Różowe złoto — właściwości, wykorzystanie, komu pasuje

Różowe złoto — właściwości, wykorzystanie, komu pasuje

Różowe złoto nazywane niekiedy czerwonym złotem jest jedną z nowszych odmian złota. Na naszym blogu wspomniałam już o nim pokrótce w poście o złocie, jednakże dzisiaj poznasz je nieco lepiej. Pierwsze wzmianki o tym stopie złota pochodzą z czasów carskiej Rosji. Używano go wówczas do wyrobu luksusowej biżuterii. Jednakże popularność zdobyło w XIX wieku za sprawą słynnego złotnika, Carla Faberge, który wykorzystał różowe złoto w swoich jajkach.

Szczyt popularności biżuterii z różowego złota przypadł na lata 20. i 30. XX wieku, głównie w stylu Art Deco. Ponowny wzrost popytu na różowe złoto nastąpił około 10 lat temu. Wówczas wiele dużych marek jubilerskich wprowadziło je do swojego asortymentu.

Obecnie biżuteria z różowego złota już nie jest już czymś niezwykłym. Możesz kupić ją u praktycznie każdego złotnika. Co więcej, jej popularność przełożyła się oczywiście na liczne, tańsze wersje. Dlatego też obecnie łatwo o półfabrykaty do biżuterii w kolorze różowego złota. Jeśli ich szukasz, znajdziesz je oczywiście w naszym sklepie z koralikami.Jak powstaje różowe złoto

Jak powstaje różowe złoto

Różowe złoto to stop składający się z miedzi i złota, a niekiedy także odrobiny srebra. Oczywiście swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza zawartości miedzi. Najczęściej w stopie osiemnastokaratowego, różowego złota znajdziesz 75% 24-karatowego złota i 25% czystej miedzi. Opcjonalnie dodawane, niewielkie ilości srebra służą zrównoważeniu koloru stopu i poprawie jego plastyczności.

Metale umieszczane są w tyglu, który trafia do pieca o temperaturze około 1000°C. Gdy metale stopią się całkowicie, są dokładnie mieszane, aby równomiernie rozprowadzić miedź (i ewentualne srebro) w złocie. Stopiony i wymieszany metal przelewany jest do form odlewniczych, które następnie są schładzane w kontrolowanych warunkach. Po ochłodzeniu odlewy wyciągane są z form i poddawane ostatecznej obróbce, takiej jak polerowanie, rozciąganie czy walcowanie, w zależności od tworzonego produktu.Właściwości i pielęgnacja różowego złota

Właściwości i pielęgnacja różowego złota

Otrzymany stop ma ciepłą, różową barwę, która stworzy śliczną biżuterię. Co ciekawe, dzięki zawartości miedzi, różowe złoto jest bardziej trwałe i odporne na zarysowania w porównaniu do czystego złota. Warto też pamiętać, że różowe złoto jest przyjaźniejsze alergikom niż białe złoto. W białym złocie można znaleźć dodatki takie jak nikiel, pallad czy mangan, które mają większy potencjał alergizujący.

Dbanie o biżuterię z różowego złota jest proste. Wystarczy wykorzystać ściereczkę lub miękką szczoteczkę do usuwania zabrudzeń. Możesz wykorzystać też delikatne mydło. Warto pamiętać o przechowywaniu akcesoriów w oddzielnych woreczkach lub przegródkach. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu rys na powierzchni biżuterii.

Komu pasuje różowe złoto

Odpowiedź na pytanie, komu pasuje biżuteria z różowego złota, może Cię zaskoczyć. W przeciwieństwie do klasycznego i białego złota, różowe złoto pasuje wszystkim. Doskonale komponuje się z ciepłymi odcieniami skóry, podkreślając złote i oliwkowe tony. Jednakże róż sprawia, że chłodniejsze typu urody także ślicznie wyglądają w tym stopie, który nadaje takim osobom blasku. Dlatego też, jeśli tylko podobają Ci się akcesoria w kolorze różowego złota, możesz śmiało po nie sięgać.

Biżuteria DIY w kolorze różowego złota

Biżuteria z różowego złota, jak wszystkie złote akcesoria, nie należy do najtańszych. Jednakże na szczęście nie brakuje półfabrykatów do biżuterii w kolorze różowego złota. Możesz wykorzystać łańcuszki i zawieszki w kolorze różowego złota, ale także koraliki, kryształki, a nawet kamienie tym kolorze. Przedstawiam Ci kilka pomysłów na prostą biżuterię w kolorze różowego złota, którą z łatwością stworzysz sama.Minimalistyczny łańcuszek z sercem

Minimalistyczny łańcuszek z sercem

Najprostszym sposobem na stworzenie naszyjnika jest oczywiście wykorzystanie gotowego łańcuszka i zawieszki w kolorze różowego złota. I nie ma w nim nic złego, jednakże mam dla Ciebie nieco delikatniejszą i mniej oczywistą propozycję.

W tym projekcie możesz wykorzystać tylko gotowy łańcuszek z zapięciem, koralik w kształcie serca i cienką szpilką jubilerską, a także narzędzia jubilerskie. Przetnij łańcuszek dokładnie na środku i usuń przecięte ogniwko. Następnie nawlecz koralik na szpilkę jubilerską i zagnij jej koniec w malutką pętlę. Zanim ją zamkniesz, przewlecz przez nią jeden z wolnych końców łańcuszka. Następnie powtórz tę czynność z drugiej strony, odcinając przy tym nadmiar szpilki. Na końcu upewnij się, że pętelki są dobrze zamknięte.Różowe złoto — właściwości, wykorzystanie, komu pasuje

Prosta bransoletka z łącznikiem

Kolejna propozycja jest także szybka i niezwykle prosta do wykonania. Do jej stworzenia wykorzystasz bazę bransoletki z przesuwanym zapięciem i dowolny łącznik w kolorze różowego złota, a także narzędzia i kółka montażowe. Wystarczy, że przymocujesz łącznik do dwóch oczek w bransoletce za pomocą kółeczek montażowych i dobrze je dogniesz, a będziesz się cieszyć śliczną i wygodną bransoletką.

Kolczyki na łańcuszku w kolorze różowego złota

Te delikatne kolczyki stworzysz, wykorzystując jedynie bigle na łańcuszku, cienkie gwoździe jubilerskie i fasetowane, drobne kuleczki z kamienia słonecznego. Wystarczy, że nawleczesz koralik na gwóźdź jubilerski, a jego końcówkę zagniesz w pętelkę. Przed jej zamknięciem przewlecz przez szpilkę ostatnie oczko bigla i gotowe.Lśniąca bransoletka z monetką

Lśniąca bransoletka z monetką

W tym projekcie wykorzystasz koraliki z hematytu, zawieszkę, krawatkę i kółko montażowe w kolorze różowego złota, a także gumkę jubilerską. Długość potrójnej bransoletki do około 50 cm. Nie odcinając gumki, odplącz jej około 60 cm, a następnie rozpocznij nawlekanie koralików z hematytu. Na końcu dodaj krawatkę z zamontowaną na kółku montażowym zawieszką. Odetnij gumkę tak, abyś mogła ją wygodnie zawiązać i dopiero później pozbądź się jej nadmiaru. Opcjonalne na stworzony supełek możesz dodać odrobinę kleju F 6000, który wzmocni węzeł.

Czy biżuteria z różowego złota jest dla Ciebie? A może wolisz klasyczne żółte złoto, czy przeciwnie biżuterię w kolorze srebra? Daj nam znać w komentarzu, który kolor metalu nosisz najczęściej! A jeśli chciałabyś więcej inspiracji na akcesoria DIY w kolorze różowego złota, znajdziesz je na naszej pinterestowej tablicy

Możesz również polubić

Dodaj komentarz