmiąca nazwa, którą możemy zamienić na bardziej polsko brzmiące drewno chlebowca. Chlebowiec to roślina z pewnością znana wegetarianom i weganom, gdyż owoce tego drzewa często wykorzystuje się jako zamienniki mięsa w kuchni. Drewno nangka jest złocistożółte i odporne na działanie szkodników, czy wilgoci. Często wykorzystywane jest do produkcji mebli, drzwi i instrumentów muzycznych. Niespotykana barwa w połączeniu z dużą trwałością sprawia, że to idealne drewno do biżuterii. 

Rzeźbione koraliki z drewna bayong Kulki z drewna bayong Koraliki bayong

Rodzaje drewna w biżuterii – bayong

Drewno bayong pochodzi z drzew o tej samej nazwie. Te piękne drzewa rosną w ciepłym klimacie Indonezji, Malezji i Filipin. Drewno jest dość jasne, o ciepłej barwie. Co ważne, swoimi właściwościami przypomina mahoń, który jest słynny ze względu na trwałość. Daje to pewność, że biżuteria z koralików bayong na długo zachowa piękny wygląd. 

Rodzaje drewna w biżuterii – teczyna

Zwana również drewnem tekowym. Pochodzi ono z Azji południowej i południowo-wschodniej. Wyglądem przypomina drewno oliwkowe, jest dość ciemne i oleiste, dzięki czemu jest wyjątkowo odporne na wodę i szkodliwe substancje. Drewno tekowe jest umiarkowanie ciężkie. Do jego zalet należy mała właściwość skurczu, co oznacza, że drewno to rzadko pęka podczas suszenia. Oprócz oleistości i dość dużej twardości teczyna jest elastyczna, dzięki czemu można manipulować jej kształtem. 

Drewno tekowe rzadko spotyka się w biżuterii, jednakże jest to gatunek warty zapamiętania. Jest to lekki i wytrzymały materiał, który doskonale nadaje się do prac rękodzielniczych. Dobrze się z nim pracuje, jednakże narzędzia tępią się lub oblepiają oleistą substancją dość często, w porównaniu do innych drewien. Co więcej, podczas jego obróbki wytwarza się pył tekowy, który może być drażniący dla skóry i błon śluzowych. Warto więc pamiętać o odpowiednim ubiorze ochronnym podczas pracy z tym surowcem.

Zadowolona z artykułu? Odkryj inne treści manzuko:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz