Jak pisać opisy produktów

Jak pisać opisy produktów

Jak pisać opisy produktów? To pytanie przychodzi na myśl wszystkim początkującym copywriterom, a także przedsiębiorcom, którzy próbują sił w sprzedaży internetowej. Na początku wydaje się, że nie jest to trudna sztuka, jednakże robienie tego poprawnie i skutecznie okazuje się bardziej skomplikowane. Dziś dowiesz się, jak opisywać swoje produkty tak, aby pokochali je zarówno Twoi klienci, jak i algorytmy Google. 

Jak pisać opisy produktów — kto do kogo pisze?

Aby zabrać się za opisywanie produktów, powinnyśmy zastanowić się nad tym, jaką markę chcemy budować. W skład tworzenia marki wchodzi wszystko od jej nazwy, poprzez logo, wartości, język komunikacji z klientem, etykę pracy i wiele innych. Jeżeli te kroki są dopiero przed Tobą, sugeruję wrócić do artykułu na naszym blogu poświęconego tej tematyce i od niego rozpocząć dzisiejszą lekturę. 

Przedstaw się

Jeżeli tworzysz produkty, to musisz wierzyć, że warto je kupić. Twój produkt to odzwierciedlenie Twojej pracy i jeżeli sama nie przedstawisz swojej marki i produktu jak najlepiej, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Twoja marka powinna mieć unikatowy charakter, a jej wyrazistość wyróżniać Cię na tle konkurencji. 

Pamiętaj, że język, w jakim zwracasz się do klienta, charakterystyczne słowa, to także element Twojej marki i coś, co może zapaść klientowi w pamięć. Co więcej, tak jak w życiu liczy się mocny uścisk dłoni, w internecie także ważna jest pewność siebie. Nie bój się przedstawić siebie i swojego produktu z jak najlepszej strony, z dumą z jego wykonania. 

Poznaj klienta

Warto wiedzieć, kto jest Twoim klientem. Zastanów się, czy Twoje produkty będą kupować mężczyźni, czy też kobiety? W jakim będą wieku, co będą w życiu robić, czy są to osoby kreatywne, czy analityczne? Różnicę może robić to, czy Twoi klienci mają dzieci, czy mieszkają na wsi, a może w mieście?

Co więcej, zastanów się, co jest najważniejsze dla Twoich konsumentów. Inaczej sprzedajemy produkt limitowany, luksusowy i drogi, a inaczej coś, co jest dość tanie, popularne i ogólnodostępne. Twoi klienci mogą kłaść nacisk na ekologiczne opakowania, hipoalergiczne produkty, wodoodporność, możliwość recyklingu, sposób produkcji i autentyczność. 

Połącz wartości Twoje i klienta

Wiedząc już, jakie są główne założenia Twojej marki, w jaki sposób i komu chcesz sprzedawać, możesz przystąpić do opisywania produktów. Wyżej zebrane informacje pomogą Ci w odpowiednim dobraniu formy, w której będziesz zwracać się do klienta i ukształtują one unikalny język Twojej marki. Znajomość oczekiwań klienta i tego, co jest dla niego najważniejsze powinna przełożyć się na główne cechy Twojego produktu. 

Pamiętaj też o tym, jak istotny jest feedback, czyli informacje zwrotne od klientów. To właśnie opinie i komunikacja z klientem pozwoli Ci na doskonalenie swoich zdolności sprzedaży. Relację z klientem ułatwi Ci korzystanie z social mediów, tworzenie ankiet, a także przystępna komunikacja mailowa będzie korzystna dla ewolucji Twojego biznesu. 

Jak pisać opisy produktów — obudź w sobie Andersena 

Nasze mózgi są tak skonstruowane, że znacznie bardziej angażują się w przepełnione emocjami anegdoty niż w dane statystyczne. Dlatego też, gdy planujesz sprzedać swoje produkty, warto wykorzystać elementy storytellingu, czyli opowiadania historii w swoich opisach.

Na początku zastanów się, z czym kojarzy Ci się Twój produkt. Dobrze, aby te skojarzenia odnosiły się do pozytywnych emocji, jeszcze lepiej, gdy nie będą generycznymi zwrotami. Wybierz kilka skojarzeń i postaraj się je wpleść w opis swojego produktu. 

Przykład

Kolczyki wykonane z chwostów, ażurowego łącznika i bigli kojarzą mi się najpierw z: 

  • Kobiecością, zmysłowością, elegancją, wygodą, lekkością 

Dodatkowo są one odpowiednie dla kobiety w każdym wieku, nadają się na luksusowe przyjęcie, jak i na zabawę karnawałową, czy firmową imprezę. W związku z tym możemy wybrać słowa takie jak 

  •  Uniwersalne, imprezowe, karnawałowe

Z tych kilku słów powoli tworzy się nam historia, którą możemy opowiedzieć klientowi:

Każda kobieta zasługuje na to, by czuć się pewnie i zmysłowo niezależnie od sytuacji. Te ręcznie wykonane kolczyki podkreślą Twoje piękno w każdej sytuacji, a dzięki ich lekkości i wygodzie noszenia zapomnisz, że masz cokolwiek w uszach! Kolczyki z chwostami to uniwersalna biżuteria, która sprawdzi się zarówno w środowisku oficjalnym, jak i na prywatnych spotkaniach. Dzięki wysokiej jakości półfabrykatom zachowają swój wygląd, którym Ty będziesz mogła cieszyć się przez lata. 

Taki opis prawdopodobnie trafi znacznie głębiej niż suche dane techniczne dotyczące materiałów i kolorów. Dodatkowo, jeżeli sprzedajesz biżuterię, możesz podpowiedzieć klientkom, z czym mogą łączyć dane akcesoria i kiedy sprawdzą się najlepiej. W swoim opisie warto także uwzględnić informację o tym, co zyska klient, jeżeli zakupi dany produkt. Niezależnie od tego, czy kupujemy biżuterię, nowe książki, czy też zestaw pędzli, zakupu zawsze jest łatwiej dokonać, jeżeli mamy w głowie konkretne przeznaczenie. Sprytny opis produktu powinien w sposób nienachalny podsuwać klientowi minimum jedną korzyść z zakupu połączoną z wyobrażeniem korzystania z niego. 

Przemawiając do emocji klienta, warto także pamiętać o tym, jak wielką siłę przekonywania mają historie poprzednich klientów. Dlatego też warto na swojej stronie dać możliwość wpisania swoich wrażeń dotyczących Twoich produktów. Pozytywne opinie niekiedy mogą być czynnikiem, który zadecyduje o dokonaniu zakupu przez kolejną osobę. 

Jak pisać opisy produktów

Jak pisać opisy produktów — czas na konkrety

Dane techniczne także są ważne, pamiętaj, że robiąc zakupy online, klient nie ma możliwości wzięcia produktu do rąk, a zdjęcia niekiedy mylnie oddają wielkość produktu. Dlatego zadbaj o umieszczenie dokładnych wymiarów swoich produktów. Ważne są także dane dotyczące materiału, z którego wykonane są sprzedawane towary i wszelkie dodatkowe treści, które mogą charakteryzować Twój wyrób. 

Do dodatkowych informacji możemy zaliczyć wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania. Tutaj powinnaś umieścić ostrzeżenie dotyczące alergenów, czy uwagi dotyczące korzystania z produktu, np. przestrogę, aby nie nosić pozłacanej biżuterii podczas kąpieli w oceanie. 

Jak pisać opisy produktów — zadbaj o przejrzystość treści 

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach i mamy tendencję do szybkiego rozpraszania swojej uwagi. Większość klientów nie czyta dokładnie całego opisu produktu, tylko skanuje go pobieżnie, wychwytując około 16% tego, co znajduje się na Twojej stronie. Dlatego też, aby przykuć uwagę, powinnaś zadbać o to, aby najważniejsze informacje były najbardziej widoczne. Możesz pogrubić odpowiednie słowa, zwiększyć rozmiar ich liter, lub wypunktować je. 

Przykładowo, jeżeli sprzedajesz bransoletkę ręcznie robioną ze stali chirurgicznej i szkła, możesz pokusić się o wypunktowanie słów takich jak:

  • ręcznie robiona
  • hipoalergiczna
  • nie rdzewieje
  • wodoodporna

Dodatkowo, jeśli oferujesz usługi takie jak grawerowanie, czy tworzenie spersonalizowanych grafik lub akcesoriów, koniecznie umieść to w swoim opisie. Co więcej, w biżuterii wykonanej z naturalnych surowców, warto wspomnieć, że każdy egzemplarz biżuterii będzie się nieco różnił, ze względu na unikatowe właściwości materiałów. Oczywiście, jeżeli Twoja biżuteria pochodzi z materiałów z recyklingu, jest ekologiczna albo procent z jej sprzedaży wspiera organizację charytatywną – koniecznie uwzględnij to w opisie produktu.

Dobre zdjęcie to niezbędna część dobrego opisu produktów 

Pamiętaj o dobrych zdjęciach 

Podobno, jeżeli weźmiemy przedmiot do rąk, szansa, że go kupimy, znacząco wzrasta, jednakże nie mamy takiej możliwości podczas robienia zakupów online. Dlatego też zdjęcia w sprzedaży internetowej odgrywają kluczową rolę. Nie tylko przyciągają wzrok klienta, ale są też jego jedynym sposobem na obejrzenie produktu. Pewnie sama przekonałaś się, że złej jakości, ciemne, nieostre zdjęcia odwiodły Cię od dokonania zakupu. 

Co więcej, nawet doskonałej jakości zdjęcia mogą okazać się niewystarczające, gdy nie pokazują całości produktu lub jego detali. Sama niejednokrotnie zrezygnowałam z kupna odzieży na najpopularniejszych stronach, ponieważ zdjęcia nie pokazywały tyłu bluzki czy spodni. 

Jeżeli nie potrafisz dobrze robić zdjęć swoich produktów, masz trzy rozwiązania. Możesz spróbować nauczyć się ich sama, tu z pomocą przychodzi nasz tegoroczny wpis o podstawach robienia zdjęć produktowych. Drugim sposobem jest poszukanie kursu fotograficznego lub poproszenie lokalnego fotografa o udzielenie Ci lekcji. Trzecia metoda to zatrudnienie kogoś, kto zrobi profesjonalne zdjęcia Twoim produktom. Oczywiście jest to najdroższy sposób i polecam go osobom, które mają dobrze rozwinięty biznes i brakuje im czasu na realizację zadań, w których nie mogą zostać zastąpione. 

Jak pisać opisy produktów — nie zapominaj o SEO

SEO to skrót od Search Engine Optimization, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Jest to sposób wprowadzania treści na stronach internetowych tak, aby wyszukiwały się, jak najlepiej na stronach takich jak Google. Na naszym blogu znajdziesz przewodnik o tym, jak opisać swoją firmę zgodnie z SEO, a także słowniczek pojęć z nim związanych. 

Słowa kluczowe 

Opisując produkt, musisz wiedzieć, jakie są Twoje słowa kluczowe. Są to frazy, które powinny znaleźć się kilkukrotnie w opisie produktu, najlepiej w jego tytule i nagłówkach. Oczywiście, chcemy, aby tekst wyglądał naturalnie, a słowa kluczowe powinny pojawić się w nim kilka razy, nie w każdym zdaniu. Żeby ustalić frazę kluczową, możesz skorzystać z darmowych narzędzi takich jak Ubersuggest lub Answer the Public. 

Dziel tekst!

Istotne są także dane meta, tagi obrazu, występowanie zdjęć i linkowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jeżeli interesują Cię te aspekty, to serdecznie zapraszam Cię do lektury pozostałych postów o SEO na naszym blogu. Jednakże według mnie, jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna uczyć się opisywania produktów, naucz się robić to sprawnie i naturalnie. Jeżeli nabierzesz wprawy, a tworzone przez Ciebie treści będą dobrze brzmiały, spróbuj rozwinąć swój warsztat o lepsze umiejętności SEO. 

Inne aspekty 

Istotne są także dane meta, tagi obrazu, występowanie zdjęć i linkowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jeżeli interesują Cię te aspekty, to serdecznie zapraszam Cię do lektury pozostałych postów o SEO na naszym blogu. Jednakże według mnie, jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna uczyć się opisywania produktów, naucz się robić to sprawnie i naturalnie. Jeżeli nabierzesz wprawy, a tworzone przez Ciebie treści będą dobrze brzmiały, spróbuj rozwinąć swój warsztat o lepsze umiejętności SEO. 

Dbaj o poprawność językową 

Nie każdy z nas jest mistrzem ortografii i interpunkcji, a pisząc na klawiaturze nie trudno o literówkę. Pamiętaj jednak, że opisy Twoich produktów są odzwierciedleniem Ciebie. Jeżeli będą zawierać mnóstwo błędów, klient może potraktować Cię mniej poważnie. Dlatego też polecam przeczytać całość tekstu minimum raz po jego napisaniu. Co więcej, możesz skorzystać z darmowych stron takich jak ortograf.pl, które automatycznie poprawią Ci większość błędów. 

Drugim aspektem poprawności językowej jest zachowanie granicy pomiędzy luźnym, naturalnym językiem, a slangiem czy gwarą. Jeżeli dana forma przekazu pasuje do Twojego marketingu i odpowiada grupie docelowej, to doskonale, jednakże w większości przypadków warto pokusić się o refleksję dotyczącą naszego języka pisanego. Pamiętaj też, że istnieje mnóstwo narzędzi, które pomogą Ci w tworzeniu świetnych opisów, oprócz wyżej wspomnianych stron, sama najczęściej korzystam ze słownika synonimów, dzięki czemu dbam o różnorodność zwrotów w swoich tekstach.

Jesteś zadowolona z lektury? Sprawdź, czego jeszcze możesz się dowiedzieć!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz