Rodzaje kaboszonów – przewodnik po materiałach i kształtach

Kaboszony - przewodnik po kształtach i materiałach

Rodzaje kaboszonów początkowo mogą przestraszyć mniej wprawionych rękodzielników. Wybór często jest ogromny, zaczynając od materiału, z którego zostały wykonane, przez ich kształt po rozmiar. A to dopiero początek kreatywnej zabawy z nimi. Tyle jest przecież przeróżnych metod ich zdobienia i udoskonalania. 

Rodzaje kaboszonów podział ze względu na materiał

Rodzaje kaboszonów korespondują z ich zastosowaniem, efektem, trwałością i możliwościami ich modyfikacji. Jak zawsze, warto znać półfabrykaty, z którymi chce się pracować. W ten sposób twój plan od początku może uwzględniać wszystkie narzędzia i dostępne techniki, których możesz użyć tworząc.

Szklane okrągłe kaboszony do biżuterii

Kaboszony szklane

Kaboszony szklane to prawdopodobnie najpopularniejsze produkty wśród wszystkich kaboszonów. Najczęściej łączone są one z grafikami i wklejane w oprawy za pomocą specjalnych klejów (my polecamy F 6000). Szklane kaboszony mogą być niemal płaskie albo bardzo wypukłe. Ich grubość i wypukłość wpływa na to, jak będzie wyglądał obrazek. Co więcej, bardziej wypukłe kaboszony świetnie nadają się do baz dwustronnych, ponieważ wklejone tworzą niemal idealną kulę, w której obraz może być różny z dwóch stron bazy.

Drewniane kaboszony do malowania lub obklejania

Kaboszony drewniane

Kaboszony drewniane najczęściej wykonane są z surowego drewna bukowego. Umożliwia to zarówno namalowanie wzorów na ich powierzchni, ale i tworzenie wzorów pirograficznych. Pirografia to technika “pisania ogniem”, w której na powierzchni surowego drewna wypala się wzór za pomocą specjalnych narzędzi. Co więcej, zręczni rzemieślnicy rzeźbią w drewnianych kaboszonach miniaturowe płaskorzeźby. Każda z tych technik wymaga niezwykle zręcznych palców, precyzji i cierpliwości, jednakże efekty z pewnością są tego warte.

Kaboszony ceramiczne z efektem spękania

Kaboszony ceramiczne

Kaboszony ceramiczne mogą być niezwykle zróżnicowane. Na ogół są bardziej płaskie i mniej wypukłe od szklanych kuzynów. Ich wykończenie bywa bardzo zróżnicowane. U niektórych dostawców znajdziesz prawie surową ceramikę, gotową do malowania, a nawet szkliwienia. Bardziej popularne są gotowe, szkliwione kaboszony. Występują w gładkich, niemal monochromatycznych odmianach lub z efektem szkliwa, które przypomina potłuczone szkło. Trzecią gotową opcję stanowią kaboszony zdobione. Wzory często przypominają sztukę orientalną, filigran albo inspirowane są naturą. Taka różnorodność pozwala na optymalne dopasowanie kaboszonu do Twojej koncepcji. Choć moim zdaniem kaboszony ceramiczne najlepiej sprawdzają się w stylizacjach jesienno-zimowych niejednokrotnie widziałam piękną biżuterię idealnie pasującą do letnich strojów.

Akrylowe kaboszony druzy z żywicy

Kaboszony z żywicy

Kaboszony z żywicy to często najciekawsze produkty wśród wszystkich kaboszonów. Niejednokrotnie ozdobione są brokatem i lśniącymi drobinkami, przez co przypominają kamienne druzy. Co więcej, kreowanie z żywicy umożliwia na połączenie wielu kolorów żywicy o różnej transparentności. Dodatkowo duża swoboda pracy z żywicą pozwala producentom półfabrykatów tworzyć kaboszony żywiczne przypominające kamienie naturalne, perły, czy muszle. Produkty te, często kosztują zaledwie ułamek ceny w porównaniu z naturalnymi odpowiednikami. Ponadto żywica jest wytrzymałym surowcem, odpornym na działanie wody i czynników atmosferycznych co zapewnia trwałość biżuterii.

Kaboszony z naturalnych minerałów

Kaboszony kamienne

Kaboszony z kamieni znane są od tysięcy lat. Prawdopodobnie były to jedne z pierwszych półfabrykatów do wyrobu biżuterii. Tworzy się je zarówno z kamieni szlachetnych (najczęściej z rubinów i szmaragdów), ale i z kamieni ozdobnych takich jak labradoryty, agaty i howlity. Każdy kaboszon z kamienia jest unikatowy, najczęściej ma swój niepowtarzalny wzór zanieczyszczeń i nieco inaczej odbija światło. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się oczekiwać perfekcyjnej symetrii, czy powtarzalności od naturalnych surowców!

Rodzaje kaboszonów- podział ze względu na kształt

Kształty kaboszonów nie są tak zróżnicowane, jak kształty zawieszek, jednakże występuje dość spora różnorodność, jeżeli spojrzeć na kształty, wypukłość i rozmiar kaboszonów. Do każdego kształtu i rozmiaru kaboszonów należy indywidualnie planować grafikę, czy malowany obraz. Niektóre obrazki tracą sens, jeżeli nie widać ich szczegółów w małym kaboszonie. Inne natomiast rozmywają się lub nie komponują dobrze w większym rozmiarze.

Kaboszony okrągłe i owalne

Okrągłe i owalne kaboszony są prawdopodobnie najpopularniejsze. Kształt ten doskonale komponuje się w każdym rodzaju dodatków, od kolczyków po spinki do włosów czy mankietów. Co więcej, okrągłe kaboszony stwarzają możliwość projektowania biżuterii w kształcie kuli, przy użyciu dwustronnych baz do wklejania. Bardziej wypukłe kaboszony szklane świetnie sprawdzają w biżuterii z grafikami, czy martwą naturą.

Kaboszony owalne są doskonałe w roli naszyjników. Świetnie prezentują się na sylwetkach wszelkich kształtów i rozmiarów, podkreślając kobiecą figurę. Co więcej, owalne kaboszony w mniejszych rozmiarach świetnie komponują się jako elementy łącznikowe w bransoletkach.

Kaboszony kwadratowe i prostokątne

Kaboszony prostokątne i kwadratowe zdecydowanie trafią w gust odważniejszych pań i panów. Najlepiej sprawdzają się jako zawieszki do naszyjników. Biżuteria z kwadratowych kaboszonów wygląda dobrze, gdy jest noszona krótko przy szyi. Natomiast dłuższe prostokąty świetnie sprawdzają się na łańcuszkach, które sięgają niżej, w ten sposób optycznie wysmuklając sylwetkę.

Różnokształtne kaboszony z minerałów

Kaboszony różnokształtne

Kaboszony występują też w mniej klasycznych kształtach takich jak łezki, serca, półkola, trójkąty i inne. Te nietuzinkowe formy kaboszonów są znacznie mniej popularne, jednakże w odpowiednich rękach powstają z nich piękne prace. Dodatkowo użycie mniej popularnego kształtu nadaje pracy oryginalności i poniekąd świadczy o odwadze rzemieślnika.

Warto wspomnieć też o kaboszonach fasetowanych. Najczęściej są to kaboszony szklane, monochromatyczne i pół-transparentne. Fasetowanie sprawia, że doskonale odbijają one wszelkie padające na nie światło. Doskonale nadają się do biżuterii eleganckiej i wieczorowej. W połączeniu z odpowiednimi dodatkami takimi jak chwosty, bazy łącznikowe i bigle w zaledwie kilka chwil stworzysz efektowne kolczyki sylwestrowe. Kaboszony fasetowane są dość nowym produktem, niemniej warto poświęcić im chwilę uwagi.

Zadowolona z artykułu? Przeczytaj kolejny od manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz