Symbole w biżuterii — odkryj ich znaczenie

Popularne symbole w biżuterii

Symbole w biżuterii są dość popularnymi motywami. Dla niektórych ich znaczenie jest oczywiste, dla innych niemal ukryte. Wiele osób nie zastanawia się nad znaczeniem symboli i cenią biżuterię za jej wartość estetyczną, inni w każdym wzorze szukają czegoś więcej. W tym poście postaram się przybliżyć popularne wzory spotykane w biżuterii. Zaznaczę jednak, że nie znajdziesz tu symboli religijnych i matematycznych, gdyż o nich na blogu będą zupełnie osobne posty.

Zawieszki z trójkątnym węzłem celtyckim

Symbole w biżuterii — węzeł celtycki

Węzeł celtycki jest splotem dekoracyjnym powszechnym w sztuce celtyckiej. Co ciekawe, motyw ten pojawiał się też w chrześcijańskiej architekturze i manuskryptach. Zadziwiać może fakt, że węzły celtyckie pochodzą ze sztuki późnego Cesarstwa Rzymskiego z III i IV wieku naszej ery. Później przeszły do sztuki bizantyjskiej, koptyjskiej i islamskiej. 

Węzły celtyckie o wielu kształtach są powszechnie wykorzystywane jako symbole nieskończonej miłości, przywiązania lub lojalności, ponieważ nie mają widocznego początku ani końca. Co więcej, ceni się je jako amulety zapobiegające życiowym niepowodzeniom lub zapewniające długie życie. Węzły celtyckie spotkasz w biżuterii damskiej i męskiej. Są szczególnie popularne w połączeniu z zielenią, kolorem świętego Patryka.

Zawieszka łapacz snów

Symbole w biżuterii — łapacz snów

Łapacz snów to amulet niektórych plemion Indian Ameryki Północnej. Składa się z sieci zaplatanej w okręg wykonany ze sprężystego drewna. Niekiedy mają inne kształty jak: kropla wody, owal, serce a  czasami nawet przybierają formę trójwymiarową. Do nich przypinane są pióra, koraliki i inne przedmioty z domniemanymi magicznymi mocami. Łapacze snów zwykle były wieszane nad posłaniem lub przy wejściu do domostwa.  Gęsta sieć łapacza miała przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne koszmary. 

Obecnie łapacze snów są popularną pamiątką kupowaną przez turystów. Co więcej, dość często możemy spotkać ten symbol w tatuażach, biżuterii i wszelkich tekstyliach. Łapacze snów straciły swoją oryginalną symbolikę i stały się amuletami szczęścia.

Zawieszka monetka z lilijką

Symbole w biżuterii — fleur de Lis

Fleur de Lis oznaczający kwiat lilii jest popularnym symbolem dekoracyjnym. Lilijka przez lata była wykorzystywana w heraldyce, ale też architekturze i religii. Fleur de lis był używany przez francuską rodzinę królewską, a także przez wieki reprezentował świętych. Szczególnie często przedstawiano z nią Józefa i Maryję. 

Symbolika kwiatu lilii jest ogromnie szeroka. Wykorzystuje się go na odznaczeniach wojskowych, na flagach drużyn sportowych, w logach uniwersyteckich, a nawet harcerstwie. Co więcej, lilię spotyka się na różach kompasowych. Kwiat lilii został wytatuowany przez wielu nowoorleańczyków po huraganie Katrina. 

Symbol ten może oznaczać wszystko i nic. Widzimy go w architekturze, najczęściej w ogrodzeniach, w wazach, obrazach i zawieszkach do biżuterii. Jako ozdoba ciała dla wielu nie ma żadnego znaczenia. Jednakże dla niektórych może oznaczać ulubiony zespół sportowy lub dowód przeżycia kataklizmu. 

Symbole w biżuterii — naja

Naja w języku Navajo oznacza półksiężyc. Jest on skierowany „brzuchem do góry” i często zdobiony. Pojawia się często w biżuterii inspirowanej kulturą Indian. Jednakże naja istnieje od czasów paleolitu, były popularne w Mauretanii, a także wśród Hiszpanów. W Hiszpanii uważano, że to szczególnie dobry symbol na uzdę konia, aby chronić zarówno jeźdźca, jak i zwierzę. Później wśród różnych kultur naja nieco zmieniła swoje znaczenia, jednakże zachowała aspekt protekcyjny.

Symbole w biżuterii pacyfka

Symbole w biżuterii — pacyfka

Pacyfka to symbol, który stworzył Gerald Holtom. Ten projektant do stworzenia pacyfki użył alfabetu semaforowego. Dawniej wykorzystywana przez marynarzy forma komunikacji polegała na przekazywaniu liter, za pomocą gestów i flag. Litery wykorzystane w pacyfce to N i D od Nuclear disarmament oznaczającego nuklearne rozbrojenie.  W latach 60. i 70. pacyfka stała się międzynarodowym symbolem pokoju, który do dziś kojarzy się z ruchem hipisowskim. 

Jednakże nie wszystkim pacyfka kojarzy się dobrze. W niektórych środowiskach związanych z kościołem katolickim pacyfka nazywana jest krzyżem Nerona. Symbol ten uważa się za satanistyczny, choć nie do końca wiadomo dlaczego. 

Symbole w biżuterii — kaduceusz

W starożytności kaduceusz oznaczał nietykalność keryksów, czyli Greckich urzędników. Laska ta służyła do uśmierzania sporów. Według antycznej mitologi był to symbol Hermesa i Iris, czyli boskich posłańców. Obecnie jest symbolem pokoju i handlu, jednakże najbardziej kojarzy się z medykami. Lekarze prawdopodobnie przyjęli ten symbol ze względu na jego podobieństwo do laski Asklepiosa, wokół której owinięty jest jeden wąż, a nie dwa jak w przypadku Kaduceusza. 

Spotykamy ten symbol na karetkach, w szpitalach, czy w biżuterii dla medyków. Najczęściej w biżuterii spotyka się go w formie zawieszki. Dodatkowo wiele pracownic medycznych przypina sobie kaduceusze do odzieży w szpitalu. Podarowany komuś często ma przynieść zdrowie i długowieczność.

Koraliki z hematytu, drzewo życia jako symbole w biżuterii

Symbole w biżuterii — drzewo życia

Przedstawiane w wielu kulturach drzewo życia miało łączyć trzy światy. Niebo, ziemia i podziemia odpowiadały gałęziom drzewa, jego pniu i korzeniom. Bardzo często sylwetka drzewa życia zamka się w okręgu. W wielu kulturach i religiach drzewa stanowiły ważne miejsce. Chrześcijanie mieli zakazane drzewo owocowe, Nordowie drzewo- świat Yggdrasil, a  Majowie Yaxche, którego najwyższe gałęzie miały podtrzymywać dom bogów. Starożytni Egipcjanie czcili święty jawor, który łączył życie ze śmiercią.

Cykliczność życia drzew, ich zamieranie zimą i odrodzenie wiosną sprawiły, że ludzie uznali je za niezwykle ważne rośliny. Drzewa doskonale nadają się na biżuteryjne wzory. Bogactwo ich kształtów, liści, kwiatów i owoców sprawia, że świetnie komponują się w wielu różnych projektach. Ich symbolika wiecznego cyklu życia i bliskości natury przemawia do wielu.  

Symbole w biżuterii — triskele

Triskele to starożytny, złożony symbol z trzema zawiniętymi liniami. Wydaje się w wiecznym ruchu i często kojarzony się z postępem, działaniem i cyklicznością. W zależności od epoki trzy ramiona w triskele oznaczały coś innego. Najpierw interpretowano je jako ojciec, matka i dziecko, natomiast później symbolizowały przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, a także ciągłość tworzenia, istnienia i niszczenia. 

Triskele świetnie sprawdzają się w biżuterii. Ich znaczenie jest tak uniwersalne, że każdy może nadać dodatkom osobiste skojarzenia. Od rodziny, po cykl życia i chrześcijańską trójcę: triskele mogą być odbierane różnorako. Świetnie wyglądają w połączeniu z celtyckimi i nordyckimi wzorami.

Symbole w biżuterii - symbol ustatkowania się - kotwica

Symbole w biżuterii — kotwica

Kotwica ma symbolizować stabilizację. To równoważnik zapuszczania korzeni, ustatkowania się. Co więcej, kotwica przywołuje poczucie bezpieczeństwa i pewności. Dodatkowo to świetny dodatek do letnich stylizacji w stylu marynarskim. Według niektórych noszenie kotwicy dodaje nieco cierpliwości i pewności siebie. Co więcej, osoby noszące takie dodatki mają wzmacniać w ten sposób siłę swoich charakterów i mieć większe poczucie harmonii.

Symbole w biżuterii - zawieszki z czterolistną koniczyną

Symbole w biżuterii — czterolistna koniczyna

Czterolistna koniczyna to dość rzadko występująca mutacja koniczyny białej. W cywilizacji zachodniej uważamy ją za symbol i amulet szczęścia, a znalezienie jej ma zwiastować coś dobrego, dlatego też jest to często wykorzystywany wzór, który ma stanowić swego rodzaju talizman przynoszący pomyślność. Często koniczynę daje się w prezencie osobom, które zaczynają nową pracę czy szkołę. 

Symbole w biżuterii — serce

Symbol serca ma dość oczywiste znaczenie. Przedstawia miłość w każdym wydaniu, ale jest też po prostu miło kojarzący się wzorem. Spekulacje na temat pochodzenia symbolu serca są różne. Jedni twierdzą, iż popularnie występujący kształt zbliżony jest sercu krowiemu, które niegdyś ludzie oglądali dość często. Inni twierdzą, że symbol serca wywodzi się od kształtnych pośladków lub dekoltów. Co więcej, możliwe, że wziął się od wymarłej już rośliny zwanej sylfion. Była ona popularnym w starożytności środkiem antykoncepcyjnym i poronnym. Nasiona i owoce owej rośliny miały dobrze znany nam kształt serca. Możliwe, że skojarzenie z seksualnością doprowadziło do korelacji z miłością, która zaowocowała ♥ w naszej kulturze. 

Zaciekawił Cię ten post? Przekonaj się, czy te również Ci się spodobają:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz